ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2016
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 16.06.13
JUN-2016

Daca vrei sa te simti ca la Eforie du[-]te in Thassos

Salut

Ne-am intors ieri din insula... totul a fost relativ bine dar m-am simti ca in Romania.

Acum vacantele pensionarilor de la noi si mai ales din Moldova (dupa accent) nu se mai fac pe la noi pe la Eforie se fac mai nou prin Thassos.

In Skala Potamia unde am stat plin de romanii in proportie de 70-80 %, la masini 50 % Bucuresti 25% restul tarii... restul de 25 % bulgari, sarbi, moldoveni si ucrainieni.

In Skala Potamia plaja ziua relativ aglomerata, seara la terase, cam gol semne ca ai nostri cinau in camera cu mancarea evident adusa la pachet de acasa. Fata de anul trecut este o explozie de romani... care sunt absolut convins ca vor strica si acest loc cum au facut peste tot pe unde au fost, prin calitatea serviciilor (sa fie mult in farfurie ieftin si calitatea pe ultimile locuri), manele puse direct din autoturismul parcat la umbra vreunui pin, tipete pe terase etc.

Preturile in ani au crescut... daca in anii trecuti cumparai ulei de la fabrica aceea din Panagia (hotel Hermes) cu 20 euro acum este 25 euro 5 litri.

Gyros-ul a ramas la pret la fel spre bucuria alor nostri.

Pe cea mai cunoscuta terasa pentru romani din Thassos... Terasa Irene... am fost de 2 ori si erau 90% numai Romani.

Totusi sa dau niste ponturi de ajutor.

Sa ajunga la Makaza dimineata pana in 7-8 dupa se va aglomera si vor sta ore la vama, noi am trecut duminica inapoi spre Romania la ora 12 si la iesire din Grecia erau vreo 30-40 masini si a durat vreo 30 minute, insa la intrare in Grecia era o coada pe cateva sute de metri, si daca ai ghinionul sa dai de Moldoveni sau Ucrainieni care nu sunt UE se asteapta mai mult pentru ca ii controleaza la acte mai amanuntit. Asta in afara sezonului... imaginati-va cand vine iulie august ce o sa fie acolo pentru ca nu au decat 4 baraci... 2 intrare... 2 iesire.

Cand am intrat in Grecia dupa 1-2 km drumul sa deviat prin sate... se intamplase ceva intr-un tunel spre Komotin drumul a fost foarte urat cu multe serpentine stranse... gen drumul prin Zlatograd dar la intoarcere spre Romania acasa dupa 9 zile drumul era deschis.

Drumul in insula de la Potos la Kastro sa astfaltat... merita vizitat satul... se vede superb de sus.

Cele mai bune plaje pentru copiii sunt in Skala Potamia... si cei care au masina sa se duca pe Paradise Beach... mai buna plaja ca pe Paradise Beach nu se gaseste pe insula. Preturile mari la terasele de pe Paradise Beach.

Ce am observat anul acesta foarte multi nudisti care pur si simplu se amesteca cu turistii, iti cam taie pofta de mancare.

Merg de 4 ani pe Thassos am vizitat tot poate in afara de un sat sau doua pe partea vestica, dar la anul o sa ma gandesc bine daca revin... ce rost are sa mai bat drumul pana acolo daca vreau sa ma simt la ca la noi la mare... merg la noi.

Acest post se adreseaza celor ce vor o destinatie de vacanta linistita. Care cauta liniste, si nu au nevoie de mai multi... de ai nostri... ca sa se simta bine.

P. S Astept parerile voastre... daca am sau nu dreptate.

Trimis de Bogdan888 in 13.06.16 17:34:54
Validat / Publicat: 13.06.16 18:04:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kavala, Limenaria

VIZUALIZĂRI: 5704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bogdan888); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 66
webmasterX [13.06.16 17:43:57] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 60&ridAnt=69200

ufoman [13.06.16 18:20:13] »

Salut Bogdan,

Sunt de acord cu tine in totalitate dar vina este a noastra a celor care am scris si am facut cunoscute frumusetile insulei. Despre acest fenomen am scris si eu un review cu Thassos si am detaliat cum poate o destinatie turistica sa fie calcata in picioare de hoardele balcanice. Am fost de trei ori in Thassos si am spus ca este suficient. Sunt multe alte locuri in Grecia care merita vazute.

fra [13.06.16 18:50:42] »

Apreciez ca sunteti deschis la pareri, mai ales ca reviewul eunul negativ, care nu recomanda destinatia.

In alta ordine de idei, chiar sunt utile detaliile legate de drum pentru mine deoarece vom merge saptamana viitoare in sithonia, asa ca multumesc!

anthony2000 [13.06.16 18:56:15] »

Salut, am citit postarea ta si m-a pus pe ganduri, o sa merg si eu in thasson la sf lunii, ce anume te-a deranjat? Din text nu prea am inteles, anticipezi ca se va strica sau deja e manelism curat pe acolo?

Sa stiu ca mai am 5 zile in care pot sa anulez bookingul si sa aleg in alta zona, ca nu vreau sa stau la marea egee si sa-mi urle salam, minuni (si alte asemenea) in cap. ,

Bine, am cazare in Limenaria, nu in Potamia, dar intreb si eu.

Bogdan888 [13.06.16 18:59:07] »

salut

ce poze sa pun? ... ca nu am facut poze cu romanul de la brutaria din Skala Potamia... care avea un tricou cu Brazilia in ziua meciului Franta - Romania...

sau romanului care la o taverna clasata numarul 3 pe Tripadvisor din Thassos punea clipuri pe Youtube copilului sau ca sa manance si vorbea asa de tare incat acoperea totul in jur... numai ca sa arate el de unde este.

Bogdan888 [13.06.16 19:08:20] »

salut

vreau sa spun ca sunt atat de multi romani incat te simti ca si in Romania... si e inceputul verii... dupa 15 iunie scolile iau vacanta... deci cred ca vor fii si mai multi dupa aceasta...

manele nu am auzit propriu zis... doar un bulgar care a venit pe paradise beach cu o boxa portabila.

Dar fata de acum cativa ani cand in perioada de sfarsit de mai inceput de iunie... nu era aproape nici un turist acum e plin de turisti romanii... parerea mea este ca odata cu trecerea timpului... daca nu chiar din acest an si aceasta locatie se va strica... Va devenii un fel de Paralia Katerini... destinatia de baza a romanilor din Grecia.

Thassos-ul era o destinatie de relaxare de a scapa de litoralul nostru super manelizat si cu servicii execrabile... dar exact asta va devenii.

Nu vreau sa iti anulezi vacanta din cauza pareri mele... Limenaria - Potos este zona cea mai animata si de unde poti face excursii in munte Kastro, Lacul Maries si mai departe de acolo cu un jeep varful Ipsario, satul turcesc Theologos .plajele din zona sunt nasoale fara nisip fin... cu pietre in apa singurele acceptabile sunt Psili Amos si San Antonio beach dar sunt la cativa kilometri de Limenaria spre estul insulei.

Insula in sine este superba .... nu am vazut mult din Grecia doar zona de nord ...dar odata ce vezi Thassos ....nu mai iti trebuie litoral romanesc ...problema este ca litoralul romanesc se muta acolo ..

astept parerile tale de acolo daca am sau nu dreptate.

Nicu [13.06.16 19:16:54] »

Am fost mai demult cu multi ani in urma in Paralia si erau destui romani, anul trecut am fost in Thassos la hotel si erau doar 7 turisti romani, anul asta am fost din nou in Grecia tot in o statiune care are reclama proasta... ca sunt multi romani acolo... si cind colo erau sirbi in proportie de peste 80%.

Romani nu sunt cu nimic mai buni sau mai rai ca si sirbii.

Am fost in un an la Nisipuri la Bulgari si am vazut comportament de... nemti... de nota 2. Rasturnau farfuria cu mincare (gratar) ca sa arate ce pot ei in fata fetelor.

Catalogarea asta cu turistii romani si mai ales a pensionarilor e deplasata.

As fi curios sa vad ce ati fi scris daca erati in o statiune unde erau majoritari sirbi.

Data trecuta cind am fost in Paralia si era plin de romani tot turistii din Serbia faceau cea mai mare galagie cu toate ca erau in minoritate.

Bogdan888 [13.06.16 19:26:58] »

salut

daca caut liniste... ma duc... duceam in Thassos... daca vreau all inclusive ma duceam la bulgari... daca vroiam taraneala, manele si aglomeratie... ma duceam la Eforie - Mamaia.

fiecare cu ce vrea... insa acum Thassos-ul devine suprapopulat de romani si mie nu imi place asta... as merge la noi la Eforie - Mamaia... dar sigur nu e liniste si cea ce caut.

Apreciez sa fiu cu oricine pe plaja atata timp cat se comporta civilizat chit ca e roman sarb bulgar sau tigan... atata timp cat nu stam unii in altii ca pinguinii la polul nord.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [13.06.16 19:32:12] »

@cainebogdan - Cu riscul de a-i deranja pe unii fani ai Greciei (printre care mă număr şi eu!), îţi dau dreptate.

Încă de acum trei ani, când am fost în Thassos, atât în Limenas cât şi în Limenaria şi în alte părţi noi, românii, eram majoritari şi seara, la plimbare, m-am simţit ca pe Bulevardul Magheru. Unde întorceai capul, se vorbea româneşte, nu mai exista aproape nimic din specificul grecesc.

A fost singura destinaţie din Grecia unde nu m-am simţit bine (chiar am plecat cu o zi mai devreme), asta în condiţiile în care am vizitat această ţară de vreo 20 de ori. Priveliştile sunt frumoase, unele plaje mi-au plăcut mult (nu şi cea din Limenaria, unde am avut cazarea), dar atmosfera generală, dominată de prezenţa masivă a turiştilor români, m-a deranjat.

Ca fapt amuzant, Riviera Olimpului, cu Paralia Katerini, Olympic Beach, Nei Pori, Platamonas etc., nu mai e acum la modă printre români, fiind acaparată de sârbi. În ultimii câţiva ani românii s-au reorientat mult spre insulele greceşti şi poate că într-un viitor nu foarte îndepărtat vor renunţa la Thassos, oricât de accesibil şi încă ieftin ar fi... Şi atunci poate că localnicii vor reveni la obiceiurile şi tradiţiile lor autentice. Şi eu voi reveni

Bogdan888 [13.06.16 19:46:29] »

Salut.

am fost cazat in Skala Potamia... locatia nu e importanta pentru ca adevarata aventura pe insula este sa o vezi nu sa stai 7 zile din sapte cu burta la soare...

in primele zile am avut co-locatari niste romanii cu 2 copii foarte ok nu sa simtit nimic dupa o zii doua 2 englezoaice... la fel nimic...

in ultimile 3 zile o alta familie de romani care au stat intr-un studiou cei drept mare 4 adulti si un copil... cum veneau de unde veneau se auzea in toata locatia... + ca ori nu aveau AC acasa ori suferea de calduri la 20 de grade ca frecau AC non stop si afara erau 20 de grade... sunt absolut convins ca daca li se cerea 5 euro pe AC nu l-ar fi folosit.

In Skala Potamia pana anul asta a fost Ok, dar am impresia ca agentiile de la noi sau implicat foarte tare si au vandut pachete gen sociale deoarece foarte multe familii de varstnici exact cum vezi la noi la mare... la tratament...

zona Limenaria - Potos e suprasaturata de romani... o sa ii vedeti cum merg la plaja cu pungile cum tipa de la balcoane la cei de pe strada sa le mai aduca ceva de la masina sau sa le mai cumpere vreo bere.

anthony2000 [13.06.16 20:22:35] »

Sunt de acord cu Nicu, conteaza educatia, nu etnia.

Anul trecut am fost in Nea Vrasna (vezi impresii), in hotelul unde am stat erau si bulgari si romani si sarbi. Romanii erau vreo 3 familii impreuna, 7 adulti si 3 copii, nu exagerez, dar cred ca in afara de plaja au stat numai in foisorul din fata hotelului,nu excursii, nu taverne, chiar vorbeam cu sotia, " astia au dat niste bani sa vina aici si sa stea toata ziua in foisorul ala, ce hal de concediu! " Conversatii din foisor la etajul 2, la ordinea zilei. Langa camera noastra am avut niste bulgari, oameni decenti, dar gateau in fiecare seara ceva, ori gratar, ori peste, etc, si cum aveam balcoane lipite, va dati seama ce miresme veneau peste noi.

La plaja Olimpiada (detalii in review), foarte frumos, ca in filme, pana a venit un autocar plin cu sarbi, invazie, nu altceva, alergau sa ocupe sezlonguri langa apa, galagie, cat au stat 4-5 ore a fost show.

In review-ul meu nu mentionez nimic din intamplarile astea, de ce? Pentru ca suntem optimisti si veseli, vrem sa ne simtim bine indiferent de zgomotul de fond, glumeam cu bulgarii de langa noi "today fish or pork? ", radeau si ei, le povesteam la romanii din foisor cum a fost la athos sau pe unde mai mergeam. Cu toate inconvenientele astea de mai sus, a fost un concediu minunat.

maria55 † [13.06.16 20:40:50] »

@cainebogdan, daca tot astepti parerile colegilor de site, iata ca-ti raspunde o pensionara din Eforie

Da, sunt in mare parte, 90% ca sa fiu cat de cat exacta, de acord cu tine!

Anul acesta la randu-mi am ales Thassos! Am fost un grup mare, cu varste diferite, intre 6-60 ani ... cazati pt. 7 nopti la un hotel in Limenaria! Din fericire, diferit de voi, nu am auzit manele... dar nici romani multi nu erau... ba chiar tind sa cred ca eram singurei...

Am fost si noi la Taverna Irene din Potos, unde draga de Otilia, ospatara, nu mai stia pe unde sa alerge... pt. ca asa cum spui... era plin cu romani! Dar mancarea foarte buna si la pret accesibil, cred ca ii face pe toti sa aleaga aceasta unitate, la masa vecina fiind o familie de polonezi!

Am vazut toate beach-urile, cu blue flag sau fara, in turul insulei cu masini inchiriate de la Speedy rent a car... nimic spectaculos ca si calitate, atat din p. d. v. al amenajarii, cat si al calitatii nisipului...

Ehe... si aici urmeaza cei 10%

Pai or fi manele la Eforie (vad ca nu se duce lipsa nici pe acolo), dar nisip fin si plaja frumoasa cum este in Eforie Sud, ar vrea ei sa aiva

maria55 † [13.06.16 20:42:52] »

@anthony2000 - in Limenari unde?!! Ca te lamuresc eu... abia ne-am intors duminica de acolo...

anthony2000 [13.06.16 20:48:13] »

@maria55 - Karagiannis hotel. Limenaria

webmasterX [13.06.16 21:05:12] »

@anthony2000

Karagiannis hotel. Limenaria

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

maria55 † [13.06.16 21:06:53] »

@anthony2000 - da, stiu unde este! Noi am avut un hotel pe faleza, Ralitsa se numeste! Hotelul tau este la aprox. 800m de al nostru si la 4-500m de mica faleza cu numeroase taverne!

Este un orasel mic si linistit, adica daca autorul acestui review tot compara cu Eforie trebuie sa stii ca este mult mai mic decat una dintre Eforii!!!

Faleza draguta, oameni primitori si din suflet iti recomand taverna Palataki, unde amfitrionii, Alexandra si sotul acesteeia sunt niste copii deosebiti! Am reusit sa negociez cina pt intreg grupul la 7/e/pers aproape orice din meniu+1pahar cu vin! Pomeneste-le de mine, transmite-le salutari daca ajungi pe acolo...

Daca alegi croaziera, in port ai sa-l gasesti pe capitanul Dimitris cu nava Ioanis... a fost o zi superba, cu masa la un cost de 18/euro/pers.

Daca doresti sa inchiriezi o masina, sa faci asta la Speedy rent a car, unde am platit 22/euro pe zi, am facut turul insulei, am coborat la toate plajele si am consumat benzina... fix de 10/euro.

Daca-ti doresti seara greceasca, asta se intampla lunea si vinerea... la Taverna Aogustos din Teologus! Nu "trata" cu ghida locala, ci te duci frumusel direct la Teologos la 19; 30 si platesti acolo 18/e /pers... altfel ti se vor cere 30/e... masa bufet, vin la discretie, spectacol cu de toate... foc, farfurii, muzica, dans, etc.

Daca esti interesat de altceva, intreaba-ma... sunt aici

elviramvio [13.06.16 21:13:07] »

@cainebogdan -

Cred ca altul a fost motivul nemultumirii tale. De ce, nu stiu! Pentru ca luna trecuta din 21 zile de concediu 17-18 le-am petrecut in Grecia, prin Thasos, Paralia Katerini, Corfu, Lefkada, Kavala. Concluzia: mult mai putini romani in Thasos si Katerini decat anul trecut!! Si nu ne-au deranjat nici unii de data asta, in statiuni. Ce facem? Ne negam singuri ca natie, etnie si ne miram de comportamentul francezilor si nemtilor? Atunci de ce mergem acolo?

Si mai nou ne e rusine ca ne-am intalnit romani civilizati cu romani sper civilizati!!! Patit la Veria, spre uimirea grecului care ne vindea ceva si cu care am vorbit mai mult.

Preturile au fost intr-adevar ceva mai mari dar nu de speriat, si la noi au crescut putin in ultimul an.

Nu-ti strica vacantele facandu-ti singur rau, noi ii ignoram pe romanii care ne deranjeaza in afara tarii - oare cati ma deranjeaza acasa pe pamantul meu? - dar ne face placere sa stam de vorba cu cei simpatici.

Iti doresc o vacanta frumoasa in viitor! Si nu te supara pe vorbele mele, toti ne spunem parerea, civilizat.

anthony2000 [13.06.16 21:15:15] »

@webmasterX - review sper dupa ce ma intorc.

@maria55 - Mersi frumos.

elviramvio [13.06.16 21:19:39] »

@maria55 -

Stiam ca esti in Limenaria cu grup si cand am trecut prin orasel chiar i-am zis sotului de tine dar noi plecam, era dimineata de 30 mai.

Sper ca ai prins vreme buna, noi da. Din pacate, anul acesta Potosul a fost mult mai gol decat in mai 2015, cofetaria mea nu deschisese, noroc cu Otilia. Sa scrii cum te-ai distrat in Teologos sa stiu la anul viitor, noi am fost la Stelios.

ebirsan [13.06.16 21:24:53] »

Daca nu suntem ipocriti ar trebui sa recunoastem ca eventualii vecinii nostri turisti români în Thassos sunt aceiași pe care-i întâlnim în stațiunile de pe Valea Prahovei, în zona Bran-Moeciu, la pensiunile din Bucovina sau pe plajele din Mamaia.

Dacă mai facem din când în când în concedii în România, înseamnă că vom continua să mergem și în Grecia, chiar și în regiunile unde se ajunge repede din România (Halkidiki, Thassos, etc.)

Rușii, nemții, englezii, italienii care vin în Grecia nu sunt nici pe departe mai civilizați decât noi, mai ales cei sub 40 de ani. Aș spune că bulgarii și sârbii sunt mai liniștiți și mai puțin deranjanți.

In acest context cuvântul de ordine e "cei 7 ani de acasă" și nu naționalitatea. Pe de altă parte dacă nu ar fi fost aceste zeci de milioane de turiști cu venituri medii și sub medie, Grecia ar fi intrat de mult în faliment.

Pentru cei care nu au copii ca sa fie dependenți de vacantă, lucrurile sunt relativ simple. Concediu în Grecia după jumătatea lui septembrie. Experiența mea din ultimii 3 ani arată că după 12 septembrie cam dă bomba cu neutroni printre turiștii români.

maria55 † [13.06.16 21:30:11] »

@elviramvio - da, eram in Limenaria din 28/mai. Pe 30 mai insa am plecat tot grupul cu 6 masini si un ATV, in turul insulei! Vremea a fost superba, cald spre foarte cald! Imi pare rau ca nu ne-am vazut totusi... chiar si pt. cateva minute!

tm67bru [13.06.16 21:35:18] »

Din păcate orice destinaţie predominant low-cost este PREDISPUSĂ, mai devreme sau mai târziu, la acest tip de "majorităţi"... Şi într-adevăr, nu (prea) contează naţia, "majoritatea" care se formează este cât se poate de cosmopolită (ca naţionalităţi)...

Din păcate, repet & subliniez...

elviramvio [13.06.16 21:36:16] »

@maria55 -

Las' ca vin eu vara asta pe la Eforie, asa o fuga!

Sa ai o vara frumoasa!

elviramvio [13.06.16 21:47:17] »

@ebirsan -

Anul trecut la plaja, 4 nemti - 2 cupluri -cam la 55 ani, au reusit sa faca gol in jurul lor pentru ca vorbeau tare si se jucau cu mingea fix sub umbrele, restul turistilor nu contau, asa ca ne-am retras pe nisip direct. Eram napastuiti romani, bulgari si greci.

Anul acesta in Lefkada, vecinul nostru de camera, neamt aparent serios, ne-a trezit din somn facandu-ne sa credem ca suntem in Tirol, e drept omul era inzestrat de natura! Plus ca vinul ce-l bause la o taverna alaturi ii sporise calitatile vocale.

maria55 † [13.06.16 21:47:31] »

@elviramvio - multumesc draga mea! Va astept cu drag!

elviramvio [13.06.16 21:49:40] »

@tm67bru -

Corect.

anthony2000 [13.06.16 21:55:41] »

@tm67bru - care low cost, 200 euro benzina+ ferry, 300 hotelul, ce mai cheltui pe acolo, ca doar nu mergem in Grecia sa mancam de la lidl, cand tragi linie nu prea pare low cost. Stiu si eu de oferte gen 100eur/7 zile cazare cu autocar inclus, dar astea sunt inainte si dupa sezon.

@ebirsan - o fi bine si prin sep, dar astia unde dau cu sapa dau concedii pe lunile iunie-august, in sep incep sa creasca vanzarile si trebuie sa fie toata lumea la posturi.

ebirsan [13.06.16 22:11:30] »

@anthony2000 - GHINION!!!

Dabator [13.06.16 22:42:09] »

@cainebogdan: Am votat impresiile tale pentru informațiile utile de la sfârșitul review-ului.

Am fost în Thassos acum vreo 4 ani și tot plin de români era. Mi se pare cumva firesc, este una din zonele cel mai ușor accesibile din România, împreună cu zona Halkidiki.

Tocmai că în ultima vreme au început să-și facă simțită prezența și bulgarii și sârbii, altfel spus procentajul de români a scăzut. Nu cred că vreunul din noi are exclusivitate pe vreo destinație anume, înțeleg că și tu ești român, așa încât dacă mă întâlnesc cu tine pe undeva trebuie să-mi fie rușine (sau invers)?

În rest îmi pare că te contrazici singur:

Exemplul 1:

(nici asta nu mi se pare chiar atât de grav deși eu nu aș proceda așa. Fiecare își petrece concediul așa cum crede de cuviință și cum îi permite buzunarul.)

Ori erau în cameră ori ieșiseră toți la tavernă, că nu am înțeles.

Și mai rău în review spui că:

manele puse direct din autoturismul parcat la umbra vreunui pin

dar în ecou

manele nu am auzit propriu zis

Ori, ori?

Nu contest că există români certați cu civilizația, dar în aceeași măsură există și englezi și nemți (o spun din propria-mi experiență) total lipsiți de bun simț.

Nu aș fi comentat, dar ai cerut părerea...

Mi-e teamă că te-ai plictisit de Thassos, de ce nu încerci și altceva? Grecia este extrem de frumoasă și nu se rezumă la Thassos...

Bogdan888 [13.06.16 22:52:33] »

Salut

Sunt doua categorii de turisti romani care merg in Grecia... Una ca sa scape de tiganeala de pe litoralul nostru... si alta ca sa iasa mai ieftin decat la eforie.

Sunt absolut convins ca a doua categorie regreta ca pe plajele din Thassos nu sunt manele si persoane care striga... porumb ia porumb... sau faza cu banane pe plaja.

Nu ma duc in concediu sa imi negociez masa la minimum posibil... asa stateam acasa si mancam la impinge tava la Cleopatra in mamaia.

Eu ma simt bine cand nu aud manele langa mine cand nu stau la plaja ca pinguinii si cand nu merg cu autocarul 12 ore numai ca sa ies mai ieftin decat cu masina. Nu imi cumpar bilet prin agentia de la nu stiu ce parter de bloc... Pentru ca mie frica sa rezerv pe internet.

Cei pe care vreau sa ii atentionez sunt cei care in concediu nu mai vor sa se simta ca in Romania... Care asteapta vacanta ca pe o relaxare si o evadare din imbulzeala gratarelor de pe valea cerbului... unde pensionarii se duc din martie - aprilie... numai ca sa se scoata de la intretinere cat mai repede posibil, de la mare de la Eforie unde sta lumea unul langa altul ca sardelele si se aude faceti poze cu maimuta.

Pentru mine o vacanta reusita nu inseamna din 7 zile sa am 7 numai soare... pentru marea majoritate a romanilor daca nu vin bronzati negri si a ploua 2 zile din 7 vacanta e ratata.

Pana acum 2 ani nici eu nu credeam ca este vreo plaja in Thassos cu nisip fin... acum stiu este cu nisip fin... cu priveliste de nota 12 peste tot ce e in Romania de la Mamaia pana la Mangalia. Plaja se numeste Paradise Beach... Nu ai gasit-o... poate la anul.

Plaja Blue Flag nu este decat una in Thassos la Pefkari Romania toata are una sau 2 dar scuza-ma ca spun eu nu am avut curiozitatea sa le vizitez... tu posibilitatea...

daca ai negociat cina la 7 euro inseamna ca ai mancat numai gyros si souvlaki... echivalentul shaormei la noi... Numai sezlongurile si umbrela pe Paradise Beach sunt 7 euro.

Sa raspund punctual ...

Cred ca va urma faza cu manele puse direct de la umbra unui pin deoarece am vazut multi romani cu mercedes si bmw de club manele din Constanta.

Raportul romanilor de pe plaja nu se reflecta la terase ...iar cei de la Taverna Irene chiar erau numai romani ...concluzia fun ...ori la Irene ori la camera.

Gluma gluma serios serios ...daca vii cu autocarul si dai pe cazare + drum pe o saptamana undeva la 300-400 per cuplu... Nu mananci la taverna de 30-50 euro in fiecare seara ...chiar nu cred asta ...

Cand ma duc la brutarie ...si eu i-au o paine ...si altul cumpara 3 sau 4 ...eu gandesc ca a venit la super economie si mananca 3 mese pe zii in camera ...alti gandesc ca poate ii place mult painea si mananca multa sau ia pentru 2-3 familii ...fiecare crede ce vrea ...cert este ca seara la taverne erau si romani dar majoritatea erau englezi si nemti.

Eu merg in Thassos mai - iunie pentru ca vremea in august este insuportabil de calduroasa ...ma duc sa ma plimb nu sa stau non stop la plaja iar anul asta la inceput de iunie fata de ceilalti ani am avut sentimentul mult mai multor romani veniti cu autocarele ...prin programul nostru echivalent ...o saptamana la mare in afara sezonului.

anthony2000, Artana, baron, Bogdan888, calatorul, elviramvio, flaviana77, fra, maria55, Nicu, over, stefi rus, theo63
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos:

• pagină generată în 0.068402051925659 sec