ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2016
JUN-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 9 MIN

Descopera ROMA

Am fost impreuna cu sotul meu in Roma, in perioada 01-06 iunie 2016 (miercuri-luni).

Plecare din Cluj-Napoca la ora locala 13:00, aterizare pe aeroportul Ciampino la aproximativ 14:00 ora Italiei.

Cum ne-am luat bagajele am iesit, iar in fata noastra erau mai multe ghișee care vindeau bilete de autobuz catre gara Termini la 4€. Am mers cu Bus Shuttle pt ca era singurul care pleca la 14:30, restul plecau la 15:20. Din pacate la coada la autobus eram foarte multi turisti si nu am incaput toti. In final a trebuit sa asteptam urmatorul autobus si am plecat la 15:15. La Bus Shuttle biletele se cumparat de la sofer. La restul firmelor de la ghiseele din aeroport.

In 30-40 min am ajuns in gara Termini, unde aveam si cazarea (vezi impresii). Am optat pentru aceasta zona deoarece este aproape de toate obiectivele (mai putin Vatican). Va recomand sa va cazati in aceasta zona chiar daca platiti mai mult pentru cazare. In 15 minute de plimbare sunteti la toate obiectivele principale. Noi ne-am cazat la Hotel Andreotti 3*. Am optat pentru acest hotel deoarece avea micul dejun cu buffet suedez, spre deosebire de majoritatea hotelurilor care au mic dejun continental (croisanturi, paine prajita, gem si cafea).

Dupa ce ne-am cazat am pornit la plimbare si am vazut aproape toate obiectivele principale . Ne-am facut cateva poze si am luat prima masa din Roma la Hard Rock Café. Cu toate ca nu aveam rezervare, am intalnit o hostesa din Romania care ne-a ajutat si am reusit sa mancam destul de repede, insa doar la bar a putut sa ne gaseasca loc. Pentru masa trebuia sa asteptam cel putin 45 minute. Un sfat – daca vreti sa mancati la Hard Rock Café aveti neaparat nevoie de rezervare, in oricare zi din saptamana. Pe la ora 23:00 ne-am intors spre casa, tot in plimbare.

Ne-am interest in legatura cu Roma Pass-ul, dar am considerat ca nu ne avantajeaza, deoarece eram cazati aproape de majoritatea obiectivelor. Nu ne-am facut nici abonament pe transport, deoarece ne-am propus sa umblam cat mai mult pe jos, insa la finalul sejurului cred ca am cheltuit pe transport mai mult decat ne-am asteptat. De multe ori eram prea obotiti dupa ore intregi de plimbare si preferam sa luam autobusul chiar si pentru 2 statii.

Ca si perioada de vizitat eu as recomanda sa evitati lunile de vara, iunie-august, poate chiar si inceputul lui septembrie. Temperatura nu este una optima pentru vizitat. Noi in primele 3 zile am avut noroc de temperaturi normale. Ne-a si plouat putin, insa in ultimele doua zile, cand am simtit adevarata caldura, a inceput sa ne fie dor de micile rafale de ploaie.

Ziua 1 – Joi

Prima zi am inceput-o cu Vaticanul. Planul a fost sa incepem cu Bazilica Sfântul Petru (aici ne-a lasat metroul) si sa continuam cu Capela Sixtină si complexul muzeistic Vatican. Am stat aproximativ 1h la coada la controlul de securitate. Am avut noroc ca a inceput ploaia si au deschis mai multe porti de control. In caz contrar stateam mai mult de 1h. Ne-am plimbat prin biserica, am cumparat suveniruri, am luat sticlute cu apa sfintita (atentie, doar pana la ora 13 puteti lua apa sfintita), am vizitat mormintele papilor si am urcat in cupola Bazilicii Sfantul Petru, unde am mai stat 30-40 min la coada. Nici nu ne-am dat seama cum a trecut timpul si s-a facut ora 14:00. Ni s-a facut foame, asa ca am hotarat sa mergem sa mancam ceva si sa ne intoarcem dupa sa vizitam Capela Sixtină si complexul muzeistic Vatican. Gresala mare. Roma are atat de multe obiective, incat nu ne-am mai facut timp sa ne intoarcem. Am vizitat piata Sf Petru, am mancat pizza la una dintre terase, dupa care am vizitat Castelul Sant’Angelo, aflat in apropierea pietei Sf Petru. Ne-am intors spre casa sa ne odihnim putin. Spre seata ne-am pronit spre Fontana di Trevi. Ne-am facut cateva poze dupa care am inceput sa ne pierdem pe stradutele din zona, am mancat inghetata, iar seara am mancat la restaurantul That’s Amore, din zona fantanii. Restaurantul l-am gasit pe TripAdvisor si avea recenzii foarte bune. Am asteptat 1h sa se elibereze o masa, dar nu am regretat. Am mancat lasagna si un platou de peste si fructe de mare, iar la desert am luat un tiramisu, cel mai bun pe care l-am mancat vreodata.

Ziua 2 – Vineri

Ziua de vineri am inceput-o cu Colosseumul. Era sa lesin cand am ajuns acolo si am vazut cozile interminabile. Ne-au abordat tot felul de persoane, sa luam tickete pt a intra cu prioritate, insa pretul era foarte mare fata de cel normal (12 eur). Ne-am pus la o coada care parca nu se mai termina si am asteptat. Dupa aproximativ 20 minute sotul meu a mers mai in fata sa vada care este situatia in fata si cum inaninteaza coada. Asa am descoperit ca nu era bine unde stateam. Coada aceea interminabila era pentru cei care aveau Roma Pass sau bilete cumparate online. Pentru cei care nu aveam bilete era o coada de aprox 20 persoane. In 5 min am intrat in Colosseum. Am vizitat toata zona: Colosseum, Forul Roman și Dealul Palatin (intrarea se vede de la ieșire din Coloseeum pe langa Arcul lui Constantin; am stat si aici la coada cam 30 min). Nici nu ne-am dat seama cum au trecut orele si s-a facut 16:00. Aceasta zona mi s-a parut cea mai obositoare, dar a meritat.

Ne-am intors spre cazare, unde am luat masa, la un alt restaurant pe care l-am gasit tot pe TripAdvisor. Se numeste Hakkaido si este un all you can eat japonez, situat in zona Termini. Pentru amatorii de sushi si fructe de mare, il recomand. Si-a meritat toti banii (20 eur/persoana), mancarea a fost senzationala.

Dupa mancare am pornit din nou la plimbare spre zona fantanei Trevi, unde ne-am pierdut din nou pe stradute si piete si am mancat inghetata.

Ziua 3 – Sambata

Vineri vremea s-a indreptat si temperaturile au inceput sa creasca, asa ca ne-am hotarat sa ne pertrecem dimineata de sambata la mare. Desi nu aveam in plan sa mergem la mare, ne-am luat totusi cu noi de acasa costumele de baie. Recenziile citite pe “am fost acolo” ne-am fost de mare ajutor sa ajungem la plaja. Am luat de la Termini metroul, linia B catre Laurentina si am coborat la statia Piramide. De aici, cu acelas bilet de transport, am luat un tren pana la statia Stela Polare. In 30 min am ajuns la plaja, in Lido de Ostria. Aici majoritatea plajelor sunt private, pretul sezlongului este 8-10 eur in functie de compania care o administreaza plaja, iar umbrella este 10 eur (peste tot). In zona statiei Stela Polare exista si o plaja fara taxa, insa este foarte aglomerata. Nu aveai loc unde sa iti pui prosopul, iar plaja era destul de murdara, poate si din cauza numarului mare de turisti. Noi nu aveam prosoape, dupa cum spuneam nu am venit pregatiti pt mare, prin urmare nu aveam cum sa ramanem aici.

Am optat pt o plaja care avea si piscina. Pretul era 12 eur/persoana, sezlong + umbrella – la piscina, prin urmare am hotarat sa ramanem aici. Am stat cateva ore, am facut plaja si am intrat in mare, cu toate ca apa era destul de rece. In zona aceasta marea este destul de tulbure, poate si din cauza nisipului negru.

La pranz am vrut sa mancam, insa nu prea erau localuri cu mancare. Am gasit un restaurant gen impinge tava, dar nu ne-a prea placut cum arata mancarea, care era si foarte scumpa. Domnisoara de la intrarea de la piscina unde am stat era romanca. Lucreaza de 10 ani in Roma, la mare si ne-a ajutat cu foarte multe informatii. Ne-a recomandat sa mergem inspre zona portului, statia Lido Centro, cu o statie inainte de Stela Polare. A spus ca este o zona mai curata, cu multe restaurante decente. Ne-am hotarat sa mergem duminica dimineata in zona aceea.

Infometati ne-am intors spre cazare. Am facut rapid un dus si ne-am pornit spre oras, sa cautam ceva de mancare. Am hotarat sa incercam pizza lor, de la restaurantele care vand la gramaj. Am mers in plimbare prin zona colosseumului, dupa care am ajuns in Piaza Venetia si Piaza Navano. Am mancat pizza de la mai multe restaurant. Cea mai buna a fost la un restaurant pe drumul de la Piaza Venetia spre cartierul Trastevere. Din pacate nu mai tin minte cum se numea.

Cartierul Trastevere este superb, plin de terase pe toate stradutele. Este bine sa il vizitati seara, cand este animat. Daca va este foame trebuie sa va pregatiti cu rabdare deoarece in aceasta zona toate terasele sunt pline. Ne-am intors spre piata Campo dei Fiori, unde am asistat la un spectacol de magie/comedie. Ne-am asezat la un pahar de vin si am privit lumea plimbandu-se.

Ziua 4 – Duminica

Am pornit din nou spre mare, insa ne-am oprit la statia Lido Centro. Zona de aici este mult mai frumoasa decat cea de la Stela Polare. Faleza este mai mare, plajele sunt mai curate, marea este mai limpede. Este plin de restaurante si terase. Aici insa toate plajele sunt cu plata. Am stat putin la plaja, ne-am plimbat pana la port, iar la intoarcere am mancat la un restaurant cu specific spaniol, Don Alberto. Am luat un platou de calamari si paella cu fructe de mare.

Dupa-amiaza si seara ne-am plimbat din nou pe strazile Romei, pe la Panteonul roman, Piazza di Spania si Piazza del Popolo. In Piazza di Spania celebrele scari erau din pacate inchise pentru restaurare.

Am mancat paste la un restaurant din Piazza di Spania. Din pacate nu imi mai amintesc cum se numea. Era un chelner roman, care ne-a ajutat sa alegem cele mai bune variante.

Am ratat din pacate impresionantele gradini Borghese. Am citit acasa ca trebuie facuta rezervare cu doua zile inante de a le vizita, insa odata ajunsa in Roma am uitat. Cand mi-am adus aminte era prea tarziu, nu am mai avut timp sa fac rezervarea. .

Ziua 5 – Luni

Mic dejun si plecare spre aeroport. Din pacate nu am mai avut timp sa facem nimic.

Ce nu mi-a placut in Roma:

-Localnicii: nu imi plac deloc italienii, mi se par flegmatici, vorbesc destul de urat cu clientii si te trateaza cu superioritate. Am avut cateva experiente negative in acest sejur cu ei, atat la restaurante cat si la plaja. Nu imi dau seama daca s-au purtat urat fiindca ne-au auzit vorbind limba romana, sau asa se poarta cu toti turistii. Oricum urat din partea lor.

-Este destul de murdar, dar poate este de vina si numarul foarte mare de turisti. Am umblat mult prin Europa, dar nicaieri nu am am vazut atat de multi turisti

-Ca si in toata Italia a fost plin de cercesori romani. In zona Termini si nu numai am vazut multi vagabonzi dormind pe strada, pe cartoane sau in iarba.

Ce mi-a placut: TOTUL

Cu toate experientele urate pe care le-am avut cu italienii si pe care nici nu are rost sa le enumar, ROMA mi s-a parul cel mai frumos oras din cate am vazut pana acum. Mi-a placut partea istorica, pietele romantice, aglomeratia de pe strazi. Mi-a placut pizza si inghetata, intr-adevar, cele mai bune. Mi-a placut totul si cred ca as putea oricand sa revin aici.

Trimis de carmen27ian in 10.06.16 13:01:36
    Validat / Publicat: 10.06.16 13:53:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venetia, Milano

VIZUALIZĂRI: 4865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen27ian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Piata Venetia

Jimmy1
    [10.06.16 17:46:39]

Si în Vatican este restaurant "împinge tava". Acolo am văzut, în 2009, prima dată sistemul de taxare după mărimea farfuriei, indiferent ce şi cât puneai pe ea.

raluca18
    [14.07.16 18:04:15]

@carmen27ian -

Buna ziua,

In scurt timp urmeaza sa plec impreuna cu sotul meu intru-un city break si as avea cateva intrebari suplimentare:

-la ce obiective ar fi mai ok sa rezerv biletele online?

-difere pretul biletelor la obiectivele turistice daca le achizitionez online sau direct la fata locului?

-care este costul biletelor la principalele obiective?

-la Vatican fiecare obiectiv se plateste separat?

Va multumesc,

Raluca