ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2016
MAY-2016
single

Pensiunea Mira

Adresa

Imi aminteam experienta foarte neplacuta din septembrie 2014, cand am cautat cu disperare o cazare de o noapte pe ruta Vaslui – Barlad, oriunde, dar pentru ca era de Sfanta Maria am intalnit paranghelie dupa paranghelie pana am ajuns in Barlad si cand am spus gata, am reusit, am avut o noapte in care ne-a plouat la propriu in camera, vezi impresii. Hotel Premier Barlad - asta ca sa stiti ce sa evitati!

Mai 2016. Aveam nevoie de o noapte de cazare undeva in zona Barladului pe drumul de intoarcere de la Chisinau, astfel ca pe drumul de dus mi-am propus sa ochesc eventual ceva. La drumul mare am vazut mai mute panouri de reclama outdoor care promovau Pensiunea Mira, situata pe E581 (alias DN24 in traducere rutiera neaosa), la 10 km distanta de Barlad spre Vaslui, pe partea dreapta in sensul de mers mentionat. Atentie! La adresa cu pricina nu veti gasi nicio localitate, este o constructie izolata (sau cateva) ridicata pe marginea soselei, in camp! Cazare, restaurant si piscina sunt cuvintele menite sa atraga turistul sa se opreasca la Mira. Si m-am oprit. Nu imi faceam mari sperante de confort de la o pensiune la drumul mare, imi trebuia sa pot servi cina, micul dejun si sa am o camera pentru o noapte. Din scurta discutie purtata pe drumul de dus, la receptia pensiunii, am vazut ca se indeplineau conditiile de mai sus, precum si cele de pret (as spune pret de 2 – 3 stele la categoria afisata de 4 margarete), asa ca am rezervat, desi personalul mi-a lasat o impresie contadictorie. In fond era vorba doar de o noapte.

Parcarea

Am venit in dupa amiaza rezervarii. O data cu mine au mai parcat doua masini de teren cu numar de inmatriculare ce sugera sa aiba legatura cu denumirea pensiunii; mai tarziu am aflat ca sosise conducerea pensiunii.

Parcarea asfaltata, marcata si imensa raportata la capacitatea de cazare. Punctul de reper este o trasura alba metalica, postata chiar pe marginea DN-ului. Oricum si panourile de recalama repetate, din oricare sens de mers ai veni, te fac sa incetinesti din timp.

Mai exista inca o parcare la fel de imensa si in spatele pensiunii, accesul facandu-se pe o alee pavata strajuita la intrare de o bariera, prin lateralul pensiunii. Presupun ca se foloseste cand pensiunea organizeaza petreceri.

Serviciile

La receptie, in dupa amiaza in care am fost eu cazat, a fost un tip tanar, super amabil dezghetat si placut, foarte bine informat, care te facea pur si simplu sa te simti bine si care avea dublu rol, adica deservea si preluarea si onorarea comenzilor oaspetilor la cina.

La micul dejun au fost doi angajati de serviciu, in afara tipului de mai sus, a mai aparut inca cineva, care nu se ridica la prestatia colegului sau, ba chiar era opusul.

Serviciul de curatenie lasa de dorit, apreciere facuta dupa ce am studiat camera. Echipa de serviciu pentru menaj exista si am intalnit-o pe holul camerelor, dar rezultatul calitatii muncii lor este cel pentru care fac aprecierea de mai sus.

Bucataria si serviciile aferente primesc doua note contradictorii. La micul dejun timpul de asteptare a fost imens pentru o banala omleta si un sandwich si … o cafea si atat desi erau doar cateva persoane asezate la mese, la orele 8 cand s-a deschis restaurantul pentru servirea micului dejun. A doua nota este una maxima pentru cina deosebit de gustoasa si de variata oferita. Chiar nu am inteles contrastul izbitor dintre cina si mic dejun, parca as fi fost in doua locatii total diferite.

Camera

Pensiunea dispune de 12 camere duble, dispuse la etajul constructiei. Camera mea a avut aparat de aer conditionat, televizor LCD si programe transmise prin satelit, minibar si wireless (extrem de slab atat in camera cat si in restaurant).

Dati-mi voie sa va prezint cateva constatari referitoare la camera. Usile se descuie cu cheia obisnuita, nu prin intermediul vreunui card. Primul minus: usa freca atat de mocheta cat si de tocul usii. M-am uita la ea mai bine, arata jalnic, era o vechitura. Mi-am spus ca pentru o noapte de tranzit, la 100 camera single, se poarta. Alte minusuri: zugraveala partial crapata la baie, curatenia nu exceleaza. Altele: in baie exista cabina de dus, doua sapunele mici si doua sampoane la pliculet din care unul nu l-am putut desface din cauza calitatii ambalajului. Accesorii zero, niciun suport de sapun sau sampon in cabina de dus. Cand am pornit apa, m-a izbit un miros de apa minerala, mai ceva ca la Olanesti! Oribil miros, acum gaseam o explicatie pentru parfumul strident si placut pe care il adulmecasem in camera la intrare. Priza din camera nu era bine fixata in perete. Wifi foarte slab, a picat de mai multe ori si chiar mi-a creat un disconfort mare pentru ca aveam de lucrat pe calculator mult si ma bazam pe wifi-ul lor de care am interbat expres, cand am facut rezervarea.

Raiul

In spatele pensiunii raiul! Doua piscine – una imensa de adulti si una de copii, o mare de sezlonguri si umbrele acum stranse din cauza vremii, un bar, o cabanuta, care deservea vara clientii veniti la piscina. Arata desoebit, imi imaginez ca in sezonul estival pensiunea are multi musterii si musterite la piscine.

Restaurantul

Restaurantul este la parterul pensiunii, ca si receptia, este mare, primitor, mesele frumos ornate, doua televizoare amplasate pentru cei ce doresc sa urmareasca programele de televiziune in timp ce servesc ceva la masa.

Receptionerul avea sarcina sa asigure si serviciile de ospatar cum am mai spus. Si aici incep plusurile. Tipul desoebit de amabil si prezentabil. Stia sa vorbeasca cuviincios, sa faca recomandari, sa fie dragut, sa asculte cand aveai ceva de spus. Nota 20, ba nu nota 100! Excelenta atitudine! In sala imensa de la parter era un fond sonor de muzica usoara romaneasca foarte placuta.

La cina am servit ciorba Mira, care era ciorba radauteana de fapt, cu mujdei de usturoi si smantana si turta casei (o paine calda si gustoasa), un deliciu. Desi erau multe alternative in lista de meniu si am fost asigurat ca pot comanda orice, la felul principal am urmat recomandarea ospatarului si m-am hotarat pentru niste bucatele de carne de porc in sos alb, iar la desert clatite cu smantana si dulceta de afine. Fierbinti! Si senzationale! Nota 100! Nu stiu din pacate sa aleg cuvintele sa va pot transmite cu adevarat cat de gustoasa a fost cina!

La micul dejun voi scoate insa in evidenta lipsa de optiuni. Se comanda tot din lista de meniu din pagina dedicata mic dejunului, care contine doar omlete, ochiuri, cascaval proaspat sau pane si sandwich-uri. Ceai nu aveau! Am comandat cafea (nu prea obisnuiesc, dar o data pe an, merge), care a fost de la Meinl si a fost foarte gustoasa. La omleta am sa amintesc si faptul ca am comandat omleta cu cascaval si am primit omleta cu sunca si cascaval.

Alte precizari

In spatele piscinei exista un cort imens unde se gaseste Ballroom Exquisite by Mira. Ceva ma face sa cred ca este o locatie care organizeaza multe petreceri.

Site-ul pensiunii este http://www.pensiunea-mira.ro/.

Se emite factura.

Si o concluzie: o pensiune a contrastelor, cu plusuri si minusuri, parerea de ansamblu ramane una buna.

Trimis de Dan&Ema in 05.06.16 16:57:36
Validat / Publicat: 05.06.16 19:25:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BÂRLAD [VS].

VIZUALIZĂRI: 8358 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 caleasca alba din dreptul pensiunii Mira - reper important

[05.06.16 19:24:59]

Mutat în rubrica "Pensiunea Mira [Zorleni, VS], [ALTE ZONE în MOLDOVA]" (nou-creată pe sait)

[05.06.16 20:05:15]

Ok

elviramvio
[05.06.16 22:50:02]

@Dan&Ema -

Cum sa ceri tu ceai dimineata la trezire in zona aceea? Eu am cerut apa si oferta a fost alta - drept ca nu la hotel. Prin zona aceea inca "e di munca, bre" cu oamenii din turism.

[05.06.16 23:09:40]

@elviramvio:

Di munca, di munca, dar cu se insepi ziua sa ai poti si munsesti?

Ii drept ca nu multi is seia se insep cu-n seai ca mini, dar urma sa conduc ziua seia spre casa la copchii si la familie.

Multumesc de vizita, fii binivenita oricand. Pi curand!

[07.06.16 17:16:15]

Nu stiu ce sa zic, am o pauza si incerc sa citesc articole restante, insa ceva imi pune piedica si o sa explic de ce.

Am citit intai articolul scris de@GabrielaG cu un mic dejun Hipp, am zis in fine, este mic dejun, mi-este foame dar fie, apoi am trecut la @noi doi care m-a dat pe spate cu restaurantul din Novi Sad, mie deja imaginatia mi-o lua pe campii, am zis ca daca mai mananc, hai ca iar am comis-o, citesc un articol cu mancare, inchid si nu mai citesc pana nu iau masa.

Urmatorul articol a fost despre Tokyo (@mprofeanu), am zis hai ca am scapat de fantome, si iata ca ai venit tu Dane, care cand cu micul dejun (ce noroc pe mine ca nu a fost deosebit) si apoi cu cina (si blasfemie, si cu poze) incat nu pot decat sa te votez si sa inchid calculatorul ca nu se mai poate asa .

Felicitari, votat cu placere.

[07.06.16 22:41:10]

@mishu:

Multumesc Mihaela!

Inteleg ca nu mai e mult si siteul poate deveni un concurs culinar.

Oricum cititul nu ingrasa asa ca nu te supara cand citesti articole cu iz de pofta buna!

Radu Tudoran
[08.06.16 14:05:26]

O proba de ciorba radauteana poti sa aduci, sa stiu pe ce am dat votul? Si cred ca ai sarit peste un capitol... sau ai baut doar apa de la izvor Caci poza 19 nu cuprinde doar ciorba si pita...

[08.06.16 14:31:11]

@Radu Tudoran:

Ciorba a fost buna, usturoiata, grasa, smantanoasa si sanatoasa. Proba s-a evacuat intre timp in mod natural cu siguranta. Iti recomand sa o incerci la fata locului in cantitatea portie intreaga.

Ref la bere, mi-era sete...

Multumesc de vot

Dan