ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 03.04.08
    SEP-2009

O capitala-capitala

Nu eram mare fana Germania dupa primul drum la Frankfurt, dar mi-am schimbat parerea in mare masura dupa drumul la Berlin. Calatoria nu a inceput sub auspicii prea bune, in sensul ca am fost intampinati, la final de septembrie, de un vant napraznic si nori amenintatori. Asa avea sa fie aproape intreaga saptamana.

Nu am decat doua zile libere in care am putut vizita orasul. Am pornit din Alexanderplatz, cea mai cunoscuta piata din Berlin, in apropierea careia eram cazati. Aici se afla:

- turnul televiziunii (368 m inaltime, al doilea ca inaltime din Europa) - Fernsehturm. Am incercat sa urcam pentru a vedea Berlinul de sus, insa, din cauza aglomeratiei, am renuntat. Din cate imi aduc aminte, chiar si pretul biletului ne-a facut sa nu mai asteptam - in jur de 15 euro.

- un shopping mall area, care gazduieste cele mai importante lanturi de magazine din lume

- cladirea primariei (Raathaus).

- biserica Sf. Nikolai.

Plecand din Alexanderplatz si traversand raul Spree, lasam in dreapta Insula Muzeelor (Museumsinsel), unde se afla Muzeul de arta contemporana, Muzeul Pergamon, Galeria Nationala de Arta, Bodenmuseum. Dintre toate, eu zic ca merita numai Pergamonul.

Exact pe malul raului, la intrarea spre insula muzeelor, se afla Domul din Berlin (Church of the Kaisers, ca sa evit cacofonia, altfel de neevitat, din romana:)). Zona este plina de vanzatori ambulanti (majoritatea pakistanezi) care te "imbie" cu suveniruri comuniste - insigne, caciuli rusesti, trese si alte "decoratiuni" militare de trista amintire.

Drumul continua pe Unter den Linden (Pe sub tei), strada pe care se afla Universitatea Humboldt, Opera de Stat, muzeul Madam Tussaud, reprezentanta Ferrari si alte magazine de firma. In capatul ei, se inalta Poarta Brandenburg - singura poarta a orasului ramasa si simbol al divizarii orasului pana in 1989. Acum, este o zona pietonala, in care chiar in perioada in care am fost noi, se organizase Oktoberfest si un festival Coca Cola. Zona este un parc urias - Tiergarten - in capatul caruia se afla Gradina Zoologica.

In dreapta fata de Brandenburg Tor se afla cladirea Reichstag-ului - care gazduieste sesiunile Bundestagului. Acoperisul este impodobit cu o cupola de sticla - este singura zona a cladirii deschisa turistilor. Accesul este liber. De sus, se vad toate punctele de atractie ale orasului, descrise foarte amanuntit de audioghidul primit la intrare.

Continuand drumul catre Potsdamer Platz, vom vedea pe stanga un impresionant monument dedicat victimelor holocaustului - sunt multe de acest gen in lume, insa acesta are o arhitectura deosebita. Potsdamer Platz este centru financiar si de afaceri al orasului, impresionant prin arhitectura moderna - cladiri de birouri, magazine, hoteluri, apartamente si restaurante. De altfel, zona este supranumita Berlinul Nou.

Cum una dintre zilele libere a fost duminica, majoritatea magazinelor au fost inchise, iar pentru cumparaturi am apelat la Berlin Hauptbanhof, care nu este o gara asa cum ne-au putea inchipui. Este cel mai spectaculor proiect arhitectonic al orasului, definitivat in 2006, o cladire imensa din otel si sticla, cu peroane pe trei niveluri si foarte multe cafenele, supermarketuri si magazine de firma. Pentru cei care au mai mult timp la dispozitie si finante, recomand zona Friedrichstrasse pentru cumparaturi. Mult laudatul KaDeWe nu ne-a impresionat (este un fel de magazin universal).

Cat priveste gastronomia: carnati buni, bere si mai buna, supa de cartofi super si cam atat. Cei mai multi dintre prietenii nostri au mancat la chinezi, indieni, thailandezi etc.

Ne gandim sa ne intoarcem la Berlin si sa vizitam si imprejurimile, despre care am auzit ca sunt superbe: Charlottenburg, Posdam, Peacock Island, Palatul Sansssouci etc.

Pretul pe care l-am trecut la cost total sejur reprezinta cheltuielile noastre cu masa si altele - transportul si cazarea le-am avut asigurate. Fata de Frankfurt, Berlinul este foarte ieftin, de ex.

Trimis de zenobia* in 14.02.10 13:36:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Frankfurt

VIZUALIZĂRI: 3085 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zenobia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 monument in memoria holocaustului - pe stanga cum mergi dinspre Brandenburg spre Potsdamer Platz.

webmaster13 [14.02.10 16:10:46] »

zenobia daca consideri ca melodia atasata nu corespunde cerintelor tale , este de ajuns un semn si schimbam !

zenobia* [15.02.10 11:24:21] »

Este mai mult decat potrivita, multumesc!

magdalena [15.02.10 11:29:53] »

Ma bucur ca am citit acest review, tinand cont ca eram in cumpana daca sa ajung si eu aici sau nu, avand in vedere ca anul acesta voi ajunge si in Germania.

Ai votul meu si as dori sa imi dai niste tips vizavi de magazine, dar si unde se poate manca.

zenobia* [15.02.10 12:54:02] »

Buna, Magdalena. Asa cum am spus, noi nu prea am mancat la restaurante traditionale, ci acolo unde am avut treaba sau la orientale. Un restaurant bun pe care il stiu este in spatele bisericii Sf Nikolai (zona Alexander Platz), pe malul raului Spree, care trece pe acolo. Din pacate, nu-mi mai amintesc numele, dar este singurul de acolo. Are o terasa mare in fata, nu il poti rata. Un altul este cum mergi dinspre Alexander Platz spre Raathaus - treci de primarie si este pe aceeasi parte, la aproximativ 100 m, pe un colt de strada. Au un currywurst foarte bun.

Cat priveste cumparaturile, zona Neuekoln este mai accesibila (statia de metrou are acelasi nume). Zona consacrata de cumparaturi este Friedrichstrasse (statia de metrou cu acelasi nume). Daca ajungi la insula muzeelor, poti merge si pe jos, sunt indicatoare cu directia Friedrichstrasse. Tot aici sunt nenumarate cafenele si restaurante cochete.

Voi mai sapa printre poze, poate gasesc unele in care am fotografiat restaurantele de mai sus. Imi pare rau ca nu imi mai aduc aminte numele lor.

magdalena [15.02.10 21:44:14] »

Multumesc! Daca iti mai aduci aminte cate ceva, chiar te rog sa mai spui ca spui bine!

zenobia* [16.02.10 16:13:55] »

Deci numele restaurantului de pe Spree este GeorgBraeu, am gasit doua fotografii dupa care il poti identifica la fata locului. Si inca cateva poze, care te vor convinge ca Berlinul e foarte frumos si ca trebuie vizitat vara.

ioana.p [31.03.10 23:46:42] »

Eu iti multumesc frumos pentru aceste informatii... imi sunt de mare ajutor... ma gandesc sa merg la vara in Berlin...

Dar vroiam sa te intreb cum te-ai descurcat cu limba... predominant germana? Sau ai putut scapa si un cuvant doua in engleza?

zenobia* [01.04.10 15:06:41] »

Ioana, nu este nicio problema, eu nu stiu germana. Ne-am inteles fara probleme cu toata lumea in engleza.

ioana.p [01.04.10 15:43:06] »

Am inteles..mersi frumos de informatii inca o data...

ioana.p, magdalena, zenobia*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Berlin: