ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2016
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
OCT-2015

la PMM* = 20 JOD

La Maison, la doi pasi de orasul roz

Pt cazarea din Petra ne-am gandit mult de tot, a fost ultima aleasa; initial ne doream un hotel cu piscina, cu multe flori, ce-i drept nu foarte nou, cu review-uri impartite, cu un pret marisor, dar dupa ce ne-am gandit si ne-am dat seama ca piscina la 18 se inchide, ca soarele se duce, ca noi vom umbla mult prin Petra si nu ne vom bucura de piscina, am decis sa alegem alt hotel - foarte aproape de intrarea in Petra, ieftin si cu o oferta, pt prima data, de nerefuzat - demipensiune inclusa!

De ce era convenabil, pt ca orasul Wadi Musa, unde erau localurile populare, preturi mai bune si mai multe oferte, este la 15-20 minute de mers pe jos, in panta mare, sau sa stai mereu dupa taxi... Nu spun ca era greu, spun ca era mai comod da ai totul aproape, langa tine, asa ca am optat pt La Maison, cu plan de rezerva Wadi Musa daca mancarea nu ne placea.

Nimic mai adevarat, masa si restaurantul au fost cea mai buna afacere, un restaurant elegant, o masa bogata, un chef care era prezent mereu printre mese si clienti, foarte bun, gustos, bogat meniu!

Am platit 41,5 jos pe noapte camera cu demipensiune inclusa, excelent pret in comparatie cu alte hoteluri care erau in jur de 80-100 jod pe noapte, fara demipensiune.

Hotelul este sub Cedar din Aqaba, nu e atat de elegant, de curat, de modern, are o receptie frumoasa, deschisa :am ajuns pe la 11,30, check-in incepe la 14, dar fiind clienti genius aveam 2 ore mai devreme la cazare, asa ca am solicitat acest beneficiu; initial nu a fost totul ok, ca la 14, ca sa ne plimbam, dar pana la urma la 12 eram in camera!

Camera la parter, era ok ca marime, nici prea mare, nici prea mica, un minus frigiderul care nu exista in camera, dar exista aer conditionat, baie cu dus, cosmetice gratuite, room service cu preturi bune pt un hotel de 3* (apa 1,5 l era 3 jod / o bere 5 jod / un mix de mezze 5 jod /paste, spaghete 5,5 - 7 jod /supa de linte 3,5 jod delicioasa/ chocolat mouse 3 jod.

In camera era un miros usor inchis, dar am deschis geamul si dupa 2 ore s-a aerisit. Nu pot sa spun ca exceleaza la curatenie, dar nici nu am stat sa cautam cu lupa, pt dormit o noapte a fost ok,

Daca despre camera nu am cuvinte de lauda neaparat, despre restaurant avem numai cuvinte de lauda: nou, curat, mancare diversa, gustoasa, suficienta, bucatari care stateau in dreptul felurilor de mancare si iti povesteau ce e acolo, cum e gustul, etc /ce am vazut in restaurant la cina:supa de linte sau legume, orez galben cu curry, orez cu legume, legume pe gratar, peste extrem de gustos, cartofi copti, chiftelute de pui, vita cu sos, pui cu patrunje, tot felul de salate (humus, iaurt, castraveti cu rosii, vinete, telina cu maioneza, etc), baghete, lipie, deserturi traditionale (prajitura cu gris, orez cu scortisoara, tarta cu banane)

la micul dejun : humus, iaurt, fructe, lipie, paine feliata pt prajitor, ceai, cafea ness, lapte, dulceata de 5 feluri, suc, apa, checuri, briose, scoase proaspat din cuptor...

Chef era tot timpul prezent, vorbea cu clientii, zambea, recomanda feluri de mancare -mi-a spus ca neaparat trebuie sa mananc peste, de unde sa iau, cum sa-l degust, m-a intrebat daca stiu sa gatesc (chiar stiu)), am povestit despre condimente, ierburi, ba chiar a fost o poveste haioasa cand mi-a adus un borcanel cu ierburi care cresc sus in munti, eu i-am zis ca e oregano sigur, dupa miros, il cunosc, el zicea altceva, dupa care peste o ora, noi eram afara, ne plimbam, iar el a venit dupa mine sa-mi spuna ca am avut dreptate, e oregano, i-a confirmat un prieten care stia mai bine engleza... Am primit cu drag borcanelul, mai ales ca il necajisem putin cand ne intrebase daca mancarea e buna, iar noi am zis NUUUU... pauza, e foarte buna!!

I-am dat emotii, el punea suflet, voia sa revigoreze hotelul, restaurantul si cred ca va reusi!!

Trimis de andreea72 in 08.06.16 19:52:14
Validat / Publicat: 08.06.16 22:11:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 3274 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 in hol
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 JOD pe cameră

[08.06.16 22:12:49]

Mutat în rubrica "La Maison Hotel, PETRA [WADI MUSA]" (nou-creată pe sait)

[09.06.16 10:29:47]

Surprinzator si la fel de frumos, felicitari din nou pentru alegere.

andreea72AUTOR REVIEW
    [12.06.16 15:30:26]