ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
MAY-2016

Dana... la 40 de ani // Pensiune-Restaurant Dana 2 [Golesti]

Acum daca va asteptati sa va povestesc despre o “fatuca” in plina maturitate va inselati, am sa va povestesc despre o pensiune-restaurant (Dana) si o aniversare frumoasa – 40 de ani…. de la terminarea liceului — sotul meu, ca eu sunt putin mai frageda :). Cum astfel de aniversari sunt de fapt prilej de reintalnire cu colegii si de aduceri aminte despre niste frumosi ani, uite asa din vorba in vorba s-au pus pe organizat intalnirea.

Si pentru ca in Focsani (cel putin la momentul liceului), in oras existau 2 mari licee Unirea si Cuza, legate de acelasi moment istoric, si-au propus sa faca si ei intalnirea impreuna. Cum insa soarta i-a purtat pe multi in afara tarii sau alte evenimente i-au impiedicat sa participe in final s-au strans cam vreo 60 de petrecareti cu partenerii de viata (sau nu).

Pentru mine nu era prima intalnire cu ei asa incat nu mi-a fost greu sa ma bucur de aniversare inca de la inceput. Ce imi place cel mai mult insa la ei este ca au pastrat legatura, se cunosc bine, isi cunosc familiile, stiu aniversarile parintilor, dar si copiilor, practic au crescut impreuna. Orasul Focsani nu este un oras mare, iar in urma cu 40 de ani era chiar si mai mic astfel incat unii dintre ei se stiu chiar de la gradinita.

Acum insa sa revenim putin si la Dana si putem chiar sa-i spunem Dana 2 deoarece mai exista Dana 1 - Focsani si Dana 3 – Lepsa.

Adresa la care gasiti mai multe despre Dana 1, 2 si 3 este pensiunidana.ro

Dana 2 este situata in Golesti (la aproximativ 3 km de Focsani) pe strada Caprioarei nr 27, si este semnalizata destul de bine astfel incat poti sa o ratezi ca intrare doar daca nu te uiti la semne. Este inconjurata de foarte multa verdeata si poate fi un loc placut de popas.

Nu am avut nevoie de cazare (normal) insa am vazut tarifele afisate, adica 170 lei camera dubla, cu mic dejun inclus si 120 lei camera single, normal tot cu mic dejun inclus.

Am studiat insa zona de luat masa, atat in interior cat si in exterior. In interior exista o zona ceva mai mare unde (unde este si zona barului dar si a receptiei) au fost asezate cele 6 mese a cate 10 locuri, dar si o zona ceva mai mica unde de asemenea mai puteau fi puse cateva mese. In continuarea salii mari mai este o sala din care se iese in curte, in aceasta sala a fost instalata muzica si s-a dansat.

Iesind in curte stau si ma gandesc daca ar fi fost petrecerea pe timp de zi ar fi fost minunat acolo si asta pentru ca exista un foisor ceva mai mare unde am fi incaput toti cu siguranta, dar si cateva foisoare ceva mai mici ci care puteau fi ferite de ochii celorlalti prin niste perdele (seara aveau rost de a proteja de frig sau alte insecte). Pe terasa s-a petrecut mult timp deoarece vremea era superba si acolo stateai comod la un pahar de vin alaturi de o tigara (pentru doritori).

Curtea mai este inzestrata si cu 2 gratare (fix si mobil), niste jucarele pentru copii si pomi fructiferi, aici nu am facut inventarul chiar la toti pomii insa am remarcat un prun, un mar si cei mai remarcati pomi au fost 4 ciresi, diferiti unul de celalalt, unul avea fructele mici, negricioase chiar insa foarte dulci, altul ceva mai deschise la culoare insa foarte, foarte amare, altul cu ele de parca acum se coceau cu nuante galben-rosiatic, usor amarui si un altul ce parea cu cirese pietroase, normal inca verzi. Astfel incat materia prima dulce o aveau. Afara in curte am tot iesit deoarece era foarte placut.

Insa sa mai revenim si la local. Aici am sesizat o meticulozitate in a aseza lucrurile pentru a crea un décor cat mai frumos (si le-a iesit). In sala in care dansam pe stalpii ornamentali din lemn (aveau si rol de sustinere) erau puse poze inramate rustic care prezentau diferitele etape ale construirii pensiunii, si era frumos sa vezi de unde s-a plecat si ce a iesit.

Sa revenim si la petrecere, avand in vedere ca eram destul de multi s-a mers pe un meniu fix, cu bauturi aperitiv Garone sau whisky (eu am profitat de amandoua, sotul se servea din plin cu apa), pe masa erau puse saleuri, platoruri cu fructe precum si castronele cu alune, caju si fistic.

Aperitivele foarte bune si ce mi-a placut a fost ca erau “preparate” nu erau doar niste mezeluri sau cascaval taiat si pus pe farfurie.

Normal ca am luat si pauza de cafea ca sa mai vorbim una, alta, au intrat chiar si in legatura pe skype cu cu doi fosti colegi care nu au putut sa vina din Canada si SUA.

A urmat o portie de fripturi (porc si pui) cu niste cartofi gen frantuzesti si o salata, totul stropit cu un vin alb de Focsani bun de tot.

Seara culinara s-a incheiat cu un tort de fructe de padure.

Tot ce a reprezentat servire, calitate mancaruri a fost asa cum trebuie, exact la momentul care trebuie si foarte rapid. De asemenea erau foarte atenti la a goli mesele, sau a suplimenta cu ce mai era cazul si de asemenea atenti la orice alta doleanta manifestata.

A fost o atmosfera foarte placuta iar muzica a fost cea potrivita pentru un astfel de eveniment, muzica anilor pentru dans si muzica gen caffe concert pentru pauze, fara a fi data tare incat sa nu te mai auzi om cu persoana.

Intr-un final glorios (eram acolo de la ora 18.00) am zis ca este cazul sa ne retragem astfel incat incarcand masina si cu alte colege am plecat spre casa.

A fost o seara minunata, intr-un loc foarte placut unde merita sa te opresti ca si loc de tranzit sau la o masa cu prietenii. este un loc unde sa te poti relaxa fara a te deranja cineva si cum s-ar spune departe de lumea dezlantuita. De altfel chiar si cand eram noi acolo au mai fost ocupate 2 foisoare care au fost izolate de noi lasand perdelele in jos.

Mai departe “tinerii mosi” s-au intalnit a doua zi la liceu dupa care au mers din nou la o terasa pentru ca in 10 ani au mai adunat multe de povestit. La liceu au avut surpriza sa mai fie organizate 2 intalniri una de 50 si una de 55 ani de la terminarea liceului.

Acestea fiind zise nu pot decat sa spun AmFostAcolo la Dana 2 si mi-a placut.

Trimis de mishu in 30.05.16 11:25:27
Validat / Publicat: 30.05.16 16:36:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FOCȘANI.

VIZUALIZĂRI: 3615 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Un loc verde aflat inainte de a intra in pensiune

[30.05.16 16:33:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante din zona Focșani, FOCȘANI" (deja existentă pe sait)

GabrielaG
[30.05.16 19:52:40]

Yuuuuhuuu... vin cu un superbonus pentru ca si asa imi e foame si am mancarea inca in cuptor. Nu gatesc deobicei dar azi nu stiu ce m-a apucat.

Locatia pare una chiar deosebita, mare. Daca te-ai distrat asta conteaza cel mai mult!

Daca voi ajunge prin Focsani o sa trec pe lista aceste restaurant.

Imi e dor de niste aperitive ca la mama lor cum se zice...rar se mai ofera asa ceva prin restaurantele noastre.

Fructe de padure? Deja? Sau era din lotul de anul trecut?

mishuAUTOR REVIEW
[30.05.16 20:55:20]

@GabrielaG: Multumesc frumos de vizita si vot, poate ca locatia nu este tocmai mare desi daca pui locurile din interior si cele din exterior iese ceva. Fructele de padure nu prea erau de anul asta, insa cred ca multe dintre fructele pe care le folosesc sunt din recolta proprie.

De obicei la astfel de ocazii imi plac aperitivele preparate, asa ca cele pe care le-am avut noi au fost minunate, ce ma amuza insa este ca destule doamne de la masa la care am stat eu nu prea au mancat, sa ma gandesc ca asa o sa fac si eu la varsta lor? Au zis ca dupa ora 19 nu prea mai mananca.

Oricum mai in gluma, mai in serios le-am spus ca urmatoarea intalnire va fi cu meniu ceai cu paine prajita ????, am fost ?????

GabrielaG, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Focșani: