ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2016

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Jalnic!

Agentia prin care am luat aici cazare are aceasta unitate sub numele de Nidri Beach Port. A nu se confunda sub nicio forma (cum mi s-a intamplat mie) cu Nidri Beach (Nidrion) care este cu totul alta poveste. De fapt numele real este Nidri Port Studios, Beach apare in denumirea data de agentie in mod eronat, probabil pentru a da impresia ca locatia este pe plaja. Nu este.

Trecand peste surpriza initiala de a ne gasi in alt "hotel" decat cel intentionat, am decis sa-i dam totusi o sansa. Din pacate pentru locatia deosebit de pitoreasca, experienta aici este atat de proasta incat nici n-am mai asteptat sa ajung acasa pentru a-i face un review.

1. Dupa un drum de 17 ore cu autocarul am ajuns la cazare, unde am asteptat 5 ore in picioare in curtea interioara, cu bagajele in jurul nostru, pentru a fi cazati. Check-in la ora 2. Ok de acord dar nu putem lasa intr-o camera bagajele? Ne e foame/sete/vrem o cafea, stam sa le pazim? Raspuns: nu se poate. Aici nu-i nici macar receptie, d-apoi canera de bagaje. Nici macar intr-o camera nefolosita nu se pot lasa.

2. In baie nu e sapun, nici macar hartie igienica.

3. Pe pat nu avem cearceaf. Cerem si avem noroc, ni se da.

4. Dupa 4 zile cerem prosoape curate. Poate maine, daca va veni cineva sa ni le dea. Curatenie? Pauza...

5. Usa camerei parintilor mei se tranteste de la curent si nu se poate deschide decat din interior. Azi i-a incuiat pe-afara. Am cerut sa ne deschida cu cheia de rezerva. A sunat fata de la bar sa vina cineva cu cheia, de la cateva orase mai incolo. Asta era pe la 3, acum e 7 si n-a aparut nimeni. Noroc ca au venit pe la 4 vecinii de camera si a sarit cineva din balconul lor in al nostru. Ce se intampla daca era geamul inchis? Inca asteptam pe hol...

In concluzie, o lipsa totala de respect pentru client, un dezinteres si chiar o rea-vointa poate. Mi-e greu sa cred ca cheile de rezerva de la hotel stau la cateva orase distanta...

Update: la 7:30 a aparut o femeie cu manunchiul de chei. Ne spune ca este verisoara proprietarei, lasata sa "arunce un ochi" asupra proprietatii, care nu are administrator (de fapt are, e sotul ei, dar e bolnav si nu se poate ocupa... si alte povesti triste). Apare si ghida grupului, care ne cearta ca trebuia sa avem mai multa grija noi ca turisti, sa nu se tranteasca usa. Ca ar fi obligatia noastra sa fim atenti. Noi zicem ca mai degraba ar fi obligatia proprietarului sa repare usa, dar nimeni nu-i de acord cu noi...

Pana la urma din treaba asta a iesit si un lucru bun: a doua zi am primit prosoape curate si hartie igienica. Astea da servicii!

Vreau sa mentionez ca excursia asta am luat-o cu un ultra early booking, in extrasezon (erau extrem de putini turisti in statiune), de acolo si pretul mic. Aceleasi camere cazute costa in iulie-august 100 Euro/noapte. Anul trecut am vrut sa venim la aceasta unitate de cazare dar din fericire n-am gasit locuri. Platisem chiar banii la agentie (700 Euro/7 nopti, fara drum) dar nu s-au confirmat locurile disponibile si am primit banii inapoi. Asta da noroc!

Trimis de cristinavo in 10.06.16 19:35:19
Validat / Publicat: 18.06.16 12:18:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta Halkidiki Tracia

VIZUALIZĂRI: 5818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristinavo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Gunoiul statea la capatul scarilor, la intrarea in camere. Poza nu are cum sa redea aroma deosebita emanata... iar balconul meu dadea fix catre capatul scarilor.

[10.06.16 20:01:02]

@cristinavo - Bun venit pe AmFostAcolo.ro

Văd că sunteţi încă "acolo" (în zonă). Deşi AmFostAcolo nu recomandă impresii trimise în timpul (mini) sejurului, nu respingem apriori asemenea cazuri.
Totuşi, pentru că saitul nostru se numeşte AmFostAcolo.ro, păstrăm deocamdată articolul în "stand-by", urmând ca la finalul sejurului să completaţi impresiile și notele finale, "decantate" prin eventuala experiență suplimentară.

Până atunci, mai aveţi timp să adăugaţi impresii, detalii, alte informaţii utile sau să "rafinaţi" notele acordate (folosiţi linkul EDIT IMPRESII), să încarcaţi eventuale poze etc.

IMPORTANT: Rugăm să ne anunţaţi (printr-un ecou scris aici, în rubrica de faţă) când consideraţi că aţi ajuns la "varianta finală" = că putem publica articolul.

Presupun că preţul (450 euro) este pentru 2 camere (4 adulţi) - este corect?

[18.06.16 12:17:13]

Mutat în rubrica "Nidri Port Studios (Nidri Beach Port) [Nidri], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

AZE
[18.06.16 14:41:11]

@cristinavo - Buna ziua, din pacate multi proprietari de pensiuni, hoteluri nu pun accent pe calitatea serviciilor. Cei 450 euro erau pt 2 camere? In caz contrar este foarte scump. Dar fara macar un mic dejun chiar si 220 eur mi se pare scump. De asemenea si cei 100 eur in sezon este o suma prohibitiva. Intamplarea cu usa relatata de Dvs mi-a adus aminte de sejurul de anul trecut in Thassos unde la hotelul Aeria camerele aveau usi metalice solide. Tot din cauza curentului (usa de la balcon deschisa) s-a trantit usa cu noi in afara si cu cheia pe dinauntru (asta la ora 7.30 dimineata si in pijamale) Pana a venit mesterul (destul de prompt, la ora 8.00 a fost acolo, am stat in masina, a incercat sa deschida ca hotii cu o cartela telefonica, n-a mers, i-am dat eu ideea sa mearga la vecin si sa treaca din balconul lor in balconul nostru. De atunci nu am mai lasat cheia in usa, s-a mai intamplat odata dar atunci am deschis cu cheia de rezerva de la receptie.

[18.06.16 15:22:57]

Pacat de asa conditii... Sper ca ati compensat cu frumusetea insulei si mancarea greceasca.

Bun articolul, de luat aminte la identificarea corecta a hotelului.

Si noi am confundat vila Ana cu Studios Ana, dar in afara de timp pierdut si cuvinte dulci adresate GPS -ului, (care nu avea nicio vina), restul a fost OK

calatorul
[22.06.16 00:50:32]

Imi pare rau pentru experienta petrecuta, dar cine a vandut excursia asta si ce gogosi a umplut despre cazare? Eu de mult nu prea mai am incredere in agentiile romanesti de turism si prefer sa fac rezervari directe la hotel, desi sunt si aici destule riscuri. DAr alegerea unei cazari necunoscute este de multe ori o loterie, de aceea mi se par foarte utile impresiile relatate pe AFA de exemplu. Precum cele de fata. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

[22.06.16 12:39:45]

@KTI -

Buna ziua,

Am citit acest articol, foarte interesant, din pacate in luna august am vancanta programata in aceeasi locatie, as vrea sa stiu daca este vorba despre vila care ne-au prezentat-o si noua o agentie de turism, dar care nu arata deloc ca in pozele puse la acest articol. Imi pare rau pt aceasta experienta prin care ai trecut si ma bucur ca tragi un semnal de alarma ca sa nu mai treaca si altii.

M-as bucura foarte mult daca m-ai ajuta in decizia mea finala.

[22.06.16 13:02:41]

@calatorul - biletul l-am luat preintr-o mare agentie de turism - cautand pe google Vila Nidri Beach va puteti da seama imediat despre ce agentie e vorba. Am cautat pe net info despre locatie, dar din cauza numelui sub care este promovat - Nidri Beach Port (!) am gasit info despre Nidri Beach care este altceva cu totul.

[22.06.16 13:09:37]

@Kati Drg - Kati, aveti mesaj privat.

Am scris acest review si ca urmare al comentariului grecoaicei despre care spuneam ca s-a prezentat drept verisoara proprietarei (de fapt lucra la alta vila, Margarita, de unde ne-a adus prosoapele curate) care a zis ca pot sa fac ce vreau eu ca tot n-o sa se schimbe nimic. I-am raspuns ca romanii nu-s asa prosti cum ne cred ei si n-or sa vina undeva unde se va bate joc de ei.

[22.06.16 13:22:35]

@cristinavo: va rog daca puteți sa imi confirmați daca aceasta este vila unde sunteți cazați acum [...] daca e aceasta as vrea sa le fac o sesizare pt ca noi am achitat vacanța din Ianuarie dar ni sa prezentat altceva, mulțumesc

[22.06.16 13:31:11]

@Kati Drg - n-am reusit sa intru pe link dar aceasta este agentia prin care am luat excursia... va pot confirma 100% ca vorbim despre aceeasi cazare.

Cu alt Nidri Beach n-au contract, dupa cum mi-a confirmat ghidul care ne-a lasat acolo.

Ironica prezentarea, nu? Cu situarea la 50 de metri de plaja... Si acel "Beach" scos din burta... Sunt 50 de metri dar pana la apa, nu la plaja... e in port...

[22.06.16 13:31:45]

@Kati Drg - din păcate, linkul ducând spre saitul unei agenții, nu poate fi acceptat spre publicare.

Te sfătuiesc să-l trimiţi, în schimb, autoarei prin PM (mesaj privat)

[22.06.16 13:36:20]

@cristinavo: Am înțeles, am văzut si pozele puse in articol, sunt jalnice băile si camerele pentru felul cum arată, va mulțumesc mult pentru informații si ajutor. Cel mai probabil rezervarea va fi anulată. Doresc sa merg in Lefkada dar nunta nu la vila Nidri așa cum nici Dvs nu mi-ați recomanda

[22.06.16 13:40:00]

@Kati Drg: iar daca puteți suplimenta cu mai multe poze făcute in camera ca sa ma pot justifica in agenție v-as fi recunoscătoare

[22.06.16 13:43:06]

@Kati Drg - din pacate astea-s toate pozele. atata era si camera altceva nu mai aveam ce sa pozez.

[22.06.16 13:45:11]

Ok va mulțumesc mult pt toate informațiile! Cu siguranța reclamația va fi si datorită Dvs.

calatorul
[22.06.16 13:57:34]

@cristinavo - Multumesc pentru raspuns, am inteles metoda, o sa fiu mai atent si eu pe vitor. Oricum ar trebui sanctionati cumva fie si macar pe acest site, sa afle lumea despre ce e vorba. Primul pas l/ati facut deja si multumim pentru atentionare.

ralucacrs
[04.07.16 13:10:51]

@cristinavo -

Buna Cristina,

Si eu urmeaza sa plec acolo saptamana viitoare, acum am citit doar articolul tau, acum asta este nu am ce sa mai schimb. Am sa incerc sa nu am pretentii avand in vedere ce am citit.

Cateva intrebari: Am inteles ca vila nu e pe plaja, la ce distanta gasesc o plaja cat de cat ok?

Exista acolo ceva farfurii, tacamuri?

[04.07.16 13:31:37]

@ralucacrs: Ba cred ca poti sa schimbi. Daca ai luat biletele prin agentie te duci si le arati despre ce vorba. Eu as tipari tot ce s-a scris aici. Ca sa nu se aleaga cu reclamatii la protectia consumatorului sigur ti-ar face o oferta: alta cazare sau o reducere. Incearca si insista.

Succes

[05.07.16 07:05:40]

@ralucacrs: Buna, noi am facut plaja in fata hotelulii Nidri Beach, cum iesi din hotel o iei in stanga, pe langa port si taverne pana ajungi in zona amenajata cu umbrele si sezloange. Costa 6 euro setul de 2 sezloange si o umbrela, indiferent daca faci consumatie la bar.

La hotel exista cateva pahare si farfurii, eu personal n-am cautat vesela prin dulapuri ci doar am avut nevoie de 2 pahare pt. a pune periutele de dinti etc si n-am gasit decat 1 pahar, celalalt l-am luat din camera alor mei unde erau mai multe. Ai mei au fiert niste oua intr-o dimineata deci un minim de vesela si vase exista. Parca si o tigaie.

O sa ai o vacanta frumoasa, nu-ti fa griji sunt multe lucruri frumoase de vazut acolo, atmosfera e super in Nidri, plaja e ok si nu foarte departe (cam 800 de metri).

Recomand croaziera 7 insule, dar nu cu vaporul pe care-l recomanda frumoasa agentie..., ci cu Makedonia Palace. Gasesti bilete in port sau pe strada principala, vizavi de rent-a-car Homer, langa Avis. Costa 25 de euro cu masa inclusa (n-o sa aveti unde manca pe insule).

Vacanta placuta!

[05.07.16 07:12:20]

@adrianaglogo: De schimbat nu ii vor schimba nimic, mi-a scris katidrg mesaj cum ca le-a aratat pozele si au sustinut sus si tare ca nu-s facute la ei si ca cineva incearca sa ii vanda gogosi. Momentan sunt iar plecata in vacanta dar cand ma intorc voi face reclamatie la OPC.

[05.07.16 10:10:59]

@cristinavo: vacanta placuta

[26.08.16 12:26:42]

Buna ziua doamna, in primul rind, tin sa mentionez, faptul ca vila despre care dv. vorbiti, este in regim self catering, deci, autogospodarire, in concluzie: dv. trebuia sa va duceti gunoiul, sa dati cu maturica, mopul, ...

Sa va raspund:ati stat in picioare 5 ore, sa asteptati sa vi se faca cazarea, pentru ca asa ati dorit; ertau scaune in jurul mesei, acolo unde ati asteptat, dar ati refuzat sa va asezati, era o camera unde va puteati lasa bagajele, nr. 1, dar asa ati vrut, sa le paziti, puteati sa mergeti sa beti o cafea, o apa, sa mincati ceva, barul cu piscina (receptie) era cu vedere catre dv., v-am spus ca puteti merge acolo, aveati tot ce va trebuia dupa un drum lung, chiar si toalete, dar ati refuzat categoric. Cit despre usi trintite de catre dv., vi se pare normal sa le trintiti?!

Chiar asa, ati fost norocoasa ca ati primit cearsaf pentru pat?! Toate cele bune!

[26.08.16 14:02:56]

@danuta25s: stimata angajata a agentiei nementionabile, va rog sa observati poza nr. 1, cea cu gunoiul... care putrezea langa balconul meu... trebuia sa duc eu undeva tomberonul? Recunosc ca am contribuit si noi la umplerea lui, asa ca pe sistemul karma is a... am primit ce-am meritat, olfactiv vorbind.

Am refuzat sa stau pe scaun pentru ca i l-am cedat mamei mele. Unul dontre cele 4 (patru) scaune disponibile pt. 10+ turisti. Desi am cerut, nu ni s-a alocat camera de bagaje, nici macar cand a vorbit ghida Erika cu administratorul. La toaleta s-a mers la cea de la piscina de alaturi (n-am refuzat sa merg acolo, nu obisnuiesc sa port scutece la varsta asta). Usa n-am trantit-o noi, ci curentul. Se mai intampla. Nu prea se intampla sa fie cheia de rezerva la 2 orase si 4 ore distanta. Cearceaful lipsa era cel cu care trebuia sa ne invelim. Am folosit un prosop de plaja. Va doresc numai bine si vacante reusite, cu hotel pe plaja asa cum vi s-a promis la achizitionare si cu toate cele necesare unei sederi decente (sau macar cu hartie igienica la baie).

[26.08.16 22:04:00]

@cristinavo: da, este mai dezastruos cel pe care il cautati, si trag o concluzie de aici, ca nici macar nu stiti unde v-ati luat bilet!

[26.08.16 22:14:03]

@cristinavo: Cu riscul de a ma repata, si cu tot respectul, va spun ca la acest tip de locatie, de vacanta, trebuie sa va autogospodariti (selfcatering)

Ce este greu sa intelegeti?

Sa inteleg ca ati fost numai la 5 stele, si nu erati obisnuita cu asa ceva? Cat despre faptul ca vreti hartie igienica, prosoape, sapun si toate astea, nu uitati ca selfcatering-ul, nu vi le ofera, dar administratorul din buna vointa lui, le da gratuit!

V-a cerut bani pe tot ce ati folosit, desi nu erau obligatorii, cumva aer conditionat gratuit nu doreati, si sa umplem si insula cu turisti, ca era pustie!

Luati-va bilete in august, cand este"Imbulzeala", daca nu va place cand este mai multa liniste, dar hotarati-va odata, nu mai scrieti numai de dragul de a va vedea articolul postat, seara buna!

[27.08.16 04:30:12]

@danuta25s: te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

nrs †
[25.09.16 11:07:34]

cand vindeti astfel de concepte "selfcatering" ii precizati turistului ca trebuie sa vina cu hartia igienica de acasa? ii precizati ca nu primeste decat peretii si patul de dormit iar cu restul vine el? daca ii spuneti e ok, daca nu este o problema

Mihai Andrei
[27.12.16 12:11:36]

@danuta25s: Daca ati fi mai mai respectuoasa si mai decenta in replici, as putea sa va iau in considerare afirmatiile... Altfel, mai bine v-ati recomanda direct ca sunteti de la agentia respectiva... Desi, cu atat mai mult, e nevoie de tact si decenta... Nu cred ca noi, turistii romani, meritam sa fim tratati cu mai putin respect de catre proprietarii greci, despre care se cam stie in general ca unii au un comportament neprofesional... Analizand in final cele doua comentarii extrem de negative ale colegilor, precum si raspunsul dvs nervos, sunt pe deplin lamurit ca in vara ce vine va trebui sa aleg alta varianta de cazare pentru Lefkada... Multumesc.

adrianaglogo, AZE, calatorul, cristinavo, danuta25s*, Kati Drg, Mihai Andrei, nrs, ralucacrs
Alte impresii din această RUBRICĂNidri Port Studios (Nidri Beach Port):