ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2016
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUN-2016

Danube Residence, bun de reţinut la favorite

Veneam din Moldova unde vizitasem nişte rude şi intenţia noastră era să facem o excursie în Dobrogea. Cum distanţa între Bacău localitatea de plecare şi Tulcea este de aproape 300 km, am hotărât să facem o oprire intermediară de o noapte la Galaţi, pentru ca a doua zi să avem timp de vizitat manastiri şi cetăţi, nu numai de alergat kilometri.

Cu vreo două săptămâni înainte de data pe care o fixasem pentru începutul excursiei am căutat întâi pe afa şi apoi pe un sait specializat o cazare convenabilă. Când spun convenabilă mă refer atât la preţ cât şi la amplasament, parcare, etaj, dotări şi servicii. Căutând şi tot căutând m-am lămurit că preţurile erau mari, între 230 şi 350 lei/ noapte.

Mi-am adus aminte de excursia pin ţară de acum doi ani când am fost foarte mulţumiţi de cazarea din Cluj la un apartament în regim hotelier vezi impresii aşa că am început să prospectez apartamente.

Am găsit unul într-un cartier de blocuri chiar deasupra falezei Dunării. Intenţionam să ieşim după amiaza să ne plimbăm puţin prin oraş. Proprietarii ne-au aşteptat în faţa blocului dar când m-am arătat puţin nemulţumită că nu este niciun restaurant în jur şi vom fi cazaţi la etajul unu fără lift, ne-au spus să ne urcăm în maşină şi să-i urmăm până la un alt apartament de-al lor tot în regim hotelier.

Din primul moment am fost încântată că apartamentul era situat la parter şi am putut parca maşina chiar în faţa ferestrei, ceeace ne-a scutit de un descărcat inutil. Preţul era bun comparativ cu ce am mai văzut: 142 lei pe bon fiscal.

Locaţia închiriată era atât de spaţioasă încât putea locui acolo fără probleme o familie cu copil. Se intra într-un vestibul care dădea într-o cameră de 30mp dotată cu pat dublu şi mobilier modern de culoare wenge cu bordură bej. Patul avea aşternutul impecabil, o pilotă moale şi cuvertură şi lateral avea două noptiere.

Dea lungul unui întreg perete era aşezată o comodă cu multe sertare şi dulăpioare moderne suspendate, în care ar fi putut fi depozitate o mulţime de lucruri. Pe această comodă era aşezat televizorul cu diagonală de 81 cm. Tot în v

estibul era plasat un dulap în două uşi şi era intrarea la baie. Aceasta avea cadă, fon, cosmetice, ventilator iar faianţa şi gresia în plăci mari asortate, de culoare închisă cu irizări albe erau de bun gust Cele două seturi a câte trei prosoape erau pufoase şi neobosite.

Din dormitor se intra într-un spaţiu deschis, generos ca suprafaţă, în care la perete se afla o masă cu faţă de masă şi două scaune capitonate cu sky. Tot în acest loc de servit masa era un frigider mare cu congeletor cu sertare. N-am avut probleme cu răcirea cutiuţelor refrigeratoare.

Din aceasă încăpere se intra în chicinetă, bucătărie în toată regula dotată cu aragaz cu patru ochiuri, cafetieră, toaster, cuptor cu microunde, maşină de spălat, suport de uscat rufe şi două dulapuri cu veselă, tacâmuri, ibrice, tigaie. Pe cuveta dublă erau aşezate două flacoane cu detergenţi de vase şi prosop de bucătărie din hârtie.

În prelungirea spaţiului de servit masa era un gen de verandă, un balcon închis în care era centrala termică. Este de prisos să spun că am avut apă caldă non- stop. Am uitat ceva? Da, plasa de ţânţari, covoraşele de pe parchet şi curăţenia.

- Mama Michi, nu se poate, chiar totul a fost ultra-ok?

-Nu, a fost ceva care nu mi-a plăcut.

Din bloc ca să ajungi pe Faleza Superioară unde funcţiona singurul restaurant din zonă, - Blue Aqua, - trebuia să cobori şi după ce mâncai să urci câteva zeci de trepte de piatră cam spartă, cu înălţime variabilă, prevăzută cu o balustradă instabilă. Stai că nu e tot. Unele trepte erau triunghiulare cu latura mică spre balustrada de fier. Acolo puneam jumătate de talpă că partea lată nu era protejată, n-aveam de ce să mă ţin, aşa că tot timpul m-am gândit cum să nu-mi dau sufletul pe acolo şi să nu-mi rup vreun picior? Alt drum nu era decât cel de ocolire pe mai multe străduţe.

Nu mi-am dat sufletul, nu mi-am rupt un picior, drept care acum vă scriu şi vă recomand locaţia în caz că treceţi prin Galaţi.

Trimis de Michi in 16.06.16 13:38:23
Validat / Publicat: 16.06.16 15:30:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GALAȚI.

VIZUALIZĂRI: 1177 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Până şi soţul s-a oprit la jumătatea scării.

• SOCIALs