ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2016
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
AUG-2015

Pensiune convenabilă, pentru vizitarea unui oraș înscris pe lista UNESCO

În circuitul făcut vara trecută (vezi impresii), am ajuns și la frumosul și pe nedrept neglijatul (pe la noi) oraș Pécs, sau, mai pe românește, Peci. Orașul, căruia în trecut românii îi spuneau Beci (nu știu dacă are vreo legătură cu pivnița/închisoarea este, într-adevăr, neglijat de turiștii români, dintr-un motiv simplu: nu se află pe traseele turistice, nici cele spre Austria/Germania, nici cele spre Slovacia/Italia, deși este legat de Budapesta prin autostrada M6.

Nici noi nu am ajuns aici pe autostradă, ci venind de la Graz, dar nu întâmplător, ci cu bună știință, pentru că citisem despre centrul orașului, obiectiv pe lista UNESCO și doream să-l vizităm.

Așa încât, după o căutare scurtă pe booking.com, am găsit și locul de popas și înnoptare: Pensiunea Szamárkút. Numele știu că e ceva cu „măgar”. De altfel szamar asta înseamnă în ungurește, măgar, iar samar, în românește este povara purtată de măgăruș :)).

Pensiunea nu este situată central, dimpotrivă, este situată la marginea orașului, pe o colină, distanța până în centru fiind de aproximativ 3 km. Acest, să-i zicem, neajuns nu a contat în alegerea noastră, întrucât eram cu mașina personală.

Am identificat repede (folosind, bineînțeles GPS-ul) poziția pensiunii, semnalată și de un panou plasat pe un stâlp, la stradă și, ajunși acolo, am intrat cu mașina în parcarea din spatele clădirii ce adăpostește pensiunea, suficient de largă, pentru cele 10 camere de aici.

La recepție am fost întâmpinați cu amabilitate și am primit imediat cheia camerei, având în vedere că eram deja așteptați, în baza rezervării făcute.

Am primit o cameră cu vedere spre parcarea pensiunii, dar în depărtare privirea era liberă să „zburde” până spre centrul orașului.

Camera era destul de mare, cu două paturi, plus o canapea extensibilă. Pe un colțar de lângă fereastră se găsea un televizor cam obosit, cu tub și cu ecranul destul de mic, iar sub acesta un frigider mic, gol. Nu era chiar strict necesar, pentru că în holul de la etajul unde aveam camera era un frigider mare, care funcționa și în care am fi putut pune alimente, dacă am fi avut nevoie.

Pe peretele opus se găsea un șifonier și un birou îngust, cu scaun și oglindă.

În stânga holului de la intrarea în cameră se află baia, destul de largă, îmbrăcată în faianță, cu cabină de duș, separată de restul băii printr-o perdea. Prosoape, doar două, mari, de baie, dar ce o culoare total nepotrivită cu aspectul băii (vedeți în fotografie). Drept consumabile, în afara hârtiei igienice, doar săpun lichid sau gel de duș, nu știu sigur, pentru că nu sunt convins că dozatorul cu etichetă de Palmolive conținea chiar ce era scris pe etichetă. :)

Pensiunea este foarte liniștită (cel puțin așa era când am fost noi), deși era ocupată complet. Spre seară, parcarea era aproape plină, cu mașini din mai multe țări.

Se oferă și servicii de mic dejun, chiar am înțeles că este consistent și bun (ceea ce e ceva comun la hotelurile și pensiunile ungurești), dar noi am preferat să mâncăm în oraș.

Internetul, inclus în preț, a funcționat foarte bine, ceea ce este, de asemenea, un standard în zona est-europeană. La televizor nu am avut timp să ne uităm, doar am văzut că funcționa, dar nu știu câte și ce fel de posturi se recepționau. Presupun că, în afara celor ungurești, erau disponibile ceva posturi austriece/nemțești și, posibil, sârbești/croate, dată fiind apropierea de aceste țări.

Dacă sunteți cu mașina, vizitarea orașului nu e o problemă, dar dacă ați venit cu taxiul (nu cred că se poate ajunge aici altcumva), tot așa trebuie să mergeți și în oraș, dacă nu vreți să mergeți pe jos, aproximativ o oră. Dar orașul în sine merită o vizită, puteți sta chiar câteva zile și nu vă veți plictisi, sunt multe lucruri de văzut și făcut.

Ca impresie generală, Szamárkút Panzió este o pensiune ce merită luată în considerare, mai ales pentru raportul preț/calitate foarte convenabil, pentru amabilitatea personalului și pentru serviciile oferite.

Pensiunea are și un sait propriu, dar este deocamdată doar în maghiară și germană, versiunea în engleză e în construcție!

Trimis de Costi in 19.05.16 12:56:55
Validat / Publicat: 19.05.16 15:01:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Camera în care am stat la pensiunea Szamárkút
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

[19.05.16 14:09:36]

Mutat în rubrica "Szamarkut Panzio, PECS" (nou-creată pe sait)

Jimmy1
    [19.05.16 15:54:05]

Becs = pronuntat beci = este denumirea Vienei în maghiara.

[19.05.16 22:16:30]

@webmasterX -

Da, e OK

[19.05.16 22:24:57]

@Jimmy1 -

Da, așa este. Noi îi spunem Beci orașului unguresc Pecs, iar ungurii spun Beci Vienei.

[20.05.16 09:04:45]

Între timp, m-am documentat și am aflat că szamárkút s-ar traduce prin fântâna/izvorul măgarului.

De fapt, pe strada Wass Albert, pe care se află pensiunea, în imediata apropiere a acesteia, la vreo 20 m, se găsește într-adevăr, izvorul măgarului așa cum se poate vedea pe imaginea oferită de Street View, în Google Maps.

Jimmy1