ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2016
ÎNSCRIS: 10.03.08
MAY-2016

Confort si Relaxare

Anul acesta am dorit sa facem Pastele la hotelul Riu Helios Paradise din Sunny Beach.

Insa deoarece atunci cand am cautat sa facem rezervarea nu erau locuri disponibile, am hotarat sa decalam plecarea cu 3 saptamani mai tarziu. Am sperat sa avem si o vreme mai calda decat cea de Paste. Citisem toate articolele scrise de cei care au fost acolo inaintea noastra si eram curios sa vad cu proprii mei ochi minunea de hotel.

Drumul pana la hotel a fost bun, cu exceptia trecerii podului de la Giurgiu, unde am stat la coada 50 de minute, pana am trecut de vama. Coordonatele hotelului au fost exacte si am gasit usor hotelul. La intrarea in Sunny Beach, se face stanga la prima intersectie iar apoi inca o data la stanga, spre Sveti Vlas. Hotelul se afla la sosea pe partea cu marea si este cel mai mare din zona. La intrarea in curtea interioara se afla un punct de paza si o trecere cu bariere.

Dupa ce am prezentat rezervarile, am fost lasati sa intram in complex si am fost indrumati spre receptie. In mai putin de doua minute plecam de la receptie cu cardul de la camera in mana. Receptionera ne-a pus bratarile la mana, si ne-a indrumat spre restaurant sa mancam. Ne-a dat si o sticla de apa de 1,5 l pentru in camera si ne-a anuntat ca de cate ori o sa vrem apa in camera sa cerem la receptie. Am coborat bagajele din masina si am parcat masina afara in parcare printre pomi. Am ajuns la lifturi, care erau cate trei de o parte si de alta a intrarii in hotel.

Noi am avut camera la etajul cinci in corpul central, cu vedere la mare. De sus din balcon se vedea afara, o splendoare de peisaj. In toata curtea interioara, de la hotel si pana la malul marii, erau numai piscine, umbrele si sezlonguri. Piscinele erau de forme, marimi si adancimi diferite. Toate acestea erau inconjurate de ronduri pline cu flori. Totul era aranjat si intretinut foarte bine. Mare se vedea in toata maretia ei, iar chiar vis a vis de hotel, pe malul celalalt al golfului se vedea orasul Nessebar.

Camera a fost mare si foarte curata. Asta se datora si faptului ca zilnic se facea curatenie si tot zilnic se schimbau prosoapele. Balconul a fost mare si era prevazut cu masuta si doua scaune de plastic. Geamurile la camera erau din podea pana la tavan, iar la usa de la balcon aveam plasa contra insectelor. Daca doreai sa faci intuneric in camera se puteau trage draperiile de la ferestre. Mobilierul din camera era tot nou. Patul a fost dublu, iar langa el se mai gasea un fotoliu si o masuta. O mica problema am avut legata de perne. Aceste erau foarte moi, si aproape goale. Noroc ca in dulap se mai gaseau inca doua perne. Dulapul, era de fapt un mare dressing, curat si prevazut cu multe umerase si rafturi. In dulap se afla si seiful, insa noi nu l-am folosit. Baia era foarte mare si curata. Avea si feon si oglinda cosmetica, iar produsele de toaleta erau zilnic completate. Apa calda am avut la orice ora. Camera era izolata fonic. Nu s-au auzit zgomote de la vecini sau de pe hol. Desi am crezut ca vom fi aproape singuri in hotel, nu a fost deloc asa. Hotelul era plin de englezi, nemti, belgieni, polonezi si destui de multi romani.

Dupa ce ne-am dusat si ne-am schimbat de haine am coborat la masa. Masa de pranz se servea la restaurantul Toscana aflat langa piscina, si foarte aproape de malul marii. Micul dejun si cina se serveau la restaurantul aflat la parterul hotelului. Tot aici, dimineata dupa ce serveam micul dejun, langa usa se afla la o masuta o domnisoara la care putei face rezervari pentru cina la cele doua restaurante, unul cu specific bulgaresc iar celalalt cu specific asiatic. Pana sa ne hotaram si noi la unul dintre ele nu am mai gasit locuri decat pentru seara de luni, iar noi urma sa plecam duminica spre casa. Deci am ratat de data aceasta. Mancarea a fost foarte diversificata si de calitate. Sigur gaseai ceva bun chiar si pentru cei mai mofturosi. Ca bauturi, la restaurant gaseai bere, vin rosu si alb si sucuri la dozator ba chiar si Pepsi Light la sticla de plastic de 1,5 l. Deserturi, fructe si inghetate erau la discretie.

In complex erau mai multe baruri, insa cand am fost noi erau deschise doar cele de la receptie, de la piscina si karaoke bar. Seara era deschis si cel din interiorul salii de spectacole. Cele de la receptie si karaoke erau foarte bine dotate si aveau mai tot timpul clienti. Bauturile erau locale insa de calitate. Cafeaua lor de la bar a fost foarte buna si aromata.

In timpul zilei am stat la soare la piscine si am facut plaja. Noi nu am intrat in apa deoarece era rece, insa o multime de nemti impreuna cu copii lor faceau baie zilnic. Pentru cei mici erau piscine separate. Una dintre ele avea si cateva topogane care functionau si pe care se dadeau cei mici. Noi am preferat sa facem baie in piscina interioara care avea apa incalzita. Aceasta era destul de mare (220 mp.), iar la capete aveai intr-o parte o sectiune pentru copii iar in partea cealalta avea un Jacuzzi cu apa chiar mai calda decat cea din piscina. De jur imprejur erau o gramada de sezlonguri. Ne-am simtit bine aici, mai ales ca nu a fost deloc aglomerat. Piscina interioara facea parte din centrul spa. Tot aici se gasea si o sala se sport dotata cu o multime de aparate.

Prosoapele de baie le ridicam dimineata de la piscina pe baza cardurilor primite de la receptie. Dupa amiaza inapoiam prosoapele si primeam inapoi cardurile. Asa se facea ca in fiecare zi aveam prosoape curate si scapam de uscatul lor pe balcon.

In timpul zilei eram rugati de animatori sa participam la diverse activitati : darts, tir, volei s. a. Se putea juca si ping pong afara.

Seara de la ora 20.00 incepea in sala de spectacole programul pentru cei mici, iar de la ora 21.00 incepeau concursurile sau spectacolele pentru cei mari. Sala, foarte mare era prevazuta cu masute si scaune suficient de multe. Tot aici era si un bar care functiona numai seara. Pe holurile de la parter am vazut ca aveau si o masa de billiard.

La plaja se ajungea coborand spre mare pe aleile pline de flori. Inca nu era deschisa. Mie mi s-a parut cam micuta.

Parcarea era amenajata de jur imprejurul hotelului. Era pazita si se plateau opt leva pe noapte de masina. Locuri erau suficiente. Am vazut ca au si parcare subterana.

Internetul wi-fi era gratuit si functiona bine peste tot. Atat in spatiile comune din hotel cat si din exterior. In camera mergea destul de greu. Un pic mai bine mergea pe balcon. Pentru cei care doreau internet in camera se platea suplimentar o taxa la receptie.

Sper ca nu am uitat ceva, iar daca doriti sa aflati mai multe detalii nu ezitati sa ma contactati.

Va doresc vacante placute.

Trimis de cristimicle in 25.05.16 18:18:43
Validat / Publicat: 25.05.16 20:01:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon

iones [22.06.16 16:13:32] »

Buna ziua,

Multumesc pt review, e foarte interesant si util. Am observat in pozele puse pe site ca ati avut o camera cu un fotoliu. Era dubla sau dubla superior? Eu merg acolo in august si am rezervat camera dubla in care am specificat ca as dori canapea extensibila pentru ca mergem 2 adulti si 1 copil. Sper sa nu primesc pe cea cu fotoliu.

In alta ordine de idei asa vrea sa va intreb daca in camera se punea la dispozitie apa, am vazut ca exista frigider in camera. Ma gandesc ca la 4 stele nu trebuie sa ne cumparam apa zilnic in caz ca ni se face sete noaptea.

Multumesc

cristimicle [22.06.16 16:50:41] »

@iones - Salutare.

Noi am rezervat Double Sea View, Hotel RIU Helios Paradise. Nu stiu daca era dubla superior sau nu. Frigiderul din camera este gol. Se poate cere apa la pet de 1.5 l de la receptie ori de cate ori doresti. Sticla o poti lua in camera si sa o racesti in frigider.

Concediu placut!

iones [22.06.16 17:02:05] »

@cristimicle - multumesc mult!

adinico [14.06.17 08:48:49] »

@cristimicle: Buna ziua pana la urma parcarea cat costa pentru ca unul spune 8 leva/zi unul 20/zi

cristimicle [14.06.17 16:32:21] »

@adinico: Noi am platit 8, insa era in extrasezon.

adinico, cristimicle, iones, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDreams Sunny Beach Resort (ex RIU Helios Paradise) :

• pagină generată în 1.0593101978302 sec