ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2016

Sub orice critică

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Sejur Italia - Sorento

Inpreuna cu sotia, am petrecut un sejur de 7 nopti (8zile) in Italia la Sorento (vorba vine) ca de, asa este programul cu Senior Voyage: Italia - Sorento "Bella Italia".

Dupa un zbor placut cu Blue Air, am aterizat in Napoli unde am fost asteptati de un agent de turism (ghid roman) si dupa ce ne-am urcat in autocar am pornit pana in centrul orasului contrastelor Napoli unde am vizitat mai multe obiective destul de inportante ale acestiu oras.

Din Napoli am pornit spre statiunea Sorento unde am vizitat centrul cat si cateva obiective inportante ale frumoasei statiuni.

Spre seara ne-am indreptat catre hotelul Meridiana si am ramas complect dezamagiti vazand ca autocarul se indeparteaza destul de bine de statiunea Sorento. Am urcat pe varful unui munte pe niste stradute foarte stramte cu o circulatie destul de anevoioasa si am fost opriti in fata hotelului Meridiana unde am coborat tot grupul de romani.

Hotelul de patru stele (pe cer) era inconjurat de gradini cu zarzavaturi ale localnicilor si de multe (foarte multe balarii). Privind spre hotel am fost foarte dezamagiti vazand crapaturile balcoanelor sau (ma rog) a teraselor care erau gata sa cada datorita crapaturilor mari si evidente create in decursul timpului.

Intreg grupul de romani printre care ne numaram si noi am fost total nemultumiti cu privire la cazarea in acest hotel iar unii din turisti au refuzat de prima data sa fie cazati in acest hotel, telefonand in Romania la agentiile de turism de la care si-au cumparat biletele.

Noi (eu si sotia), am primit o camera cu fata spre balarii, aceasta neavand balcon. Am solicitat sa ni se schimbe camera dar ni sa spus ca nu se poate si sa mai asteptam o zi sau doua pana se elibereaza alte camere. O mare MINCIUNA a ghidului roman intrucat intregul hotel era ocupat doar cu grupul de romani cu care de fapt am venit si noi.

Demipensiunea pe care Italienii din comuna Lettere ne-a fost servita a fost cat se poate de ingrozitoare!! Nici nu vreau sa ma gandesc la meniul pe care acestia ni l-au servit timp de 8 zile. Aceiasi mancare in fiecare zi. cu foarte mici exceptii. Micul dejun a fost format din doua feluri de salam sarat si de proasta calitate, acelasi iaurt, gem (de foame) si pachetele mici cu unt. Cafea infecta si ceai la pliculet. Ei au zis ca toate produsele pe care ni le-au servit erau tip BUFET (de dugheana ieftina).

Cina a fost si mai dezastruoasa... Supe crema pe care nu le puteai manca de sarate ce puteau fi, paste italienesti din prima pana in ultima zi si o bucatica de peste sau carne cu cartofi prajiti... Ptiu!!

Fetele de masa intotdeauna au fost murdare, multi dintre turisti chiar le-au fotografiat, totul era servit cu zgarcenie pana si scobitorile erau numarate...

De la inceputul sejurului pana la sfarsit nu a fost schimbata lenjeria patului!!!

Hotelul nu putea oferii absolut nimic turistului, nici macar piscina (vorba vine are doar cativa cm.) era umpluta cu apa de ploaie murdara si plina cu petale de flori si frunze cazute din copacii care o inconjura. N-a facut nimeni baie in ea si sunt ferm convins ca n-o sa faca nimeni vreodata.

Sambata si Duminica se organizeaza nunti in restaurantul hotelului asa ca zgomotul creat de cei care canta este infernal.

Nu recomand nici macar dusmanilor mei acest hotel!!

Si nici hotelul Canonica care se afla in imediata apropiere a hotelului Meridiana, nu este mai breaz... turistii romani cazati la acest hotel au fost la fel de dezamagiti cu privire la cazare si masa.

Ca sa poti ajunge in Sorento (statiune) trebuia sa iei un autobuz care te costa 2 euro, sa mergi pana la gara intr-o alomeratie infernala si de acolo sa iei trenul cu care mergeai 5 sau 6 stati pana in Sorento.

Excursiile optionale au fost singurele posibilitati de a te simtii bine in comuna Leterre. Acestea erau destul de scumpe dar alta posibilitate de a-ti petrece timpul liber nu exista in zona respectiva. La hotelul Meridiana nu exista nici macar posibilitatea sa stai pe o banca si sa admiri tot ce este in jur.

Nu recomand nimanui acest program al Senior Voyage!!! Evitati aceasta locatie!! Ghidul roman a fost cat se poate de indiferent cu privire la nemultumirile turistilor cazati in acest hotel acesta comunicandune ca el nu are nici o vina si ca nu poate sa telefoneze in Romania pentru a ne schimba hotelul. De la inceputul sejurului ar fi trebuit ca intreg grupul de romani sa nu accepte aceasta locatie infecta... dar pe viitor vom sti mai bine ce avem de facut. Acesta a fost si scopul Agentiei care a organizat acest sejur... sa ne cazeze intr-un hotel in care n-ai posibilitate sa faci absolut nimic si sa le cumperi lor toate excursiile obtionale!

Am venit acasa foarte dezamagiti si vreau ca prin inpresiile pe care le-am facut. alti turisti sa nu mai fie inselati si la fel de dezamagiti asa cum am fost noi.

Trimis de iacobcorneliu* in 02.06.16 12:54:17
    Validat / Publicat: 02.06.16 14:33:52
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 5059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iacobcorneliu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [02.06.16 14:32:02] »

Mutat în rubrica "Meridiana Grand Hotel Ristorante [Lettere], SORRENTO / AMALFI" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 46&ridAnt=68978

alex1968 [04.06.16 19:33:01] »

Eu am fost prin acelaşi program, în urmă cu doi ani, în aprilie 2014 (de Paşte). Mai fusesem anterior într-un program cu seniorii pe Costa del Sol (la Benalmadena), cu ocazia Revelionului 2013/2014, unde fusese totul la superlativ. La Meridiana condiţiile de cazare şi masă au fost diametral opuse faţă de cele din Spania. Şocul meu a fost şi mai mare pentru că înainte de plecarea la Napoli m-am uitat pe Tripadvisor, iar recenziile pentru Meridiana erau excepţionale. O să-mi fac timp peste câteva zile să scriu şi eu un review de acolo, pentru că de mult timp mi-am propus, dar timpul ăsta - bată-l vina - nu prea mi-a permis.

Noi am fost un grup de 37 de persoane cazat la Meridiana (cred că eram singurii turişti din hotel în acea perioadă). Pentru marea majoritate, nemulţumirile au fost legate de masă. De pildă, la micul dejun în primele zile se aducea mâncare care ajungea doar la câteva persoane (şi asta nu pentru că românii şi-ar fi umplut farfuriile, ci pentru că efectiv cantitatea ajungea pentru porţii modice doar la o parte dintre turişti). După vreo 3 zile, când oamenii au protestat mai vocal la ghidă, au început să aducă pentru toată lumea.

În ceea ce mă priveşte, aspectul cel mai deranjant a fost legat de cazare şi abia apoi de masă. Vreau, însă, să remarc că excursiile organizate au fost minunate, am fost la Roma, la Pompei, Caserta etc. - am fost, de fapt, în toate excursiile organizate (ceea ce a urcat cu mult costul întregului sejur). Am avut o singură zi în care nu s-a organizat nicio excursie şi, pentru că într-adevăr în Lettere (localitatea în care este situat hotelul Meridiana) nu aveai ce să faci, ne-am unit mai multe persoane şi am închiriat un microbuz care ne-a dus la Napoli.

Vreau să remarc, însă, că spre deosebire de turiştii care au fost acum, în perioada în care aţi fost dvs., la momentul în care am fost eu, în urmă cu doi ani, românii cazaţi la Canonica au fost foarte mulţumiţi (am fost şi eu "în recunoaştere" la Canonica, iar diferenţa mi s-a părut uriaşă, cu multe "bile albe" în plus pentru Canonica).

Mai multe voi povesti când voi scrie propriul review, dar pot spune cu certitudine că pentru viitoarele sejururi nu voi mai lua în calcul această variantă de "turism social". Dacă aduni toate costurile şi excursiile, se poate merge, cu aceeaşi bani (sau poate chiar mai puţin) la un hotel decent, situat într-un loc accesibil pentru a te putea deplasa şi individual.

webmaster26 [04.06.16 20:34:23] »

@alex1968 -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

alex1968 [04.06.16 20:48:26] »

@webmaster26 - Am menţionat în ecou că voi scrie, în zilele următoare, un review.

alex1968
    Alte impresii din această RUBRICĂMeridiana Grand Hotel Ristorante [Lettere]: