ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2016
JUN-2016

Sub orice critică
Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

O alegere sub auspiciul „gardul si leopardul”

Parga, de 5 ani incoace, este stațiunea cu care incep sezonul estival. Pt. noi, nimic nu exista fara Parga. Tot de cinci ani stăteam in aceeasi locație dar, anul acesta, neputând încheia contract cu acea cazare (agentia), am riscat si am achiziționat cazarea intr-o noua contract are facuta de agenție, vila Nafsika (Nausika).

Am urmarit site-ul, pozele de prezentare, oferta... etc, totul ok. Surpriza, apare la fata locului. Mai încolo de acolo... nu era nimic. Nici din pozele de prezentare ale camerelor, nu era nimic.

Dar sa incep cu începutul. Ajungem in Parga, ne preia o amețită, ce trage dupa ea un copil dezorientat. Dezorientată era si ea. Ne intreaba pe noi, câți suntem si unde suntem cazați. Ii spun ca practic, ea ar trebui sa stie. O vad ca se bosumfla. Dupa 18 ore de mers cu autocarul, nici nu-mi pasă de botul ei. Are grija, in schimb, sa ne spuna ca excursia in Albania s-o luăm numai de la ea. 50 de euro. Zău? La agentia engleza e 40. Ma rog...

Ne duce la cazare. E 11.45. Ne întâmpină o proprietatea sa disperată ce face curățenie si striga c-am venit prea devreme si mai durează o ora, o ora jumate pana ne cauzează. Cum eram de-a locului, am zis... ok. Lăsăm bagajele si mergem in centru unde pierdem ceva timp.

Revenim. Stupoare. Mai era o camera liberă, pt noi, care, la ora 14.15, tot nu era gata. Cand am intrat, am paralizat! Nimic din ceea ce era in prezentare, nu se regasea in teren. Era o camera ceva de genul... dog house, cum i-am spus proprietarei. O terasa ceva? Nu! dau a scaune si o masa, in alee. Noptieră, masa, scaune, un dulap utilizabil? Nu. Voi atasa poze.

Cat despre aceasta doamnă, sa va ferească Dumnezeu. Ne-a mâncat tuturor nervii. Ca unii au uitat usa dulapului deschisa. Ca altii au dat drumul la frigider prea tare deci, l-a dat încet. Ca a gasit in bagajul unui turist niste tacâmuri si a zis ca-s ale ei. Ca a vrut sa faca curat si a intrat fara sa bată sau sa ceară voie. Si cate si mai cate. Cand i s-a atras atentia, a zis ca la cat am platit, asta găsim si ca romanii sunt ca tiganii.

Asa ca dragilor, evitați sa-i credeti pe cei ce va promit vacanțe fericite si ca turistii vor fi fericiti. Veti avea surpriza sa constatați contrariul. Stiu deja pe pielea mea. Mai bine platiti mai mult si mergeți cu agenți serioase care va vor oferi ceea ce va prezinta.

Trimis de ramada in 19.06.16 23:00:57
Validat / Publicat: 20.06.16 00:11:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Limitandu-ma numai la Grecia:Creta, Samos, Santorini, Kos, Mikono. s, Rhodos, Thassos, Halkidiki, Corfu... etc

VIZUALIZĂRI: 2341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Dar, indiferent de necazurile create ce reclama mincinoasă a agenției, Parga va ramane mereu, fascinant de frumoasa

[20.06.16 00:11:35]

Mutat în rubrica "Vila Nafsika, PARGA" (nou-creată pe sait)

[20.06.16 10:15:30]

@ramada - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=20403.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ramadaAUTOR REVIEW
    [20.06.16 11:51:30]

Este marcată corect situat ea studioului Nafsila. Coordonatele sunt:39grade17'02,4"N; 20 grade24'51,5" E. Adică, penultima din fundătură. Mai încolo e pădure de măslini, deal si capre.

Nicoleta Tanase
    [12.07.16 20:29:29]

Multumesc frumos pentru sinceritate! Fotografiile de pe site-ul agentiei ma pacalisera, acum m-am lamurit. Sa aveti vacante minunate!

[14.07.16 17:03:24]

Am fost si eu la vila Nausika anul acesta din 18 mai.

la faza cu ghida va dau dreptate, doar ca noua ne-a spus ca nu mai lucreaza pentru agentie si face voluntariat pana cand se va gasi o alta persoana... tot cu copilul a venit si atunci si a intarziat foarte mult la prezentarea excursiilor (evident la suprapret fata de ceea ce am luat direct din port).

cat despre cazare si proprietara vilei, la noi au stat altfel lucrurile. chiar voi posta un amplu review cu poze si tot ce trebuie zilele acestea. acum depinde fiecare ce asteptari are...

mie locatia chiar mi-a placut unde mai pui ca prin padurea de care spuneti era un traseu foarte frumos si placut pe care l-am strabatut spre plaja lichnos. am intalnit si foarte multi straini pe acel traseu, nimeni nu parea deranjat de frumusetea naturii sau de capre

erau si vreo 2-3 taverne aproape de vila, una la maxim 100 de metri, iar pana la plaja din centrul orasului nu am facut mai mult de 15 minute de mers lejer.

am avut un dulap mare in camera si noptiere. baia mi s-a parut cam mica si uneori asteptam foarte mult pana venea apa calda, iar intr-o zi nu a fost deloc, fusese o defectiune pentru ca au venit niste tipi de la o firma si tot reparau ceva.

proprietara si angajatele ei faceau zilnic curatenie in camere (spalat gresia cu mopul) si ne-au dat si pături pentru ca am prins o zi mai rece.

intr-una din zile a plouat torential si nu am putut iesi din casa nici macar cu umbrela pana spre dupa-amiaza cand a mai incetat potopul, iar proprietara a batut la usa si ne-a intrebat daca e totul ok si si-a cerut scuze ca nu poate face curat in ziua aceea avand in vedere ca noi eram in camera.

in fine... voi posta si eu review zilele astea.

[14.07.16 17:06:10]

@marynna28 - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[14.07.16 17:08:28]

@webmasterX: desigur, voi posta in acest weekend un review cat mai obiectiv posibil, cu bune si cu rele si cu poze multe.

ramadaAUTOR REVIEW
    [18.07.16 09:13:23]

@marynna28: inca odata spun:ce am contractat si ce am primit, era diametral opus. Se pot vedea poze despre Nausica pe site. La fata locului am gasit... nu vreau sa-mi amintesc.

Imagineaza-ti doar, camera din poza, la jumate. Am poze, nu stiu unde sa le incarc acum. Dar am pus in prima postare.

Am fost si noi in Lichnos pe jos. Ok, peste deal, dar soseaua serpuita, ne-a omorat. Ne-am intors cu barca.

Iar faptul ca nu mai intra peste turisti, inseamna ca a invatat ceva din scandalurile cu noi.

A Aaa, camerele cu probleme, sunt la parter. Una singura e ceva mai acceptabilă.

Doar Parga, ramane aceeasi ,,bucurie",

[18.07.16 10:51:04]

@ramada - am inteles acum, am postat si eu un review, noi am fost cazati la etaj si a fost acceptabil spre ok.

inseamna ca e o loterie la aceasta vila... depinde la ce etaj nimeresti.

dar, asa cum ati spus, Parga in sine este o bucurie si pana la urma, frumusetea locului mai compenseaza din eventualele neajunsuri ale cazarii.

va doresc vacante frumoase si... mai mult noroc pe viitor

ramadaAUTOR REVIEW
    [18.07.16 17:32:09]

@marynna28: nauska a intrat in portofoliul agentiei, pt prima oară în 2015, octombrie. S-a contractat cu ea, cu promisiunea de renovare totala, dar, s-au prezentat in portofoliu cu pozele camerelor de la etaj, fara mențiunea ca nu sunt identice cu cele de la parter. Iar cand am contractat, mi se părea normal, sa mi se dea optiunile, iar eu sa aleg. Dar, am fost pusa in fata unei camere ce nu era mai mare de un design. Mai sufeream si de claustrofobie. Dormeam, mai mare râsul, la parter, cu usa deschisă, iar dimineata ne trezeam cu pisicile in pat. Jucase de altfel, dar... nu in pat. Ce sa mai zic, de aici in colo, evit aceasta agenție.

marynna28, Nicoleta Tanase, ramada
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Nafsika (Nausika):