ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2016
DE MAnd
ÎNSCRIS: 10.10.15
MAY-2016

Cred că de 3 stele şi ceva...

Da, am fost si eu acolo. In perioada 10-18 mai. Deci informatiile sunt proaspete.

Fiind si eu un tanar pensionar, am inceput sa acord mai multa atentie si sanatatii proprii. Am ales statiunea Felix deoarece de foarte multa vreme imi doream sa vizitez cea mai laudata statiune de la noi. Dupa o atenta selectie, am ajuns la concluzia ca hotelul President de 4 stele este cea mai potrivita locatie, avand si piscine si sali de tratamente pentru diferite afectiuni.

In luna februarie am incercat sa fac o rezervare pe sit-ul lor. Surpriza: nu am putut alege varianta mea, pe sit fiind o singura varianta. Deci nu se putea alege un numar diferit de zile, cu o varianta de cazare si masa diferite. Plus zile de tratament. La un prim apel telefonic, mi s-a raspuns, pe un ton nu prea potrivit, ca trebuie sa fac rezervarea pe net. In fine, dupa mai multe incercari nereusite, si apeluri telefonice, a reusit fiica mea sa rezolve problema. Este un pic mai insistenta. A achitat suma in totalitate si nu a primit decat o scurta nota. Nici pana azi nu am primit o factura fiscala, o chitanta ceva! Nu cred ca este normal. Pana in clipa cand am ajuns la receptia hotelului, nu am fost sigur ca voi fi primit in cazare. S-a rezolvat repede, au recunoscut rezervarea. Putina adrenalina face bine. Am primit explicatiile si cardurile de acces in camera si am urcat sa ne cazam.

Un lift modern, frumos, panoramic. La capatul culoarului, alt lift mai micut. Acolo sunt si singurele scari de acces.

Camera spatioasa, balcon cu scaune, mobilier sobru, modern, pat mare dublu si confortabil, tv diagonala 82cm, aparat de radio, minibar, telefoane in camera si in baie, mici fotolii si masuta, un mic spatiu cu birou pentru lap-top, internet, multe lampi si aplice, baia spatioasa cu doua dusuri. Apa calda, evident suntem la Felix! Toata apa, aici, este calda. Mai multe prosoape si halate albe, curate, care se schimbau zilnic inclusiv sambata si duminica. Papuci urati, din plastic. Curatenia buna. Pe holuri mocheta era veche si uzata.

Parcarea prea mica, nu avea decat cateva locuri, in rest pe unde apucai pe la marginea padurii prin baltoace. La receptie ne-au dat asigurari ca nu se intampla nimic daca lasam masina si pe drum. E in curs de amenajare o parcare la 200m. Nu stiu daca ii convine cuiva sa se plimbe cu bagajele de pe deal din parcare. Nu cred ca un hotel care se vrea de 4 stele, are doar 10 locuri de parcare. Restul se descurca balcanic.

Sala de mese este suficient de incapatoare. Sunt probleme doar dimineata cand masa era bufet suedez. Atunci erau adevarate examene de condus cana de cafea sau ceai. Spatiul rezervat platourilor de mancare, aparatelor de cafea si ceai, cosurilor de paine, etc, este foarte mic, cred ca vreo 40m patrati. Atunci veneau la micul de jun si vecinii de peste drum de la hotelul Aqua President.

Ca sa fiu sincer cred ca putea intra oricine, nu exista un mod de a controla accesul. Intr-o dimineata nu am gasit locuri libere si a trebuit sa asteptam cam 5 minute. Batalia de a prinde un cremvursti, o omleta, o cafea se intetea si devenea chiar comica. Trist era daca stateai sa privesti putin oamenii. Un nene imbracat intr-un trening din plastic, a inceput sa pipaie feliile de paine cu mana, pana a ales ce i-a placut. O tantica a taiat o felie de unt cu cutitul de branza. Nu cred ca un hotel de 4 stele poate servi untul si branza in calupuri de 1kg sau chiar mai mari. Parca eram la Obor. Sortimentul de legume sarac, castraveti, rosii si salata verde in fiecare zi. Si aceleasi meniuri.

La masa de pranz si la cina acelasi meniu. Portiile mari, consistente, mancarea bine pregatita si servita. Dar si preturile pe masura. De 4 stele. Mici neintelegeri la servirea mesei. Ca sa scapam de aglomeratie, trebuia sa mergem pe la ora 16-17. Atunci incepea si curatenia in sala de mese. Nu cred ca un hotel de 4 stele face curatenie in timp ce servesti masa. Mai era putin si venea tantica sa te roage sa ridici putin picioarele sa dea ea cu mopul.

In curtea hotelului se afla niste restaurante, localuri. In fiecare seara se dadeau spectacole, concerte, petreceri, etc, care tineau pana seara tarziu spre miezul noptii. A culminat cu noaptea de sambata cand a fost un adevarat spectacol cu bubuituri, manele, si alte productii, si pe la 3-4 dimineata au inceput unii sa zbiere si sa urle de parca ii prinsese un crocodil.

Duminica a fost liniste. Si ziua si noaptea. Am uitat sa spun ca pe terasa blocului se munceste din zori si pana seara. Se extinde cazarea hotelului cu inca un etaj. In timp ce te odihnesti, deasupra ta oamenii muncii produc tot felul de zgomote, bubuieli, trosnete, mai o rotopercutoare, mai o tabla aruncata pe terasa. Ce mai, atmosfera de santier. Te mai intalnesti cu ei in lift, tu in papuci si halat, ei in salopete prafuite si bocanci care lasa urme de moloz peste tot. Parca am fi colegi de bormasina.

Luni dimineata, dupa o zi de odihna, au inceput cu elan muncitoresc sa trosneasca si sa gaureasca de la 7 dimineata. Deasupra noastra. Si noi ne-am trezit cu voie buna. Nu cred ca intr-un hotel de 4 stele se petrec astfel de lucruri. Si oare de cate stele va fi amenajarea din tabla si gips carton de la etajul 5?

Piscinele, si cea interioara si cea exterioara, sunt curate, apa se schimba in fiecare seara. La cea interioara parca era prea multa umezeala in aer, atmosfera inabusitoare, nu cred ca se aeriseste prea mult.

Salile de tratament de la parter, sunt bine dotate, aparate moderne, curatenie, personalul medical foarte atent.

In incinta hotelului este amenajat un parculet cu alei, un laculet cu pesti (?) si un izvor cu apa calduta potabila, un fel de panaceu universal. Exista si o poteca amenajata prin padure, foarte frumoasa, de 800m, care face legatura intre hotel si statiune.

In final vreau sa spun ca am platit pentru 8 zile de cazare, masa si tratament, foarte multi bani (pentru care, repet, nu am primit factura fiscala) si nu s-au ridicat la inaltimea asteptarilor noastre. Un hotel de 4 stele este undeva aproape de maximum, de 5, putin mai jos. Cand vrei sa ai 4 stele pe firma trebuie sa mai umbli si la lucruri mai fine. Altfel ramai la 3 stele. In concluzie, nu cred ca este un hotel de 4 stele, poate de 3 si ceva. Sau de 4 flori de musetel.

Trimis de MAnd in 22.05.16 15:37:40
Validat / Publicat: 22.05.16 18:44:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 3144 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MAnd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 lacul cu nuferi, pesti si broaste testoase din statiune
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

webmaster45 [22.05.16 17:46:18] »

@MAnd: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

@MAnd: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Michaell [22.05.16 19:48:38] »

@MAnd - Ti-am citit si votat articolul pentru ca mi-a placut. ,,nenea in trening de plastic,, - buna descriere pentru ca asa i-am vazut si eu pe multi. Se pare ca ,,treningul,, e un fel de tinuta de concediu... -

Poti spune te rog ceva in privinta tratamentului. Ai fost multumit de proceduri, respectiv ai simtit vreun efect?

MAnd [23.05.16 18:10:46] »

@Michaell - Multumesc frumos pentru aprecieri. Cred ca am adus si eu cateva detalii privind hotelul President, si sper sa fie utile oricui are placerea si rabdarea de a le citi pana la capat.

Trebuie sa va spun ca la inceperea tratamentului se face o vizita la medicul de specialitate care decide ce tip de proceduri trebuie sa efectuati, in functie de problemele pe care le aveti. Eu am urmat o serie de 5 zile de tratament, in fiecare zi 3 tipuri de proceduri. Efectele incep sa apara, dar cred ca important este sa tina cat mai mult timp!

Michaell [23.05.16 18:45:46] »

@MAnd - Multumesc ptr. raspuns.

MAnd [24.05.16 18:14:16] »

@webmaster45 - Multumesc pentru primire! Bine v-am gasit! Sper sa vin si eu cu informatii utile, cat mai reale, care sa sprijine cititorii in alegerea destinatiilor de vacanta.

Pozitionarea pe harta si coordonatele GPS sunt foarte bune. Am avut si eu, in excursia asta, un GPS agatat de parbriz, dar din cauza hopurilor de pe DN 76 (E 79) Deva-Oradea, s-a desprins ventuza si a cazut, asa ca l-am trimis la cutie. Revin cu descrierea traseului dus-intors Bucuresti-Oradea.

MAnd, Michaell
    Alte impresii din această RUBRICĂPresident Hotel [Băile Felix]: