ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2016
DIN: Valea Mare [VL]
ÎNSCRIS: 30.05.15
JUN-2016
2 AD. + - COPII -- v: -

Spre Albania - ,,tara vulturilor'' - am pornit pentru prima data!

Si ,,incalecaram pe caii din dotare'' si porniram spre Albania. Trecuram prin Bulgaria, tara trandafirilor, Grecia, tara portocalilor si am ajuns in Albania, tara vulturilor, mai precis in statiunea Lukove, hotel Palace Lukove, 4 stele. Mentionam ca e un hotel foarte frumos si cu personal primitor-Kristi Hyseni-managerul unitatii, Albion Lala, Saimir Paja, salariati si nu in ultimul rind patronul locatiei, grec, de origine.

Am fost cazati la etajul 1, initial cu o camera cu pat matrimonial pe care consoarta a refuzat-o pretextind ca vine o virsta in care fiecare se simte mai bine avind patul sau, baiatul ne-a dat o camera cu doua paturi si problema a fost rezolvata.

Toate camerele aveau balcon cu priveliste spre marea Ionica si insula Corfu. Ceva de vis, feeric. Camerele spatioase, luminoase, geam termopan, jaluzele, t. v., masa, doua scaune din lemn masiv, grele, gresie pe jos, o oglinda mare, doua noptiere, trei veioze, foarte utile pentru a rasfoii ceva inainte de culcare si a nu deranja partenerul de camera. In oglinda nu imi faceam freza pentru ca sint tuns scurt, asa imi place acum la senectute si reflectam ce efeb eram in tinerete, cu par lung, cirliontat, costeliv, s.a.m.d. La baie aveam cada, dus, oglinda, feon, gresie, faianta si altele. Holul mare si, dupa parerea mea, niste bari erau necesare pentru coborirea scarilor care erau abrupte. E, o simpla parere subiectiva, persoanele indrituite stiu mai bine decit mine ce si cum. Mi-am dat si eu cu parerea.

Terasa din fata hotelului stralucea de curatenie, niste mese si scaune, umbrele, unde savuram, cu placere, o cafea, din partea casei, un pahar cu apa, gheata din belsug, numai buna la temperaturile ridicate care au fost in aceea perioada. O balaceala in piscina, numai buna in perioada aceasta torida.

Canicula a fost in toata perioada in Albania iar in tara ploua in fiecare zi. Ne tinea la curent mama mea si copiii. Tot hotelul era vopsit in alb, se vedea influenta greaca, deh, patronul era elen. Piscina era placata cu gresie albastra si intr-o parte avea doi metrii, cam mult pentru mine, nu stiu sa innot. Dar am rezolvat-o, in partea opusa era mult mai mica.

O sa postez citeva poze pentru a reliefa sejurul mirific petrecut acolo. O sa reusesc oare? Incerc! Recomandam tuturor aceasta locatie!

Trimis de DORICA in 20.06.16 08:56:41
Validat / Publicat: 20.06.16 10:10:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 6656 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DORICA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lukove-Palace-Lukove, hotel de 4 stele.

[20.06.16 10:09:22]

***

Mutat în rubrica "Palace Lukove, [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

Radu Tudoran
[20.06.16 10:29:10]

Maestre, cu hotelul m-ai convins. Sper ca nu ne lasi cu ochii in soare si ne povestesti si cam ce este pe acolo de vazut, conditii, preturi, siguranta, etc. Nu de altceva, dar inceputul a fost excelent.

[20.06.16 11:35:33]

DORICAAUTOR REVIEW
[20.06.16 21:47:11]

@Radu Tudoran - Am intirziat putin cu raspunsul pentru ca nu mi-a mers laptopul, nu am vrut sa va las cu ochii in soare d-nule Radu Tudoran. Incerc sa lamuresc cit mai multe aspecte legate de acest mirific sejur. Siguranta este suta la suta. Patronul si personalul nu stiau cum sa ne faca sederea mai placuta, o vorba buna, totdeauna cind ne intilneam, chiar ne-au fost de mare ajutor cu traseul pe care urma sa-l facem la intoarcere, vroiam Macedonia, Serbia, Bulgaria, Romania, mai cu o cafea, din partea casei, mai cu un zimbet, ce sa mai totul la superlativ. Privitor la preturi-o cafea-1 euro, o cutie de coca cola sau fanta-330 grame-1 euro, o portie de peste-la care mi-a ramas gindul-8 euro, o salata greceasca-5 euro si altele. In privinta distractiei nu pot sa spun prea multe, cred ca la inceput de sezon e mai putina agitatie. Privelistea-ceva de vis, sa servesti masa privind marea Ionica si insula Corfu, cred ca am spus totul. Personalul venea la camera si ne intrebau unde vrem sa fim serviti, in camera sau la restaurant? Evident in camera, pe balcon, asezonind masa cu o bere romaneasca, pe care o aveam ,,in traista''ca sa zic asa. Recomandam aceasta locatie-Palace Lukove din LUKOVE-ALBANIA. Daca doriti si alte informatii, cu cea mai mare placere vi le ofer. Miine o sa scriu un review despre gastronomia albaneza, elena si internationala, au fost de toate. Sa auzim de bine, Cornel.

DORICAAUTOR REVIEW
[21.06.16 09:29:51]

Gastronomie albaneza, greceasca, internationala

Am fost tratati regeste in acest sejur mirific.

Am avut intr-o zi o cina albaneza traditionala constind in ardei, rosii, vinata, dovlecei, toti umpluti, mai putina carne tocata, cred ca asa e la ei, la noi este altfel. Doua ,,ciotoaie'' de pui si multe altele.

In alta zi am avut peste, mi se deschid si acum papilele gustative, cind ma gindesc la el. Am fost rasfatati in fiecare zi - clatite, omleta, salata greceasca, unt, lapte, dulceata, prajituri etc. Mentionez ca toate erau bio - fructe, lapte, dulceata s. a.

Sa servesti masa, in balcon, sa ai priveliste spre marea Ionica si catre insula Corfu, credeti-ne e ceva sublim. Eram intrebati, de fiecare zi, unde vrem sa servim masa, la restaurant sau in balcon.

Evident ca optam pentru varianta a doua. Ne incarca de energie acest lucru. E ceva normal, nu in fiecare zi, vezi asa panorama.

Piscina curata, la un capat de vreo doi metrii, in partea cealalta mai mica, asa ca acolo am intrat avind in vedere ca nu stiu sa innot.

Mii de multumiri patronului, managerului, Kristi, barmanului Albion, bucatarului Saimir.

Recomandam!

Radu Tudoran
[21.06.16 11:30:34]

@DORICA: Deja sunt tot mai interesat de Albania. Nici prin cap nu-mi trecea ca sunt asa conditii si pentru muritorii de rand. Cadrul narural il anricipam, dar serviciile le gandeam la nivel de Eforie.

Am citit si partea a doua si intr-adevar trebuie sa trec pe la frigider. Cat despre preturi, nu-s de speriat.

Vacante frumoase in continuare.

DORICA, Radu Tudoran