Descoperă Iordania

MEMBRU: PARTENER
OCT-2015

Iordania pe cont propriu
Episodul 1: Costuri, cazare, transport

De mult imi doream sa merg in Iordania, nu doar pentru orasul roz, ci pentru tot ce are aceasta tara mica de oferit! Am avut o tentativa de a pleca in 2008, dar costurile totale prin agentie m-au facut sa ma razgandesc si sa aman excursia! Si bine am facut, intre timp am capatat mult mai mult curaj de a calatori pe cont propriu si a reduce costurile mult, lucru care ne permite sa vizitam mai mult evident!

In februarie 2015 am prins oferta bine cunoscuta a Taromului, la 99 euro biletul pt multe destinatii, noi alegand Iordania-Amman - e adevarat ca orarul de zbor e cumplit de rau, ajungi noaptea la 2:30, insa pretul merita, iar avionul si zborul au fost foarte bune, pilotii romani sunt extraordinari de buni!

Cu biletele in buzunar, intr-o perioada foarte buna pt a vizita Iordania, octombrie, pt ca temperaturile sunt perfecte, iar turistii putini, ne-am apucat de documentat serios.

Am citit extrem de mult si aproape toata lumea a ales sa mearga cu masina inchiriata (soselele/autostrazile sunt foarte bune) sau cu masina si sofer - preturile ni s-au parut foarte mari, chiar daca era mai comod, iar faptul ca noi voiam sa stam cateva zile intr-o locatie nu merita sa platim degeaba o masina inchiriata, asa ca ne-am facut curaj sa studiem transportul in comun!

Si bine am facut, preturile si conditiile sunt foarte bune, iar lucrurile au iesit mult mai bine decat ne asteptam la inceputul calatoriei.

Costul total al excursiei pt 2 persoane pt doua saptamani a fost de 1300 euro, si a inclus absolut total = avion, transport local, cazare, masa, excursii, mici cadouri -dupa parerea noastra nimic nu s-a apropiat de aceasta valoare, daca nu am fi ales varianta pe cont propriu, asa ca, aveti curaj si explorati Iordania, e o tara foarte sigura si ascunde multe bijuterii!

Citisem undeva ca se poate evita viza, care e scumpa 40 dinari de pers (apr 50 euro) daca intri prin Aqaba, zona libera de comert sau daca spui ca mergi in Aqaba si soliciti free visa, Aseza visa, dar exista o conditie, in maxim 48 ore de la intrarea in tara trebuie sa te prezinti in Aqaba sa pui stampila pe pasaport, gratis! Desi initial am avut planul de a merge dinspre Amman inspre Aqaba (asa merge majoritatea), am ales sa incercam varianta cu Aqaba intai pt ca e economie de 100 euro nu strica, nu? A fost o alegere inspirata, pt ca am reusit sa nu platim viza si facand traseul turistic invers, nu a fost deloc aglomerat))

Cu ce am calatorit?

-avion Bucuresti -Amman 99 euro de pers, oferta Tarom

-din aeroport am luat busul 2,95 JOD de pers pana in statia 7Th circle, de unde urma sa luam busul pt Aqaba

- bus turistic Jett Amman -Aqaba 7,85 JOD de pers, conditii super bune, aer conditionat, scaune confortabile, spatiu pt picioare, (se poate lua si busul VIP 18 JOD de pers, au incercat sa ne faca sa cumparam bilete vip, dar stiam ca vor incerca si nu au reusit) - busul face 4 ore pana in Aqaba, si te lasa in statia Jett de langa hotel Movenpick

-taxi statie pana la hotel 2 Jod, apoi pana la biroul Aseza care este in afara orasului 5 Jod pt a obtine stampila gratis visa

-taxi Aqaba-Wadi Rum, 20 jod sunt 70 km

-bus Wadi Rum- Petra 7 jod de pers, foarte civilizat, putin aglomerat (nu ne-au luat taxa pt bagaje, cum citisem, pt ca nu era aglomerat)

-bus Petra -Amman 7 jod de pers (nici aici nu ne-au luat taxa de bagaj, a fost mai plin autobuzul), ideea este ca nu merge nimic in Madaba direct, ar fi trebuit sa mergem in Amman si de acolo sa luam un bus pt Madaba, dar lumea ne-a spus sa coboram la jonctiunea drumurilor si sa luam un bus, ceva de la intersectie, ca trec multe pe acolo si e mai scurt drumul

-bus Amman -Madaba 0,9 jod de pers

-bus Amman - Jerash 0,95 jod de pers

Cazarile au fost in Aqaba la hotel Cedar 40 jod pe noapte camera cu mic dejun / in Petra hotel La Maison, o super oferta 41 jod pe noapte camera cu demipensiune / in Madaba hotel Moab Land 22 jod pe noapte camera cu un mic mic dejun

Excursiile facute au fost :

- in desertul Wadi Rum unde am avut excursie privata, doar noi doi cu o masina Toyota nou nouta si un super ghid, cu noapte in desert, cu mic dejun si cina si cazare in cort doar noi doi la pretul de 65 jod de pers (130 in total), plus 10 jod de pers plimbare cu camila 1/2 ora in desert

-in Petra 50 jod de pers o zi intreaga

-in Aqaba plaja e publica si femeile nu pot face baie si plaja in costul de baie normal, ci doar acoperite, ca femeile musulmane, asa ca, pt turisti exista plaje private unde poti ajunge contra unei taxe- hotelul Cedar are o oferta foarte buna, la Berenice beach, cu transport inclus 7,5 jod de pers (daca mergi direct acolo pe cont propriu platesti 15 jod de pers), statia fiind foarte aproape, la hotel Hilton)

-din Madaba nu am cumparat de la hotel excursii pt ca erau foarte scumpe, am inchiriat masina cu sofer, de fapt minivan, pt ca ne-am cuplat cu inca 4 pers si a fost mult mai ieftin si am mers la raul Iordan, la muntele Nebo, la Marea Moarta (unde ca sa te bucuri cu adevarat de ea, trebuie sa platesti bilet la unul din hotelurile de pe malul marii si sa ai acces la plaja si la mare), altfel pe plaja publica e mizerie mare si mirosuri urate

Noi am avut o oferta de la hotel, la complex & spa Dead Sea, langa Kempinski hotel unde biletul era 70 jod de pers!! , noi platind 25 jod de pers (15 intrarea si 10 bufetul de la pranz, care a fost excelent))

Despre alte mici costuri, intrari, etc, o sa povestesc la fiecare capitol in parte, dar una peste alta, daca mananci unde mananca localnicii (si noua ne place mult asa), si nu la restaurante ca turistii, mancarea este foarte ieftina, de ex -un falafel delicios costa 0,30=0.40 jod, o shaorma 0,8=1 jod, o apa 1,5 l =0,35=0,5 jod, o sticla pepsi 1l= 0,5 jod

la local 2 shish kebab + 1 apa 1,5 l +1 ct pepsi= 5 jod / alcoolul e scump, tara musulmana o bere petra mare 0,5 l cu alcool 8%= 2,75 jod, si 10%= 3,25 jod

Va recomand Iordania cu toata increderea, e o tara sigura, in ciuda vecinilor pe care ii are (Siria, Irak, Arabia saudita si Autoritatea nationala Palestiniana), iar regele e foarte iubit si respectat pt acest lucru.

Impresii încărcate de andreea72 in 04.06.2016 13:35:51

Validat / Publicat: 04.06.16 14:09:11

• A fost prima sa vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU
articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 3 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  26750 PMA (din 28 voturi) nota2

[04.06.16 14:08:41]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 91&ridAnt=69013

[04.06.16 15:47:41]

@webmaster98 - stiu, dar la primul episod nu pun poze, sunt doar info

[04.06.16 22:47:09]

Împreună cu continuările sale, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

- adri-nico
[05.06.16 15:04:53]

Imi place ce-am citit. Cit e un Jod din ala?

- Dabator
[05.06.16 16:11:07]

@adri-nico: a explicat mai sus:

. Asta înseamnă 1 JOD este aproximatic 1,25 EUR.

Altfel aici poți găsi un convertor valutar: ro.coinmill.com/EUR_JOD.html dar mai sunt și altele.

Tocmai asta am remarcat la această serie de impresii. pe lângă descrierea atotcuprinzătoare, pozele foarte frumoase (începând de la episodul doi) mi-a plăcut și faptul că au fost prezentate prețurile ceea ce ușurează calculul unui buget al excursiei, mai ales pentru o destinație pentru care informațiile sunt mai greu de obținut.

- mprofeanu
[05.06.16 19:12:06]

@andreea72 - Trecut la favorite ca și celelalte reviewuri ale tale! Iordania este și ea pe lista mea scurtă și acum prin ce ai scris tu sigur este abordabilă și pentru noi. Felicitări!

[05.06.16 19:37:13]

Mulțumesc, chiar este

- mishu
[05.06.16 20:26:59]

Initial nu am simtit dorinta de a citi acest articol, Iordania nefiind inca pe lista mea de excursii insa ce m-a atras a fost faptul ca ai spus ca ai fost pe cont propriu.

Consider o dovada de mare curaj sa faci o excursie intr-o tara araba mai ales pe cont propriu. Nu stiu dac as indrazni asta, poate daca prima data as merge organizat. In China as avea acum curaj cred ca sa merg oriunde si daca stau sa ma gandesc am fost partial pe cont propriu deoarece am fost nevoita sa aleg de aici cazare, transport nevrand sa ma las pe mana agentiei decat partial. As lua-o de la capat cu ochii inchisi.

Revenind la articolul tau a fost selectat pe merit drept Mini ghid, este minunat, ai oferit amanunte, nu doar informatii si chiar daca nu este in planurile mele de viitor apropiat pentru calitatea lui il voi marca la favorite.

Felicitari, votat cu mare placere.

- nicole33
[05.06.16 20:27:33]

@adri-nico:

Paritatea Jod-ului cu dolarul american este constantă de mai mulți ani. Surprinzător pentru o țară ca Iordania, aceasta are o monedă puternică și reușește să o susțină.

1 USD = 0.71 JOD

În mai, 1 Jod=1.26 euro.

În lei, jod-ul valora cât o liră sterlină.

- Millana
[30.10.16 12:22:44]

Minunat!

- alunelu69
[22.05.17 14:48:31]

Buna ziua! Deosebit de interesante si folisitoare informatiile pe care le-ati descris in toate povestile despre Iordania! In iulie vom merge si noi si va rog sa mi dati ceva mai multe informatii despre cladirea Aseza din Aqaba. Ati scris ca este in afara orasului. Catre nord? catre sud? Ce reper putem lua pentru a o gasi mai usor mai ales ca spuneati ca nu foarte multi stiu de ea, inclusiv politisii sau taximetristii. Multumesc anticipat.

[22.05.17 17:21:15]

Nu stiu directia ,,stia taximetristul ,,sorry

- roth
[11.08.17 15:50:07]

Buna, un serial ce va fi savurat de mine la nivel de virgula, Petra, fiindca nu pot spune Iordania este acum la distanta de 2 luni de mine.

Orice informaie este bine venita si eu sunt o turista singuratica, o exporatoare, binenteles ca aici o sa am nevoie de ajutor.

trecerea din Israel in Iordania se pare ca e oki sa fie organizata, o sa vad... acum caut, citesc, adun.

- fra
[15.11.17 21:49:10]

O întrebare: acum ca priviti in urma, cum vi se pare un traseu cu plecare din Amman spre sud? Câte nopți să stăm acolo? Am putea face față să începem vizitarea de obiective de dimineață fără să facem check-in? (Având în vedere ora la care ajunge avionul și situația de la fața locului pe care ați văzut-o dumneavoastră)

[16.11.17 07:11:46]

@fra: Buna dimineata! Traseul e exact la fel. mi-ar placea sa termin vacanta la mare dar am explicat destul de clar de ce am ales asa si nu as schimba nimic😉. Doar d-voastra stiti daca rezistati fizic. e destul de greu sa rezisti dupa o aterizare la 2-3 dimineata, pt ca Amman e f mare si aglomerat!! Vacanta placuta!

- fra
[16.11.17 17:02:05]

Multumesc mult de raspuns... Noi vom lua jordan pass care are viza inclusa si deci nu ar fi nevoie de mers in sud din prima. Plus ca in februarie, cat de cald ar fi la ei, nu cred ca putem face plaja si nu stiu daca vom dedica nici macar o zi intreaga orasului Aqaba. Legat de prima zi, eu zic ca rezist fizic... problema mea e ce sa fac cu timpul acesta de dimineata pana la intrarea la cazare? De asta intrebam... ca probabil pe la 14-15.00 vom fi in pat... dar pana atunci?! As vrea sa profit de tot ce se poate si decat sa stau pe o banca sau in picioare, macar vad ceva in timpul asta si raman mai putine pt zilele urmatoare, nu? Va intreb ca ati fost si ati vazut si autobuzele si tot si stiti cam cum sta treaba...

[16.11.17 18:22:44]

@fra: Nu stiu ce sa va spun, sincer- in Aqaba in febr sunt temp medii intre 25-30 grade, iar apa marii Rosie nu scade sub 24 grade pt ca ar muri coralii, deci eu m-as duce, pt ca ador Marea Rosie, ,,in nord e frig, in Amman ninge.

Mie mi se pare foarte greu sa umbli dupa ce ai avut un zbor de noapte, ,,dar puteti incerca sa vb la hotel sa va faca check-in devreme, pt ca nu e sezon deloc in februarie, e posibil sa fie disponibile, sau maca r sa lasati bagajele, sa beti o cafea, etc

Conteaza ce doriti sa vizitati, Amman e foarte mare, are multe ob turistice, puteti pleca in Jerash, in Madaba, de ce nu? Dar in nici un caz la 4 dimineata, ,,asa ca tot va trebui sa asteptati pe undeva, ,,,

As vrea sa stiu asa multe cum credeti d-voastra, dar nu stiu, stiu doar ce m-am informat pt ca am vrut sa vad eu!

Eu nu am vrut sa stau in Amman, e prea mare, prea aglomerat, nu imi plac aceste orase, doar l-am vizitat, dar am preferat sa fiu cazata undeva mai in liniste, sa ma pot plimba mult pe jos (in Amman nu prea poti, nu numai pt ca e f mare, dar e si pe dealuri sus cocotat, ,,deci e greu)

Incercati varianta cu check-in devreme, ,,succes va doresc!

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos