ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
MAY-2016

Festivalul urban „Femei pe Matasari” - Bucuresti, 27-29 Mai 2016

Care a fost primul gand care v-a venit in minte citind acest titlu, mai ales partea cu Femei pe Matasari, normal ca si mine v-ati gandit la legatura stransa care exista intre strada Matasari si o anume bresla, insa aceasta strada a dat nastere unui eveniment care acum se afla la cea de-a 6-a editie “Festivalul Urban- Femei pe Matasari” si care isi doreste sa se dezvolte cat mai mult. Este un eveniment in care femeia este in centru atentiei cu tot ce poate insemna ea sau care are legatura cu ea, inseamna asa cum spun organizatorii “Frumusete, oras, schimbare. Libera si creativa exprimare”.

Festivalul este organizat pe parcursul a 3 zile, nu are o data fixa este insa la sfarsit de saptamana, astfel incat anul acesta el a fost organizat incepand cu data de 27.05 ora 19.00 si incheindu-se in data de 29.05 ora 23.00.

Aceste festival a scos in strada arta si frumosul, am avut moda, muzica, teatru, expozitii diverse dar si proiecte speciale la care spectatorii erau invitati sa nu fie doar simpli spectatori ci sa participe si ei la eveniment.

Copiii au fost invitati sa ia parte la preparare de prajituri, sau la ateliere de pictura. Erau amenajate spatii cu iarba pe care erai poftit sa pasesti. A calca pe iarba intr-un oras de betoane este o dorinta fierbinte a multora dintre noi (din fericire stau la curte si este cea mai mare placere a mea sa merg vara desculta orin curte).

Am vazut tot felul de expozitii de moda si tot felul de tendinte, traversai strada de pe o parte pe alta pentru a vedea totul. Am vazut papioane din lemn, cosuri decorate foarte dragut, palarii interesante cu ochelari, tonete cu prajituri sau inghetata homemade (preturile cam saltate insa), zona de relaxare si unde scaunele erau reprezentate de baloti de paie.

Nu existau 2 locuri care sa aiba acelasi lucru (poate ca mai semanau insa nu se pune). Am vazut bijuterii lucrate din piese de ceas, lumanari in diferite forme, puteai sa-ti faci chiar si un tatuaj semipermanent cu henna in niste modele minunate.

Se organizau chiar si diverse concursuri, cum a fost si un concurs care a fost prezentat si la televizor, “Fuga pe tocuri” si nu de tocuri, si aici au fost competitii pentru fete la care incaltarile erau pe categorii (15 cm…) cat rezista fiecare, insa au fost si baieti pe tocuri, si inca ce tocuri, de puteau fi invidiati de fete fara nici o problema.

S-a organizat chiar si un concurs numit vanatoarea de comori unde te inscriai si primeai niste indicii urmand sa descoperi comoara si sa fii premiat daca erai dibace.

Am mai cules informatii utile pentru bucuresteni (sau eventualii turisti ai Bucurestiului) de la Asociatia Cultour care pe baza de voluntariat organizeaza tururi gratuite prin Bucuresti si se pare ca si in Brasov.

Mai multe despre ei puteti citi aici www.asociatia-cultour.ro

Mai multe o sa vedeti in poze si cu explicatiile de rigoare, in final chiar si asa nu ne-am putut abtine sa nu luam macar o clatita, astfel incat pentru flacaul cel mic care ne astepta acasa (nu faceam mai mult de 5 minute pe jos, iar la noi concertele se auzeau foarte bine, va dati seama cum s-a auzit acolo) am luat o clatita cu Nutella iar pentru noi o clatita cu sunca, cascaval si salata.

E un loc in care este frumos sa mergeti pentru a va relaxa, a simti o atmosfera chiar si retro in unele locuri, potrivita pentru o zi de weekend cand lasi de o parte grijile si vrei sa iesi din rutina zilnica. Acum s-a incheiat editia a 6-a, participati insa la urmatoarea si o sa va placa.

Accesati femeipematasari.ro (pentru 2017) sau pe FB pentru a vedea cum a fost anul acesta.

Trimis de mishu in 30.05.16 12:45:41
Validat / Publicat: 30.05.16 16:52:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Festival Urban - Femei pe Matasari

[30.05.16 16:51:53]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

mishuAUTOR REVIEW
[30.05.16 16:56:37]

@webmasterX - Multumesc frumos

adrianbogdan
[30.05.16 19:30:48]

Buna!

Draga mea sa sti ca atunci cand am citit titlu' fix acolo la breasla aceea m-am gandit si-mi zic o fi turism sexual ceva gen Amsterdam.

Dupa aceea am citit si mi s-a parut ceva interesant asa ceva usor de weekend, zau ca mi-as fi clatit si io ochii pe la tarabe. Seamana cu un bazar balcanic. Pozele sunt dragute le-am votat.

Pupici!!!

mishuAUTOR REVIEW
[30.05.16 21:03:22]

@adrianbogdan: La asta cred ca s-ar gandi cel putin 85 % dintre cei care citesc initial titlul. Este un festival care este interesant, sunt prezentate lucruri frumoase si sunt si actiuni frumoase. Am vazut multe familii cu copii si care se bucurau de momente de relaxare pe o strada care era inchisa circulatiei, iar copiii puteau participa la activitati pentru ei, locul unde erai invitat sa calci pe iarba era interesant, zona in care se aflau balotii de paie parca nici nu era in Bucuresti, in mod sigur si anull viitor daca sunt in Bucuresti voi merge din nou.

adrianbogdan, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: