ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2016
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
AUG-2015

Un hostel „corect și cinstit”...

... sau cel puțin așa îi e numele...

...

Ultimul popas făcut în circuitul din vara trecută, despre care am scris aici, a fost la Belgrad.

Nu era prima dată când ajungeam în capitala Serbiei, dar de data asta aveam două obiective foarte clare, punctuale, unul dintre acestea fiind Muzeul Tesla, celălalt Casa Florilor, locul de odihnă eternă al lui Tito, despre care poate am să-mi fac timp să scriu un review.

Pentru cele două zile cât planificasem să stăm, am ales ca loc de popas o cazare proaspăt dată în folosință, Hostel Fair and Square, situată în cartierul Zvezdara, relativ aproape de centrul orașului (o jumătate de oră de mers pe jos).

Hostelul abia ce fusese dat în folosință de două luni, astfel că am fost printre primii clienți care au făcut rezervare aici, pe booking.com.

Am ales această cazare, în primul rând pentru prezentarea de pe saitul propriu și pe booking.com și, în al doilea rând, pentru prețul incredibil de mic. Noi am plătit 16,50 € pe noapte camera dublă, dar între timp prețul a mai crescut, ajungând la 22 €, rămânând totuși foarte convenabil.

Am ajuns relativ ușor acolo, deși nu există vreun panou mai mare care să marcheze existența hostelului în acel loc. Cum el era dat în folosință de puțin timp, nici imaginile date de Google Maps pe Street View nu erau de vreun ajutor. Ca să vă faceți o idee, iată cum arăta hostelul în noiembrie 2014, când au fost luate imaginile pentru Street View (clic aici). Între timp, când am sosit noi, locul gărdulețului din bare metalice fusese luat de un gard înalt de peste 2 m, din scânduri, care nu permitea să se vadă în curte.

Am reușit totuși să identificăm corect poziția din a doua trecere cu mașina pe stradă, așa că iată-ne sosiți și luând un prim contact cu locurile. La recepție am fost întâmpinați de un puști, foarte amabil și care vorbea engleza.

Am constatat și o primă neconcordanță între cele scrise pe saitul booking.com și realitatea de la fața locului. La rezervare, făcusem și o opțiune pentru un loc de parcare, având în vedere ceea ce scria pe sait: Este posibilă parcarea publică gratuit la proprietate (nu este necesară rezervare) . Această precizare figura și pe rezervarea pe care am prezentat-o (imprimată de acasă în limba sârbă), dar la recepție ni s-a spus că e o neînțelegere și că mașina o putem lăsa afară, pe trotuarul de pe partea opusă hostelului (în dreptul Cimitirului Nou, cel mai mare cimitir din Belgrad). Nu m-a deranjat prea mult acest lucru, dar nici nu mi-a făcut plăcere, având în vedere căratul bagajelor.

Culmea este că, în ziua următoare, am constatat că altor clienți, sosiți în acea dimineață, li s-a permis accesul cu mașina în curtea hostelului. Evident, în review-ul făcut pe booking.com, am precizat aceste lucruri. Care credeți că a fost comentariul celor de la hostel? Iată-l:

The parking was free and it was public, as it was on the street in front of hostel, the only reason why our other guest took their car inside is because they were staying for an extended duration and had too many valuable items in the car, therefore it would have been unwise to leave it outside of our premises. If you would have asked, we would have granted the same opportunity to you.

Adică:

Parcarea era liberă și era publică, fiind pe stradă, în fața hostelului, singurul motiv pentru care celălalt oaspete al nostru a luat mașina în interior este pentru că ei stăteau pentru o durată extinsă și au avut prea multe obiecte de valoare în mașină, de aceea nu ar fi fost înțelept să o lase în afara spațiilor noastre. Dacă ați fi cerut, v-am fi acordat aceeași facilitate.

Evident, răspunsul „a dat-o cotită”, întrucât pe rezervarea mea scria clar: Este posibilă parcarea … la proprietate. Pe de altă parte, cerusem și eu să las mașina în curte, dar mi se spusese că nu e posibil.

Între timp, am văzut pe booking.com că au rezolvat problema: dacă vrei să parchezi mașina în curte, plătești 3 € pe zi. Afară, pe trotuar, e gratis.

Recepția se află în clădirea din față, unde este amenajat și un spațiu comun, cu tot ce trebuie pentru a-ți pregăti masa (tacâmuri, veselă, aragaz electric, cană electrică, frigider), dar și cu o zonă de relaxare, cu mese, scaune, canapele, un televizor LCD cu ecran mare și un laptop. Totul într-un decor modern și plăcut.

Cum spuneam, rezervasem o cameră dublă cu baie proprie. A doua surpriză a fost când am aflat că baia era separată, pe același hol pe care se afla și camera. În sfârșit, nu era mare lucru, ne-am zis, din moment ce ni s-a dat și o cheie de la baia respectivă.

Camera se afla în clădirea de lângă cea cu recepția și am constatat că, la fel ca celelalte, era foarte mică. Nu ne-a deranjat câtuși de puțin acest lucru, pentru că urma să folosim camera doar pentru dormit. În plus, am constatat curățenia foarte bună. În cameră nu erau două paturi, ci trei, două dintre ele suprapuse. Ca în întregul hostel, mobilierul era și în camera noastră minimal. Mai exact, în afara celor trei paturi, camera mai conținea trei dulapuri/noptiere, improvizate din vechi lăzi de muniție, recuperate și refolosite probabil după terminarea recentelor războaie iugoslave. Poate că alții ar fi strâmbat din nas, dar mie mi-a plăcut ideea. :). În plus, în cameră se mai afla un coș de gunoi, din acelea din plastic, cu capac, pentru birouri și o instalație de aer condiționat, pe care n-am folosit-o, având în vedere că cele două zile petrecute la Belgrad au fost răcoroase și cu ceva ploaie.

Baia trebuie să spun că era ireproșabilă, poate și din cauză că totul era nou. Oricum, mi-a plăcut cum era lucrată. Surpriza a venit însă a doua zi, când am constatat că și alți locatari aveau cheie să folosească aceeași baie. Cu privire la acest aspect, în răspunsul la review-ul meu al celor de la hostel, s-a evitat absolut orice referire. În schimb, pe saitul propriu, se menționează că, pentru cele 12 camere ale hostelului sunt prevăzute 12 băi, deși la parter, unde erau patru camere, printre care și a noastră, nu erau decât două băi. Nici cu privire la acest aspect, răspunsul la review-ul meu nu sufla nicio vorbă.

La urma urmei, la prețul plătit, nici nu poți avea prea multe pretenții, dar aș fi preferat să fi fost sinceri și să fi spus lucrurile astea pentru că atunci aș fi ales altceva.

Internetul funcționa atât în zona de socializare, cât și în camere și conexiunea era foarte bună.

Băiatul de la recepție părea simpatic și de treabă, amabil, dar am aflat cu surprindere că nu e angajat acolo și că face munca asta doar pentru o perioadă limitată, cât proprietarii sunt în concediu. El, de fapt, era prietenul unei fete angajate acolo și a acceptat jobul pe durată limitată.

Drept să spun, asta nu mi-a sunat bine. Cum adică, deschizi o afacere și nici nu ai lansat-o bine, că pleci în vacanță? Nu știu dacă a făcut-o intenționat, dar băiatul înlocuitor de patron a încercat să ne și păcălească. Pentru că plata nu se putea face decât numerar, l-am întrebat cât trebuie să-l plătesc, pentru că prețul de pe rezervare era în euro. A făcut el un calcul și mi-a spus o sumă. Cum nu aveam acea sumă în dinari și urma să scot de la un bancomat, nu am plătit atunci, dar am făcut și eu o socoteală și am constatat că tânărul îmi spusese o sumă dublă. Mai exact, prețul pe două nopți el îmi spusese că este pe o singură noapte.

Nu l-am mai întâlnit apoi seara, când am revenit din oraș și nici a doua zi, noi fiind de asemenea plecați prin oraș, așa că am zis că rezolv problema la plecare. La 7 dimineața, când să plecăm, ia-l de unde nu-i!

După câteva minute, apare o fată (prietena!), căreia îi spunem că vrem să plătim, ca să plecăm. Ea ne spune că prietenul ei este obosit, pentru că a stat târziu noaptea trecută și nu poate să-l trezească. Evident că i-am replicat că nu mă interesează ce a făcut noaptea anterioară, dar dacă nu apare, plec fără să plătesc. A fost suficient ca să dispară nu știu unde … S-a întors după cinci minute, spunându-mi că trebuie să apară și prietenul ei. A apărut după o jumătate de oră și, de data asta nu a mai greșit la calcule, deși era cu ochii cârpiți de somn, motiv pentru care înclin să cred că greșeala anterioară a fost neintenționată. Probabil că atunci când greșise, fusese după două nopți nedormite … =)).

Una peste alta, locul de popas ales nu a fost deloc rău, ba la prețul plătit a fost chiar foarte convenabil. Mai mult decât atât, atmosfera era una potrivită cu locul respectiv (un hostel), tinerească, destinsă, neconvențională. Chiar m-am simțit bine! Doar că aș fi preferat să știu de la bun început condițiile.

Dar atunci, mai mult ca sigur nu aș fi ajuns aici, pentru că unul din puținele criterii pe care le impunem la alegerea cazărilor de pe unde umblăm, este ca în camera rezervată să existe o baie proprie.

Oricum, dacă vreți să ajungeți la Belgrad și căutați o cazare ieftină și convenabilă, Hostel Fair and Square este o opțiune de luat în considerare. Chiar și poziția nu este una prea departe de centru. În primul rând, chiar în apropiere este o stație de autobuz, de unde se poate ajunge în centru în maxim 15 minute. Dar și o plimbare pietonală este posibilă, noi am făcut-o, ajungând până în Skadarlija în 30 de minute (sunt aproximativ 2,5 km). Tot pe jos am ajuns și la Muzeul Nikola Tesla, care este mai aproape, la aproximativ 2 km. De acolo până la Catedrala Sfântul Sava e mai puțin de 1 km. Și trebuie să subliniez că mersul pe jos, în afară de faptul că e sănătos, vă permite să descoperiți cu adevărat locurile pe unde vă plimbați!

Trimis de Costi in 19.06.16 15:24:50
Validat / Publicat: 19.06.16 16:45:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 1710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 O imagine din poarta hostelului Fair and Square: curte largă și curată.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 5.00 EUR pe cameră

webmaster26 [19.06.16 17:47:17] »

@Costi - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Costi [19.06.16 17:52:59] »

@webmaster26 -

Da, acolo este.

mishu [05.07.16 15:55:41] »

Interesanta poveste, ce pot spune, doar ca intr-adevar si mie mi-ar placea ca lucrurile sa fie spuse clar si atunci vad cum actionez.

Eu am stat o singura data la un hostel in Veliko Tarnovo si mi-a placut, chiar daca accesul era unul greoi de-mi venea sa fac cale intoarsa (o straduta ingusta de tot in panta) insa acolo ne-am simtit foarte bine.

Gazdele erau 2 englezi pensionari minunati, iar camerele erau 3, una de 4 persoane, una de 5 si una de 7. Cum noi eram 5 (mama, eu, sotul si baietii) a fost perfect.

Chiar daca erau doar 2 bai nu am simtit vreun impediment, noi am stat 3 nopti, prima noapte chiar am fost singuri, apoi au mai venit cativa turisti tineri.

Si la fel cum ai sesizat si tu, statul la comun duce la socializare si cum in afar de noi mai erau maxim 2 turisti din cate o tara am avut subiecte de conversatie. Pacat ca au renuntat la acel loc era frumos.

Felicitari, votat cu mare placere (chiar daca mai tarziu).