ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    JUN-2016

Pensiunea Belmonte - locul unde iti poti odihni oasele dupa o zi de aventuri in Tara Fagarasului

Multumita sitului Amfostacolo am avut onoarea de a ajunge la pensiunea Belmonte din Sambata de Sus, un loc plin de verdeata de unde a fugit orice urma de intristare si poluare, un loc pe langa care curge vesela Apa Sambetei, aia pe care se duc toate relele pamantului, cele stiute si nestiute. Am ajuns in aceasta minunata oaza de verdeata de la Sambata dimpreuna cu Sfanta Vineri, adica vinerea, si am avut ocazia de a cunoaste cateaua cea cu dinti de fier si masele de otel a familiei vecine, catea pe nume Sparky un animal vesel si mereu pus pe joaca.

Am fost intampinati cu multa caldura si umor de proprietarii pensiunii, Florin si Veronica, oameni dintr-o bucata, care ne-au lasat sa alegem noi in ce camera vrem sa dormim. Le-am spus ca daca avem prea mult de ales precis facem cea mai proasta optiune asa ca i-am lasat sa ne conduca ei pe unde le-o placea. Am avut o idee buna deoarece ne-au dat o camera foarte curata, linistita si frumoasa, cu vedere la curte si la munti, camera nr 7. Au instalat imediat un pat suplimentar pentru copil si uite asa a inceput mica noastra aventura de weekend.

Camerele pensiunii sunt bine intretinute, cu mobilier simplu din lemn, cu televizor pentru doritori, cu o baie curata dotata cu toate cele necesare, inclusiv uscator de par.

In curte exista cateva jocuri pentru copii, un leagan lung din lemn, o trambulina, pisici numai bune de tras de coada si cel mai important, exista si copii!

Familia dispune de 2 copii, tovarasi de nadejde la joaca copiilor oaspeti, plus o multime de copii vecini, pe masura. Daca aveti juniori in dotare, cu siguranta se vor simti minunat in compania copiilor gazde.

Pensiunea este situata chiar langa padure, si langa rau, asa ca va veti bucura de ciripitul pasarelelor, de fosnetul frunzelor si de susurul paraului. Am auzit ca se practica sa scrii pe niste biletele toate relele si apoi, de pe pod, sa le azvarli pe Apa Sambetei. Puteti practica aici si acest sport.

In prima seara ne-am intalnit cu membrii AFA @tata123 si @dana2008, am ras si am stat la povesti pana seara tarziu langa rau. Om primitor si generos, Florin a zis ca pleaca dupa ceva de baut ca sa ne incalzim. Asteptand cu interes prezentarea damigenei proprietate personala, mare mi-a fost mirarea sa il vad ca se intoarce cu o... cutie de pantofi. M-am gandit ca o fi impachetat bautura ca sa ii dea un aspect mai “aromat”. Cutia de pantofi era la deruta, de fapt Florin adusese un rachiu si o visinata de ne-am lins pe degete si aproape ne-am inghiontit care sa prinda visinele ramase in sticla.

Recomand aceasta pensiune oamenilor fara “fite”, care cauta liniste, verdeata, pace si oameni cu suflet bun. Este foarte aproape de celebra Manastire Sambata, se poate ajunge pe jos pana acolo.

Multumim Florin (@neenee) si Veronica pentru primire!

PS. Turisti, vi se pregateste ceva – in curand un foisor se va inalta la intrare!

ATRACTII IN ZONA:

1. Valtorile de la Lisa –le voi dedica un articol separat

2. Manastirea Sambata – loc foarte frumos de pelerinaj si liniste

3. Herghelia de la Sambata – intrarea costa 10 lei si nu am fost deloc impresionati de primire, sunt doar niste grajduri cu cai iar la intrare este castelul Brukenthal praf si pulbere, nu se poate vizita- nu recomand acest obiectiv

4. Templul dacic al ursitelor de la Sinca Veche – un loc incredibil, care merita vizitat si caruia ii voi dedica un articol separat

5. Cetatea Fagarasului – foarte frumoasa si bine intretinuta

6. Transfagarasanul – nu degeaba i se spune cel mai frumos drum din lume

7. Numeroase satucuri cu biserici fortificate

8. Piramidele de la Sona – un loc misterios in care mi-am lasat o parte din inima alaturi de pantofii sotului, vezi articolul meu urmator!

Puteti viziona aici filmuletul dedicat acestei pensiuni, rog webmasterul sa adauge:

youtube

Trimis de buterfly* in 10.06.16 07:44:53
    Validat / Publicat: 10.06.16 08:17:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV].

VIZUALIZĂRI: 1496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Belmonte
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.00 EUR pe cameră

[10.06.16 07:58:46]

[10.06.16 08:19:44]

@webmaster26 - multumesc webmaster!

[10.06.16 08:30:21]

Fataaa! ce facusi? Mi-ai distrus corasonul. Scapasem herghelia si ne gindeam ca sa revenim pe... apa Simbetei.

La Castelul de lut nu ai fost?

Si daca m-as duce in zona tot la Castelul Brukenthal m-as caza!!! Pardon,Palat!

[10.06.16 08:35:45]

@buterfly -

Convingator! Combinatia rachiu, visinata, padure, rau perfecta pentru un grup de prieteni!

[10.06.16 08:37:14]

@adri-nico - yupiiiii! A fost frumos si la pensiune nu numai la castel! Nu am mers la ala al zanelor desi l-am vazut undeva pe un varf de deal de la mare distanta... cred ca dansul era... am ochi de vultur! Herghelia nu prea merita efortul, castelul e varza de ani de zile, iar herghelia e doar o... herghelie... niste cai, frumosi ce-i drept, in grajduri.

Dar stai sa vezi ce aventuri am avut... hehe... weekendul ala a fost extrem de esoteric, numai piramide, temple dacice... etc

[10.06.16 08:39:38]

@elviramvio - multumesc pentru vizita si aprecieri. Combinatia a fost minunata doar ca nu le-am combinat! hahaha! Baietii au pus stapanire pe palincomicina aia iar fetele am acaparat fara drept de apel visinata. Trebuie sa recunosc ca a fost taaare buna! Multumiri lui Florin! Le are cu decantarile!

[10.06.16 08:44:26]

@buterfly - Castelul meu nu e pe un virf de deal ci chiar in vale, Valea Zinelor. Poate te-ai urcat tu pe vreun virf si l-ai vazut jos...

[10.06.16 08:48:38]

@adri-nico - nooo, inseamna ca nu era dansul ceea ce vedeam eu precum naluca. Nu stiam ca e prin zona ca m-as fi dus numai ca sa trag niscaiva poze. Oricum ne-am zbenguit copios pe acolo. Ce distanta e de la el pana la Sambata?

[10.06.16 08:51:48]

E chiar in Simbata (de Sus sau de Jos? ... aceasta-i intrebarea!!!)

Sa ma uit la poze ca sint cu capul in nooori!

[10.06.16 09:28:39]

@adri-nico - Năşico, dacă am citit eu bine, ai menţionat ceva despre castelul de lut? Te referi cumva la cel de la Porumbacu de Sus? Acolo, în Valea Zânelor se va deschide în curând o pensiune care seamănă leit cu căsuţa celor şapte pitici din Albă ca Zăpada.

[10.06.16 09:32:19]

@Safta Radu - Asa e, finicule! Cum ma scapi tu de rusine. Da, Castelul e la Porumbacu de Sus! Mi-am amintit. Si Simbetele astea sint pe aproape...

Mi-am petrecut ziua de nastere la Castelul din Povesti, chiar daca nu e inaugurat, am facut un picnic pe malul apei, printre fluturi si pasarele, panselute salbatice susur de izvor... tot tacimul! Nu degeaba i se zice Valea Zinelor! Cum eu sint o Zina, era locul potrivit unde trebuia sa fiu.

M-am dus acolo pentru ca am citit artiicolul tau cu piinea de casa. Am tinut minte asta!

tata123 🔱
    [10.06.16 10:15:04]

@buterfly - Frumos montajul video... în weekendul acela s-au dus toate relele la vale pe apa Sâmbetei : . Iar rachiul a fost binevenit mai ales că pe înserat se lăsase răcoare pe malul râului.

[10.06.16 11:17:29]

@Safta Radu - si unde e frate Porumbacu asta? E prin zona? Eu din sosea am vazut ceva pe un deal in departare si acel ceva semana cu castelul din pozele zanei noastre!

[10.06.16 11:20:12]

@adri-nico - pai te-o fi scos el din rusine dar tot trebuie sa ne spui daca Porumbacu e prin zona... zanele din acelasi clan trebuie sa petreaca in palate similare asa ca m-as duce si eu o tura pe valea ta... in calitate de iala (cum o fi singularul de la iele?)

[10.06.16 11:22:23]

@tata123 - multumesc pentru vizita si aprecieri. Pai nu era chiar asa de racoare, erati voi prea cuminti! Norocul nostru ca am baut mai mult! hihihih

[10.06.16 11:24:54]

@buterfly - E linga Simbata, cred ca dupa, spre Sibiu.

Si da, tu esti in categoria mea de zine, nu esti iala! Alea'-s mai dezlinate... (parerea mea). Hai ca vad eu cum ma organizez cu icoana si rochiile si imi fac o gaura in program ca vad ca nu a scris nimeni, sa postez articolul.

costy69
    [10.06.16 11:32:03]

@buterfly - Frumos, mi-a plăcut și filmulețul. Se pare că am stat în aceeași cameră, dar eu am fost primul (sâc!).

Am fost și eu la Castelul de lut de la Porumbacu de Sus. E prin zonă, la 40 km de Sâmbăta de Sus, în sensul de mers spre Sibiu. Pentru noi a fost simplu, era în drumul către casă, ne-am abătut 6-7 km din drumul principal.

[10.06.16 13:13:14]

@costy69 - ei daaa, daca ati fost voi primii, camera a fost pregatita bine pentru noi! Uite daca stiam de Porumbacu asta mergeam si pe acolo ca sa imi trag niste poze mai ceva ca ale lui @adri-nico!

[10.06.16 13:18:56]

@buterfly - Pe mine m-a lasat domnul administrator si inauntru (sic!) si am si filmat camera, baia... turnul si peisajul vazut din turn.

[10.06.16 14:09:44]

@buterfly - După ce treci de Avrig (în direcţia de mers Sibiu - Braşov) urmează comuna Porumbacu de Jos, iar la ieşirea din aceasta se virează la dreapta către Porumbacu de Sus, conform indicatorului, sunt cam 5-6 km de mers până acolo.

Zoazore
    [10.06.16 21:09:37]

@buterfly - Ce poveste frumoasă plină cu zâne și suspans! Aștept continuarea!

[10.06.16 21:44:56]

@Safta Radu -

L-au deschis pentru cazare sau mai dureaza?

[10.06.16 22:03:48]

@elviramvio - Din ce cunosc, încă nu l-au deschis, dar nu cred că mai durează mult.

tata123 🔱
    [10.06.16 22:23:13]

@elviramvio - Deși deviem de la subiectul articolului de mai sus o să vă spun ce am citit pe o rețea de socializare (poate scrie @adri-nico un articol și se mută discuțiile acolo). Pe contul de FB al Castelului de Lut din Porumbacu de Sus patronul declară că abia peste 3-4 luni va deschide o terasă-restaurant lângă „castel”. Clădirea piticilor/zânelor va fi gata abia la sfârșitul anului (interioarele nu sunt finalizate).

[10.06.16 22:26:52]

@tata123 - Cind am vazut ecourile astea am abandonat toate treburile si am inceput sa scriu. Pina se termina meciul poate e gata si il valideaza vreun web daca nu se imbata de fericire, Hai, Romania!!!

Nu e gata inca, poate prin august deschid restaurantul si in iarna cazarea. Urmariti informatiile, pozele si filmul. Nu am culc pina nu il trimit.

[10.06.16 22:26:59]

@Safta Radu -

Multumesc. Pe pagina lor nu apare deschis, de aceea am intreba; ii urmaresc de un an, sa vedem si ce preturi vor avea.

O seara buna!

Dana2008
    [11.06.16 06:44:39]

Felicitări Grațiela! Montajul video e super! Dacă o poză face cât o mie de cuvinte, atunci câte cuvinte înlocuiește un montaj video? Problemă de matematică, la prima oră, la care sunt sigură că ai să găsești rezolvarea! Citeam articolul și îți auzeam vocea veselă si râsul, ca fond sonor. Mi-a plăcut articolul tău si faptul că te-am cunoscut la pensiunea Belmonte. Degajezi o energie pozitiva molipsitoare. Dacă nu povesteam in seara aceea la degustarea licorii delicose, nu as fi mers la Șinca si nici la Movile (pe care nu le-am escaladat ca tine, mulțumindu-ne doar cu imaginea lor de la depărtare). Spor la scris!

[11.06.16 07:32:42]

@adri-nico - esti extraordinara soro, eu credeam ca ai fost cazata acolo... hihihihi

[11.06.16 07:51:06]

@Safta Radu - Multumesc pentru indicatii, acum daca tot am aflat ca nueste inca deschis poate ca e mai bine ca nu am mers...

[11.06.16 07:56:52]

@Zoazore - Multumesc pentru vizita si aprecieri, stai sa vezi ce aventuri am avut pe la piramide, azi incarc articolul. E de ras!

[11.06.16 07:59:03]

@adri-nico - Hai cu articolul ala!

[11.06.16 08:01:43]

@Dana2008 - Multumesc pentru vizita si aprecieri. A fost o adevarata placere sa va cunosc si pe voi si pe tata123. Ma bucur ca ti-am deviat putin planurile de vizitare, templul de la Sinca chiar a meritat. Pacat ca nu ati ajuns si la piramide, dar nu e totul pierdut, azi am incarcat articolul despre ele si desigur, are si filmulet atasat. Sper sa va placa la fel de mult cum mi-au placut mie. Hai si tu cu articolele

[11.06.16 09:11:00]

@buterfly - Pe la 1.14 l-am trimis. Dureaza pina se valideaza. Cum sa fiu cazata? am zis ca am stat la Palat si nu la Castel. . Sint curioasa cu cazarea, la cite cereri sint (acum, cind e neterminat), la cele 10 camere, nu vad eu sa prind un loc in fata pe anul asta...

[14.06.16 21:38:25]

@adri-nico: vazut, in sfarsit! Super fain

adri-nico, buterfly*, costy69, Dana2008, elviramvio, Safta Radu, tata123 🔱, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Belmonte: