ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2016
ÎNSCRIS: 03.04.09
MAY-2016

Daca asa-s 2*, cine are nevoie de mai multe?

Dupa ce-am luat hotararea de a ne petrece anul asta Pastele in Grecia, mai precis pe insula Thassos, m-am apucat repede sa caut si sa achit cazarea, nu care cumva sa se razgandeasca Pufosenia ca nu mai vrea sa conduca atat :) Cum pretentiile nu ne erau deloc mari – sa fie in Thassos si sa fie pe plaja, am apelat la sfantul booking si la o agentie de pe la noi si dupa o cautare “indelungata” de aproape o juma’ de ora, am ales: Blue Sea Beach, Skala Potamia, cu doar 2 stelute pe frontispiciu. Rezervarea a castigat-o agentia de turism, avand un pret mai mic decat booking cu peste 20 de euro si mic dejun inclus. Ca si costuri: 3 nopti, camera dubla standard, mic dejun, 498 lei – mai mult decat rezonabil, ca si pret, dar parca totusi erau ceva morcovei prin zona, deh… stele putine, ieftin, iti mai da si sa mananci dimineata, hmm. In sfarsit, asta e, ne gandeam noi ca 3 zile nu-s asa multe si oricum n-o sa stam prea mult in camera.

Hotelul l-am localizat destul de usor, dupa ce am activat roamingul de date si l-am cautat pe google maps :) – a fost mai greu sa gasim Scala Potamia, ca odata ajunsi pe insula toate cele 3 programe gps instalate pe telefon ne-au lasat balta. Pentru cei ce au mai fost in aceasta statiune, pot spune ca Blue Sea Beach este lipit de Taverna Krambousa, exact pe faleza. Este format din corpul de cladire cu doua etaje situat pe faleza si un corp de apartamente, aflat imediat in spate, la care se poate ajunge trecand atat prin receptia hotelului, cat si printre hotel si taverna. Pentru cei veniti cu masinile, parcarea acestora se poate face langa corpul din spate (3 locuri) sau 50 de metri mai sus pe aceeasi strada, intr-un loc mare, semnalizat ca fiind adevarata parcare a hotelului (j’de locuri); pentru melteni, se intra pe o strada cu sens interzis si se parcheaza pe faleza :(

Hotelul nu are un lobby propriu-zis, exact la intrarea in corpul principal aflandu-se barul, care ocupa cam tot spatiul pana in ghiseul de receptie, unde am gasit-o pe Olga, cea care a facut oficiile de gazda si ne-a fost de ajutor daca am avut nevoie de ceva (de exemplu, un schimb de bec la baie). Barul are o teresa superba fix pe faleza, unde poti savura un Mythos rece la numai 2 euro, un expresso la 1.5 sau un frappe contra a 2 euro.

Am fost cazati in corpul din spate, camerele 26 si 27. Corpul de cladire este excelent compartimentat, existand trepte separate la fiecare sau la maxim doua camere si terase cu masuta si 4 scaune in fata camerelor. Cu cheia in mana, ne-am amintit de morcoveii de care vorbeam mai devreme, dupa o experienta de cazare avuta prin martie cu un hotel de pe la noi ce fusese inchis peste iarna si unde ti se cam lipeau talpile de podea si praful domnea prin camera, desi avea o stea in plus – ca si asta la care ajunseram fuse inchis pana acu’. Ce-o fi o fi, hai sa vedem… Camera este maaaaare, avand un pat dublu foarte confortabil si doua canapele, un birouas, doua noptiere langa pat, plus chicineta cu frigiderul intr-o parte, sifonier. Nu mica ne-a fost mirarea sa descoperim la 2 stele ca avem televizor (inutil pentru noi, dar era acolo), seif si… aer conditionat, toate gratis!!! Iar mirarea s-a marit gasind si telecomenzile acestor chestii la indemana si functionale, iar seiful deschis si gata de folosit – am abuzat doar de aerul conditionat, pentru incalzire, noaptea fiind temperaturi exterioare de 5-8 grade. Nu-mi venea sa cred ca poate arata atat de bine camera, tot ziceam ca ceva trebuie sa fie si aiurea. Cum praf n-am gasit pe nicaieri, chicineta era dotata cu toate cele necesare, hop… nu merge frigierul – fuga la Olga, anunta problema, vine un nene si apasa un buton pe panoul de sigurante si gata. Hmmm, pai asa repede scapara? Ia hai sa cautam ceva prin baie, ca le aratam noi. Dar am vazut baia doar dupa inca un drum la Olga, ca era becul ars –vine nenea, shimba becul si gasim o baie mare, chiuveta cu oglinda mare si etajere, vas de toaleta, cabina de dus din sticla impecabil d curata dar fara cadita (na, ca am gasit ceva!), prosoape de toate marimile inclusiv pe jos la iesirea din dus, totul stralucind de curatenie. La partea de articole de toaleta erau doar sapunele si hartie – hihi, am zis io ca mai gasesc ceva. Revenind in camera am observat si lenjeria impecabila de pe pat, in dulap inca un rand de perne si paturi in plus si storurile exterioare de la geamuri. Curatenie s-a facut in fiecare zi, ba chiar si schimb de prosoape. Woow, daca asta e camera de 2 stele, cine naiba are nevoie de mai multe?

Hotelul nu are restaurtant propriu-zis, in sensul ca nu poti servi decat micul dejun si ceva pizza sau sandwichuri – este lipit de intrarea in hotel, avand terasa comuna cu a barului, asa ca poti papa cu o vedere superba asupra marii. Micul dejun a fost ok, bun si indestulator, in regim bufet: oua in doua feluri, friganele, croasante (exista cuvantul intr-un DEX), branza feta, salamuri si cascaval, rosii si castraveti, masline, ceaiuri si lapte, portocale si aparat de stors sa-ti faci un fresh. Cafeaua… varza :) dar la cat costa un expresso sau un frappe, chiar nu mai trebuia pusa.

Am spus ca hotelul este pe plaja… De pe terasa despre care vorbeam mai sus si pana pe plaja ai aproximativ 3 metri, iar din camera din corpul din spate in care am stat si pana pe plaja ai vreo 23 de metri :) Plaja este ingusta, incap aproximativ 2-3 randuri de sezlonguri si intrarea in apa este linaaa. Cat ne-au tinut gladiolele pentru ca rece apa (adica pana putin mai sus de genunchi), n-am intalnit pietre sau alte surprize neplacute. Erau scoase cateva sezlonguri si acum, dar am vazut ca deja pregateau umbrelutele si alte chestii pentru montat.

Altele… Trebuie sa remarc oamenii, pornind de la femeile de serviciu care faceau curat si schimbau prosoape desi le spuneam sa nu o faca (n-am stiut sa o zic in greaca, dar am facut febra refuzand si ele nimic), ajungand la Olga (cea care si-a pus mainile in cap in prima zi cand i-am spus ca noi nu avem televizor in camera, dar prietenii nostri au, si a rezolvat problema imediat si cu mii de scuze pentru omisiune, iar la plecare ne-a spus ca daca dorim sa revenim vreodata sa o contactam si poate ne face o oferta mai buna decat cea de pe piata) si pana la patronul hotelului, cel care in fiecare dimineata isi scotea singur sistemul audio si toata aparatura pe terasa si punea muzica (buna) pentru noi. Remarc wirelss’ul existent inclusiv in camera cu un semnal foarte bun (au venit sa verifice daca avem semnal si afland ca nu avem, au resetat toate rooterele si ne-au dat alte parole pentru semnal full, cat sa vezi si filme online din camera). Tot aici vreau sa spun ca a fost prima oara cand am primit eu spaga platind o consumatie, fiind rotunjit in minus :D sau ca s-a intamplat sa nu aiba sa imi dea restul si au folosit-o p-aia cu “lasa ca mi-i aduci tu”.

Hai ca iar m-am intins la scris… Este un hotel/complex de apartamente extrem de bun, daca isi pastreaza serviciile pe care le-am “patit” noi. As reveni aici oricand, cu mare placere. A fost poate cea mai placuta cosmetizare a unor impresii nepostate despre cazarea proasta despre care vorbeam mai la inceputul scrierii. Ori am io bulan in alegeri, ori la altii chiar se poate. Cu toata lipsa de modestie, din doua… amandoua!

VACANTE PERFECTE!!!

Trimis de papone in 26.05.16 19:43:54
Validat / Publicat: 26.05.16 22:24:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5188 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Bucatica de plaja, fix in fata hotelului... si-o pisica :)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

[26.05.16 19:56:53]

@papone - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 47&ridAnt=68854

[26.05.16 22:24:21]

[27.05.16 08:38:09]

Na ca am prins superbonusul, felicitari.

Zoazore
    [27.05.16 09:49:50]

@papone - Faceti voi ce faceti si va "lipiti" de-o cazare buna! Bulanosule! Fiindca n-are restaurant e de doua stele! Ca altfel era de 3 pe putin!

xpac
    [27.05.16 16:30:52]

@Zoazore - In 2012 avea si restaurant! Am avut noi demipensiune!

calatorul
    [28.05.16 21:38:04]

Bine spus, am constatat si eu conditiile excelente de la multe pensiuni grecesti care nici macar nu erau clasificate pe site/ul de rezervari, Si am gasit la preturi meseriase locuri de cazare confortabile, elegante chiar si primitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

NELUTU D-tru
    [07.06.16 12:58:38]

@papone - Frumoasa descriere, asa mi-as dori si eu o cazare la 2 stele, ... deci se poate sa te simti bine si la mai putine stele.

PS:criticile tale in cazul meu au fost de folos si justificate. Respect!!!

paponeAUTOR REVIEW
    [07.06.16 13:26:47]

@NELUTU D-tru - Man, ma bucur ca ai inteles si ca nu te-ai suparat. Peace! Toate cele bune!!!

Lyvy
    [09.06.19 12:59:26]

Un nr de telefon sau alt fel de contact de la Olga, mai aveți?

calatorul, Lyvy, mishu, NELUTU D-tru, xpac, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂBlue Sea Beach Boutique Hotel: