ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2016
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 05.03.13
AUG-2015

Sedere placuta la Zante Sun

Am fost la Zante Sun in Agios Sostis, Zakynthos, in luna august 2015. Nu am gasit nici un review pe AFA despre acest hotel, am luat informatii de pe tripadvisor. Cred ca acesta este primul review despre el pe AFA si sper sa-i ajute pe cei care doresc sa mearga in Zakynthos, in concediu.

Am ajuns cu avionul luat din Bucuresti, o ora de zbor pana in Zakynthos, transfer cu autocarul la hotel in aprox. 30 minute (7-8 km de la aeroport la hotel).

Este un hotel bun, curat, ingrijit, linistit, aflat într-o stațiune mica la aprox. 3 km de statiunea Laganas. Are doua corpuri de cladire, una aproape de piscina si alta ceva mai in spate, in care am stat si noi. Am avut masa cu AI, mancare foarte buna, servire frumoasa. Personalul a fost placut si prietenos. Fetele de la recepție sunt foarte amabile.

Hotelul are o parcare destul de spatioasa. De asemenea, ne-a impresionat faptul ca dispune si de o capelă mică și frumoasa situata între cele două clădiri ale hotelului.

Hotelul are o piscină bine întreținută și este situat într-o zonă liniștită, la aproximativ 5 minute de mare.

Plaja este destul de mica, dar nu este aglomerata, sunt șezlonguri și umbrele de închiriat (7 Euro/zi), iar marea este superba, se poate face o baie minunata intr-o apa cristal de culoare verde. Insula Marathonisi se poate vedea în depărtare, și ceva mai aproape se vede insula Cameo.

Agios Sostis este o mica statiune, seara se poate merge pe o alee pe langa mare unde sunt taverne și mai multe magazine. Laganas este la aproximativ 3 km distanță, puteți merge pe jos, pe cale rutieră sau pe plaja. Este o stațiune mult mai animată și pentru distractie, in special seara si in cursul noptii. Acum depinde de ceea ce vrei. Se poate inchiria masina in Laganas (sunt mai multe centre de inchiriere), recomand inchirierea masinii la inceputul sejurului cand se gasesc masini si pretul este mai bun (aprox. 35-40 Euro/zi). Am inchiriat si noi o masina, dar dupa vreo 4 zile, am gasit greu si la un pret mai mare. Se poate face un tur al insulei cu masina, drumurile sunt inguste, trebuie circulat cu mare atentie, dar veti vedea niste peisaje superbe, ca sa nu mai spun de mare, care are niste culori extraordinare.

Am facut o excursie minunata cu vaporul in jurul insulei, cu opriri din cand in cand pentru admirat peisajul si facut baie in mare in niste locuri mirifice, am oprit la exotica plaja Navagio unde vasul a oprit si am am fost lasati cam 2-3 ore pe aceasta plaja, simbol al Zakynthosului. Intr-una din zile am vizitat si capitala insulei, Zante. Frumos.Mai sunt si celelate statiuni, Kalamaki, Tsilivi, Argassi, Vassiliki pe care le-am vazut in trecere din masina sau vapor. Laganasul l-am vizitat pe jos.

Zante Sun este un hotel la care ne-am întoarce oricand cu plăcere, iar Zakynthosul o locatie care ne-a incantat prin frumusetea peisajelor de coasta, culoarea si aspectul marii, livezile cu maslini...

Multumim intregii echipe de la Zante Sun pentru un sejur plăcut petrecut la acest hotel și le dorim succes si multi turisti în continuare!

Trimis de Ramon in 19.06.16 19:31:36
Validat / Publicat: 19.06.16 23:45:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1884 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ramon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster98 [19.06.16 23:45:12] »

Mutat în rubrica "Zante Sun Hotel [Agios Sostis], ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

webmaster26 [20.06.16 12:18:50] »

@Ramon - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Ramon [21.06.16 15:46:45] »

@webmaster26 - Buna ziua,

Da, e corect, acestea sunt coordonatele GPS ale hotelului Zante Sun, Agios Sostis, Zakynthos. Numai bine!

calatorul [26.06.16 18:31:59] »

@Ramon - Felicitari pentru vacanta frumoasa si multumim pentru informatiile oferite. Am vazut si eu cum e cand nu gasesti informatii despre cazarea pe care vrei sa o alegi si apoi sa postezi primele relatari despre o anume cazare. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

Ramon [28.06.16 20:31:37] »

@calatorul - Va multumesc si eu pentru aprecieri, sper ca impresiile pe care le-am scris despre aceasta destinatie sa ajute si pe alti turisti care vor sa ajunga in Zakynthos. Va doresc si dumneavoastra alegeri inspirate si vacante frumoase! V-as ruga daca aveti o alta recomandare pentru Grecia (m-am gandit la Lefkada, Corfu, Thassos, Halkidiki sau partea continentala (Paralia Katerini, Olimpic Beach); Ce mi-ati recomanda din experienta dvs. ? Multumesc anticipat.

calatorul [29.06.16 09:05:18] »

@Ramon - Si eu va multumesc pentru raspuns si urari. Despre recomandare, pentru ca v-a placut aceasta excursie cu avion si circuite in zona, avand in vedere si varsta celui mic, v-as propune tot vacante de calatorie, plimbare si mare. O insula foarte frumoasa, bine dezvoltata si cu locuri demne de vizitat este Corfu, de langa Zakintos. Mai aproape de noi merita vazuta Thassos, mai putin dezvoltata dar mai mica si mai usor de vazut, cu plaje minunate si accesibile si cu o apa buna de facut baie la orice varsta. Sau puteti incerca celebrele insule Rhodos sau Mikonos, ceea ce inseamna tot avion si plimbari in zona.

Eu as lasa pe mai tarziu vizitarea Greciei continentale, amintindu-mi de lipsa de interes pe care o manifestau copiii de 12-13 ani la celebrele situri istorice si nerabdarea lor de a ajunge la mare si la plaja.

Si daca postati intrebarea de mai sus la rubrica dedicata CMR ce-mi recomandati, de pe AFA, veti primi cu siguranta numeroase propuneri, fiecare recomanda ce a vazut si ce i-a placut. Dar din sfaturile celor mai umblati va puteti face o lista de preferinte pentru agentia turistica. Succes si alegere inspirata!

calatorul, Ramon
    Alte impresii din această RUBRICĂZante Sun Hotel [Agios Sostis]: