ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2016
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    AUG-2013
    single

El Madrid de los Borbones

Am scris despre Madrid de los Austrias intr-un review anterior. Acum voi scrie despre contributia dinastiei de Bourbon la arhitectura Madridului.

Ultimul rege din dinastía habsburgica a fost Carlos al II-lea, insa fiindca nu a avut descendenti directi, succesiunea la tron i-a revenit lui Felipe de Anjou, al doilea nepot al lui Louis XIV (Regele Soare) si al sotiei sale, Maria Teresa de Spania. Astfel, a inceput domnia Dinastiei de Borbon in Spania, in secolul al XVIII-lea, o data cu venirea la tron a lui Felipe V. Acesta a inceput o remodelare a capitalei Spaniei, avand ca inspiratie luxosul Versailles.

El Palacio Real (Palatul Regal). Dupa incendiului suferit de austerul Palat de langa Retiro (Palacio de Buen Retiro), Felipe V, care a copilarit la Versailles, a dispus construirea unui palat regal avand ca model palatul Versailles. Initial, stilul palatului era baroc, insa pe masura ce s-a marit s-au imbinat si alte stiluri. Intrarea in palat se face pe la intrarea dinspre Catedrala Almudena (Almudena fiind patroana spirituala a Madridului). Beneficiati de intrare gratuita daca aveti legitimatii ISIC sau ITIC. Nu stiu cat costa biletul, dar cred ca putin. La intrare, la casa de bilete, cand am fost ultima data, era un tip licentiat in latina-greaca. Spun asta fiindca atunci cand ne-a vazut legitamatiile, a exclamat: “¿Pero qué tenemos aquí? ¡Dos profesoras! ”. Ne-am dus eu si cu Inma, initial. Am intrat mai inainte, fiindca noi aveam aceste legitimatii. Restul colegelor, nu. Si i-am spus ca, deocamdata…. suntem numai doua profesoare, dar mai sunt si altele la coada, colege, care nu au fost inspirate sa isi scoata cardul ITIC si asteaptau ora 18.00 cand se intra liber. Este destul de stressant sa vizitezi cu o multime de oameni la un loc un obiectiv. Sa nu uitati sa vizitati Farmacia Regala si Sala Armelor (Real Armeria), care sunt la parter.

Daca veniti dinspre Plaza de España, veti trece pe langa Gradinile Sabatini, un adevarat labirint al pisicilor. O multime de pisici stau adapostite la umbra arbustilor care formeaza labirintul. Si nu va vor raspunde daca le strigati “pis, pis!!”. Priviti de sus perfecta geometrie a acestor gradini. In noptile de vara, au loc aici concerté in aer liber, cu intrare libera. Daca veti cobori in aceste gradini, si veti iesi prin poarta opusa… la stanga, veti avea intrarea in Campo del Moro, alte gradini superbe. Pe partea dreapta aveti Principe Pie. Este o mare statie de metro, de autobuze si de RENFE. Dar si un mare centru comercial deschis non stop. Daca mergeti tot inainte, aveti Madrid Rio, traversati podul ajungeti in Casa del Campo. Daca nu traversati podul, si continuati inainte, ajungeti la Puerta de Toledo. Gustul rafinat al Dinastiei de Borbon se reflecta in aceasta poarta, dar si in Puerta de Alcalá (unde se celebreaza victoriile echipei nationale de fotbal), precum si in Puerta de San Vicente.

La stanga Palatului Regal, se afla Plaza del Oriente. Statuile din aceasta piata, initial, se aflau pe acoperisul palatului, insa o regina geloasa ca statuia sa nu a fost pusa in centru, a ordonat sa coboare statuile, motivand ca erau pera grele si afectau infrastructura. Treceti pe langa Teatrul Regal si Opera Regala si veti ajunge pe Calle Alcalá, un bulevard larg, strajuit de edificii superbe. Opriti-va la Real Academia de Bellas Artes de San Fernando, un edificiu baroc, unde se afla expuse lucrarile lui Goya, din perioada cand era pictor de curte. Tot aici veti vedea lucrarea lui Arcimboldo: La primavera, dar si statuia del Angel Caido, care poate fi admirata si in Retiro.

Regasim interesul monarhiei pentru promovarea artei si a culturii si pe Paseo del Prado. Putem contempla emblematicele fantani: La Fuente de Cibeles, la Fuente de Apolo (sau de las Cuatro Estaciones). La Fuente de Neptuno cred ca a fost mutata in Plaza Cánovas del Castillo. Tot din Paseo del Prado aveti acces la El Real Jardin Botanico y el Real Observatorio Astronomico. Aceste doua obiective formeaza alaturi de El Real Gabinete de Historia Natural, asa zisa Colina a Stiintelor. Dupa invazia lui Napoleon, Cabinetul de Istorie Naturala a fost transformat in actualul si faimosul Muzeu El Prado. Muzeul Prado nu poate fi vizitat intr-o zi. Acelasi card ITIC permite intrarea gratuita oricand. Intrare libera este in fiecare zi dupa orele 18.00 si duminica, dupa orele 17.00. Eu am fost de vreo 20 de ori la acest muzeu si tot nu pot afirma ca am vazut tot ce este expus acolo. Muzeul Prado, merita un review separat. In spatele muzedului se afla La Iglesia de los Jeronimos, vestita pentru nuntile regale care s-au celebrat aici.

Paseo del Prado se continua cu Paseo de Recoletos. Pe partea dreapta se afla Biblioteca de España. Vis – à – vis de biblioteca, se afla un restaurant dragut, favoritul meu: El Espejo. Trecand de Biblioteca Nationala, se ajunge in Plaza Colón unde puteti admira statuia lui Cristofor Columb care se afla pe un vast platou, Dedesubtul acestui platou ce afla un centru Cultural, iar in partea opusa statuii, Los Jardines del Reconocimiento si intrarea in Muzeul National de Arheologie, unde puteti admira, reproduse in marime naturala, picturile din Cueva de Altamira (Cantabria).

Voi reveni cu amanunte despre Muzeul Prado.

Trimis de cristina47* in 29.05.16 07:13:35
    Validat / Publicat: 29.05.16 08:19:40

VIZUALIZĂRI: 1444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Cibeles:Palacio de Comunicaciones. In foto nu se vede fantana de care va povesteam. In aceasta piata se ajunge fie venind pe Gran Via, fie pe Paseo del Prado, fie pe Paseo de Recoletos.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid:

• pagină generată în 0.061647891998291 sec