ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2010
ÎNSCRIS: 07.04.09
SEP-2009

Greece by ferries

Demis Roussos - My Friend the Wind

Asculta mai multe audio folk

Avand peste 2000 de insule, Grecia a dezvoltat de-a lungul timpului o retea foarte bine pusa la punct de feriboturi, care fac legatura regulat intre continent si insule, intre insule sau intre Grecia si alte tari. Primul contact cu feriboturile grecesti l-am avut in urma cu doi ani cand am calatorit pe cont propriu in Santorini, si cand am fost nevoit sa ma documentez din greu privitor la aceste ferry-uri, continuand cu excursiile din Corfu si Rhodos, ajungand in final sa ma simt la fel de familiar in ele, ca in tramvaiele oradene.

Pentru inceput am sa incerc sa surprind diferitele tipuri de feriboturi pentru transport de pasageri sau combinat pasageri si autovehicole pe care le puteti intalni aici:

1. Feriboturile normale (car ferries) destinate atat transportului de persoane, cat si transportului de masini, pe punti separate, la nivelul inferior autovehiculele, iar pe puntile superioare fiind amenajate cabine sau saloane acoperite/descoperite pentru pasageri. In general aceste ferry-uri transporta intre 1200 si 2500 de pasagei, plus intre 50 si 600 de autovehicole cu o viteza medie de 20-35 de noduri. Pasagerii isi pot petrece timpul in restaurante, cafe-baruri, shop-uri, etc.

2. Catamaranul - care este o nava compusa din doua corpuri, capabila de viteze mai mari decat feriboturile clasice, in general intre 30 si 45 noduri, transportand intre 600 si 1000 de pasageri si 50 pana la 200 de autovehicole.

3. Flyingcat - catamaran care transporta doar pasageri.

4. Feriboturile rapide sau highspeed ferries, o varianta de catamaran capabil de viteze cu pana la 50% mai mari decat feriboturile normale.

5. Flying Dolphins - vase mici de pasageri, capabile de o viteza medie de 45 noduri.

Principalele companii de transport si principalele rute deservite, intr-o ordine aleatorie:

1. Hellenic Seaways - specializata pe nave de viteza mai mare: highspeed ferryes, flyingcat, flying dolphins, precum si feriboturi conventionale. Principalele grupe de insule deservite de companie cu plecare din portul Pireu: Sporade, nord-est Egeene, Saronikos, Ciclade, insula Creta. Informatii despre flota, preturi, trasee, rezervari on-line gasiti aici:

2. Blue Star Ferries - asigura curse intre Pireu si insulele Ciclade, Creta, Dodecanese si intre Salonic si insulele est Egeene, dar si curse internationale intre Grecia si Italia (Patras-Igoumeninitsa-Ancona si Patras-Igoumenitsa-Bari). Informatii despre flota, trasee, preturi, rezervari on-line gasiti aici:

3. Minoan Lines - cu curse intre Pireu si Creta, Patras-Igoumenitsa-Corfu si internationale intre Patras-Venetia si Patras-Ancona. Informatii despre flota, trasee, preturi, rezervari on-line gasiti aici.

4. ANEK Lines - asigura curse interne intre Pireu si insulele Ciclade, Dodecanese, est Egeene, Sporade, Creta si Salonic, intre Salonic si insulele est Egeene, intre Patras, Igoumenitsa si Corfu, precum si internationale Patras-Ancona si Venetia. Informatii despre flota, trasee, preturi, rezervari on-line gasiti aici.

5. Superfast Ferries axat pe curse internationale intre Patras si Bari sau Ancona via Igoumenitsa si Corfu, dar si curse interne intre Pireu si Creta cu feriboturi de viteza mare. Informatii despre flota, trasee, preturi, rezervari on-line gasiti aici.

6. GA Ferries - una din cele mai dezvoltate retele de feriboturi, chiar daca nu cele mai moderne, asigura legaturi intre toate porturile importante continentale si insulele grecesti, inclusiv rute internationale catre Italia (Ancona, Bari, Bindrisi sau Venetia) cu plecare din Patras, Igoumenitsa/Corfu, Zakynthos; Albania (Durres), Turcia (Marmaris, Bodrum) cu plecare din Kos, Rodos. Informatii despre flota, trasee, preturi, rezervari on-line gasiti aici.

7. Agoudimos Lines - curse interne Patras -Igoumenitsa-Corfu, Rafina-Ciclade, dar si internationale intre Grecia (Patras, Igoumenitsa, Corfu, Zante) si Italia (Bari, Brindisi). Informatii despre flota, trasee, preturi, rezervari on-line gasiti aici.

8. Nel Lines - asigura curse intre Pireu si insulele Ciclade, nord Egeene (Salonic) sau Creta. Compania are cateva ferry-uri extrem de rapide, dar si printre cele mai frumoase, am fost extrem de norocos sa-l vad pe unul dintre ele Aeolos Kenteris II, in portul Pireu. Informatii despre flota, trasee, preturi, rezervari on-line gasiti aici.

Pe langa aceste companii mai exista multe alte companii mai mici sau subsidare acestora, care asigura transportul intre porturi continentale, sau continentale si insule, sau intre insule, in general feriboturi de dimensiuni mai mici si mai putin rapide.

In continuare am sa amintesc principalele porturi continentale, puncte de plecare spre insulele grecesti, dar nu numai:

Pireu este unul din cele mai mari porturi din Europa si principalul port grecesc, zona centrala a portului fiind cea care deserveste liniile de feribot. Primul contact cu portul l-am avut imediat dupa iesirea de la metrou, linia 1 fiind cea care deserveste aceasta zona pornind din nordul Atenei de la Kifissia, trecand prin centrul Atenei. Portul pentru feriboturi este imens, la prima noastra vizita aici, dupa ce am parcurs distanta intre gate 6 si gate 8 a trebuit sa luam o pauza de relaxare la o cafea, ca sa nu mai vorbim de unele feriboturi pe langa care am trecut si aveai senzatia ca nu se mai termina. In alta ordine de idei totul are un farmec aparte - amestecul de calatori, angajati, soferi de tir-uri, turisti aflati prin trecere, toata acea harmalaie organizata din fata ferry-urilor sau zumzetul ce se ridica deasupra cafenelelor ce impanzesc zona. Zona este si un puternic centru comercial, iar la iesirea din metrou veti gasi si o mica piata ambulanta, unde in general asiatici va vor oferi tot felul de kitsh-uri la preturi imbatabile. Peste tot veti gasi agentii sau reprezentante ale liniilor de feribot, aproape ca te impiedici la tot pasul de ele, asa ca gasirea unui bilet catre o destinatie nu reprezinta o problema.

Salonic este al doilea oras ca importanta in Grecia si al doilea port ca importanta, punct de plecare al feriboturilor spre insulele est Egeene, dar nu numai.

Patras, oras situat in nordul peninsulei Peloponez este al treilea port ca importanta din Grecia situat in golful cu acelasi nume si principalul punct de legatura pe mare dintre Grecia si Italia/vestul Europei, dar si intre continent si insulele Ionice - Lefkada, Corfu, Zakynthos sau Kefalonia.

Igoumenitsa, oras situat in nor-vestul Greciei, la granita cu Albania este un alt port de legatura intre Grecia si Italia sau cu insulele Ionice in special Corfu si Paxos.

Volos, oras situat in zona central estica a Greciei este un port important de legatura intre Grecia continentala si insulele Sporades.

Kavala - oras situat in nordul Greciei si important port de legatura cu insulele est Egeene, de amintit aici, e punct principal de imbarcare catre insula Thassos, una din destinatiile predilecte pentru turisti romani.

Sfaturi pentru calatori:

- desi exista posibilitatea de achizitionare a biletelor on-line, pe toate destinatiile importante, sfatul meu este sa lu cumparati aici decat in cazul in care drumul cu feribotul este mai lung sau pe timp de noapte si doriti sa stati in cabine. Daca doriti sa stati in saloane sau pe puntile deschise, amanati achizitionarea lor pana ajungeti in portul de imbarcare, deoarece in port veti gasi si bilete ieftine destinate acestor spatii, pe cand pe site-urile de booking nu prea;

- indiferent de portul de imbarcare, veti gasi mai multe agentii de vanzare a biletelor, deschise in intervalul orar in care circula si feriboturile inspre si dinspre acea destinatie, asa ca va fi imposibil sa nu aveti de unde va achizitiona bilete;

- in general, am observat ca grecii de la agentiile de bilete, indiferent de portul unde am fost, au tendinta de a-ti vinde biletele cele mai ieftine, adica cele de pe puntile comune, asa ca daca veti dori altfel de bilete, ca de exemplu cabina e bine sa specificati clar acest lucru;

- dat fiind numarul mare de curse intre destinatiile importante, e aproape imposibil sa nu gasiti bilete la un feribot, totusi e bine ca inainte de a pleca intr-o anumita destinatie, sa va familiarizati cu orarul curselor pentru a nu trebui sa asteptati pana a doua zi, deoarece feribotul catre destinatia d-voastra a plecat, am vazut cazuri;

- porturile grecesti au un farmec aparte, unic, asa ca va sfatuiesc sa va faceti timp, macar jumatate de ora pentru a explora un colt din aceasta lume;

- in general, in special pe destinatiile important, feriboturile sunt noi, moderne, cu aer conditionat pe puntile inchise, cu spatii bine delimitate intre fumatori si nefumatori, cu cafe-baruri unde puteti bea o cafea, suc sau o bere, dar unde puteti si sa va cumparati un sandvis sau niste cipsuri;

- persoanele cu handicap vor gasi spatii speciale destinate lor, de altfel am vazut multe persoane in carucioare, descurcandu-se fara probleme pe ferry-uri;

- pot spune ca feriboturile reprezinta zone destul de sigure, am vazut bani, telefoane mobile, laptopuri pe mese, iar proprietarii dormeau linistiti, fara sa-si faca prea multe griji pentru ele.

- pentru cei care vor calatori pe distante mai lungi sau noaptea e bine de stiut ca si daca aveti bilete in zona saloanelor, puteti dormi linistiti pe banchete, cu respectarea obligatorie a unor conditii: nu puneti nici un fel de bagaj pe banchete/fotoli, nu va intindeti inainte de a porni feribotul din port si de a-si ocupa fiecare loc, nu va intindeti incaltati!

- la agentiile de bilete, daca nu sunteti siguri de ceva sau aveti nelamuriri, nu ezitati sa intrebati, veti fi ajutat si vi se va explica in amanunt totul.

Cateva lucruri care m-au impresionat in timpul calatoriilor mele cu feriboturile grecesti:

- seriozitatea si constinciozitatea cu care-si fac meseria, de altfel o meserie de rutina;

- curatenia din interiorul feriboturilor;

- amabilitatea personalului atat din agentii de vanzare a biletelor, a personalului portuar cat si a celui de pe feriboturi;

- norocul de a intalni in Pireu a unuia din cele mai moderne si rapide feriboturi clasice: Aeolos Kenteris II sau a mastodontului Eleftherios Venizelos capabil sa transporte aproximativ 2250 de pasageri si peste 800 de masini;

- portul Pireu dupa mine cel mai frumos port pe care l-am vazut pana acum si care m-a impresionat profund prin farmecul lui;

- siguranta pe care ti-o inspira marea majoritate a feriboturilor vazute de mine;

- si nu in ultimul rand fantastica indemanare a personalului capabil de a descarca si incarca un asemenea mastodont intr-un timp care mi-a parut de fiecare data imposibil.

Calatoria cu feribotul in Grecia este un "must do", o experienta unica capabila sa ne familiarizeze cu acest crampei din lumea elena

Trimis de danoradea in 15.02.10 13:25:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 47367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 portul Pireu - catamaranul Highspeed 4 de la Hellenic Seaways, pregatit pentru imbarcare

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 54
[15.02.10 14:01:22]

Excelent si f.f. util. 400 PMA din tot sufletul.

mario 110
[15.02.10 14:19:43]

bravo. exact de asa ceva aveam nevoie.

multumim pt acest ghid excelent.

aveti si votul meu, desigur

cristi_an3000
[15.02.10 14:32:39]

stie cienva cam cat costa un drum cu ferry pentru o masina pe bucata Igoumenita-Kerkyra? am fost doar fara masina, si atunci am platit la persoana (cred ca vreo 7-8 euro/sens) dar m-ar interesa pt o masina cam cat costa.

[15.02.10 14:32:59]

Foarte practic. M-ar interesa daca sti cat mai multe amanunte despre ferry-boat-urile din Kavala, care duc spre insula Thassos. (ai un vot!).

[15.02.10 15:01:44]

Eu cred ca experienta "ferry" nu este doar un "must do" ci mai ales un "must feel"... Senzatia pe care o ai cand pleci cu ditamai "barca de metal" intesata de auto mici si mari si cu oameni mici si mari, dar si cu catei... cand te desprinzi de uscat si-l vezi cum il lasi in urma prin darele inspumate pe care ferry le deseneaza pe luciul marii... si de jur imprejur este doar apa, o apa atat de clara si de curata... si daca mai ai si norocul de o zi superba cu cerul senin si cu un soare nu prea "biciuitor" care sa te lase pe puntea descoperita... nici ca-ti mai trebuie ceva. Stai doar extaziat, in bataia unor adieri dulci si usoare ale vantului, pe mare... doar tu, marea, cerul cu soarele, ferry-ul si poate o ceata galagioasa de pescarusi care sa-ti intregeasca acest tablou rupt de realitatea cotidiana a fiecaruia dintre noi...

Concluzia? ! go to islands of Greece with ferries!!! (n-am gasit alta rima... smile)

[15.02.10 15:13:19]

Am dat repede o cautare si am gasit asta; poate foloseste cuiva; celor dornici de Corfu... Igumenitsa-Corfu.

@Cristian, parca pe tine te interesa... poate-ti este de ajutor...

Feriboturi Corfu-Igoumenitsa (portul Corfu Town)

De regula acestea sunt feriboturi mai mari. Calatoria dureaza aproximativ 1.30 ore.

Pretul biletului este 6.50 EUR / persoana – masina costa 30.00 EUR, autobuz (50 locuri) costa 65.00 EUR & 5.00 EUR / persoana

Corfu Travel (Kinopraxia) Tel. +30 26610 22275 / 30190 / 20675

Corfu Lines (Kerkiraikes grames) Tel. +30 26610 23874 / 23876

Corfu Town Port Authority Sation si informatii Tel. +30 26610 32655 / 40002

(extras de pe acel site)

[15.02.10 15:25:46]

Cautand prg. si pt. ferry Kavala-thassos, iata ce-am gasit; ceva f. util pt. cei dornici de Thassos: asta.

Dar cel mai important mi se pare urmatorul pasaj:

"Accesul in Insula Thassos nu este practic sa se faca cu avionul deoarece cursele de avion au traseul Bucuresti - Atena, Atena - Keramoti sau Bucuresti - Salonic si transfer auto pana la Kavala sau Keramoti. Cel mai facil acces in insula Thassos se face prin traversavea Bulgariei cu autoturismul si traversarea cu feryboat-ul printr-unul din cele doua porturi din nordul Greciei, aflate pe malul marii Egee: Kavala sau Keramoti. Din 2010 prin deschiderea a doua noi puncte de frontiera intre Bulgaria si Grecia care faciliteaza accesul turistilor in nordul Greciei si implicit in Insula Thassos, nevoia de cazare va creste simtitor. Cele doua noi puncte de frontiera vor fi deschise intre localitatile Zlatograd - Thermes si Makazza - Nimfea. Cel mai scurt drum care astazi este de 720 km intre Bucuresti si insula Thassos adica circa 10 ore de mers cu masina va se va scurta cu circa 180 km si va avea doar 540 km intre Bucuresti si insula Thassos adica 7 ore si jumatate. "

Va dati seama? suntem mai aproape de Thassos!!!... dar tot cu ferry pana in final...

Si puncte si de la mine.

Dragoș_MD
[15.02.10 15:26:56]

@ ileana (&all) > doar ca acel sait (din mesajul anterior celui de mai sus) a fost adus la zi ultima data in 2008...

intotdeauna cand gasiti saituri in urma unor cautari (gen google), sa verificati si actualitatea datelor; altfel puteti avea surprize nu tocmai placute. unii vor aprecia necunoscutul, dar majoritatea vor considera toata vacanta distrusa... (in special daca prin intarziere pierzi de pilda rezervarea la hotel! mai ales ca aia in general nu dau banii inapoi...)

[15.02.10 15:27:18]

Ah, ai capatat si superbonusul (dupa punctajul meu; nu pct ecoul asta)

[15.02.10 15:32:31]

Eh, eu am vrut doar sa ajut. Asta e! Dar nu cred ca s-a modificat prea mult de atunci... cel putin la preturi; merita macar incercat atunci cu un telefon, pt. cine este interesat de mai multe amanunte "calde"...

[15.02.10 15:45:48]

Multumesc, Ileana, pentru informatiile legate de Thassos. Uitandu-ma pe harta, constat ca am gresit mai sus, punctul de trecere care ma interesa era prin Keramoti, nu prin Kavala. Cand am sa merg in Thassos, vreau sa trec prin Keramoti deoarece este mai scurt.

Referitor la drum, eu plec din Tg. Mures, deci voi avea inca 5-6 ore de drum pana in Bucuresti. Noi cand am fost in Grecia, am dormit in Giurgiu pentru a fi cat mai aproape de granita.

[15.02.10 17:56:44]

Multumesc tuturor pentru aprecieri si voturi, sper ca informatiile sa va fie utile tuturor.

Pentru cristi_an3000, pentru ruta Igoumenitsa - Corfu e 46 de euro pentru auto dus si intors si 9, 9 euro per persoana dus-intors. Preturile sunt valabile pentru luna iunie 2010 la operatorul ANEK Lines, ele insa pot varia in functie de orele de plecare ale feriboturilor, luna in care alegi sa faci traversarea, tipul de feribot si bineinteles in functie de operator, si mai ales ca ai si de unde alege.

Oricum preturile pe care ti le-am dat mai sus te vor ajuta sper sa-ti faci o parere despre ele, mai ales ca ele nu fluctueaza cu mai mult de 10-15% +/-.

[15.02.10 21:23:32]

Pentru biancuta: pe ruta Keramoti - Thassos, bilet per persoana 3 euro, copil 1,5 euro, masina pana in 4,25 m 16 euro, plecari sunt cam din ora in ora, mai dese in varful sezonului si mai rare in rest, sper ca informatiile sa-ti fie de folos.

Web daca se poate ataseaza te rog melodia urmatoare:

[15.02.10 21:25:32]

Multumesc, danoradea. Imi folosesc informatiile tale.

luci_matache*
[15.02.10 21:39:21]

extrem de util acest ghid pt. doritorii calatoriilor cu feribotul in insulele grecesti. Cu siguranta ca-l voi folosi si eu daca voi ajunge prin vreuna din insule.

[22.02.10 18:00:48]

Web daca se poate ataseaza te rog melodia urmatoare:

http: //www. trilulilu. ro/nebunudealb/1fa39a81fd00b1

a nu se puncta

[23.02.10 00:28:50]

gata, avem si vantul in panzele catargelor!

[23.03.10 22:20:49]

Buna seara,

va rog sa-mi spuneti daca este posibil, ... cat costa un transport cu ferry din Alexandroupolis la Bodrum (masina + 2 adulti + 1 copil 6 ani).

Ma gandeam sa o plimb, spre Bodrum cu ferry, pe fetita mea de 6 ani (cu toate ca o sa-i fie tare greu... ma gandesc la timpul petrecut pe ferry, dar... ma gandeam ca o sa-i fac drumul mai placut decat sa stea atatea ore in masina) si normal... o experienta noua si pentru sotia mea. Se fac mai mult de 10 ore cu ferry din Alexandroupolis pana la destinatie?

Multumesc anticipat

[24.03.10 07:40:28]

@linc73

click aici

Aici poti gasi orarul si preturile pt rutele interne si internationale. Drumul este lung si, avand in vedere ca de la Kavala la Mytilini (Lesvos) se fac 12-13 ore, iar de la Alexandroupoli la Bodrum e ceva mai mult de mers, s-ar putea cursele sa fie doar pe timp de noapte. Asa ca fetita nu se va plictisi ci va dormi, mai ales daca luati o cabina. Pe oricare din site-urile de mai sus poti face o "simulare", sa vezi cam cat costa si cat dureaza. Pe rutele internationale, copiii si batranii au niste reduceri

[24.03.10 17:28:03]

Pt. "almona",

multumesc frumos pentru promptitudine.

Am o mare rugaminte, cateva din site-urile recomandate le-am gasit si eu... problema ar fi ca nu gasesc Alexandroupolis, ca locatie, pe aceste site-uri. Am inteles ca se poate lua ferry-ul din Alexandroupolis, dar din pacate, cand vreau sa simulez aceasta pe una din site-uri, nu-mi apare ca locatie. Care ar fi denumirea exacta a portului?

Ma poate cineva ajuta?

Va multumesc anticipat.

[24.03.10 21:13:27]

Din pacate va cam trebui sa te dezamagesc un pic, vis-a-vis de excursia pe care vrei sa o faci de la Alexandroupolis la Bodrum cu ferry-ul. Desi imi place sa cred ca sunt un mic expert in gasirea oricaror conexiuni pentru ferry-uri in Grecia, se pare ca din Alexandroupolis pleaca vase doar cu destinatia Samotraki.

Din pacate singura solutie care se intrevede la orizont ar fi sa va deplasati la Salonic si sa luati de acolo ferry-ul, dar nu cu destinatia Bodrum, ci Kos sau Rhodos, de unde din nou va trebui sa te imbarci pe alt ferry cu destinatia Bodrum si daca mai pui si distanta de 350 de kilometri aproximativ intre Alexandroupolis si Salonic, nu stiu daca merita sa petreci asa de mult pe drumuri. Ca un exemplu: BLUE STAR FERRIES face de la Salonic pana in Kos 21 de ore !!! ... sa mai adaug cele cateva ore intre Kos si Bodrum?

Oricum daca totusi vei dori sa faci aceasta excursie iti recomand click aici, vei putea sa vezi cursele, preturi etc. Atentie! pretul la o cabina e simtitor mai mare decat cel in saloane.

Ca o recomandare proprie, eu zic mai bine mergeti cu masina direct, e si mai rapid, si mai scurt si mai ieftin cu mult, decat varianta pe apa.

[25.03.10 07:24:20]

@linc73

Este posibil sa fie prescurtat ALEX/POLI, eu asa l-am gasit la un moment dat. danoradea are insa dreptate. Deocamdata din ALEX/POLI nu pleaca decat curse spre Samothraki. Poate la vara sa mai bage niste curse. Mai poti incerca pe site-ul celor de la NEL LINES pe care il gasesti ca link pe unul dintre site-urile anterioare, dar nici ei nu au orarul actualizat. Dar tot masina cred ca e mai sfanta.

Daca nu e musai sa plecati din Alexandroupoli, incearca sa vezi daca nu cumva se poate pleca din Kavala.

[25.03.10 12:56:12]

Va multumesc tuturor pentru ajutor.

Cu siguranta am sa renunt la aceasta varianta... si aleg varianta auto, ... cap-coada deoarece nu se merita, varianta cu ferry (avand in vedere ca se merge mai mult noaptea si nu poti vedea mare lucru).

Multumesc

Cu respect

cosminrusea
[27.01.11 17:31:47]

Felicitari pentru un ghid excelent. As dori si eu niste informatii de la cei care au fost in urmatoarele insule: Creta, Kos, Rhodos... cat cost ferry-ul pentru fiecare din aceste insule si din ce port se pleaca pentru fiecare insula. Ma intereseaza pretul pentru pasager... si cel mai ieftin (adica nu conditii speciale) ca sa stiu punctul de plecare.

[27.01.11 19:09:14]

Multumesc pentru aprecieri. Principalul port al Greciei pentru calatoria pe insule este Pireu, de altfel principalul port de imbarcare si pentru destinatiile mentionate de tine mai sus. Este destul de greu de specificat preturile exacte pentru o destinatie, deoarece ele pot varia sub influenta mai multor factori: perioada aleasa pentru deplasare, compania aleasa, reduceri aplicate in anumite perioade sau la anumite locuri de pe ferry-uri, etc.

1. Pireu - Heraklion, pretul pentru aceasta destinatie este de 37,5 Euro/persoana la clasa economy pentru SuperFast ferry XII, pentru sezonul de vara. Exista si versiunea de super economy sau special economy, dar aceste bilete se iau doar din port, nu prea pot fi gasite on line, nu sunt transmisibile, sunt limitate, dar sunt cu mult mai ieftine - reducerile pot merge pana la 50% din bilet.

Pe aceasi destinatie alta companie are pretul de 32 de euro (am ales luna iulie ca plecare), clasa economy.

2. Aceasi companie ofera bilete pentru ruta Pireu - Kos la 3 ferry-uri, preturile fiind de 19 Euro la clasa super economy, dar oferta este pentru sezonul de iarna, vara preturile sunt mai mari cam cu 5 - 10%, poate chiar mai mult.

3. Acelasi pret - 19 Euro, pentru aceleasi ferry-uri ca la destinatia Kos, le vei avea pentru perioada de iarna si pentru Rhodos.

Pe destinatia Kos si Rhodos o alta companie ofera bilete la pretul de 35 de euro pe punte, adica clasa economy pentru plecare la 1 iulie 2011, pret pe persoana.

Pe anumite destinatii, cum ar fi Heraklion exista si feriboturile rapide sau highspeed ferries, dar preturile pentru acestea sunt mult mai mari.

In concluzie este cam dificil sa afli un pret exact pentru o anumita ruta, acum. Sfatul meu este sa stabilesti cu exactitate ruta, data de plecare si data de intoarcere (pretul poate fi mai mic pentru destinatiile round trip - dus intors), numarul de persoane, dupa care sa iei legatura telefonic cu una din companiile care comercializeaza bilete, astfel putand afla mult mai multe.

Eu cand am fost in Santorini am avut de ales intre a rezerva biletul online sau al plati in port, am ales ultima versiune iar in port am reusit sa iau bilete mult reduse fata de cele online.

Sper ca ti-am fost de folos cu informatiile oferite, daca vrei sa te ajut in a-i contacta pe cei care comercializeaza bilete in portul Pireu, cu mare placere.

cosminrusea
[27.01.11 19:27:22]

Multumesc mult pentru informatii. Mi-am facut o idee despre preturi si sunt ok... am crezut ca sunt mai mari. Eu o sa plec prin aprilie dar o sa stau cateva luni pe una dintre cele 3 insule.

O seara buna!

omdebine
[14.06.12 23:07:16]

Bună!

Intenționăm să facem o călătorie în Santorini, în septembrie, două familii cu două mașini. Apreciem utilă descrierea făcută pentru pregătirea călătoriei, dar, pentru anumite detalii am dori să purtăm o discuție privată sau poate să ne întâlnim (suntem din Oradea).

Mulțumim pentru înțelegere!

[15.06.12 17:24:19]

Am trimis mesaj pe privat

[20.05.13 18:27:41]

@umbral:

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Roxmos
[26.08.13 17:36:03]

Multumesc pentru toate aceste info excelente. In septembrie plec spre Santorini cu Ferry din Piraeus, Superjet, intrebarea mea este unde pot parca masina pentru 5 zile?

ariella, biancuta, cosminrusea, danoradea, linc73, luci_matache*, motaneata, omdebine, radurdc, Roxmos, umbral
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre/dinspre Grecia: