ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2016
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUN-2016

Marianna Palace Hotel - All inclusive Economy

Abia intorsi din periplul nostru in Rodos, am dorit sa va scriu la cald cateva impresii despre hotelul unde am fost cazati o saptamana.

Dupa un zbor de doar o ora si patruzeci de minute, am aterizat cu bine in Rodos. La iesirea din aeroport am fost asteptati de autocare si de ghid. Ne-am inbarcat in autocar si dupa inca o ora si jumatate in care am parcurs o distanta de 30 de km, cu multiple opriri la diverse hoteluri, unde erau cazati alti turisti, am ajuns in fata hotelului nostru.

Hotelul ete situat intr-o margine a statiunii Kolymbia, la poalele unui mic munte, in varful caruia se afla manastirea Tsambika. Locul este frumos, insa distanta pana la plaja este destul de mare, circa 800 de metri. Cazarea s-a facut destul de rapid, fara a mai completa formulare. Noi am primit o camera la parter cu vedere la piscina. Alte camere aveau vederea spre munte sau spre strada, insa cred ca nici una nu avea vedere la mare, desi hotelul avea doua etaje. Constructia era in forma literei L, iar in mijlocul gradinii cu palmieri si maslini era piscina. Aceasta era destul de mare si mai ales adanca. Langa ea se gasea si o mica piscina pentru copii. Curtea interioara era si ea mare si plina cu sezlonguri si umbrelute. Pe acestea le puteai aranja si pe iarba la umbra pomilor. Intre piscina si hotel se gasea barul. Acesta avea de jur imprejur o multime de mese si scaune. Nici o data nu se intampla sa nu gasesti o masa libera. Programul la bar era intre orele 11.00 si 00.00. Aici se serveau multe bauturi alcoolice si racoritoare, precum si diverse coctailuri. Toate bauturile erau insa diluate, si nu neaparat de la gheata din pahare. La bar servea in general o singura persoana, fapt care facea ca deseori sa stai la coada minute bune. Atmosfera de vacanta era completata si de muzica ambientala sau greceasca difuzata in surdina de la bar. Pentru cei mici era organizat in gradina si un mic loc de joaca. In holul de la receptie functiona un mic magazin cu suveniruri si un birou rent a car. De aici am si inchiriat un VW Polo diesel la un pret de 30 euro/zi.

Seara, temperatura de afara era mai scazuta, iar vantul adia destul de tare.Curtea si piscina erau luminate insa aceste lumini atrageau si o multime de tantari.

Camera era destul de mare si de curata. Se facea curatenie zilnic si tot zilnic se schimbau si prosoapele. In camera am avut 3 paturi, doua scaune si un birou. Camera avea tv. cu vreo 20 de programe, printre care si TVR International, aer conditionat, seif si un minifrigider. Aerul conditionat si seiful erau contra cost. Tot pe bani a fost si internetul wi-fi (15 euro-saptamana), si nici macar nu functiona bine. Baia a fost mare si curata. Apa calda am avut mereu la orice ora. Pentru spalat am primit cate un flaconas cu gel, unul cu sampon si doua sapunele (pentru tot sejurul).

Desi am avut all inclusive, nu va asteptati sa mancati la fel ca in Turcia sau ca macar ca in Bulgaria. La micul dejun serveau oua, fierte, ochiuri si omleta, salam feliat si cascaval, fasole si carnaciori, multe feluri de checuri si prajiturele, unt, gem, fructe, ceai, cafea, sucuri, cereale si lapte. Insa dimineata nu gaseai branza la masa. La pranz nu serveau supa, insa puteai alege dintre trei feluri de carne (porc, pui si peste), orez, cartofi la cuptor, prajiti, pizza, paste. La salate insa stateau foarte bine. Gaseai si multe dulciuri, inghetata si fructe. De la butoi te puteai servi cu vin alb sau rosu. Aveau si un dozator de bere cu autoservire. La cina aparea si supa. Felurile de mancare erau asemanatoare cu cele de la pranz. Restaurantul a fost mare, curat si era prevazut cu aer conditionat care aici chiar functiona. Nici una din cele trei mese nu se putea servi afara pe terasa. In schimb dimineata dupa micul dejun multi isi luau cafeaua afara la masutele de la bar pentru a fuma linistiti o tigara. Dupa ora noua daca vroiai sa bei ceva sau sa-ti iei o cafea, nu aveai de unde. Trebuia sa astepti ora 11.00 ca sa deschida barul.

Vis a vis de intrarea in hotel functionau trei magazine, din care unul avea si produse alimentare si bauturi.

Hotelul nu are animatori sau alte activitati de zi sau seara. Cu o singura exceptie. In cea dea doua seara am avut parte de o seara greceaca reusita cu doua perechi de dansatori si cu un duo foarte bun ce canta la clape si la bouzouki.

Localitatea era destul de micuta dar destul de intinsa. Seara cand ieseam la plimbare, faceam cam 20 de minute pana in centru. Aici era strada cu eucalypti, care avea pe ambele parti o mare varietate de taverne, baruri si magazine. Pe drumul catre centru veti vedea si admira o multime de hoteluri luxoase de 4 si 5 stele asezate pe plaja sau in imediata ei apropiere.

Plaja din statiune este in general cu pietricele dar are si cateva zone cu nisip. Peste tot unde am facut plaja, daca doreai sa stai pe sezlong, pretul era de 10 euro pentru 2 paturi si o umbrela.

O plaja buna si mare, cu nisip fin, despre care se spune ca este cea mai buna din Rodos este plaja Tsambika. Aceasta este situata dupa munte si se afla la o distanta de 5-6 km de Kolymbia. La ea nu se poate ajunge pe malul marii. Accesul se face doar din sosea. Exista o statie de autobuze aproape de hotel de unde puteti lua busul atat spre plaja cat si spre capitala Rodos. Pretul unui bilet pana la plaja Tsambika era de 2,2 euro de persoana, iar pana in Rodos era de 5,5 euro. Despre orarul de mers al autobuzelor gasiti informatii la receptie.

Noi avand masina la dispozitie am vizitat aproape toata insula. Cel mai mult ne-au placut orasele Lindos si Rodos, precum si manastirea Filerimos.

Parerea mea, este ca acest hotel are numai 3 stele iar serviciile si mesele all inclusive sunt tip buget.

Inchei, dorindu-va concedii placute in locuri dragi voua.

Trimis de cristimicle in 19.06.16 18:10:00
Validat / Publicat: 19.06.16 19:19:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marianna Palace
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster26 [19.06.16 18:58:31] »

@cristimicle - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

cristimicle [20.06.16 06:10:19] »

@webmaster26 - Pozitionarea pe harta e O. K.

calatorul [22.06.16 00:30:27] »

Frumos hotel, multumim pentru informatiile si impresiile impartasite si pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

cristimicle [22.06.16 16:52:32] »

@calatorul - Multumesc pentru aprecieri.

Vacante placute si tie!

ca_an_ [24.06.16 10:07:59] »

@cristimicle - Bună ziua, până la ce oră se servea micul dejun?

Între mic dejun, prânz şi cină exista posibilitatea unei gustări?

Nici sală de sport nu are hotelul?

Mulţumesc!

cristimicle [24.06.16 15:52:12] »

@ca_an_ -Salutare

Orele de masa erau 07-09,13-15 si 19-21. Doar intre pranz si cina gasei ceva prajiturele la bar. Sala de sport, era doar ce se vede in poza.

Vacanta placuta!

ca_an_ [01.07.16 11:22:12] »

Bună ziua, aerul condiţionat cât costa?

Mulţumesc!

cristimicle [01.07.16 15:03:13] »

@ca_an_ - Salut.

Incepand cu 01.07 aerul conditionat este gratuit.

Cand am fost noi, in iunie, nu stiu cat ar fi costat.

ca_an_, cristimicle
    Alte impresii din această RUBRICĂMarianna Palace Hotel: