ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2016
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
MAR-2016

IV - Castelul Neuschwanstein. Îmi daţi voie ca pentru o zi să fiu prinţesă?

Trebuie sa recunosc faptul ca doar visam sa ajung la acest castel. Il admiram de fiecare data cand vizionam un film Walt Disney, il admiram in poze, il vedeam in diferite reportaje dar nu m-am gandit niciodata ca voi ajunge acolo.

Dar, cum sunt o persoana optimista si stiu ca orice vis este realizabil, trebuie doar sa speri si sa crezi ca acel vis ti se va implini, iata-ma in drum spre acest castel.

Eram atat de entuziasmata si atat de emotionata de nici nu va pot spune.

De asemenea, trebuie sa va marturisesc faptul ca nu vorbesc germana si inca imi este foarte greu sa pronunt numele acestui castel. Mi-am facut pe o mica hartie ceva mazgaleli cand ii tot auzeam pe nemti cum pronunta si a iesit ceva in genul: “noy-shvawn-stine”... degeaba... offff, tot nu pot pronunta. In fine, eu ii spuneam castelul cu lebada si atunci automat stiam despre ce vorbesc.

Numele castelului inseamna de fapt “Piatra din noua lebada”. Numele castelului deriva din numele unui personaj al unei opere de-a lui Wagner (castelul a fost un omagiu pentru compozitorul Richard Wagner) -“cavalerul lebada”. In limba germana schwan inseamna lebada (noroc ca se aseamana cu limba engleza-swan).

Regele Ludwig II era obsedat de lebede astfel incat atat in acest castel putem vedea motivul lebedei peste tot si nu doar in acest castel cat si in celalalte castele ale lui Ludwig II.

Am plecat de dimineata, undeva la ora 9:00 din Reichertshausen, pe drum am oprit sa luam micul dejun in Kreuzhof, am mai facut o oprire pe autostrada apoi o ultima oprire in Bannwaldsee.

Parca tot universul stia ca voi merge sa vizitez castelul Neuschwanstein deoarece vremea era superba, senin, cald si soare desi se anuntase vreme urata si cu o zi in urma ninsese.

Intr-un final am ajuns in orasul Hohenschwangau, care este amplasat la poalele castelului Neuschwanstein. Am parcat acolo masina (5€ parcarea) si am putut vedea ambele castele. Oau... mi s-a taiat respiratia...

In oras nu sunt foarte multe de facut. Magazinuri de suveniruri si multe restaurante.

Din oras am cumparat biletele pentru castelul Neuschwanstein. Se pot cumpara mai multe bilete si se poate face o combinatie intre mai multe castele. Noi am dorit sa vizitam doar Neuschwanstein astfel incat am platit 12€ de persoana plus 4€ (daca imi aduc bine aminte) pentru audio guide.

Puteti sa va rezervati si online biletele accesand site-ul: hohenschwangau.de/ticketcenter.0.html

Programul de functionare al casei de bilete:

Din aprilie pana pe 15 octombrie 8:00-17:00

Din 16 octombrie pana in martie : 9:00-15:00

Programul de vizitare al castelului Neuschwanstein:

Din aprilie pana pe 15 octombrie : 9:00-18:00

Din 16 octombrie pana in martie : 10:00-16:00

Castelul este deschis zilnic, exceptand ziua de 1 ianuarie si 24/25/31 decembrie

Desi coada la bilete era pana afara, nu am stat mai mult de 6-7 minute. O asa organizare nu am vazut de mult.

Un alt lucru ce m-a lasat cu gura cascata a fost sistemul lor. O sa va explic imediat. Cand am dorit sa cumparam bilete, ne-au intrebat cu ce vom urca. Le-am spus ca pe jos. Apoi ne-au intrebat ce limba preferam si daca dorim ghid sau audio guide. Le-am spus ca nu dorim ghid ci audio guide in engleza.

Dupa aceea ne-au fost emise biletele, care aveau inscriptionate ora si un numar. Pana la ora respectiva noi trebuia sa fim la castel si sa urmarim numarul respectiv. Se intra in casel extrem de organizat, ora era respectata, la fel si numarul inscriptionat pe bilet. Sincer, pana atunci nu mai intalnisem asa ceva. Un lucru extrem de inteligent si extrem de bine pus la punct.

Urcarea a durat cam 30 de minute, cu pauzele pentru poze, bineinteles.

Exista si un autobuz care, contra cost (2€) urca pana la castel, dar in ziua cand am mers eu autobuzul nu functiona pentru ca ninsese cu o zi inainte si exista risc de alunecare.

Un alt mijloc de transport ca sa ii spun asa catre castel mai era... caleasca trasa de cai, care costa 5 €. 4 cai imensi trageau mai multe persoane pana sus si inapoi. „Statia” cailor era jos, langa casa de bilete.

Nu trebuie sa va spun ce era pe dealul pe care am urcat... mizerie de la cai de pffff...

Cand urcam am vazut si alte indicatoare si citisem ca se poate ajunge si de pe podul Marien Brucke la castel si de acolo ar fi fost o priveliste superba dar din cauza vremii acea portiune era inchisa.

Un lucru dezamagitor pentru mine a fost faptul ca fotografiatul sau filmatul in incinta castelului sunt strict interzise. Sincer va spun, nici nu am incercat sa fac poze pe furis. Nu am vrut sa risc o amenda in primul rand si in al doilea rand am vrut sa ma consider un turist care respecta regulile. Punct si atat. Desi as fi „scos” poze superbe si mi-as fi dorit sa „fur” macar o poza, am preferat sa imi intiparesc in memorie cele vazute si daca voi vrea sa imi readuc aminte de castel si de interiorul sau voi cauta poze pe internet.

Ok, sa revin la castel.

Dupa acel urcus pe care le-am facut, am reusit sa ne tragem sufletul si apoi sa intram in castel. In sfarsit ne venise randul. Ora a fost respectata si dupa ce am intrat ni s-a dat audio guide-ul si am asteptat in rand sa se stranga toata lumea.

A fost fascinant sa folosesc audio guide-ul. In sfarsit era linste in jurul meu si putut admira fiecare coltisor al castelului fara sa aud lume razand, urland si asa mai departe. Toti erau civilizati.

Cateva date si informatii pe care le-am aflat, retinut si placut despre castelul Neuschwanstein

Nu cred ca se poate vizita castelul pe cont propriu. Adica trebuie sa optati fie pentru ghid audio fie pentru ghid normal. Acest lucru poate fi „suparator” pentru unii, in special daca veti intalni grupuri de 50-60 de oameni si veti intra cu acestia in acelasi timp in castel. Eu totusi am avut noroc si nu am fost foarte multi in grup, majoritatea oameniilor fiind extrem de civilizati.

Recomand audio guide-ul si datorita faptului ca se aude mai bine si datorita faptului ca mergeti in ritmul dvs. Daca ati ascultat deja ce va spune in incaperea respectiva iar ceilalti nu au terminat, aveti timp pentru a admira operele de arta sau pur si simplu pentru a reasculta mesajul cu informatii.

Limbile in care exista audio guide sunt: japoneza, franceza, spaniola, italiana, ceha, slovena, rusa, poloneza, chineza, portugheza, maghiara, greaca, coreana, thailandeza si araba. Bineinteles si engleza si germana... acestea le-am lasat la urma pentru ca noi am optat pentru engleza...

In mod normal pe toate site-urile veti gasi ca turul dureaza undeva la 30 de minute. Dar eu cred ca dureaza mai mult.

Am ajuns undeva la ora 10:30 (ne-am luat biletele, etc.) si pe la ora 11:15 eram deja sus la castel, iar de iesit din castel am iesit undeva la 12:15 si am inceput coborarea iar la ora 12:58 eram deja la baza castelului si ne pregateam sa laum pranzul (ca o mica paranteza stiu cu exactitate orele ptr ca le am din poze...).

Deci... cu aproximatie am stat in castel cam o ora... nu 30 de minute cum este afisat peste tot pe internet.

Palatul a fost conceput ca un refugiu personal pentru regele Ludwig al II-lea, acesta apucand sa stea doar o zi in acest castel. In 1886 a fost deschis pentru vizitare. Peste 60 de milioane de oameni au vizitat acest loc magic. Mai mult de 1,3 milioane de oameni il vizitează anual, uneroi sunt si 6.000 de oameni care viziteaza zilnic acest castel (in timpul verii in special). Palatul a aparut în mai multe filme și a fost sursa de inspiratie pentru Walt Disney, in special in filmul „Frumoasa din padurea adormita”.

Cea mai mare parte a castelului nu este terminata. Doar o treime din castel a fost terminata înainte de moartea prematură a regelui Ludwig al II-lea. Daca imi amintesc bine am vizitat doar 6 sau 7 camere in turul facut.

Operele de artă din castel au fost incredibile și am aflat ca regele Ludwig avea o pasiune pentru artă - care a fost reprezentata în mod clar în interiorul zidurilor castelului. Regele a murit foarte tânăr în condiții suspecte.

Cea mai mare sală din castel este Sala Cantaretilor sau Sala Muzicii (Hall of Singers/ Music room), care a fost proiectata pentru a fi un amestec format dintr-o sală de bal și o sală de concerte.

De asemenea, in castel nu există nici un tron, deoarece Sala Tronului nu a fost finalizată înainte de moartea lui Ludwig. Sincer, Sala Tronului mi s-a parut spectaculoasa. Din nou, regret faptul ca nu am putut fotografia.

Am avut sentimentul ca sunt într-o biserică si intuiția mea era corecta- sursa de inspiratie pentru aceasta camera a fost biserica bizantina Sfânta Sofia din Istanbul.

La câțiva pași de sala tronului, este dormitorul regelui. Sincer, nu aș vrea să dorm într-un loc ca acela. Pentru a se realiza tamplaria din dormitorul regelui au fost angajati 14 dulgheri care au lucrat mai mult de 4 ani la aceasta opera de arta daca ii putem spune asa.

Castelul Neuschwanstein poate arata vechi, dar este destul de nou în ceea ce privește vechimea castelelor. A fost construit între 1869 și 1886. Acesta niciodată nu a servit ca refugiu pentru catolici în timpul Războiului de 30 de ani cum ar fi Castelul Hohenzollern.

Castelul Neuschwanstein a fost construit pentru confort, cu incalzire centrala, apa curenta, toalete, sistem electric cu un clopot pentru a convoca servitorii și chiar un ascensor alimentar!

Daca imi amintesc eu bine, designerul castelului a fost Christian Jank. El nu a fost chiar un arhitect, ci un designer de teatru.

Bucataria a fost ultima cameră prin care am trecut, iar după aceea a trebuit să cobor cateva scări, apoi am trecut printr-un tunel lung, care ne-a adus în cele din urmă afară.

Nu am pomenit nimic despre Castelul Hohenschwangau deoarece nu l-am vizitat. Acesta arata superb pe dinafara si sunt sigura ca si interiorul este la fel de spectaculos.

Desigur, acesta se afla langa castelul tocmai prezentat si vizitat de mine si daca doriti il puteti vizita si pe acesta. Eu totusi am dorit sa ma bucur in liniste de castelul Neuschwanstein si sa fie singurul vizitat in acea zi. Tocmai de aceea spun eu, o sa mai am un motiv in plus pentru a reveni in acea zona.

Trimis de GabrielaG in 30.05.16 17:25:53
Validat / Publicat: 30.05.16 18:02:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 5044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nu cred ca poza mai are nevoie de vreo descriere.

Dragoș_MD [30.05.16 18:26:20] »

@GabrielaG -

Am pozat castelul din toate unghiurile posibile

De ce induci publicul în eroare? De sus NU l-ai pozat.

Și (doar în opinia mea)... cred că exagerezi puțin (mai mult) cu postprocesarea.

GabrielaG [30.05.16 18:29:34] »

@Dragos - Hehe, din pacate inca nu am o drona la dispozitie, dar promit data viitoare sa il pozez si de sus

Poate aveti dreptate... ce e drept, la primele 3 poze m-am "jucat" putin (poate putin mai mult) la culori, imagine, claritate, etc.

La restul pozelor e doar un filtru de culoare pe care l-am aplicat automat.

Daca aveti sugestii sau "reclamatii" sunt deschisa pentru a accepta orice sfat. Chiar v-as ruga pentru ca doresc sa imi imbunatatesc tehnica.

Michi [30.05.16 21:10:57] »

@GabrielaG - Reviewul tău este plin de amănunte interesante. Mi-a adus aminte de excursia pe care am făcut-o în 2006 cu un grup organizat. Am şi scris un review despre castelele Bavariei. Noi am urcat cu caleaşca şi personal am scutit oboseala. Află că am fotografiat subversiv în draci cu aparatul ţinut mai jos (dealtfel n-am fost singura) profitând de neatenţia ghidului şi pozele le-am postat. După ce ţi-am citit reviewul am revăzut pozele de interior. Cât despre pozele tale, ai şi ochi şi aparat.O minunăţie!

dorgo [31.05.16 07:13:50] »

@Dragos - E-un castel atat de frumos, incat merita sa-l fotografiezi si "pe dedesubt", din beci, cred ca e cel mai frumos castel din Europa, (talonat indeaproape de cateva castele de pe valea Loairei, mai ales Chambord), motiv pentru care Compania Disney a plantat o imitatie a lui (Neuschwanstein) in mijlocul fiecarui parc Disneyland.

mishu [31.05.16 09:36:15] »

Am vazut inca de aseara acest articol insa nu l-am citit, am vrut sa ii aloc ceva mai mult timp acum dimineata.

Foarte frumos, iar ecourile sunt precum niste care imi zic, hai du-te! Binenteles ca ma si gandeam cum sa fac poze in interior, normal, si asta doar pentru a ma bucura mai mult de cele vazute avand in vedere ca toti au laudat acel castel. Felicitari, votat cu mare placere.

GabrielaG [31.05.16 10:41:33] »

@Michi - Ma bucur sa aud ca ati gasit in articolul meu informatii interesante. Va multumesc pentru timpul acordat citirii lui.

Noi nu am fost cu grup organizat, ceea ce m-a bucurat. Am putut urca in liniste. Mai nou am devenit o persoana mai comoda, dar cand am vizitat castelul eram atat de energica incat puteam urca si muntii Cel putin deboram de energie. Dar pentru a scuti oboseala este chiar recomandat a se urca cu acea caleasca.

Hmmm, eu nu am fotografiat deloc. Nu m-am riscat. Ati avut noroc destul de mare ca nu v-a vazut cineva, din cate intelesesem exista amenzi destul de mari pentru cei care pozeaza.

Poate daca ma straduiam si eu putin reuseam sa "prind" vreo poza. Si nu neg faptul ca am fost tentata a face poze...

Dar... cu ajutorul dvs si al altora care mai reusesc sa pozele + pozele care se afla deja pe internet reusesc sa imi aduc cu drag aminte de interiorul castelului.

Multumesc pentru aprecieri. Fotografiatul este un nou hobby de-al meu... aparatul nu este unul cine stie ce, nici macar profesional nu este. Ma mai "joc" din cand in cand cu programe de editat poze, mai "umblu" putin la culori tocmai pentru a face pozele cat mai frumoase

GabrielaG [31.05.16 10:46:31] »

@dorgo - Hehe, la asta nu m-am gandit. Pe "dedesubt" si pe "deasupra" nu l-am fotografiat!! Dar promit data viitoare sa incerc sa o fac )

Inauntru, dupa cum am mentionat si in articol fotografiatul era interzis, altfel va ganditi cate poze as fi facut??!!!

Dupa Castelul Neuschwanstein am mai vizitat si alte castele dar sincer, acesta m-a impresionat cel mai si cel mai mult.

Era visul meu de cand mersesera bunicii mei in '99 in Germania si vizitasera acest castel. Mi se pusese "pata" rau sa il vizitez... si intr-un final mi s-a indeplinit dorinta.

E bine daca o sa ma mai "lovesc" de acest castel si in alte parti... daca voi ajunge vreodata intr-un parc Disneyland.

GabrielaG [31.05.16 10:51:54] »

@mishu - Multumesc Mishu pentru timpul acordat citiri articolului!

Pai... du-te! Sincer! Este un loc splendid.

Nu te poti teleporta doar acolo? Sa mergi pana la Castelul Neuschwanstein si dupa aceea inapoi acasa?

Ehh, intr-adevar tentatia este mare... si eu as fi vrut sa fac poze dar am motivat de ce nu am facut-o.

Desi nu am inteles de ce fotografiatul este interzis. Ar trebui sa dezbatem pe tema asta.

Ar trebui sa lase fotografiatul fara blit... ok, inteleg ca blitul altereaza/afecteaza, etc. incaperile dar fara blit ar trebui sa fie permis (cel putin in scop personal).

In alte castele fotografiatul a fost permis... deci?

Poate pana ajungi tu sa se mai schimbe ceva... o sa fac o petitie online

Multumesc de vizita.

Michi [31.05.16 11:21:37] »

@GabrielaG - Nici eu nu am un aparat bun dar fără poze, le-aş încurca pe toate. Fac foarte multe şi când le revăd îmi aduc aminte de toate amănuntele.

GabrielaG [31.05.16 11:29:41] »

@Michi - Aveti mare dreptate. Pe langa faptul ca atunci cand vizitam ramanem cu amintiri, cel mai placut mod de a ne readuce aminte de locurile vizitate sunt pozele.

Ma gandesc pe vremuri, acum... multi ani can mergeam in vacante si nu exista aparatura moderna ci doar aparatul foto cu film abia asteptam sa scot de la developat pozele.

Acum nu le mai imprim dar de fiecare data cand doresc sa imi aduc aminte de un loc vizitat gasesc in laptop sau pe dvd-uri pozele si gata. Mult mai simplu si mai comod...

webmasterX [05.09.16 18:10:37] »

Mutat în rubrica "Castelele Neuschwanstein [Fusen] şi Hohenschwangau, SCHWANGAU" (nou-creată pe sait)

GabrielaG [08.09.16 13:48:02] »

@webmasterX: Super Multumesc

dorgo [09.09.16 06:56:37] »

@dorgo: He, he... vezi de-aceea e bine sa faci poze, cand e ora inchiderii si ghizii sunt obositi, sa intri pe alta poarta, cea de la iesire, unde nu platesti nici un cent si a faci poze in interior acolo unde simti ca nu prea sunt camere video sau supraveghetaori. In strainatate n-am avut probleme (decat odata in Toiru Eiffel, am fotografiat cativa copii si educatoarea m-a rigat sa sterg poza-dar am refacut-o fara copii)... in Luvru nu era voiie in zilele cu intrare libera, dar am facut totusi muuulte "Oh, c"est pas possible monssieur, pas de photos"", dar cam atat, supraveghetoarea o spunea cu jumatate de gura, nu m-a pus sa sterg poza... in Thassos, la Iris Gold am facut poza, apoi mi s-a spus ca de fapt n-aveam voie, in biserica Sf. Mihail din aceeasi insula nu era voie dar am facut cateva, in Lefkada, la fel intr-o expozitie marinareasca dintr-o manastire, de-abia dupa 3-4 poze, a vanet un tanar pe un ton bland si mi-a zis ca nu e voie dar pe la noi... e altfel... la Sarata Monteoru, de la intrare, cum am indreptat aparatul spre unul din bazine, au sarit doi body-guards si mi-au zis ca nu e voie doar cu apobarea sefei (era nora primului ministru Vacaroiu-am facut poze prin sarma gardului), la baile Marghita, la fel patroana m-a scos afara (pacat de drum, ca era post), cu un imperativ "no photos" catre bazinele aprope goale, nici afisului cu preturi n-am avut voie sa-i fac poze, la Olanesti am dat ciubuc, ca sa intru la un izvor aflat intr-un pavilion "sub cheie", ca sa fac o poza scurta... si duminica trecuta la Peles o d'soara ghid draguta ne-a spus calm ca pt foto trebuie sa mai achitam 35 de lei si daca facem totusi, camerele de supraveghere functioneza si daca n-am platit... bla, bla, bla... dar de fapt fiecare-si face politica proprie, n-ai ce comenta, doar ai ce constata.

GabrielaG [09.09.16 11:37:22] »

@dorgo: Buna ziua,

Este decizia fiecaruia de a face poze in locurile interzise... eu am scris in articol si am argumentat de ce nu doresc sa incalc regulile. Intr-un fel sa stiti ca nu mi-a parut rau ca nu am facut poze in interior. Le pot gasi pe internet cand doresc sa imi aduc aminte ce am vizitat. De asemenea, a fost pentru mine o surpriza enorma sa descopar interiorul castelului fara sa fi vazut inainte (in poze) cum arata. Astfel, entuziasmul a fost maxim deoarece nu stiam ce ma asteapta...

Inteleg ce ati vrut sa subliniati, faptul ca la noi in Romania imediat toti "sar" si se sesizeaza daca faceti poze unde este interzis dar in strainatate nu zice nimeni nimic.

Nu va pot confirma acest lucru dar va cred pe cuvant... eu nu m-am riscat niciodata si nici nu cred ca o voi face...

PISICAANA [01.11.18 12:13:39] »

Felicitari pentru articol! Plin se informatii. Am facut si eu o rezervare pentru luna decembrie. Cand am primit mesajul cu rezervarea, am citit ca nu este permis accesul in castel cu bagaje voluminoase si ca nici nu au loc de depozitare. Va amintiti daca se poate intra totusi cu un rucsac?

GabrielaG [01.11.18 14:34:07] »

@PISICAANA: Ma bucur mult sa vad ca lumea inca imi citeste articolele si ca le gasesc utile si folositoare. De pe acum va doresc vacanta placuta.

Hmm, sincer nu imi aduc aminte legat de bagaje voluminoase sau de vreun loc unde sa lasati bagajele... oricum totul e organizat perfect deci parerea mea este ca nu ar trebui sa va ingrijorati ptr ca o solutie tot se gaseste

dorgo, GabrielaG, Michi, mishu, PISICAANA
Alte impresii din această RUBRICĂCastelele Neuschwanstein [Fusen] şi Hohenschwangau: