ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2016
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
MAY-2016

Taverna Manteio, Ioannina

După ce ne-am văzut și pregătit locul de odihnă pentru o noapte în cetatea pașei Ali de Ioannina, am studiat puțin harta orașului primită de la hotel și am plecat în căutarea unui loc frumos și care să ne îmbie cu mirosuri de mâncare, undeva o terasă ne doream, în așa fel încât să putem privi și trecătorii, localnici sau turiști ca noi. Dar cum ploua încă, a trebuit să alegem ceva în interior, așa că, greu ne-am hotărât dar se pare că am ales bine, taverna Manteio, oarecum vis-a-vis de buclucașa poartă a cetății, prin care ne adusese taximetristul cu o oră în urmă, taverna fiind pe partea de stradă numită Averof.

Cu multă forță, probabil de foame, alungă soțul apa de pe umbrela noastră și pășim hotărâți în interior, după ce căutasem din ochi un loc de lăsat totuși udăciunea. Păi până să zicem noi kalimera, ne și luă o fetișcană la ochi și gură, noroc că nu am înțeles nimic dar sigur nu era de bine, apuc și eu să zic totuși că nu știu limba de-o vorbea ea și, minune, se schimbă fata fix acolo unde trebuia, deveni zâmbăreață foc, ne pofti să alegem o masă unde vrem - greu, era gol când am intrat noi, nu și când am plecat - ne aduse meniuri și ne invită în bucătărie după moda grecească. Invitația am onorat-o doar eu și bine am făcut căci mă gândisem să comand miel dar când l-am văzut amărât în cuptor am dat-o pe musaca. Soțul a ales cârnați țărănești cu garnitură și salată, suta de tsipuro și o carafă de vin roșu, 1/2 litru la început după care a necesitat încă una, probabil cârnații erau de vină! Bun vinul, incredibil că a mers și cu musaca, nu mă așteptam ori poate ploaia mocănească l-a făcut așa, cert că mie mi-a plăcut !!

Musacaua mea era din multe legume și cu puțină carne, deasupra cașcaval ras, cartofii prăjiți erau separat pe o farfurie și mai erau și mulți, la toate fiind și o salată de varză. Din multele rețete de musaca ce se prepară în Grecia și dintr-un număr apreciabil de locuri unde am mâncat acest fel, pot să spun că a fost bună. Greu de luptat cu așa porție dar vinovat fiind gustul bun, am reușit să termin tot, în ceva timp însă.

Soțul a primit trei cârnați mărișori, cartofi și salată, suficient a zis el așa că nu a mai dorit nimic altceva. Pâinea din partea casei, tot așa apa rece și prăjitura de final, bună, însiropată, aromată dar cam micuță, din păcate.

Nota a fost undeva la 23 € și ceva mărunt, nu mult având în vedere că Ioannina nu este un oraș tocmai ieftin. Am avut parte de multe zâmbete, comerciale desigur dar care fac vizita mai plăcută, am fost invitați să nu ne grăbim cu a doua carafă de vin deși plătisem și fata pricepuse că suntem români, deci a fost o alegere reușită.

Taverna este curată, frumușică, decorată cu gust. Cum mâncarea a fost bună, suficientă și nu scumpă, locul arată bine iar cei de la bucătărie se mișcă repede, îl recomand dacă aveți drum pe la cetatea lui Ali Pașa și dacă nu aveți timp să treceți pe insulă să mâncați specialități de broască. Este un loc unde aveam să constatăm că vin mulți localnici și asta știți că spune ceva.

Trimis de elviramvio in 18.06.16 23:45:10
Validat / Publicat: 19.06.16 13:53:37

VIZUALIZĂRI: 1949 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Foame mare.

webmaster26 [19.06.16 13:53:23] »

Mutat în rubrica "Restaurante în Ioanina și împrejurimi, IOANINA" (nou-creată pe sait)

mishu [19.06.16 14:08:55] »

Am placerea primului vot, felicitari.

elviramvio [19.06.16 15:04:02] »

@mishu -

Multumesc mult.

elviramvio [19.06.16 15:10:18] »

@webmaster26 -

Mulțumesc.

Michi [19.06.16 20:51:29] »

Felicitări. Mi-ai făcut poftă de musaca. Parcă mă văd c-am s-o fac zilele astea.

elviramvio [20.06.16 06:56:32] »

@Michi -

Multumesc mult. Cea mai bună a fost în Lefkada, era cu scorțisoară, după miros am crezut că nu o mănânc dar după prima înghițitură nu m-am mai oprit până nu am adunat tot.

elviramvio, Michi, mishu

• pagină generată în 0.048949003219604 sec