ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2016
colegi

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Pescărușii jucăuși

In Sirmione am ajuns intamplator si fara sa vreau. Din nou….

Fiind cu grupul, se spusese initial ca vom opri in Torino si apoi in Verona.

Planul s-a schimbat si “cei mai mari” au decis sa vizitam Sirmione in loc de Torino.

Am fost putin suparata…. dar... cand am ajuns la fata locului am spus “oau”.

Cand am vazut Lacul Garda si pescarusii am ramas profund impresionata. Chiar am “hranit” pescarusii si ne-am delectat, dandu-le covrigi. Am filmat cu pescarusii prindeau din aer covrigii pe care noi ii aruncam. Mai aveau putin si ne-ar fi luat din mana covrigii, asa de prietenosi erau.

Dupa pozele de rigoare am pornit la pas printre vile spre Rocca Scaligera sau mai bine spus, castelul Scaligero. Nu am intrat in castel deoarece pretul de intrare de 20 de euro de persoana mi s-a parut cam „piperat”.

Pe drum am putut admira vegetatie mediteraneana, palmieri... totul era verde, curat si frumos.

In afara de castelul Scaligero, obiectivele turistice sunt putine. Am mai putut vizita biserica Santa Maria Maggiore. Aceasta a fost construita în jurul anului 1400, pe rămășițele unei bazilici antice. Există un parc frumos in jurul bisericii si langa biserica se afla principala plaja publică din Sirmione.

Plaja mi s-a parut destul de mica si cam neingrijita, dar se lucra la ea. Deci, la vara poate fi un loc superb pentru a va petrece vacanta.

Cam acestea au fost obiectivele turistice pe care noi am apucat sa le vedem. Pe site sunt cateva articole extrem de interesante despre Sirmione si Lago di Garda astfel incat, de data aceasta nu voi intra in detalii "tehnice".

Am gasit un micut magazin ce vindea produse din lavanda. Mi-a placut extrem de mult „aranjarea” magazinului si prezentarea lui.

Sirmione m-a dus cu gandul la Venetia. Nu doar pentru ca Sirmione este tot in Italia, dar peisajul semana foarte mult cu cel din Venetia. Culoarea apei, acei „stalpi” din lemn in apa, toate aceastea combinate m-au facut sa ma gandesc la Venetia.

Mi-as dori sa merg in Sirmione si sa stau o saptamana. Sa petrec un sejur acolo... indiferent de anotimp. Mi s-a parut un orasel extrem de linistit, asta si pentru ca am mers in extra sezon. Localnicii pareau extrem de relaxati, multe magazine erau inchise... In schimb, cafenelele si restaurantele erau deschise.

Mi-a placut extrem de mult acest loc linistit si chiar cred si sper ca ma voi intoarce pentru o perioada mai lunga de timp.

Trimis de GabrielaG in 23.05.16 11:09:44
    Validat / Publicat: 23.05.16 11:55:10
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4985 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Un peisaj cu totul si cu totul deosebit

[23.05.16 11:10:30]

O sa rog webmaster-ul sa adauge acest videoclip realizat de mine : https://youtu.be/Ifz3qjkgckA

[23.05.16 11:37:25]

[23.05.16 11:56:33]

@webmasterX - Va multumesc!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [23.05.16 17:52:42]

@GabrielaG - De data aceasta, fotografiile "fac toţi banii".

[23.05.16 18:04:01]

@Carmen Ion - Hehe, multumesc. Da, m-a ajutat mult de tot peisajul sa "scot" poze frumoase.

Despre Sirmione nu am dorit sa spun mai multe deoarece sunt cateva articole pe site excelente, unele alese chiar mini-ghiduri. Am preferat sa imi expun trairile de data aceasta

[24.05.16 08:33:31]

Of, pentru mine acest articol e ca un cutit rasucit in rana. Pana la sfarsitul anului 2015 era destinatia de vacanta pentru 2016 insa inceputul lui 2016 a adus o schimbare radicala si acest loc a ramas pe alta data nu se stie cand.

Cred ca mi-ar placea sa merg acolo si in extrasezon pentru linistea si peisajele de care te poti bucura. Am studiat mult zona lacului si aveam de petrecut cateva zile foarte frumoase, asta este, insa acum ma bucur sa vad poze (minunate) si sa citesc impresii.

Felicitari, votat cu placere.

[24.05.16 11:00:53]

@mishu - Imi pare rau, nu as fi vrut ca articolul meu sa fie unul "dureros". Dar nu trebuie sa va dati batuta. Cu siguranta daca va propuneti sa ajungeti acolo veti ajunge cu siguranta!!! Intotdeauna neprevazutul ne poate schimba planurile dar toate se intampla cu un motiv. Sunt sigura ca in viitor o sa vedeti Sirmione si Lago di Garda.

Si eu am fost surprinsa in mod placut de linistea din jur, de lipsa turistilor. Poate vara sa nu fie la fel de frumos daca este plin...

Oricum peisajul este intr-adevar unul extrem de frumos, parca eram la Venetia. In jur totul era verde... si destul de cald. Asa ca puteti lua in considerare sa mergeti si in extra sezon fara probleme.

Va multumesc pentru vizita si pentru aprecieri si nu va dati batuta! De ajuns acolo veti ajunge, sunt sigura!!!

Aurici
    [24.05.16 18:09:22]

@GabrielaG - Eu am stat o săptămână vara trecută în Sirmione și pot să spun că l-am bătut de la un capăt la altul pentru că nu este așa mare dar mai ales pentru că am avut timp. Cum spuneam și în articolele pe care le-am scris, mi s-a părut destinația ideală pentru vacanță. Dar altceva am vrut să spun acum. Castelul Scaligero nu cred că a avut vreodată taxa de intrare 20 de EUR. Noi l-am văzut cu 4 EUR iar cel de la Malcesine care este mai spectaculos și are în plus un muzeu era 6 EUR. Nu se justifică o taxă de 20 de EUR iar italienii nu greșesc din acest punct de vedere. Are o amplasare spectaculoasă dar înăuntru urci în turn și te plimbi pe ziduri și printr-o curte interioară, dar cam atât.

[24.05.16 18:25:11]

@Aurici - Ahh, va invidiez! Si e de bine Chiar citisem articolele dvs atunci cand m-am intors din vacanta si mi-au placut mult. Este o destinatie superba de vara. Intr-adevar nu este un loc mare si poate fi batut cu piciorul. Dar m-am relaxat la maxim in cele cateva ore petrecute acolo si am ramas cu o impresie extrem de placuta.

Hmmm, poate aveti dreptate cu taxa de intrare. Eu nu am intrat dar colegii care au intrat "urlau" de sus din turn ca au platit 20 € pentru nimic. De aceea am ramas eu cu impresia ca intrarea costa 20€. Intr-adevar este o suma exagerata. In Italia majoritatea obiectivelor turistice au preturi decente.

Aurici, GabrielaG, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lago di Garda: