ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2016
DIN: Viersen, Germania
ÎNSCRIS: 01.09.13
MAY-2016

Flevoland - Ruta lalelelor (Tulip route)

Profitand de o Duminca insorita cum pe la noi putine ai o cazia sa intalnesti, cat si de faptul ca ne despartea o distanta de doar 200 km aprox., am pornit la drum cu directia Flevoland pentru a vedea campurile cu lalele de pe ruta lalelelor, tulpeninformatiecentrum.nl.

Aflat la aprox. 1 ora de Amsterdam, acest drum este mai putin cunoscut datorita faptului ca lumea s-a obisnuit sa mearga la keukenhof.nl/en — cea mai mare gradina de flori din lume (in orasul Lisse.)

Am luat ca punct de destinatie pentru GPS, punctul de informare turistica al zonei din orasul Creil, dar nu mica ne-a fost mirarea cand, dupa iesirea de pe autostrada in partea dreapta era indicatorul catre Ruta lalelelor si in stanga catre punctul turistic. Am facut dreapta si iata-ne ajunsi pe ruta lalelelor.

Pe langa campurile de lalele care se intind pe 2000 ha si o ruta avand aprox. 100 km, aici se organizeaza si diferite alte activitati cum ar fi degustari de vinuri, diferite expozitii de flori (noi am vazut una de orhidee), galerii, veti intalni magazine ale fermierilor din zona. Va puteti opri langa campurile cu lalele pentru ca sunt spatii special lasate pentru masini, puteti inchiria bicilete, va puteti plimba in voie si admira in liniste spectacolul multicolor ce vi se arata in fata ochilor. Pentru ca lalele sunt florile mele preferate bucuria a fost nemarginita fiind al doilea an deja cand vizitam zona.

Tot aici veti gasi diferite restaurante unde puteti lua masa sau pur si simplu sa va bucurati de o zi insorita pe terasa la o inghetata.

Olanda este una dintre tarile in care imi place sa calatoresc si nu pentru orasele aglomerate in care de multe ori simti ca nu ai aer chiar daca temperaturile afara nu sunt din cele mai ridicate, cat pentru zonele rurale si satele in care natura este ocrotita iar florile sunt puse pe cel mai inalt piedestal.

Trimis de Monaa in 18.05.16 21:50:23
Validat / Publicat: 18.05.16 22:32:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 3578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Monaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Orhidee

[18.05.16 22:28:59]

Fiind totuşi "la îndemână" pentru cineva care se documentează despre "must see în Amsterdam", am ales să mutăm recomandările în rubrica "Descoperă Amsterdam şi împrejurimile, AMSTERDAM" (deja existentă pe sait)

[19.05.16 07:42:26]

@webmasterX: Da, asa este. Cei care viziteaza Amsterdam sau Haga in perioada primaverii, ar fi pacat sa rateze aceasta ruta. Multumesc.

zlatna
[19.05.16 09:02:14]

@Monaa - Felicitari pentru acest articol. Asa flori frumoase nu stiu daca am mai vazut, deh Olanda este tara lalelelor. Cum sunt lalelele cultivate (nu stiu daca este corect cuvantul) la ei (poza 1) la noi se cultiva porumbul. Si orhideele sunt frumoase. Curcubeul din poza P03 este magnific.

Felicitari inca odata pentru acest articol si va doresc concedii placute.

Aurici
[19.05.16 11:44:14]

@Monaa - În martie am schimbat Festivalul de la Keukenhof la care ne gândisem pentru primăvara aceasta cu Bari și Puglia. Nu ne-a părut rău deloc chiar dacă ne ambalasem cu Olanda căreia cine știe când îi va mai veni rândul. Până o fi să fie mai citim și mai aflăm și câte ceva de care nu știam, cum ar fi această rută a lalelelor.

Frumoase flori și frumoasă rută, am reținut-o.

[19.05.16 12:13:36]

@zlatna: Multumesc . Am uitat sa precizez de mireasma florilor ce era prezenta zona acelor campuri... imbietor

[19.05.16 12:39:45]

@Aurici: Da... foarte frumos si la Keukenhof... dar, daca sunteti in zona... dati o fuga si pana acolo. Nu o sa regretati... iar daca prindeti si vreme frumoasa, peisajul va fi perfect

Alina Roxana
[02.08.16 18:55:31]

Oare daca ajung in luna august aici, o sa am parte de asemenea minunatii de privelisti cu flori?

Alina Roxana, Aurici, Monaa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amsterdam şi împrejurimile: