ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2016
ÎNSCRIS: 09.06.13
MAY-2016
8 AD. + 6 COPII -- v: 1-5 ani

Aproape de natura

In cautarea unor locuri frumoase am ajuns la granita judetelor Buzau si Prahova in zona Chiojdu. Chiar daca foarte multi din voi nu au ajuns niciodata aici va recomand calduros zona deluroasa starbatuta de raurile Basca mica, Basca mare si Basca Chiojdului, zona linistita cu oameni gospodari unde peisajele salbatice iti taie rasuflarea. Nu poti sa nu te opresti pe drum sa admiri privelistea, sa te bucuri de mirosul salcamilor si sa asculti zumzaitul albinelor.

Domeniul Girbea, locatia „La casacada „este situat in apropierea comunei Starchiojd pur si simplu in padure, ultimii 3.3 km pana aici fiind parcursi pe un drum pietruit dar practicabil. Acest drum poate fi continuat, dar pentru siguranta, cu ATV sau masina de teren pana la „lacul fara fund”. Accesul auto in complex se face pe un pod de lemn bine ancorat, care trece fix pe deasupra unei cascade. Nu ai cum sa nu te opresti cateva minute sa te relaxezi privind ropotul apei cazand. O scara metalica te ajuta sa ajungi la baza ei. Locuri de parcare suficiente atat in interior cat si amenajate in exteriorul complexului.

Totul este gandit si amenajat aproape perfect, totul este facut fara rabat de calitate. Pretutindeni gasesti pavele antiderapante pentru a evita alunecarile. Cum intri, in fata, se afla receptia si bucataria. In partea stanga se afla parcarea iar pe versantul muntelui sunt amenajate cateva zeci scari care urca spre un foisor unde te poti bucura de linistea padurii. Locuri de cazare sunt aproximatiiv 50, dispuse in camere duble, triple, casute sau apartamente. Pe noi 1 camera dubla ne-a costat 140 ron pentru o noapte, pentru 2 sau mai multe nopti tariful se micsoreaza. Sunt camere care au paturi supraetajate pentru copii. Televizoarele din camere sunt LCD Samsung. Noi aveam in camera si un semineu electric, nu am fost curiosi daca functioneaza dar sigur functiona. Tamplaria PVC maro, pe geam se lasau jaluzele exterioare, usile interioare si ele de calitate. La toaleta prosoape albe mici si mari, hartia igienica era Zewa, cabina de dus, apa calda permanent, gresia si faianta calitate superioara. Singurul lucru care nu mi-a placut este ca, pe jos in camera era gresie si implicit era rece dar camera in general foarte calduroasa, peste noapte am dormit dezveliti.

Foisoare unde se putea sta sau servi masa aproximativ 8 + 2 mese cu umbrele mari. Gratare peste tot, construite si calculate perfect, avand un tiraj foarte bun se gaseau si in interior. Langa acestea loc pentru ceaun si pirostrii. Am regasit 3 spatii gratar/ceaun in bucatarie, 2 in salonul vanatoresc interior unde se servea masa, 2 afara langa casute, 3 afara langa terenul de fotbal, 2 in interior in prima vila pe dreapta unde se intra in complex (aici se puteau ridica „ draperiile „ de plastic si locul devenea semi-deschis. Toate erau dotate cu lemne, fiecare lasa cat dorea in contul la ce consuma. In fiecare spatiu gaseai si ustensile pentru gratar. Farfurii, pahare, tacamuri erau puse la dispozitie de gazde, in salonul vanatoresc 2 frigidere mari Beko unde puteai pastra mancarea. Te puteai folosi de 2 plite pe gaz, exista cuptor cu microunde, prajitor de paine. Si daca lipseste ceva poti cere fara probleme doamnelor de la bucatarie. In salonul vanatoresc am regasit pe pereti blana de urs, de vulpe, cap de mistret, cap de cerb, un urs impaiat. Toate facilitatile de cazare au nume de animale : La bursuc, La iepurila etc

Nu exista inca un restaurant propriu-zis cu meniu standard. Dar la comanda se pot pregati anumite lucruri. Pentru un grup s-au pregatit niste platouri taranesti pentru 4-6 persoane (salam mistret, branza, cascaval, muschi, o carne crud-uscata, masline, rosii, castraveti, ceapa verde, rulada cu branza, ghiudem) costa 120 ron, tochitura, cap de mistret la ceaun, a doua zi pastrav la gratar cu mamaliguta. Noi am servit ciorba de perisoare cu paine si ardei inclus 15 lei, micul dejun ce cuprindea cele mentionate mai sus 25 ron/persoana (destul de putin cantitativ), 2 ochiuri 10 ron.

Ce se achizitioneaza de aici este scump dar partea frumoasa este ca nu te obliga nimeni nici la mancare nici la bautura (sucuri sau alcoolice). Noi am facut singuri 2 gratare, am venit cu whisky, apa, suc etc Apa era foarte buna si rece de la robinet, la carafa.

Teren de minifotbal 4 v 4 cu nocturna, gazon artificial, fileu pentru tenis cu piciorul sau tenis de camp, 2 panouri de baschet, totul gratis. Loc de joaca pentru copii, groapa cu nisip, casuta, tobogan si o trambulina.

Piscina mare ca dimensiuni, din pacate nu a fost suficient de frumos afara sa poata fi folosita, sezlonguri. Foisor cu masa de cel putin 12 persoane a carui picioare se aflau in piscina.

Drumul cu pavele antiderapante (absolut peste tot) merge in sus spre dreapta pe versant, te poti opri sa stai la oricare din cele 3 foisoare de aici. In partea lui superioara la distanta de cam 20 metri, sunt 2 locuri cu fan si drob de sare pentru caprioare. Si aici si in partea de jos, din loc in loc erau hamace unde te puteai relaxa.

Langa casute 2 leagane mari de 3 persoane unde te puteai legana in voie. Peste tot confortul se imbina cu natura, senzatia este ca padurea vine catre tine, o sa intelegeti din poze.

Mesele si scaunele sunt rustice. Spatiile comune sunt dotate cu televizoare diagonala mare. Semnalul telefonului este foarte slab (in primul rand pe Orange) si internetul aproape inexistent. Cosuri de gunoi peste tot.

Complexul este marginit de padure pe o parte si de albia raului si casacada pe cealalta parte. In spatele casutelor se putea ajunge foarte usor la rau. Daca aveti copii mici e bine sa ii supravegheati, totusi consider ca un gard ar si stirbit naturaletea locului.

In mod singur ne vom intoarce aici dar vom incerca si celelalte locatii ale lor situate tot in zona. domeniulgirbea.ro

Trimis de umflatila in 22.05.16 21:48:03
Validat / Publicat: 22.05.16 22:37:18

VIZUALIZĂRI: 2927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (umflatila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDomeniul Gîrbea - Pensiunea La Cascadă [Bâsca Chiojdului, BZ]: