ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2016
ÎNSCRIS: 07.04.10

B2RUN- This is 40 (forty)

40 este varsta la care barbatii o iau pe aratura. Ii apuca criza. Nu criza economica, ci criza de 40 ani. Pe mine la 40 m-a apucat alergarea- si tenisul. Dupa ce am jucat tenis (de weekend- sau de luna?) si am alergat sporadic cam la o saptamana- doua cu o mica intrerupere in lunile de iarna, iata-ma gata sa purced la o provocare oficiala B2RUN.

Si cum m-am inscris pe fuga, cu 2 zile inainte de eveniment mi-a ramas o singura zi de antrenament si anume vineri (dimineata 5 km)

Vineri seara a fost (re) deschiderea Plaza Romania si am stat cam 3 ore jumate in picioare la concert. Deci ok...

Sambata dimineata m-am trezit mai devreme pentru a ajunge la B2Run. Atmosfera de afara era ideala pentru alergare in sensul ca ploua cu galeata. Si echipamnetul meu era gandit pentru o alergare de vara, short+ tricou special de alergare (subtire). In drum l-am pescuit si pe Mihaita. Am ajuns printre primii la Stadionul National. Si ploaia s-a oprit. Au ramas baltile. Am luat kiturile- adica numerele cu cip care le-am prins cu ace de siguranta pe tricouri.

Dupa un mic antrenament care mi-a luat si ultima picatura de energie, hai la linia de start. Apa nu aveam la mine ca sa fiu cat mai usor, asa ca gatul era spre uscare... stafidire.

S-a dat si startul si puhoiul s-a urnit. Mi-am pornit melodia de la antrenament “Kamelia- Te rog” si a nceput sa se roage de mine sa alerg in ritmul in care canta ea. Pana a cantat ea de vreo 2 ori am ajuns (dupa calculele mele la 1km distanta de finish) la primul punct de prim ajutor care consta in 1 sticla de apa la jumate plata. Pe care nu am luat-o pe principiul ca gasesc mai incolo si ca la antrenamente alerg 5km fra apa ca sa nu se balangane prin burta...

Deci am alergat in continuare cu gandul la urmatorul punct de al doilea ajutor. Eram ca in desert frate, soarele stralucea si era din ce in ce mai cald asa ca apa se evapora din mine si... muream de sete. Degeaba se agitau animatoarele pe margine cu incurajari ca mie tot la apa imi statea gandul. Si uite asa am alergat cam 5km. Noroc cu traseul care revenea pe la primul ajutor unde era un morman de sticle de apa goale si pline. Am sorbit o juma de sticla si restul l-am turnat in cap. De fapt, pe cap. Acus m-am racorit. Eram ca un adevarat maratonist care alergase 50km, nu 5, asa ca am prins puteri si am bagat viteza spre linia de finish, nu inainte de a arunca sticla la cos, pentru care am irosit cateva secunde pretioase.

Apoi drumul a virat la stanga si am intrat prin Stadionul National unde am dat de un covor de alergare. Alta viata. Covorul asta amortizeaza foarte bine salturile si as fi alergat cateva ture bune pe teren. Din (ne) fericire, am alergat decat o lungime de teren, prilej cu care am apucat sa fac si cateva poze, in timp ce alti agitati ma depaseau in viteza.

Cand am iesit din stadion am vazut ca se apropia finalul, care era foarte aprope, si pentru ca mai aveam 98 % energie am accelerat si am depasit 3 concurente, dintre care 2 pe linia de finsih. Acolo ne asteptau niste gagici care ne puneau direct hamurile de gat. Acestea contineu una bucata medalie. Am reusit un spectaculos loc 210 din 435 de concurenti. Mai apoi m-au retrogradat o pozitie nu stiu de ce, cred ca au analizat din poze ca la cursele de cai si pariasera altfel, cred ca e vorba de bani, nimic nu mai e corect in Romania, pana si alergarile astea sunt trucate. Sau in clasamenul baietilor (loc 158 sau 159 dupa retrogradere).

Mihaita ma astepta la linia de finish – cum il invatasem – locul 42 sau 43, cu sticla de apa in mana. Dupa ce ne-am tras sufletul un pic am fost invitati pe stadion la tribuna oficiala unde am facut cateva poze cu stadionul pe fundal.

La iesire era o firma care oferea un testdrive gratuit cu rezervorul plin daca dadeai de 3 ori la rand gol la vinclu si nu o sa va vina sa credeti, dar am dat de trei ori la rand in acelasi loc, dar nu unde trebuia, ci pe mijloc, asa ca am prins un weekend gratuit cu sotia acasa, cu rezervorul gol.

Printre castigurile materiale obtinute (in afara de o burta ceva mai putin rotunjita si cateva grame in minus) enumeram si una bucata vuvuzea (eu) + o bratara de mana (buna si la tenis) si 2 buc rezervor de apa pentru alergare respectiv Mihaita.

Alte castiguri- sport, sanatate, minte limpede, 70 lei mai putin in cont+dobanda, medalie de pus in cui langa racheta de tenis, poze pe facebook (ca un spam pentru prieteni) - prietenii cred ca sunt un super alergator :), ma inscriu la urmatoarea cursa VeteRun- dedicata veteranilor de razboi ca sa scot un timp mai bun...

Trimis de mugur007 in 07.06.16 15:50:40
Validat / Publicat: 07.06.16 17:06:25

VIZUALIZĂRI: 1342 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Alergam: 305 eu si 304 Mihaita. Cursa incepe! Kamelia canta- ce mai, fericire maxima!
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2018 PMA (din 18 voturi)

webmaster26 [07.06.16 17:48:42] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Spații party copii & alte sugestii timp liber, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Zoazore [07.06.16 19:14:24] »

@mugur007 - Ești de comă! De multă vreme n-am mai râs așa!

Și te și felicit pentru curaj! Alții, la 40 de ani, se-apucă de halbere, sticlism, coniac-canoe, fuga de răspundere, aruncatul cu privirea... Sporturi de sporturi! Tu nu și nu: Gerula și iar Gerula!

Bravo băiete! Ține-o tot așa! Poate vin la VeteRun să-ți fac galerie!

Lui Mihăiță s-ar părea ca nu-i trebuie! Se descurcă singur!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
krisstinna [07.06.16 22:59:29] »

@mugur007 -

40 este varsta la care barbatii o iau pe aratura. Ii apuca criza

-Să înțeleg că ai împlinit 40?

N-am știut că ai dat bani pentru a participa! Ești foarte tare!

Tu treci printr-o altfel de criză, cred, dacă animatoarele nu te-au inspirat, ești om serios, cu scaun la cap

Felicitări!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
mugur007 [07.06.16 23:07:48] »

@krisstinna: rosu sunt eu Mihaita albastru si suntem cu oameni scaune la cap -eu am si o noptiera pe care-mi las telefonul sa sune maine la 6. sa alerg ca ma duc la cursa veterun organizata de MAPN -gratis din fericire. Da am 40 si 1/2 ani si am vazut si filmul This is 40 recomand a fi vazut in jur de 40 ani. razi de mori... asta e!

mishu [08.06.16 12:52:24] »

Nice, lasa ca a fost frumos si e doar inceputul... sfarsitul e tragic. Oricum din aceasta cursa a castigat fiecare cate ceva, ramane de vazut partea plina a paharului.

Data viitoare insa daca ne chemi facem galagie (cu sau fara vuvuzele).

Te felicit pentru ca ai participat la cursa, putei sa iesi si primul... din coada, ca tot era ceva, stii cum se spune "Alearga pentru sanatatea ta".

Altfel noi nu te putem rasplati decat cu un vot simbolic acordat insa cu mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
mugur007 [08.06.16 13:31:32] »

multumesc tuturor! a existat si un premiu pentru ultimul clasat!

Zoazore [08.06.16 20:22:58] »

@mugur007 - Tu ești cel din P15? O bere = premiu?

Întrebarea derivă de aici: ”rosu sunt eu Mihaita albastru si suntem cu oameni scaune la cap

mugur007 [08.06.16 20:38:55] »

@Zoazore: nu am inteles intrebarea. Cred ca am vrut sa zic oameni cu scaune la cap....sau cel putin asa am vrut sa scriu...acus am vazut incurcareala...scuze

Zoazore [08.06.16 21:35:38] »

@mugur007 - M-a distrat, iar tu ai spus ca a fost premiu și pentru ultimul clasat. De aici a decurs întrebarea mea: premiul a constat în bere? A fost un spirit de glumă!

Vacanțe însorite!

mugur007 [09.06.16 14:31:57] »

@Zoazore - Buna! Premiul a fost o cupa. Nu i-au spus "pentru cel mai slab alergator" au botezat-o altfel; cel mai inteligent alergator sau ceva de genu' nu mai stiu exact

mishu, mugur007, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi: