ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2016
ÎNSCRIS: 07.04.10
single

Credeam ca alergi dupa fericire si cand colo tu alergi dupa... muzica!

Nu am mai alergat de cateva luni, tot gasind motive, ba ca e prea cald, ba ca e prea frig, ba ca ploua, ba ca e prea intuneric, ba ca mie-e somn, ba ca sunt obosit si uite asa lista ar putea continua... cu excetia la 2 curse la munte, 2 zile la rand aprox 2km dintre care unul la deal si unul la vale vezi aici actiunea.

Intamplarea face sa ma trezesc duminica de dimineata si fara o pregatire prealabila am reluat vechiul traseu de alergare Metrou Semanatoarea - coloane Ciurel si retur cam 5 km masurati pe pedometer din telefon.

Trec pe langa tot felul de oameni, unii fac plaja, altii fac gratar, asa de dimineata, altii plimba cainii, altii pescuiesc, altii alearga, altii se baga in seama:

Un mos: Ia stai, tinere! Dupa ce alergi? Dupa muzica, raspund. (in telefon canta de zor melodia "Kamelia - te rog!", in care Kamelia se intreba "spune-mi daca ma iubesti? "...)

Mosu: - Credeam ca alergi dupa fericire!

Totul a decurs ok si hai sa alergam si intr-o competitie oficiala:

Am cautat pe net si am gasit cursa Color Run - varianta de zi in care pornesti in tricou alb si ajungi cu el colorat sau varianta de noapte in care pornesti noaptea, cu lanterna in freza, in tricou negru si ajung la finish colorat in culori fosforescente.

Bun, dar urmatoarea cursa e prin septembrie in Bucuresti si nici prietenul si colegul meu de alergare Mihai (ala care ma bate la tenis in Dax Tenis Marele Meci) nu e prea incantat sa alerge mazgalit desi ii surade ideea sa alerge 5-6 km fara un timp anume la finish, asa ca raman potolit.

Ma trezesc azi de dimineata si nu stiu cum se face si iata ca pornesc un fundal sonor cu Running Music Motivation 2016, tot cautand ceva de alergare ajung si la cei patru romani care vor sa traverseze Atlanticul (3 sunt deja mai trebuie unul - poti fi chiar tu)

aveti aici link-ul (daca este permis) ziare.com/magazin/inedit/ ... ei-rosu-1423841

Si deja pornesc cu gandul la o calatorie pe Atlantic... pana una alta citesc cate ceva despre Andrei Rusu si vad ca ma imbie la el pe site sa alerg cu compania mea- bang! cursa e in cateva zile, 6km, fara timp, pret ok 70 lei.

Imediat imi bubuie in cap o idee... :)

Tot citind pe la d-l Rusu (andreirosu.org) gasec cateva sfaturi pe care le pot invata alergatorii amatori de la cei care fac performanta printre care

"Colaborarea. Chiar daca sunt concurenti, sportivii de performanta se antreneaza, adesea, impreuna. Iar asta duce la cresterea performantei lor. "

asa ca imi pica fisa: Mihaita, e rost de alergare in echipa.

Asta era la volan, ma baga pe speaker si pana sa apuce sa-si dea seama ce l-a lovit era deja inscris in cursa :)

Acus ramane sa vedem ce facem, a mai ramas o singura zi de antrenament. Urati-mi succes!

Trimis de mugur007 in 02.06.16 14:20:19
Validat / Publicat: 02.06.16 15:00:51

VIZUALIZĂRI: 1266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 La coloane (2,5 km dus de la Semanatoarea)
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2019 PMA (din 19 voturi)

[02.06.16 15:11:00]

Si aici este o competitie, cine da primul vot, cine da SB sau si mai bine ZB. Mie nu mi-a iesit decat al doilea vot, insa iti urez succes in cursa si sa ne povestesti cum a fost, si in timp ce alergi, sa imprastii si tu vopsea, sa si pozezi, sa si filmezi si sa si iesi pe locul intai facandu-ti chiar si un selfie.

Ce zici, te bagi? Succes

[02.06.16 15:12:59]

@mishu - multumesc! Promit!

PS: partea cu vopseaua e mai la toamna...

[02.06.16 15:14:59]

@mugur007 - BAFTA, Muguras, maica! Mihaita ce-a zis? S-a dezmeticit? Se antreneaza?

[02.06.16 15:16:43]

@Zoazore - Mihaita se antreneaza mai mult ca mine. Ce sa va zic, la munte a tasnit ca un iepuras la deal si m-a lasat sa vin agale... in ritmul meu . Am si eu ritmul meu---- constant...

[02.06.16 15:32:46]

Color run night e pe 10 septembrie la Bucuresti- inca nu se fac inscrieri

[02.06.16 15:45:08]

@mugur007 - Constant dar sigur!

Nu te stresa! Lasa-l pe Mihaita sa tasneasca, tu, mai usor!

Ce e cu coloanele alea? Ce-a fost acolo? De la ce sunt? Cine le-a facut? Uite cum iti iese de-un articol! Pe bune, chiar nu stiu ce-i cu ele!

[02.06.16 18:45:42]

@mugur007 - M-a amuzat articolul tău! Felicitări pentru că ţi-ai "urnit" trupul leneş şi ai alergat după muzica... fericirii .

Îţi doresc succes!

[02.06.16 19:11:25]

@Zoazore: ma informez si revin cu toata istoria... daca gasesc ceva

[03.06.16 11:27:25]

Buna dimineata! Am reusit sa alerg 5km de dimineata... si inca mai puteam... dar am ajuns acasa dupa ocolire Dr. Taberei, Favorit, Parc, Mall. Ma simt in forma... maine incepe cursa!

[03.06.16 11:39:46]

@mugur007 - Bună dimineața! Felicitări! Dar cu muzica, cum stai?

Succes!

[03.06.16 11:44:03]

@krisstinna: tot aia ascult... imi tine ritmul... dupa ce canta de 14 ori inseamna ca am ajuns la finish!

[03.06.16 11:50:12]

@Zoazore: M-am documentat: la insulita a fost un debarcader si 2 vaporase pentru plimbari pe lac. Le-au furat paramele si au plutit pe lac ca niste fantome. in cele din urma au fost taiate... si facute fier vechi... ca toate... din tara asta... Lacul a acoperit o mahala cu tot cu cimitir si biserica...

... inainte au fost stramutate... peste cimitir s-a turnat o placa de beton...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[03.06.16 12:00:35]

@mugur007 - Multumesc mult! Interesant ce spui tu!

Multa bafta la alergat! Sa-i intreci pe toti!

[03.06.16 16:58:39]

@mugur007: Am ascultat și eu acum melodia. Are 3.44minute, e o melodie de dragoste. Dacă o asculți de 14ori a câte 3.44 ești rezistent sau... îndrăgostit ! Poate rogi un web să-ți atașeze melodia de pe youtube, măcar aici să o asculți fără să dai din picioare

[03.06.16 17:01:39]

@krisstinna: buna idee! sa se ataseze melodia va rog!

[03.06.16 17:36:08]

[03.06.16 17:40:05]

@webmasterX: multunesc, e perfect!

[03.06.16 18:02:56]

@mugur007: Acum e altceva! Te poți odihni! Să nu uiți că poți solicita la oricare din articolele tale o melodie care ilustrează textul mai bine sau o melodie preferată de tine, în ton cu ideile și sentimentele așternute în review. Succes!

[04.06.16 16:13:46]

Am reusit sa termin cursa. Despre emotii, aventura si provocare... in curand

[04.06.16 16:58:50]

@mugur007 - Normal, doar esti AFA-ist! Astept "in curand"-ul! Bravo!

[04.06.16 17:17:23]

@Zoazore - Cursa a durat in jur de 35 min, cred ca mi-am depasit limitele, Kamelia a cantat de mai putine ori decat m-as fi asteptat- astept confirmarea locului ocupat.

[05.06.16 11:55:47]

@mugur007: locul 210. Avand in vedere ca am stat sa fac si poze... am aruncat si sticla la cos... in timp ce alergatorii le aruncau pe jos... desi semnezi un regulament sa pastrezi curatenia... pana la urma e mai importanta cursa decat finalul

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[05.06.16 19:34:21]

@mugur007 - Corect! Da, de fapt, nici nu-i important locul pe care ai terminat! Important e că ai participat și te-ai simțit bine făcând asta! Bravo și pentru păstrarea curățeniei!

[05.06.16 21:52:28]

@mugur007: Felicitări! Ai dreptate, este foarte importantă participarea, nu locul obținut. Pentru mine, ești un campion. Ai respectat regulamentul, ai alergat alături de oameni care nu au fost la prima experiență, ai făcut și poze, ai avut o zi plină! Bravo! Mișcarea înseamnă sănătate, alergarea îți oferă o senzație puternică de libertate. Chiar dacă nu alergi după fericire, ea nu te va ocoli! Muzica îți ține ritmul, un ritm allegro care te va înveseli mereu! Sănătate maximă!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

mishu, mugur007, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi:

• pagină generată în 0.065232038497925 sec