ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2016
ÎNSCRIS: 11.06.14
JUL-2015

încărcat de pe telefon!

Cetatea Neamtului, o minunatie razaseasca

Cine are ceva timp rezervat doar pentru vizitarea cetatii, sa o faca in tihna, caci dureaza.

Pentru a ajunge la cetate trebuie sa parcurgeti un urcus abrupt la pas, dar nu va ganditi ca e iesit din comun. Este amenajat corespunzator, o sosea asfaltata prin natura, inchisa circulatiei auto, pusa la punct si captivanta. Veti testa putin din limitele kilocaloriilor acumulate in plus. Drumul trebuie facut fara graba, relaxant si cu mici opriri daca este necesar. Nu va lasati condusi de mandria de a arata cat de voinici sunteti sau de a nu ramane in urma fata de alti care au antrenament.

Cetatea a suferit o renovare completa, ce a meritat asteptarea. Locul in care este construita este mirific si merita sa pierdeti ceva timp cu relaxarea acolo sus, fara graba, doar visand frumos in sanul naturii.

Un pod suspendat va intampina testandu-va frica de inaltimi, un pod sigur si robust. Interiorul cetatii a fost amenajat cu camere destinate trebuintelor unei cetati, pastrand utilitatea zilelor cand se locuia in ea. Foarte cocheta si plina de istorie. Pentru cei ce cunosc putin istoria cetatii si a vremurilor razasesti este o adevarata oaza de informatii ce se lamuresc in lacunele avute, iar pentru cei ce nu stiu este ca o piatra de temelie pentru suflet.

Sali deschise publicului in proportie de 85%, nu in totalitate... inca se lucreaza la asta, la interioare sau doar sunt blocate...nu stiu exact, totul in marime naturala si captivante. Panorama este de vis, aer curat, liniste si relaxare. Nu stiu daca cetatea are ghid, dar noi am prins un grup mare de turisti carora un ghid destul de documentat le prezenta istoria cetatii. Acum, ca era ghidul cetatii sau ghidul turistilor mai putin a contat pentru noi... ne-am alaturat grupului si am facut turul alaturi de ei. Parca este prea sec sa urci atat doar pentru a te odihni dupa urcus, pentru a casca gura si a face 3 poze.

Merita un drum pana sus, fara regrete. Ramaneti cu memoria incarcata de istorie. Recomand tuturor.

Trimis de mateut in 15.06.16 08:33:20
Validat / Publicat: 15.06.16 09:01:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU NEAMȚ.

VIZUALIZĂRI: 1368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mateut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.06.16 08:41:01]

@mateut - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 34&ridAnt=69242

[16.06.16 22:13:24]

@mateut - Impresii sin propria curte si fara poze? Daca ar fi fost un singur articol, as fi inteles. Dar sunt doua, scrise pe fuga si lipsa poze... minusul e de la mine. Considera-l constructiv

Later edit: sper ca minusul sa poata fi sters!

mateutAUTOR REVIEW
[16.06.16 22:28:14]

@papone: Propria curte este destul de mare si uneori aparatul foto nu sta permanent la indemana ca element primordial.

Cat despre cetatea Neamtului si casa memoriala Ion Creanga, sunt atasate in alte postari ale userilor destule poze cu imagini statice, cam aceleasi, incat am considerat ca postarea lor ar fi un lucru repetitiv.

Daca considerati absolut necesar acest lucru incat nepostarea lor este considerata un minus, am sa postez cateva imagini surprinse.

Nu ma supar de minus, deoarece orice lucru luat ca critica il consider constuctiv.

[16.06.16 22:38:55]

@mateut - Ti-am votat ecoul (cu plus, da? ) si multumesc pentru reactia rapida. Voi solicita stergerea minusului. Bravos!

[17.06.16 06:27:15]

@papone -

Later edit: sper ca minusul sa poata fi sters!

Votul negativ acordat de tine a fost șters.

[17.06.16 10:03:18]

@mateut - Cu ajutor de la @webmasterX, votul negativ a fost sters. Ba mai mult, am venit cu votul 14 si suberponusul. Toate celee bune!

@webmasterX - Multumesc pentru suport!

mateutAUTOR REVIEW
[20.06.16 19:31:57]

@papone: Multumesc de incredere si promit ca alta data am sa fiu mai atent in postari, mai ales in cele din "curtea mea".

mateut
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Cetatea Neamțului: