ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
JUN-2016

Cu autocarul în Grecia [Olympic Beach]

Vroiam undeva la mare, nu contează unde dar sa fie la mare, în final am decis sa mergem tot in Muntenegru fiinca știam ce găsim acolo.

Seara am mai căutat cîte ceva pe net si am găsit un preț bun dar era ceva unde am mai fost cu ceva ani în urmă dar ținind cont ca era la mare și asta vroiam am zis hai să incerc.

Motivul alegeri a fost prețul.

Grecia dar cu autocar.

Dimineața la ora 10 am mers la agenție si am achiziționat biletele si după masa plecarea.

Cred ca asta se cheamă ultra last minute sau cam așa ceva.

Zona Paralia Katerini / Olympic Beach.

Am mai fost acolo acum mulți ani dar la așa preț merita incă o dată cu toate că zona asta e catalogată de foarte mulți turiști din România indiferent ca au fost sau nu acolo că nu merită sa mergi fiincă aia nu e Grecia si e plin de români.

Total fals

A fost odata plina de români, in momentul de fată am pierdut categoric bătălia (nu stiu daca am pierdut si războiul) acum acolo sunt majoritari turistii sîrbi mult peste 80 %.

Asa că nu cred că am pierdut prin faptul ca eu vroiam la mare in Muntenegru fiincă peste tot se vorbea în limba sîrbă, si pe stradă si la terase si pe plajă si oriunde.

La magazin vinzatorul sau proprietarul se adresau in primul rînd la plecare cu la revedere in limba sîrbă, pe urma daca nu reactionai spuneau acelaș lucru in engleză, dupa o pauza de gîndire urma un la revedere in limba româna.

Turism de criză - ne-au luat-o altii inainte, in parcare din cînd în cînd cîte un autocar românesc, pe cînd cele sîrbești sunt zece la unu. Mașini cu nr de ro foarte puține, vreo doua trei, pe cînd cele sîrbești una lîngă alta.

Thassos - Corfu - Creta - etc, etc, sună altfel, sa spui ca ai fost la Paralia/Olympic suna cam ... va las sa puneti eticheta sa nu spun eu cum sună.

Plecare din Timișoara dupa ora 17.30 cu o mica intirziere pe urmatorul traseu.

Timișoara - Moravița - Vîrșeț - pe lînga Niș - Gradinje (Serbia) se trece vama în Bulgaria - aici toată lumea coboară din autocar si merge cu buletine/pașapoarte la control - mai departe pe lîngă Sofia - popasul La Bomboane - urmează mult mai cunoscuta vamă de la Kulata si mai departe pauză aprox o oră la -Salonic - Paralia Katerini si in final Olympic Beach.

Retur

Partea neplacută a fost ca am eliberat camerele in jurul orei 10 si autocarul a venit dupa ora 17 si pina atunci am pierdut timpul prin zona comercială sau unii pe plajă la baie.

Bagajele au fost depozitate în holul unei vile unde așteptau autocarul si turistii din zona București care mergeau pe alt traseu acasă.

Pauze pe traseu cam la trei ore, la dus am facut prima pauză la benzinarie la Vîrșeț

, urmatoarea la McDonalds pe autostrada, pe urma la King lînga vamă in Serbia, la Bomboane în Bulgaria, în Salonic la biserică si pe faleză, în Paralia unde au coborît primii turiști si final Olympic.

La întoarcere - Paralia - un duty free dupa Salonic - la Bomboane in Bulgaria - King în vama Serbia - la benzinărie pe autostradă si Timișoara.

Plata la toaletă doar in vamă la King - 30 eurocenti si la bulgari la Bomboane un leu sau leva sau euro.

La bulgari la bomboane se poate plăti masa si cumpărăturile cu lei, leva si euro, acolo opresc toate autocarele care tranzitează Bulgaria spre Grecia, si la dus si la intors erau acolo mai mult de trei autocare cu nr de ro.

La King la restaurant în vama Serbia plata se face doar în dinari si euro fară card bancar, la benzinării in Serbia dinari si card la fel la Mc de pe autostradă.

La sosire in statiune am fost preluati de un reprezentant al agentiei si dusi fiecare la cazare unde aveam rezervare. La fel la plecare si la autocar, distanța de la locul unde așteptam autocarul pt plecare era de aprox 5 minute de mers pe jos.

Plecare din Timișoara la 17.30 -sosire in Olympic Beach la ora 9.45.

Plecare Olympic Beach 17.30 - sosire Timișoara ora 8.

Statiunea Olympic Beach mult mai mica si liniștită față de Paralia Katerini aflată la 2 km distantă.

Plaja foarte lungă cu nisip fin, locuri de stat la plajă cu șezlong sau la liber la prosop fară înghesuială în stînga si dreapta stațiunii.

Apa mării bună cam la 21 - 22 grade, apa mică mult pînă dupa 100 metrii spre larg. la prînz deja prea cald fără șezlong sau umbrelă nu se poate.

Poate voi detalia cite ceva mai amanuntit despre cum am vazut eu Olympic Beach.

Plaja si marea in zona Paralia/Olympic mult mai bună ca si oriunde in Thassos, aici sunt kilometri de plajă lungă si lată cu nisip foarte fin si intrarea lină în mare. Știu ca mulți nu acceptă comparația Thassos - Paralia, am fost în ambele si știu ce spun.

Tarif 2 persoane - transport autocar plus cazare la vilă 7 nopți.

55 + 55 euro transport plus 1 + 1 euro cazarea la vilă, totul achizitionat cu cîteva ore înainte de plecare. Trebuia luat pachetul - nu se putea doar cazarea.

Vila foarte aproape de mare, pe strada comerciala în centru.

Transportul cu autocarul pînă în Grecia cam obositor, cînd ajungi la King la restaurant în miezul nopții și știi că mai ai ceva de mers cu toate că nu tu conducii spui la un moment dat că nu îti mai trebuie asa ceva.

Ajungi acasă și după o săptămînă îti trece si mai vrei.

Iulie - August nu mai merge - e prea cald.

Am vrut... undeva... la mare si pînă la urmă a ieșit bine.

Trimis de Nicu in 10.06.16 18:02:07
Validat / Publicat: 10.06.16 19:36:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Dimineata devreme

[10.06.16 19:37:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina spre Katerini, #EXCURSII şi CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

elviramvio
[10.06.16 22:19:30]

@Nicu -

Am fost in mai la Paralia Katerini dar si in Corfu, Lefkada si Thasos.

Ai dreptate, romani putini, anul trecut in aceeasi perioada in Thasos si Paralia erau multi. Dar nici restul natiilor nu excelau numeric desi sarbi si bulgari erau. Unii s-au temut de emigranti si au anulat rezervarile (in Thasos chiar, inexplicabila frica asta).

NicuAUTOR REVIEW
[11.06.16 07:46:11]

Pe tot traseul pe unde am mers cu autocarul nu am vazut emigranti sau refugiati sau cum vreti sa le spuneti, nici in statiunile Paralia Katerini sau in Olympic Beach, ce sa faca acolo? Cred ca sunt turisti romani putini in zona asta fiinca multi merg spre zone mai laudate.

Aici si preturile erau altele ex - o bere la magazin de la 0.70 euro

1.50 la terasa

In Creta nu cred sa gasesti bere la terasa cu 1.5 euro.

Pina in anii trecuti traseul autocarelor din zona Banat era urmatorul

Timisoara - Serbia - Macedonia - Grecia.

Era si tren direct Belgrad - Salonic prin Macedonia, acum nici ala nu mai merge, si autocarele din Serbia si cele din zona Banat merg prin Bulgaria.

Paloma
[11.06.16 10:19:19]

@Nicu: 100% true, merg de mai mult de 20 de ani in Grecia si voi continua. Sunt genul de om care citeste ce scriu altii dar prefer sa ma conving cu ochii mei.

Drumul spre/din Grecia este un pic obositor, mai ales spre Corfu sau Thasos, fiind mai lung,insa in mare masura depinde si de cei cu care mergi, de persoana de langa tine. Daca stie cum sa atraga atentia cu lucruri placute atunci timpul trece in mod placut. Daca stai asa si motai sau te uiti pe geam, timp ti se pare extrem de anevoios.

Eu am avut norocul de insotitori de la agentia de unde am luat biletele foarte tenace si care au facut ca drumul spre Grecia sa ni se para foarte usor:cu indicatii, cu bancuri, cu curiozitati, cu povestiri si legende din mitologie, cu muzica, etc.

Cam asta este, depinde insa si de fiecare din noi cum ne dramuim drumul spre locul unde ne petrecem vacanta.

calatorul
[13.06.16 16:12:34]

@Nicu - Felicitari pentru alegerea facuta si vacanta reusita si multumim pentru informatiile impartasite.

Paloma
[13.06.16 21:46:17]

@calatorul: cu multa placere. Ramanem in legatura pentru impresii de dupa

flaviana77
[14.06.16 13:47:10]

am vazut fotografiile si mi-a placut ca este mult nisip si o plaja foarte lata, nu am ajuns acolo, doar in Paralia am fost cu multi ani in urma si chiar as mai merge, mie imi place Paralia si are multe zone mai retrase si cu plaje foarte bune asta din ce imi amintesc eu cand am fost in urma cu multi ani.

ce imi poti spune despre apa?

ar fi potrivita pentru un copilas de 5 ani?

NicuAUTOR REVIEW
[14.06.16 14:27:45]

@ flaviana77

Plaja si apa foarte bune (iunie la inceput) am mai fost in zona in octombrie cu multi ani in urma, in fata statiunii zona cu sezlong si in stinga si dreapta kilometrii de plaja cu nisip fin si intrare lina in mare pina la peste 100 metrii apa mica. Nu sunt pietre in apa.

Cine vrea baie si plaja lunga si nisip fin sa fie fara inghesuiala e locul perfect.

Pentru statiunile astea doua adica Paralia si Olympic doar reclama e proasta si asta o spun chiar multi care nu au fost acolo.

Am vrut la mare si a iesit bine.

calatorul, elviramvio, flaviana77, Nicu, Paloma
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Katerini: