ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2016
    colegi

Către satisfăcător

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Roma, o întreagă brambureală (II)

A doua zi: Ma scol eu pe la 8, asta dupa ce am adormit foarte greu, fiindca jos, in strada a fost chef la barul de la parter. Pana ce am mancat, m-am spalat…. s-a facut de 10. Intre timp, am cunoscut-o si pe angajata apartamentului. Mi-a spus Bongiorno, s-a prezentat in italiana. Cand am auzit numele, Petruta, am dat-o pe romana.  Mi-a explicat ca era greva la metrou. Cam in fiecare vineri fac greva. Am asteptat noi la un autobuz ca sa ne ducem la Termini, asta dupa ce doamna doctor a tinut cu tot dinadinsul sa isi ia clame de par (2 euros bucata) si sosete subtiri, fiindca venise cu ditamai strampii grosi. Deci, am pierdut o dimineata cautand un magazin cu clame si altul cu ciorapi. Clamele erau prea scumpe, ciorapii... nu se decidea, si aia scumpi. Autobuzul a venit aglomerat, am sugerat sa ne intoarcem acasa, sa mancam de pranz si sa plecam cu metroul, ca se termina greva la orele 13.00

Am luat metroul in directia Laurentina, am schimbat la Termini, si ne-am dus spre Teatro dell´Opera. Era indicat in metrou unde sa coboram, insa cand am iesit de la metrou (Statia Republica), nu am mai vazut nimic indicat. Am intrebat cateva persoane. Nimeni nu stia. De-abea un vanzator pakistanez ne-a lamurit, fiindca italienii se pare ca nu stiau. Ajunse in fata Operei, am constatat ca Opera noastra din Bucuresti e mai frumoasa. Era o romanca acolo care s-a bucurat cand am pus-o sa-mi faca o poza. Am intrebat-o daca stie cum pot ajunge pe jos. Nu stia, asa ca am luat iar metroul o statie. Am coborat la Barberini. Iar nu erau indicatoare. Am intrebat unde era Fontana di Trevi. Ni s-a raspuns ca nu stiau. La un moment dat, am vazut si indicator. A fost mai simplu. Am trecut pe langa Accademia Nazionale di San Luca. Am intrat si curticica aceea a fost unul dintre locurile care mi-au placut cel mai mult din Roma. Noroc ca am intrat.

Am ajuns si la Fontana di Trevi. Frumos, nimic de zis. Foarte multa lume, nu aveai pic de intimitate, nu puteai sa faci o poza ca lumea. Acum, cand revad fotografiile, ma vad pe mine intr-o foto facuta de-aproape si expresia fetei mele denota tristete. Ne-am asezat apoi undeva… sa mancam un sandvis. Am scos hartile ca sa incerc sa ma orientez. Eram deja teribil de iritata si de deceptionata. Si doamna doctor in loc sa ma ajute, mai mult ma incurca. Mi-a venit o idee: sa ne luam dupa un grup de seniori care aveau ghid. Zis si facut. De la Fontana di Trevi am luat-o pe o straduta, am trecut pe langa un magazin unde se vindeau tot felul de Pinochio (mai vazusem si in Florenta), am trecut printr-o galerie care aducea doar un pic cu galeriile de moda din Milano, am iesit la alta Columna (este plin de columna in Roma, mie mi s-a parut ca toate seamana). Cred ca era Galeria Alberto Sordi, nu mai stiu….

In Piazza di Monti Citorio, am vazut un Obelisc (si din astea erau o groaza), am ajuns in Piazza Capranica si am ajuns la Panteon, care m-a impresionat, ce-i drept. Arie pietonala, Piazza della Rotonda, alt obelisc, alta fantana, trasuri, masini de politie, Am trecut pe Via della Dogana Vecchia, Piazza Madama, alt Obelisc, si Piazza Navona. Erau magazine de suveniruri cu Pinochio si cu Romani. In Piazza Navona le-a dat liber celor din grup sa cumpere Pinochio, magneti si alte suveniruri. Cand au reluat traseul…... am vazut ca ii duce la autocar. I-am multumit ghidului care era chiar german. I-am multumit in spaniola, si a apreciat. Si-a dat seama ca am profitat de traseul grupului sau. Si-au dat seama si cei din grup, insa le-a facut mare placere.

Si ne-am trezit iar singurele.

Am traversat raul, pe Ponte Umberto, in dreptul Curtei de Casatie. In alta zi aveam sa aflu ca in spate era Castel dell’Angelo. Am facut niste poze pe-acolo, si am zis sa ne intoarcem… pe unde am venit si sa luam un autobuz. Am vazut ca scrie Tiburtina si l-am luat, gandindu-ma ca mai coboram noi pe undeva. Insa s-a aglomerat teribil. Aglomeratia din autobus si indolenta unora m-a facut sa ma gandesc cat de mult ne asemanam cu romanii. Eu asa ceva nu am vazut in Spania. Evident, nu am putut cobari in centru, tot urcau si urcau…. Ne-am dus pana la capat, la Tiburtina, ca stiam ca e la o statie de metro de unde stateam noi. Ai ce statie mare!!! Ce alambicata si aceea!!! Se poate lua trenul de acolo. Cu aceeasi cartela. Pana la Vatican, o statie…... Si pana la Fuimicino este tren direct sau autobuz. Nu si pana la Ciampino. Am luat metroul o statie... ca pe jos, nu ne descurcam, si nici traseul nu era foarte placut. Este un mare cimitir pe strada aia.

De lene, cand am ajuns la statia Bologna, am zis sa iau un autobuz, o statie, sau doua. Nu am coborat la prima... Ei, a doua... era iar Tiburtina. Parca eram in Ziua Cartitei, daca ati vazut filmul! Si asta a fost si cu ziua a doua. Nu mi-a mai ars de nimic, pe urma.

Trimis de cristina47* in 19.05.16 22:25:44
    Validat / Publicat: 19.05.16 23:16:18

VIZUALIZĂRI: 2255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Vestita Fontana di Trevi.

[19.05.16 23:15:48]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 06&ridAnt=68702

[20.05.16 08:59:13]

No ofense fata de autoare dar nu prea inteleg de ce aceste randuri sunt la ''descopera Roma''. Am simtit doar o persoana care s-a plimbat intre mijloace de transport fara sa vada ceva si fara sa transmita nimic. Din punctul meu de vedere nu este nimic de descoperit aici.

Eugenia55* †
    [20.05.16 09:43:41]

@titigeolgau -

Din pacate, autoarea "transmite" destul (se poate citi printre randuri) mai putin in privinta informatiilor turistice, e adevarat!

@cristina47

stimata colega, ultimile doua relatari sunt, mai degraba, file de jurnal personal, daca mai scrieti incercati sa o "lasati" pe "dottoressa" (vorba lui Dragos) acasa, fie si mental!

Multa sanatate, priviti fotografiile, scrieti despre viata din spatele lor !

[20.05.16 11:09:22]

@Eugenia55 - o fi transmis ceva, probabil nu sunt eu destul de subtil pentru a pricepe. Dar ma rog, mai sunt cateva zile de descris asa ca asteptam.

[20.05.16 20:23:07]

Ba da, aveti niste informatii turistice in review-ul meu.

Intr-adevar, stilul in care am scris poate sa nu placa oricui. Va rog sa nu ma mai cititi, daca vi se pare ca sunt plictisitoare. Puteti sa va dezabonati de la acest fir de discutie si nu e musai sa cititi review-urile mele fiindca... nu cred ca avem aceleasi afinitati. Ma refer la cei care si-au motivat voturile. Imi pare rau ca v-am dezamagit.

Multumesc pentru recomandari si sa aveti parte de un sejur mai placut la Roma decat am avut eu.

[20.05.16 22:13:40]

[20.05.16 22:42:06]

Comentariul lui "horachira" la review-ul meu mi se pare o ofensa directa (a se vedea comentariul la vot)

[20.05.16 23:09:18]

@webmaster45 - Va rog sa eliminati acet review. Multumesc.

Costi
    [21.05.16 10:27:58]

@cristina47 -

Citit în contextul potrivit, adică ştiind condiţiile în care ai ajuns la Roma (acestea fiind publice, le-ai menționat anterior), este foarte ușor explicabilă starea de „brambureală” în care ai făcut această vizită.

Asta nu face mai puțin interesantă povestirea ta, mie unul mi-a plăcut, inclusiv cu umorul amar de care este plină.

Așa că nu trebuie să te supere unele opinii personale ale unora, așa e în viață: unele lucruri plac, altele nu, aceleași lucruri plac unora, dar altora nu.

Eu aștept și continuarea, chiar dacă mie unul îmi place în mod special Roma, chiar mai mult decât Parisul.

Și ca să îți mai îndulcesc supărarea, uite, îți mai dau un motiv să scrii în continuare: îți mulțumesc aici, public, pentru sugestia pe care mi-ai făcut-o, indirect, prin scrierile tale! Așa am ajuns să-mi petrec o săptămână, de Paște, la Bologna, unde am avut parte de un sejur minunat. Mulțumesc, din nou!

P.S. Chiar dacă erau în programa școlară când am făcut eu liceul, mie nu mi-au plăcut nici Geo Bogza, nici Calistrat Hogaș, mă plictiseau teribil!

[22.05.16 01:50:59]

@Costi - Buna seara. Multumesc pentru mesaj. Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor.

Cat despre comentariile anterioare, asta e... Vorba ta: De gustibus, non discutandum.

[23.05.16 09:05:37]

@cristina47 - Si pe mine m-au amuzat povestile tale, chiar daca suna intr-adevar a jurnal de calatorie, insa te vedeam mergand dupa Dna Doctor (poate o sa-ti fie invatatura de minte pe cine iei cu tine alta data) gandindu-te ce sa mai faci.

Chiar daca informatia turistica este prezentata destul de subtirel mi-a placut si prin urmare ai de la mine un superbonus, felicitari.

[23.05.16 13:43:51]

Am scris de la inceput ''no ofense fata de autoare'' intreband doar ce cauta review-ul la ''Descopera Roma''. Daca am adus totusi o ofensa imi cer scuze. Dar in contextul ecourilor totusi notele de 6-7 la servicii si cadrul natural, care e treaba cu ele?

Costi
    [23.05.16 14:04:18]

@titigeolgau -

Nota este doar la CADRUL NATURAL și, evident, reprezintă percepția autoarei cu privire la locurile pe unde a umblat.

Nici eu nu sunt de acord cu această notă, pentru că îmi place Roma foarte mult, e preferatul meu, dar sunt conștient că este doar părerea mea, o părere subiectivă și alții nu sunt obligați să aibă aceeași părere cu mine.

De ce review-ul este la Roma? Păi, unde ai vrea să fie, dacă în el e vorba de Roma?

Uite un alt exemplu, în care lucrurile au fost tratate în același mod: este vorba de review-ul lui adri-nico (click aici). Dar la acel review procentul de voturi negative a fost mult mai mic și răutățile mai puțin evidente...

Și sunt și alte exemple, în grabă nu mi-am amintit decât de ăsta.

Oricum, dreptul la opinie este garantat, așa că ne păstrăm fiecare părerea...

[23.05.16 18:28:07]

@mishu - Mishu, multumesc pentru aprecieri.

Sper ca aceasta calatorie sa-mi fie invatatura de minte, cu toate ca am mai patit-o si in 2013, la Balcik, cand am fost cu colega mea si o prietena de-ai ei pe care nu o cunosteam.

D-na doctor imi propunea (la Roma): "veniti cu noi in Grecia". Veniti, nu la plural, ci pronume de politete, fiindca nu ne-am tutuit niciodata. Acum e plecarea, pe 25 mai....Olé!!! Imi platea ea totul!

Nu ma duc, ba si schimb medicul de familie de saptamana viitoare.

[23.05.16 19:02:51]

@titigeolgau - Stimate domn. Cand ai atatea asteptari de la un oras (mitologie, istorie... am studiat literatura universala, limba latina), te astepti la ceva grandios. Cand iti programezi aceasta calatorie cu grija, din timp, si brusc te trezesti ca in loc de-a calatori cu un om informat (sotul meu), calatoresti cu o femeie mai putin informata, esti din start irascibil. Eu nu am mai fost niciodata la Roma. Dar literatura universala am facut timp de 4 ani in liceu, latina timp de 7 ani. Am vazut si filme. Imi doream atat de mult sa vad Roma. Si voiam sa merg cu sotul meu, de ziua mea, in Plaza de España, pe scari. Sa stam acolo.

In loc de sotul meu....a venit medicul meu de familie. Si nu a venit cu mine in Plaza de España. Nici macar nu am gasit-o in prima zi. M-am dus singura pe dos, de la Cavour, pana la Colosseum si mai departe.

Nu m-a ajutat cu absolut nimic acea doamna in privinta organizarii traseelor,... doar insista sa mergem la farmacie, ca si racisem. Alt factor negativ... Ploile, frigul de la sfarsit de aprilie din Roma.

Ce sa scriu eu despre "cadrul natural"? adica si atmosfera in sine??? daca intelegeti??? Galagie, mizerie, greva la transport, cozi la Vatican, lume care spunea ca nu stie unde este Fontana di Trevi? lipsa indicatoarelor¿ Nu este vina Romei, vina este a conjuncturii. Si eu am fost extrem de subiectiva.

Imi pare rau daca am facut sa para atat de personale aceste impresii.

[16.06.16 12:30:47]

poate totusi am citit eu din 2 in 3 si m-am exprimat tot subiectiv sub influenta faptului ca am revenit de curand de acolo (februarie) am avut si noroc de 15 grade cu soare in fiecare zi si mi s-a parut un oras superb unde ma voi intoarce cu siguranta. nu pot decat sa ma scuz din nou si sa va urez sa aveti parte de calatoria visata.

cristina47*, Eugenia55*, mishu, titigeolgau
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: