ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 26.01.10
DEC-2005

Hoinar in Praga iarna

Am mers in Praga in decembrie 2005 intr-un grup organizat, excursie ce a coincis si cu Revelionul. Desi a trecut mult timp, gasind pozele de atunci m-am decis sa impartasesc impresiile mele deorece sunt convins ca sunt si acum de actualitate.

Cel mai important punct turistic este castelul Hradcany care este un intreg complex de arhitectura pentru care cred ca este nevoie de aproape o zi de vizitare.

El se compune din castelul propriu zis -fosta resedinta a regilor si inca resedinta a presedintelui statului, pinacoteca, catedrala gotica Sf. Vít în care se pastreaza bijuteriile coroanei, turnul lui Dalibor, si turnul negru.

In spatele catedralei se afla Zlata Ulicka - Straduta de Aur cu case de poveste -aici este si cea mai mica casuta din oras cu o camaruta de 1m patrat.

La iesirea din Hrad se poatre merge pe podul Carol -unul din cele mai vechi poduri de piatra din Europa. Podul are numeroase statui si multi cintareti ambulanti care ii dau un farmec aparte.

Mergind in contiunare se poate ajunge in orasul Vechi si Piata Primariei unde se poate vedea ceasul astronomic cu figurine care ies atunci cind este ora fixa.

(este vorba despre asa zisa ''Procesiune a apostolilor '')

Asteptind sa se faca ora fixa am intrat sa mincam ceva intr-un local de linga ceas; atentie portiile sunt mari iar berea isi merita renumele!

Merita incercat si vinul lor fiert (Svarene vino sau svarak).

Nu ratati magazinele de suveniruri si in special cele de cristaluri de Boemia de buna calitate.

Se mai poate vizita si Josefov, stravechiul cartier evreiesc in care s-a nascut si Franz Kafka, incadrat de cele sase sinagogi - Vysoká, Klausova, Maiselova, Pinkasova, Španělská si Staronov.

Per total o experienta pe care iata dupa atitia ani nu am uitat-o!

Trimis de Traveller in 15.02.10 15:59:14

VIZUALIZĂRI: 5497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Traveller); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 castelul Hradcany un complex de arhitectura

[15.02.10 16:04:46]

Daca tot ai spus ca ai gasit pozele, ataseaza-le te rog. Ma bate gandul sa merg de Pasti aici, dar nu ne-am hotarat inca. Categoric, este o locatie care merita vizitata

[15.02.10 16:20:50]

Pozele le-am incarcat ,dupa validarea WM vor apare;

apoi voi scrie si despre excursia la Karlovy Vary care mi s-a parut interesanta.

[15.02.10 16:24:28]

multumesc, eu sunt mai nerabdatoare. Spune-mi te rog, in ce district ai fost cazat? se merita sa stai exact in zona istorica sau poti sa alegi si hoteluri mai indepartate?

[15.02.10 17:09:28]

Am stat la IRIS CONGRESS HOTEL -Vladivostocka 1480 iar camera dubla era undeva la 120 E.Era un hotel Ok .Parerea mea este ca poti lua si un hotel mai indepartat de centru cu conditia sa fie aproape de metrou -cu care te poti deplasa cu usurinta prin oras.

[15.02.10 18:21:55]

review mutat la sectiunea "La Praga, cu... trenul. Ori cu masina" - sectiune in care incercam sa grupam cam toate review-urile care nu se refera la unitati de cazare.

Cristian_h*
[15.02.10 20:37:35]

exista 5 zone distincte de interes major in Praga, Zona castelului Hradcany, Orasul Vechi, Orasul Nou (orasul nou a fost fondat de Carol al IV-lea in secolul XIV) cartierul evreiesc si zona turnului Lesser (poate cea mai frumoasa dintre acestea), fiecare cu o sumedenie de obiective demne de vizitat! Chiar m-a mirat absenta impresiilor despre acest oras, in schimb foarte multe despre Viena, dar sa nu uitam ca in istorie Orasul de Aur al Europei nu este nici Parisul, nici Viena ci Praga.

Chiar si pe vremea cortinei de fier, Praga era unul din cele mai vizitate orase din Europa, zestrea sa culturala reflectata in arhitectura, atinge toate genurile, roman, gotic, renascentist, baroc,Praga fiind cu cateva secole bune mai varsnica decat Viena !

[15.02.10 21:19:46]

am atasat aceasta melodie, fzamfir in caz in care nu esti de acord, putem schimba!

[17.02.10 11:24:43]

este foarte bine,multumesc !

[22.02.10 10:29:33]

in sfarsit m-am hotarat: Paste la praga! Am gasit o oferta super la Courtyard Marriot Flora in prague 03. Spune-mi te rog cu banii cum e?

[22.02.10 11:58:54]

Felicitari si distractie placuta !

In general preturile sunt OK.

Am pus un link cu un articol care sper sa fie util.

[22.02.10 12:02:06]

multumesc fzamfir. Mai sunt 5 saptamani si ma bucur deja ca un copil mic. Am auzit atat de multe de Praga ca nici nu mai are importanta altceva. cine stie, anul asta Pastele Catolic cand e, corespunde cu al nostru? Mi-ar place sa ma duc la Inviere intr-o biserica Catolica din Praga

Cristian_h*
[22.02.10 12:58:44]

sanziana iti recomand Biserica Loreto sau Loretta, poate cea mai frumoasa in stil baroc, se afla la baza dealului castelului Hradcany!

[22.02.10 13:19:33]

Cristian h iti multumesc. mai ales ca am aflat deja ca atunci au si ei Pastele, deci va fi superb.

Sanziana, Traveller
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: