ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 03.12.15
APR-2016

Patru zile în Valencia

Am vizitat Valencia impreuna cu sotul meu in perioada 05-09 aprilie 2016 (marti-sambata).

Este al doilea oras din Spania pe care il vizitam, dupa Barcelona. Am vizitat Barcelona in anul 2011 si ne-am indragostit de ea. De mult ne-am pregatit sa revenim in Spania, iar anul acesta dorinta ni s-a implinit, cand am hotarat sa pornim spre Valenci. De ce Valencia? Pentru ca are iesire la mare, lucru pe care noi il adoram. Pentru ca are putin din aerul Barcelonei, pentru ca ne plac fructele de mare si portocalii de pe marginea strazilor.

Am gasit un pachet avantajos, la o agentie de turism. Am platit aprox 2.500 lei/cuplu, pentru cazare si avion. Ne-am cazat la hotelul Holiday Inn Express Ciudad de las Ciencias, adresa Escritor Rafael Ferreres, 22, Quatre Carreres, situat la 5 minute de mers pe jos de Orasul Artelor si Stiintelor din Valencia.

Am ajuns in Valencia marti seara, dupa un zbor de aproximativ 3 ore. Am iesit repede din aeroport si am mers sa cautam un autobus, deoarece stiam ca in zona hotelului nostru nu este statie de metro. Dupa ce ne-am invartit cam 15 minute si nu am gasit nimic, obositi si suparati ca nu am reusit sa gasim pe cineva care sa vorbeasca limba engleza si ne ajute cu informatii, am hotarat sa luam un taxi. Recunosc ca nici noi nu ne-am informat suficient din Romania in legatura cu traseul de la aeroport la hotel.

Am ajuns destul de repede la hotel, iar taxiul a fost 25 eur. I-am dat taximetristului 50 eur, iar acesta mi-a dat rest doar 20 eur, dupa care aplecat pur si simplu, lasandu-ma cu ochii in soare. Sau mai bine zis in luna. Am fost destul de socata si suparata, deoarece aveam o parere buna despre spaniolii, insa nu am lasat acest incident sa imi strice vacanta din prima zi.

Ne-am propus cu sotul meu ca aceasta excursie sa fie una de relaxare. In mod normal dupa un city break ne intoarcem acasa mai obositi decat plecam. Acum vroiam sa ne relaxam, prin urmare nu am mers pregatiti sa respectam un traseu fix.

Ziua 1 – Miercuri

Prima zi, dupa micul dejun am pornit la o plimbare prin Orasul Artelor si Stiintelor, aflat la 5 min de mers pe jos de la hotel. Nu am intrat in nici un obiectiv, ne-am plimbat doar in exterior, am admirat constructiile impresionante si ne-am facut o multime de poze. Am continuat drumul prin gradinile Turia. In anul 1957, pupa o inundatie foarte mare s-a luat decizia devierii cursului raului Turia, iar de-a lungul albiei secate au fost amenajate Jardines de Turia, care au devenit un adevarat simbol al orasului. Gradinile Turia inseamna in jur de 8 kilometri de parcuri care iti ofera un ambient perfect pentru plimbari. Plimbandu-ne prin gradini am trecut pe langa Palatul Muzicii. Este o cladire mare, de sticla, care este unul din punctele importante ale vietii culturale din Valencia. Cladirea este inconjurata de un parc amenajat in stil grecesc, cu un bazin mare in fata. Perfect pentru popas si poze.

La un moment, pe la mijlocul parcului am iesit pe un pod si am ajuns in Ciutat Vella (Centrul Vechi). Aveam totusi o harta a Centrului Vechi si asa am reusit sa vizitam pietele de aici. Ne-am plimbat prin Plaza del Ayuntamiento, unde sunt cladirea primariei si cladirea postei, doua cladiri impresionante. De aici ne-am indreptat spre Plaza de la Reina, unde se afla si catedrala Valencia, iar in continuare, pe langa catedrala am ajun in Plaza de la Virgen, cea mai animate si mai vizitat piata a Valenciei.

Mi-a placut enorm de mult aceasta zona, plina de terase si baruri. Pe strada, oriunde te intorceai mirosea a fructe de mare proaspete. Ne-am oprit la aceste terase si am mancat. Ce mi-a placut este faptul ca primeam diferite tapas-uri la foarte multe bauturi pe care le comandam. Tot plimbandu-ne pe strazi si admirand cladirile a trecut prima zi.

Seara am iesit la o terasa din zona noastra, sa vedem un meci din Champions League, Wolfsburg - Real Madrid. Cu toate ca eram in Valencia, in acea seara toata lumea era fan Real Madrid, care din pacate a pierdut. A fost o seara perfecta, traita in spiritul velencian, poate si datorita faptului ca zona aceasta nu era una turistica, toti clientii cu exceptia noastra erau localnici. Preturile la bautura si mancare erau mult mai mici decat in zona centrala. De altfel, in aceasta zona sunt cateva cladiri de birouri, motiv pentru care in timpul zilei gasiti multe restaurante cu mancare mult mai ieftina decat in Centrul Vechi.

Ziua 2 – joi

Dimineata zilei de joi ne-am petrecut-o la mare. In 30 min plimare de la hotel am ajuns Poblats Maritimis, unde ne-am plimbat pe plaja si am baut sangria la terase. Afara erau 27 grade, se putea face plaja, insa apa era extem de rece. Valencia are o faleza superba, cu palmieri si multe terase. Plaja e mare, lata si foarte lunga, cu un aer exotic dat de palmierii care se insira de-a lungul falezei. Nisipul este foarte fin si totul este curat. Domneste o atmosfera de vacanta.

Ne-am intors spre cazare si am luat pranzul la restaurantul Neco din mall-ul El Saler, situat intre hotelul nostru si Oceanograf. Este un restaurant cu specific mediteranea, de tipul all you can eat, iar mancarea a fost extraordinara. Il recomand cu caldura. Dupa-amiaza am pornit din nou spre Centrul Vechi. De data aceasta am luat autobusul din statia de langa oceanograf si am coborat in piata del Ayuntamiento. Seara ne-am petrecut-o intr-un restaurant de pe strada San Francisco, unde am mancat fructe de mare, am baut sangria si am asistat la un concert + dans de flamenco.

Ziua 3 – vineri

Prima parte a zilei de vineri am petrecut-o la Bioparc. Bioparc Valencia este amplasat în Parcul Cabecera situat in partea de nord-vest a orasului. Poti ajunge pe jos printr-o plimbare prin Gradinile Turia, cu metroul coborand la statia Nou d'Octubre (linia 3 rosu sau 5 verde) care este la 10 minute de mers pe jos, sau cu autobus in functie de zona unde sunteti cazat. Intrarea la Bioparc Valencia este de 23.80 Eur pentru adulti si 18.00 Eur pentru copii cu varsta într 4-12 ani.

Bioparcul reprezinta de fapt o gradina zoological unde totul este gandit si amenajat astfel incat vizitatorii sa poata admira animalele cat mai de aproape. La intrare primiti o harta cu toate zonele gradinii, astfel incat sa nu ratati nimic. La Bioparc pierdeti cateva ore, fara sa va dati seama cum trece timpul. Varietatea animalelor este foarte mare, iar faptul ca le vedeti in ambientul lor natural este fenomenal. Ar fi un mare pacat sa ratati aceasta destinatie. La ora 13, la amfiteatru din interiorul bioparc se organizeaza pentru turisti un spectacol cu o serie de animale din zoo.

Ziua 4 – sambata

Sambata urma sa avem avion abia la ora 21:00. Prin urmare am avut toata ziua la dispozitie, desi trebuie sa recunosc ca acest lucru a fost foarte obositor. In prima parte a dimineatii ne-am plimbat prin El Mercat, situate tot in centrul vechi. Este o piata enorma unde gasesti tot ce doresti. Nu este la fel de spectuloasa ca si cea din Barcelona, insa ne-a placut mult. Am facut ultimele cumparaturii pentru acasa, suveniruri, magneti si sticlute de sangria.

Restul zilei am petrecut-o din nou la mare. De data aceasta temperatura era mai mare, iar datorita faptului ca era sambata, faleza era plina. Foarte multa lume la plaja, tinerii se jucau fotbal sau volei. Atmosfera a fost superba. Am mancat din nou paella, am baut sangria si ne-am luat la revedere de la Valencia.

Valencia are un aer aparte. Nu trebuie comparata cu Barcelona, care este mai spectaculoasa, are mai multa istorie, cultura si obiective de vizitat. Valencia trebuie savurata asa cum este.

Trimis de carmen27ian in 13.06.16 14:47:27
Validat / Publicat: 13.06.16 17:35:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: bARCELONA

VIZUALIZĂRI: 8022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen27ian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 portocalii de pe marginea strazii

[13.06.16 15:00:26]

@carmen27ian -

Ne-am cazat la hotelul Holiday Inn Express...

[13.06.16 17:35:19]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Valencia, VALENCIA" (deja existentă pe sait)

ilobog
[25.07.17 15:34:52]

@carmen27ian: Buna ziua! Ati putea da mai multe relatii despre spectacolul de flamenco? Multumesc.

denyy10
[02.03.18 13:42:45]

Buna ziua. Articolul imi este de ajutor, mi-am organizat un city break 17.05 - 19.05.2018 impreuna cu familia (2 adulti + 2 copii de 4 si respectiv 8 ani). Cazarea o avem la Holiday Inn Express Ciudad de la Ciencias. Cum se numeste barul in care ati mancat in zona hotelului? Ca si tarife la masa de pranz ce imi puteti spune? Copii platesc biletele de metrou/autobuz?

Utilizam acelasi bilet si pentru autobuz si pentru metrou?

denyy10, ilobog
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Valencia: