ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
MAY-2008
4 AD. + 1 COPII

Thasos - paradisul verde

S-au scris cateva lucruri despre Thasos aici, denumit asa dupa cel care a descoperit insula, unul dintre fii regelui Tyros din Asia... As vrea sa confirm sau sa adaug unele noi, din prisma experientei mele, vazute sau auzite de la localnici.

Am ales aceasta insula pentru concediul nostru, deoarece am considerat ca imbina mai multe vacante la un loc si ne face sejurul mai bogat: plimbari cu feribotul, plimbari de-alungul coastei sau in inima insulei.

Desi am pornit cu ideea de a lua feribotul din Kavala, am ajuns prea tarziu si nu mai pleca nici-unul. Disperati, am reusit sa prindem ultimul feribot din Keramoti, accesul pe insula facandu-se din ambele porturi, insa ne-a lungit drumul cu masina cu peste o ora, distanta dintre Keramoti si insula fiind insa mai mica, de cca 6 km, fata de cea din Kavala de 12 km.

Mi-a parut rau insa ca nu am reusit sa vizitez Kavala, un oras portuar placut, grabindu-ne sa ajungem pe insula.

Ceea ce m-a surprins pozitiv la aceasta insula este ca e plina de vegetatie, practic, trei sferturi din ea fiind acoperita cu paduri.

Daca te afunzi spre munti, gasesti tot felul de plante si flori salbatice, pe cand mai spre marginea ei te surprind maslinii si pomii fructiferi insirati ca perlele pe un sirag. Ce poate fi mai minunat decat sa te plimbi printre maslini si portocali?

Din ce am inteles de la cei de pe insula, este ca Thasos, prin excelenta, fata de alte insule ale Greciei, este privilegiata de ploaie si lipsita de vanturi puternice, tocmai de aceea vegetatia este una productiva.

In acelasi timp, partea de nord a insulei este diferita de cea din sud, astfel incat ai senzatia ca te afli pe doua insule diferite. Respectiv, in nord, abunda in vegetatie bogata, maslini, vii, in timp cea partea din sud este mai arida, plina de roci, acest lucru observandu-se deja cum te indrepti dinspre Potos (unde am stat noi) spre Aliki, usor, usor, se dezvaluie maluri stancoase si pamant necultivat.

Se spune ca grecii pe insula sunt ospitalieri, desi eu am intalnit si oameni nepoliticosi, cum ar fi receptionerul hotelului in care am stat (Alexandra Beach Hotel), precum si capitanul feribotului care ne-a adus de pe coasta (care sigur era de pe continent...).

Ceea ce mi-a placut aici este ca plajele nu sunt foarte aglomerate, desi sunt inguste (insa in golfuri spectaculoase) si cu pietris in mare parte (in Aliki am putut sa mergem pe nisip fara papuci de protectie pe care ii gasiti de vanzare peste tot, noi i-am luat cu 5 euro din Potos si cred ca erau chinezesti dupa mirosul patrunzator al materialului folosit...).

Poate ajuta daca spun ca plajele cu nisip fin sunt: Skala Sotiros, Skala Prinos, Rachoni, Aliki, Agios Antonios, Skala Potamia, iar cele cu nisip plin de pietris: Limenaria, Pefkari, Potos, Tripiti, Klisma.

Satele sunt construite spre interiorul insulei, pentru a fi ferite de atacurile piratilor de odinioara, unul dintre cele mai mari fiind Prinos, cu casele construite intre plantatii de maslini, avand cea mai mare productie de ulei de masline de pe insula, tocmai de aceea cred, este unul din cele mai dezvoltate sate de pe insula.

In Skala Prinos, unde au fost cazati prietenii nostri (care aveau bilete tot in Potos ca si noi, dar agentia i-a anuntat pe drum ca este o neintelegere si ca nu mai sunt locuri si li s-a schimbat locatia in alta parte, la cca 40 de km de noi... , imaginati-va ca mergeti impreuna cu altii in concediu si ajungeti sa vi-l petreceti in locuri diferite... , insa le-a oferit un apartament imens intr-un hotel de 5 stele!!! , fara sa le mai ia un ban in plus... , halal schimbare...), sa recapitulez, in Skala Prinos sunt multe hoteluri de lux, case cu camere de inchiriat, taverne si cafenele (de acestea abunda si Potos, unde am stat noi).

Din majoritatea „statiunilor” de pe plaja se fac drumuri de cativa kilometri care duc in satucuri de munte.

Noi am fost in Theologos, care este vechea capitala a insulei. Aici am vazut case extrem de vechi, unele parca stateau sa cada si ma intrebam pentru ce se inebunesc turistii sa viziteze Grecia... si aste pentru ca am facut greseala sa privesc intreaga Grecie si locuitorii ei prin prisma acestei insule.

Theologos este recunoscut pentru tavernele sale, aici localnicii iti recomanda specialitatea kokoretsi (pe care nu am avut curajul sa o incerc), care reprezinta un fel de carnati din intestine de miel si capra, umpluti cu diferite organe (rinichi, inima, plamani...), asezonati cu lamaie, ulei de masline si ceapa! Mie mancarea greceasca nu prea mi-a placut, in general am evitat „necunoscutele”... La toate tavernele gasesti insa platouri cu fructe de mare, ceea ce iarasi nu este pe gustul meu... Noi am cumparat niste masline si miere de aici, insa gasesti si vin „de casa” si multe mirodenii. De mancat am mancat mai mult in Potos si Pefkari.

Aliki, iarasi, este o zona interesanta, cu multe monumente medievale, Kinira, de asemenea, fiind de interes arheologic.

Daca iti pui in cap, poti face turul insulei intr-o singura zi, ajungand din Limenas si pana in Skala Potamia (cam 100 de kilometri este circumferinta insulei), de unde poti ajunge pe o mica insulita denumita Kramboussa, ce are o bisericuta: Sf. Daniel.

Noi am vizitat Manastirea Arh. Mihai si Gavril, care este situata intre Astris si Aliki, deasupra unei stanci uriase. In Manastire se afla o bucatica din cuiul care l-a crucificat pe Isus in mana dreapta, iar dedesubtul acesteia se afla o pestera cu apa sfanta. Noi am luat apa de la un izvor din incinta Manastirii si ceea ce mi-a placut a fost ca din loc in loc erau boluri cu rahat oferit celor ce o vizitau. Se spune ca daca un bolnav bea apa de aici se vindeca de orice boala. Noi am baut... De mentionat ca la intrare, femeilor li se dau fuste lungi sa se acopere.

Se mai poate vizita Manastirea Sf. Pantelimon (din Prinos si Limenaria se poate ajunge). De asemenea, tot din zona, se poate porni spre satul Kastro (Castelul), cel mai vechi de pe insula.

Ce ar mai fi de spus? Ca insula a fost pe rand, atat sub dominatie romana cat si otomana, ca exista influente din amandoua, ca nu am reusit sa o vizitez in intregime si ca, din cauza unor experiente neplacute am zis ca nu mai ajung in Grecia, dar incercand sa imi amintesc pas cu pas ceea ce am vazut si mai ales ceea ce nu am vazut din diverse motive, si as fi vrut, ajung la concluzia ca mai merita sa incerc o data...

Trimis de magdalena in 16.02.10 11:06:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 31930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Inconjurand insula, descopeream zeci de golfuri - Thasos

[16.02.10 11:12:33]

Sugestie pentru webm: pentru Thasos exista mai multe impresii, toate vorbind despre ea. Ma gandesc impresiile din Drumetii Thasos si Despre Thasos ar putea fi inglobate la Descoperind Thasos. Eu am ales sa imi pun impresiile aici pentru ca aveam deja cateva poze incarcate, plus ca o sa mai adaug cateva.

[16.02.10 11:23:04]

Magdalena, voi ati fost la Manastirea Sf. Pantelimon? Se ajunge greu, e drumul bun? Eu vreau sa merg la vara. Acolo o sa-mi inchiriez o masina, dar parca as incerca, parca nu m-as aventura.

biancuta
[16.02.10 11:27:00]

Frumoasa descriere a insulei Thassos. Spuneai ceva despre miere... Am inteles ca una din ocupatiile de baza ale locuitorilor este apicultura, insula avand foarte multe albine...Ai votul meu...

[16.02.10 11:31:45]

Am fost eu la Manastirea Sf. Pantelimon. Drumul era bun o portiune, apoi erau lucrari. Aveam inchiriata o masina cu garda joasa asa ca am lasat-o acolo si am continuat drumul pe jos. Dupa acea bucata drumul era iarasi bun, dar nu aveam de unde sti. Cei cu garda inalta au urcat pana sus. Am avut noroc la dus ca ne-au luat in duba lor niste muncitori care mergeau si ei la manastire. La coborare, insa, am venit pe jos pana la masina printr-un soare cumplit, cam o ora jumatate, dar a meritat. Si peisajul este spectaculos. Este posibil ca intre timp sa se fi incheiat lucrarile. Eu am fost la inceputul lui iunie anul trecut.

De un farmec aparte sunt si satele din zona, Megalo Kazaviti si Mikro Kaziviti. Aici se pastreaza casele traditionale, stilul de viata este nemodificat. Neaparat sa mergeti si puteti sa intrebati acolo intr-un sat cum este drumul pana la manastire.

La Manastirea Sf. Arhangheli Mihail si Gavril se gaseste cuiul cu care se spune ca a fost crucificat Isus.

Webcam cea mai buna plaja de pe insula Golden Beach click aici

[16.02.10 11:47:46]

Multumesc Biancuta! Miere era berechet si borcanele erau si in amestec cu tot felul de minunatii, nuci, alune si altele (cam 6-7 euro borcanul mare, 4-5 euro cel mic). Salivai numai privindu-le....

La vinuri imi placea ca puteai sa degusti, aveau butoaie cu vin si gustai de care iti placea, dupa care cumparai. Si aici ma refer la micile magazine, unde oricum era mai ieftin. Unele sortimente le-am gasit si in mini market-urile din Limenas.

Almona, la sf. Pantelimon am vrut sa ajung cand am fost in Limenaria, dar nu am reusit, am vizitat ca si manastiri doar Arh. Mihail si Gavril.

Stiu doar ca aceasta initial a fost un templu construit din roca montana in apropierea unei pesteri cu apa sfintita (ca si cealalta) si abia dupa anii 80 a devenit manastire. Poti ajunge cu masina din Limenaria sau Prinos, oricum, am vazut multe masinute inchiriate de strainii cazati la noi la hotel.

[16.02.10 12:04:22]

Ar mai fi de mentionat ca in Potos puteai sta free la sezlongurile de la plaja care erau dispuse in fata fiecarei taverne, daca luai ceva de la taverna respectiva.

Totodata, in zilele senine se putea vedea in departare Muntele Atos, daca erai pe partea de vest a insulei.

[16.02.10 12:07:25]

Sezlongurile erau gratuite si in Limenas, si, dealtfel, cam peste tot pe insula, in schimbul unei consumatii modice de 2 euro. Plajele insa in Grecia sunt publice si intotdeauna exista o portiune unde poti sa iti pui prosopul fara sa platesti nimic.

[16.02.10 14:10:14]

Foarte interesant review-ul, mai ales ca alesesem Thassosul, pentru vacanta din vara asta. Te rog frumos Magdalena sa-mi spui si mie la ce ora este ultimul feribot din Kavala, respectiv Kemotti, si cam cate ore ati facut pe drum. De asemenea m-ar interesa daca cineva stie ceva de Makryammos Bungalows . Multumesc

ileanaxperta*
[16.02.10 14:11:32]

Subscriu si eu; plaja Golden beach este pe departe cea mai "tare" din Thassos. Cand mai imi planuiesc o evadare thassos-iana, acolo vreau sa fiu cazata, sunt hoteluri excelente. Dar asta nu inseamna ca nu mai sunt si alte plaje, dupa...cum este chiar cea din Skala Rachony unde am fost in 2008. O plaja intima, micuta, cu umbrar natural, numai pt. cei de la hotelul nostru, cu piscina si totul la botul calului. Super fain!

Mierea este punctul forte al insulei iar cea din muguri de pin este f.buna si curativa mai ales pt. ameliorarea acceselor de tuse.

Cuiul din mana dreapta cu care a fost crucificat Iisus este chiar la intrarea manastirii, pe dreapta.

Am vizitat Kavala intr-o scurta plimbare; portul este foarte pictorial, plin de viata, orasul este situat pe o colina, are multe vestigii cu ziduri ale fostei fortarete foarte bine conservate. Drumul de la ferry si pana iesi practic din oras este superb, prin tot orasul se urca pe drumuri inguste plin de serpentine si cand ajungi sus, vezi o panorama greu de uitat...Daca te intereseaza, am poze pe iturism.ro cu orasul Kavala.

[16.02.10 14:22:16]

@ andi13, Aici gasesti programul si tarifele pe 2010.

Din Kavala in Skala Prinos se fac 75 de minute. Din Keramoti in Limenas se fac 30 de minute si este si mai ieftin.

Daca veti sta la Makryamos e mai aproape portul din Limenas.

[16.02.10 14:24:08]

andi13, ca sa ajungi in thassos, ferry se ia doar din keramoti, kavala este mai departe si este legata de thassos doar cu "delphinul", o cursa rapida, mai scumpa, doar pentru persoane, spre deosebire de ferry care transporta si masini. Programul dupa care circula se gaseste si pe net

[16.02.10 14:31:48]

Multzumesc mult @almona, multzumesc mult @krondia, daca mai aveti sugestii referitoare la drum sau la orice lucru legat de Thassos, le astept cu interes. Inclusiv care ar fi cel mai bun traseu din Romania...

mirelab
[16.02.10 14:36:02]

scuze de interventie: si din kavala te poti imbarca cu masina. Intr-adevar... este mai lung drumul si putin mai scump... dar poti opta pentru una dintre imbarcari in functie de ora la care ajungi si destinatia finala pe insula.

[16.02.10 14:36:15]

are dreptate almona, makryamos este o plaja privata, aproape de limenas, capitala insulei. Cel mai bine este sa iei ferry pana in limenas.

[16.02.10 14:37:41]

@krondia

Poti sa dezvolti putin subiectul "delphinul"? De unde il iei, cam cat costa de persoana, cam care este orarul? Amintirile mele nu mai sunt asa proaspete. N-am mai fost vara din 2005 si banuiesc ca s-au schimbat multe. Anul asta merg din nou si mi-am propus sa merg o zi in Kavala.

In 2004 cand am fost prima oara am luat ferry din Kavala si am plecat din Bucuresti cu autocarul.

[16.02.10 14:43:01]

Multumesc, inca o data

[16.02.10 15:11:55]

almona, eu m-am dus din limenas in kavala pe cont propriu, am scris intr-un review drumul si cat costa.

La Kavala m-am dus in port si acolo m-am interesat de alte optiuni de intoarcere in limenas in afara autobuzului pana la keramoti si imi amintesc precis ca nu era ferry, doar acel "dolphin", asa se numeste vasul. Plecarile erau mult mai rare decat in cazul ferry-boatului, era si sarbatoare asa ca am luat tot busul care circula ceas, are aer conditionat.

http: //www. greek-islands-ferries. gr/ferry_kavala. htm

[16.02.10 15:16:30]

Andi, vad ca in mare parte ti s-a raspuns... Eu iti pot spune ca am ajuns cam tarziu in Kavala din cauza unor neprevazute la masina unor prieteni si nu mai pornea feri catre insula si deja intrasem in panica... pentru ca pierdeam masa si noaptea de la hotel si trebuia sa ne cazam in Kavala in conditiile in care nu planuiesm asta.

Plecasem din Bulgaria de la Blagoevgrad - cam 100 km de granita cu Grecia - pe la 12. 30 si ajunsesem undeva pe la 6 in Kavala si ne-am chinuit sa prindem feribotul de ora 7 din Keramoti - am facut aprox. 45 de minute din Kavala.

Nu mai spun ca in Kavala nu gaseam pe nimeni sa ne indrume, nu prea ne intelegeam pe acolo, portul e maricel si trebuia sa ajungem unde se vindeau biletele. Se plateste si pe om si pe masina.

In fine, din Keramoti am facut cam o juma de ora, foarte placuta, cu un feribot curat, toaletele erau ok si inauntru se vindeau diverse snackuri si bauturi - cafea, suc, etc. , dar sunt scumpe.

Daca mergi cu copii e bine sa te inarmezi cu niste prostioare din astea sa hraniti pescarusii care dau tarcoale ca nu mai scapati de ei (de copii! ).

Cred ca ne-a costat in jur de 15-20 de euro pentru o masina si 3 persoane (din amintiri), dar verifica link-ul dat de almona.

Se face peste o ora din Kavala spre Thasos si e mai scump, depinde ce preferi: o ora in plus cu masina sau mai mult de o ora cu feribotul. Daca ai benzina in masina, mai bine iei din Keramoti.

Mai dureaza si parcarea masinii in feribot. Daca esti meserias/a, parchezi tu la indemnul personalului. La noi a fost o adevarata aventura care s-a lasat cu cearta...Masina era noua si cand vedeam cum unul dintre ei il indruma pe sotul meu sa se bage intre un camion si alta masina, la "buza" am inlemnit si tipam la el sa se dea jos sa nu buseasca masina si sa il lase pe el. Atunci capitanul a venit si a inceput sa se certe cu mine, eu tipam la el, el la mine, eu ca sunt o "doamna" si cum isi permite, el ca e feribotul lui si asa mai departe. Si de aici am pornit cu stangul in experienta mea cu Grecia.....care a continuat cu receptionerul de la hotel enervant si tot asa...

Din Limenas am mai facut 40 de minute pana in Potos si am ajuns dupa 8. 30 la hotel.

I-ati marja de drum, cel mai bine e sa pleci dimineata din Grecia sa apuci sa vezi si Kavala.

[16.02.10 15:20:42]

@krondia

Multumesc. Ti-am citit acum review-ul. Am cam ramas in urma cu cititul, timpul, bata-l vina. Cred ca asa am sa fac si eu, ferry + bus.

[16.02.10 15:22:06]

Andi, cu ce intentionezi sa mergi pana in Kavala?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[16.02.10 15:29:09]

@almona

cel mai bine -zic eu- e sa mergi cu Dolphinul in Kavala (10 euro) dimineata la 8-8:30 nu mai stiu ora exact si sa te intorci cu autobuz+ ferry(5+2,5 euro) din Keramoti dupa masa, seara deoarece ultimul Dolphin care se intoarce pe insula e pe la ora 14-14:30.

Preturile sunt din 2007 s-ar putea sa fi crescut putin .

[16.02.10 15:45:12]

@Andox

Ne gasiram si pe aici ))) Mersi mult. Daca vii in Poiana poate vorbim mai mult.

[16.02.10 15:51:28]

@magdalena

Scuze, de intarziere dar tocmai citeam cele scrise de @aliosa23, care am vazut ca a fost la acelasi hotel la care as vrea eu sa merg. Pai, noi am dori sa plecam dimineata din Bucuresti, cu masina, si cam pe la 16-17 faceam calcule ca ar trebui sa ajungem in Keramoti...Anul trecut am facut la fel si pe la 17 eram la Nea Moudania, la hotel in fata, dupa ce am stat o ora pe la bulgari, deoarece picasera niste stanci si se blocase drumul. Ai vreun hotel bun pe care sa mi-l recomanzi? Mie Makryammos Bungalows mi s-a parut OK, mai ales ca vrem sa luam si copiii cu noi...Multumesc.

[16.02.10 16:22:12]

Eu am fost in Alexandra Beach din Potos, poti citi review-ul meu la acest hotel...

[16.02.10 18:32:31]

Mama mia, Magdalena, cred ca ai pile la webmaster, vad din contul tau ca ai 5 impresii despre Bucuresti, 5 despre Nisipuri si 8!!! despre Bucuresti. Mai este valabila treaba cu 3 impresii pentru fiecare destinatie???

Fara nici o suparare, dar vreau sa stiu si eu daca mai pot scrie ceva punctabil, peste cele 3 permise.

webmasterXY*
[16.02.10 20:24:38]

pepsi, poate nu ar fi rau sa te uiti ca la reviews-urile din Bucuresti sunt retrase cele 1000 PMA. In legatura cu "Nisipuri", dupa cum vezi, apartin unor sejururi diferite conform declaratiei autoarei.

Asa ca te asteptam in continuare si pe tine cu povestirile de la malul marii...chiar si fara cele 1000 PMA

[16.02.10 20:58:55]

... am inteles! ...

In fine, mie mi se pare corect sa nu fie postate mai mult de trei impresii pentru o localitate, indiferent de perioadele cand au fost scrise ( pentru concurs ).

Cred ca toti putem scrie despre zeci de obiective la interval de o luna, dar punctabile. In fine...voi decideti! Uitati-va la cele despre Sinaia. La intervale de o luna. Si sunt 8 punctabile.

[16.02.10 21:48:23]

Pepsi, ai ceva cu mine??????? Nu am decat o singura impresie despre Nisipuri, ce ai? Si ce impresii despre Bucuresti am??? Am postat la restaurante, unde stiu cate se puncteaza si postez in continuare in afara concursului, fara puncte, care e problema ta? Si nu sunt singura care scrie impresii si in afara concursului.

Chiar vreau sa detaliezi la ce ai facut referire.

[16.02.10 21:50:30]

la Sinaia

[16.02.10 21:54:48]

Foarte interesant! Ma certi despre Bucuresti si Nisipuri si cand te rog sa detaliezi imi raspunzi sec Sinaia. La Sinaia sunt hoteluri/ cabane diferite, in perioade diferite (intamplator e un oras in care merg de mai multe ori pe an si uneori de mai multe ori pe luna), nu am scris despre acelasi hotel, apoi am scris despre Sinaia in sine vazuta prin prisma unui Festival, chiar nu inteleg de ce esti asa pornit si ce legatura are toata tevatura asta cu Thasos.

[16.02.10 21:57:07]

Hai sa terminam aici, n-am nimic cu tine, din partea mea poti scrie despre 100 de obiective din aceeasi localiatate si toate sa fie punctabile.

Imi cer scuze daca te-am ofensat cu ceva si din partea mea punct.

[16.02.10 22:01:56]

Cel mai frumos ar fi sa nu se mai puncteze nimic.Oamenii sa scrie de placere despre locurile in care au fost. Important este ca cei care vor sa calatoreasca sa se inspire din locurile unde noi am fost. Sau nu?

[16.02.10 22:02:41]

Pepsi, eu cred ca faci o confuzie aici, intre obiectiv si hotel. Fireste ca obiectivele dintr-o localitate pot fi comasate intr-un review gen "Descopera X", insa hotelurile sunt obiective? Adica daca merg intr-o localitate in timp in diferite hoteluri nu pot scrie despre ele?

Nu sunt ofensata, ci pur si simplu intrigata. Iar regulile concursului nu le fac eu. Eu scriu. Daca se puncteaza sau nu, de asta se ocupa webm si atunci cand e cazul de ceva imi comunica.

Se pare ca pe aici unii sunt cu sapa, altii cu mapa. Asa dupa tine, de ce crezi ca am scriu eu despre restaurante in Bucuresti stiind ca nu se puncteaza? De ce am pierdut acest timp? Ca sa ii ajut si pe altii sa aleaga.

Uite cum mi-ai stricat tu seara.

Florina, eu cand am scris prima data aici, nici nu stiam ca e concurs. Am crezut ca e ca un forum. Habar nu aveam de puncte si nici nu citisem regulamentul. Apoi am citit si am aflat.

Din partea mea, sunt in acelasi asentiment. Am scris multe review-uri, desi stiam ca nu sunt punctabile, tocmai ca sa ne ajutam intre noi. Ar putea sa se puncteze numai de useri, dar concursul e deja in desfasurare si noi pana acum am "jucat" dupa niste reguli.Unii chiar dedicam timp.

In fine, asta e treaba celor care se ocupa de acest site.

[16.02.10 22:14:27]

Eu te inteleg! Nici eu nu stiam nimic de punctaj si nici nu ma intereseaza. Ma gandeam doar ca daca exista punctaj pentru ceea ca scriem noi, mereu o sa fie discutii de genul asta si e pacat.

[16.02.10 22:19:47]

Probabil ca punctajul asta o sa ne faca sa scriem adevarate documentare... Poate unii se sperie chiar. Am citit ceva de curand si la sfarsitul review-lui se scuza ca nu este poet sau ceva de genul asta... Cred ca ar trebui sa fie totul mult mai relaxat.

webmasterXY*
[16.02.10 22:20:20]

Se pare ca sansele ca aceste discutii sa se opreasca de la sine sunt slabe, asa ca va propun inchiderea thread-ului... !

Dupa cum stiti cu totii, discutiile de acest gen se poarta EXCLUSIV pe forum.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: