ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2010
ÎNSCRIS: 24.06.08
FEB-2010

Moara lu' Bucur - de incercat

ACTUALIZARE: Restaurantul descris mai jos s-a închis, acum în această locație funcționează Acapulco Events

De cativa ani incoace ne-am facut un obicei sa iesim cu finii si cu finii finilor de Lasata Secului la restaurant. In acest fel evitam "aglomeratia" de vizite si distractia este mai mare.

Anul acesta am ales Moara lu' Bucur, deoarece am vrut sa alegem un restaurant cu lautari. De mentionat ca pe site-ul lor scrie ca au taraf si ca Aurel Padureanu si Catanga canta in fiecare seara, dar in seara in care am fost noi a fost doar taraful si o alta cantareata.

Despre restaurant pot sa spun ca mancarea a fost buna, diversificata, preturi OK.

Ce nu mi-a placut, a fost servirea. Genul aceia de ospatari, care alearga in stanga si in dreapta, dar total fara folos. Au adus mancarea in 10 transe, trebuia sa le repeti ca mai doresti o sticla de vin sau apa minerala. Inclusiv desertul a fost adus in mai multe etape.

Per total OK deoarece mancarea a fost intr-adevar buna, dar nu mai mult de atat.

Trimis de Catmar in 16.02.10 21:11:55

VIZUALIZĂRI: 5170 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catmar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

magdalena
[16.02.10 21:37:28]

Asta e cel mai urat lucru, sa aduca masa diferit pentru cei prezenti, unii mananca, unii se uita la ceilalti cum mananca...

Noi am apreciat la restaurantele la care am fost si am scris aici ca vin cu masa in acelasi timp pentru toti.

Costi
[16.02.10 21:42:07]

Unde se află această cârciumă?

Descrierea a fost dură, dar notarea mai blajină.

Au în meniu şi chestii mai deosebite, în afară de clasicele şi colesterolicele şniţele şi fripturi cu cartofi pai?

Dacă se duce acum, în post, cineva care ţine post are ce mânca, sau pleacă lihnit?

Lăutarii cântă populară, sau manele?

[16.02.10 22:28:15]

Poti te rog sa explici ce inseamna preturi ok?

mario 110
[16.02.10 22:46:32]

daca v-au adus mincarea in "transe", macar au avut inspiratia sa aduca mai intii mincarea copiilor? e penibil ca cei mari sa manince si copii sa se uite-n gura lor.

[16.02.10 23:05:45]

e genul nunti/botezuri/cumetrii, in selectul cartier Pantelimon, in spatele pietei Delfinului (unul din numeroasele circuri ale foamei din Bucuresti). Il stiu pt ca au si un teren de fotbal unde mai joc cu niste amici si fosti colegi... sunt convins ca in nici un caz daca nu sunteti din Bucuresti nu veti ajunge sa mancati aici, pt ca pur si simplu nu aveti ce cauta aici, iar oferta din Bucuresti este destul de bogata. iata din nou un motiv pt care nu vad utilitatea review-urilor despre restaurante care mai decare mai "selecte" de cartier. nu am mancat aici, se poate sa fie mancare buna, dar nu vad de ce cineva care viziteaza Bucurestiul ar trebui sa vina aici pt masa.. (PS ca sa ajungi trebuie sa ai minim 4x4 daca nu camion, pt a evita gropile)

[16.02.10 23:27:34]

In concluzie sa inteleg de la molko ca acest restaurant nu ar fi la indemana pentru cei care ajung in Bucuresti cu diferite treburi.

[16.02.10 23:32:56]

exact, mai ales ca nu cred sa fie vreun hotel/motel/hostel pe o raza de 3-4 km,

[16.02.10 23:48:55]

Molko daca ai timp, as dori un top 3 restaurante cu mancare traditionala romaneasca in Bucuresti.

Daca se poate sa intru in restaurant si cu fularul echipei Poli Timisoara ar fi nemaipomenit.

Ultima parte a fost o gluma de miezul noptii.

[17.02.10 00:00:03]

hmm, rest traditionale mi-e destul de greu, de obicei ma bag la astfel de mancare la munte la pensiuni... etc. De ex: in poiana (daca te duci) Coliba Haiducilor... neaparat muraturi de acolo.

In Bucuresti eu m-am simtit bine la:

Burebista Vanatoresc (undeva langa Intercontinental si ambasada SUA pe strada Batistei)

Decebal (pe Bd Decebal, f aproape de piata Muncii), astea 2 imi vin in minte acum. Casa Iancului e ok (parca a avut review), patronul este un somelier renumit Sergiu Nedelea, poti avea surpize placute in privinta asocierii mancare / vin. daca mai imi vine ceva in minte iti spun, dar conteaza si zona in care esti cazat.

PS tot in zona Decebal, un rest italienesc ff bun: Galo Nero.

PS2. Nicaeri cu fular cu Poli

PS3 poate "colegii" din Bucuresti te mai ajuta cu ceva recomandari

[17.02.10 00:16:53]

merci fain si vesnicul ciauuuuu

[17.02.10 00:20:44]

La Taverna Sarbului langa Casa Scanteii am mancat anul trecut si a fost ok.

Din pacate ventilatia lasa de dorit, venea un chelner si deschidea veluxul cu matura.

Cred ca am mancat si la restaurantul Decebal cu mult timp in urma ,daca se afla la parterul unui bloc pe bulevardul cu acelasi nume.

[17.02.10 00:25:55]

de-aia te-am intrebat de zona, ca de la Casa Scanteii si pana la Pta Muncii ai toate sansele (dat fiind traficul) sa ajungi lihnit de foame... si pe urma ii injuri pe chelneri ca vine mancarea prea greu

da, e la parterul unui bloc pe bdul decebal

daca mai e ceva, vb pe privat, i-am facut omului praf reviewul.

CatmarAUTOR REVIEW
[17.02.10 10:09:25]

S-ar putea sa fi facut o confuzie, in sensul ca nu mi-am dat seama ca review-urile sunt pentru cei din afara Bucurestiului. Eu am apreciat deschiderea acestei rubrici, deoarece indiferent cat imi place de mult un restaurant, nu ma duc de prea multe ori in acelasi loc. Deoarece in afara restaurantelor de cartier imi este destul de greu sa aflu de alte locuri, am gasit f. utila folosirea acestei rubrici (de exemplu, pt. 8 Martie am facut rezervare la Excalibur, in urma unui review citit aici).

Sa incerc sa raspund si intrebarilor adresate:

magdalena si mario: am fost numai adulti, dar si pentru noi a fost foarte neplacut sa aduca mancarea in transe separate. Initial am crezut ca e o problema cu bucataria, dar cand la desert au adus inghetatele la distanta de 10 minute (si nu exagerez), am realizat ca si ospatarii sunt de vina

costi: specialitatea casei este "barca lu' Bucur" costa 24 RON si este o jumatate de paine, scobita de miez, umpluta cu carne de pui, porc, vita si deasupra cu rondele de ceapa - neindicat pt. colesterol, dar f. buna la gust. Noi am incercat pastrama care a fost deosebita, pipote si inimi la tigaie, pastrav la gratar, salate foarte bune si paste foarte bune. Cum a spus si in review, nu am nimic de reprosat felurilor de mancare.

Tot specialitatea casei era si o combinatie de fructe de mare, la 32 RON.

Aveau si mancare de post.

Lautarii canta numai muzica populara.

diaura: preturile se invart in jurul sumei de 20-25 RON portia, iar desertul 8 RON (clatite, papanasi, para in vin fiert, inghetata asortata, placinta cu branza)

[17.02.10 10:14:39]

Sunt de aceeasi parere cu molko, atunci cand spune ca la aceasta rubrica (despre restaurantele din Bucuresti) ar trebui acceptate doar cele " de interes turistic" nu cele de cartier.

Dupa o viata traita in Bucuresti si multe evenimenete sarbatorite in restaurante cu mancare si servire traditionala, cu mana pe inima va spun ca cel mai bun mi se pare Jaristea (vezi review-ul scris de mine; LOCANTA JARISTEA - Revelion 2010 la Hera Calita). Si este si usor de ajuns acolo. (din bd. Maria; cel care uneste Piata Unirii cu Piata Cosbuc pe strada George Georgescu).

kmy
[17.03.10 10:47:14]

Diaura, cand recomanzi Jaristea, specifica si faptul ca trebuie sa ai si bani muuulti in buzunare, si nervi de otel la urma cand vezi nota de plata si constati cat te-a mai incarcat la niste gustarele- a se vedea mizilicuri- ce ti le-a bagat pe gat mai mult cu forta inainte.

Da e un restaurant bun unde poti sa-ti impresionezi musafirii veniti din strainatate sau pe cei ce vor ceva specific romanesc bun si scump.

pepsi70ro
[17.03.10 11:03:36]

Daca tot sunt acceptate postari de restaurante, baruri, terase, etc, in opinia mea sunt binevenite chiar si localurile de "cartier" unde de multe ori se mananca mai bine decat la cele de marca.

Cand mergem in Austria sau in alta tara alegem totdeuna localurile de interes turistic? Mie imi place deseoseri sa mananc acolo unde imi face placere iar de cele mai multe ori ele nu fac parte din "circuitul turistic".

krondia*
[17.03.10 14:19:39]

Sunt de acord cu pepsi. In plus, cred ca aceste localuri de "cartier" pot sa fie utile celor care locuiesc in orasul respectiv si care stiu cum sa ajunga aici. Eu as aprecia daca as gasi asemenea informatii despre localuri din brasov, de exemplu. Nu ma refer, desigur, la locuri dubioase sau insalubre. La mine in cartier - zona Calea Bucuresti/Piata Astra (strada Uranus) - pentru cei care cunosc Brasovul - exista o pizzerie foarte selecta si cu gust amenajata, Napoli, care nu este cu nimic mai prejos decat pizzeria Roma din centru, de pilda, chiar daca se gaseste intr-o zona de blocuri. Merg aici destul de des si am fost de fiecare data foarte multumita. In plus, la fiecare pizza servita primesti gratuit o sticla de 0.33l de bere sau un pahar de vin...

Din pacate, pizzeria Napoli nu are pagina proprie de internet dar puteti gasi aici cateva informatii: click aici

Reeditez: aici merg si in zile de sarbatoare pentru ca sunt tratata chiar mai bine decat la un local care poate fi "fitos" doar printr-un amplasament mai central. E adevarat, insa, ca gusturile si, mai ales, bugetul, nu se discuta...

[17.03.10 14:36:53]

Sunt de acord cu voi, cand spuneti ca sunt destule restaurante " de cartier " bune. Dar despre ele se afla din prieten in prieten. Si eu stiu cateva , la care ma duc cu prietenii cand nu avem multi bani dar stim ca vom manca bine.

Ma gandeam ca aici sa le prezentam pe cele de " sarbatoare " . Caci sunt si astfel de zile , in care simti nevoia sa te trateze cineva regeste , macar o data in an.

Chloe
[21.10.10 23:00:06]

Deoarece locuiesc in zona si optiunile sunt destul de putine, am incercat si eu de 2 ori aceasta locatie.

Mincare excelenta, servire la fel si nicidecum clienti dubiosi, asa cum ai zice avind in vedere vecinatatile si aspectul exterior.

[06.11.17 09:01:40]

Locația la care se referă impresiile de mai sus) a fost între timp închisă.

Review-ul este republicat FĂRĂ NOTE, rămâne pe sait cu titlu documentar.

Catmar, Chloe, Costi, david, Diaura*, kmy, krondia*, magdalena, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: