ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2016
ÎNSCRIS: 28.04.14
JUN-2015

încărcat de pe telefon!

Un adevărat palat

Am fost in iunie 2015 cu sotul si baietelul nostru de 3 ani (anul trecut avea 2) si inca o familie (la fel cu un baietel de 2 ani) ce sa va zic??

Decat de bine, sotul meu mai fusese de 2 ori in Antalya cu serviciul si nu prea a fost incantat de decizia mea de a merge in Turcia, dar daca am hotarat sa mergem cu micutul, am zis ca e cea mai buna varianta, pentru ca le ai acolo toate la botul calului cum s-ar zice, pentru copil!

Hotelul este foarte frumos, opulent, camerele imense, nu vreau sa exagerez dar cred ca au undeva la 60-70m2! Am avut jos la parter 2 paturi de cate o persoana si sus un pat matrimonial, foarte curat!

Mancarea... pfff ca la turci, de toate pentru toti (fara porc) se stie ca ei nu mananca, in rest, no comment, sucuri imbuteliate la sticla de 1 l, te serveau chelnerii la masa cu bautura, dar puteai sa iti iei si singur, mancare si pt copii, inclusiv borcanele pentru cei mici, restaurantul unde se serveau mesele bufet suedez, imens cu multe sali, toate decorate altfel, in alte culori! E nebunie cat lux gasesti!

Am stat la etajul 9 din 10, ne-am speriat putin cand am auzit, dar liftul urca mai repede decat un lift in orice bloc din Romania pana la etajul 4 :)), e absurda comparatia, dar e doar asa sa va faceti o idee! Mini bar in camera, cu apa, bere, sucuri, seif, papucei de camera, fierbator de apa sa iti faci ceai, cafea!

Langa piscine tot felul de terase si locuri unde poti servi tot felul de snack-uri, cockteiluri, seara la terasa ti se aduc si boluri cu alune, fistic, alune caju, nachos sa rontai langa bautura :), nu ai ce sa spui de rau, am inteles ca in lantul hotelier Delphin e si mai si, dar sincer nu stiu daca merita banii, sa dai un 500-600 de euro in plus pentru si mai mult lux, nu vad rostul! Parerea mea ca un sejur in Turci a nu merita mai mult de 2000-2200€, nu ai ce sa vezi in zona Antalyei, ma refer la foarte multa istorie, Antalya dupa parerea mea e un loc perfect pt cei ce vor sa se odihneasca, doar sa faca plaja si baie toata ziua, sau pt familii cu copii, pentru ca iti ofera hotelurile tot ce ai nevoie!

Citeam inainte sa plec comentarii in care se facea comparatie intre Royal si Delphin, cum ca la Delphin iti da si halat de baie in camera si in 3 feluri in plus de suc sau alte bauturi ori mancaruri!!! Pe buneee??? E o chestie asta la noi la romani, sa fie cat mai mult, chiar daca nu te folosesti de lucrul respectiv :)) offf offf... in fine... Nu cred ca am poftit ceva si nu am mancat, chiar si ciorba de burta am servit la cina intr-o seara (ca tot imi zicea cineva "eu nu ma duc la turci sa nu pot manca ciorba de burta si sa beau suc la dozator" :)).

intr-o seara am facut rezervare la restautantul a la carte italian si am mancat acolo, nu mai stiu cat a fost rezervarea pt 4 adulti si 2 copii, cred ca vreo 20-30€! Pfuu ce bunatati si acolo! Ne-am intrecut in comandat meniu cat mai diversificat sa gustam unii de la altii, nu am facut rabat, desi eram la all inclusiv :)))... noi romanii, sa gustam si din asta, si din cealalta, pana ne vine sa dam pe afara :))

Un alt punct forte al hotelului este ca e foarte aproape de aeroport, noi pt ca am fost cu copilasii a fost foarte bine, in conditiile in care la plecare am avut zbor pe la 6 dimineata, si trebuia sa fim in aeroport la 5, era jale daca trebuie sa venim de la 100-200 km distanta!

Pentru copii e un paradis, locuri de joaca, piscine pt ei, parc de distractii, inclusiv gradinita unde cred ca il puteai lasa singuri, contra cost cred, dar nu a fost cazul!

Ca si raport pret/calitate, Royal isi merita banii! Eu nu am fost decat aici in Antalya, dar sotul a mai fost de 2 ori, o data la Resident Lara (fffff ok si acolo) si la Rixos in Kemer si spune ca Royal este peste cele 2!

Si vreau sa mai mentionez altceva in afara celor legate de hotel, oameni buni, nu faceti greseala sa luati excursie la acvariul din Anyalya, este o mare porcarie pe care am platit 120 de euro, o caruta de bani, au intarziat 2 ore ca la intoarcere am ratat si cina asa ca copiii au mancat la 11 noaptea niste snack-uri de la unu din restaurantele hotelului care e deschis non stop din cate am inteles! Ne-a dus soferul ca pe cartofi o viteza, frane bruste, au vomitat saracii copii de numa numa, si la final mai vroia sa ii dam si bacsis! Autocarul plin de rusi, turul operator [...] cu care am mers are sediul in Rep Moldova asa ca moldovencele sunt ghizi (nu vreau sa jignesc pe nimeni) vorbesc mai bine rusa decat romana si tot rusii sunt pusi in fata! Ca si in cazul cu excursia la acvariu! Pe rusi i-au pus in fata si pe noi romanasii cu copii mici in spate sa ne intoarcem stomacul pe dos! Asta a fost partea cea mai neplacuta din sejur, in rest doar lucruri de bine am de zis!

Trimis de mina86 in 18.05.16 21:03:51
Validat / Publicat: 18.05.16 22:32:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2482 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mina86); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

[18.05.16 22:21:24]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 01&ridAnt=68681

[18.05.16 23:39:33]

mina86AUTOR REVIEW
    [18.05.16 23:41:38]

Cu drag!

artemisa24
    [19.05.16 09:17:00]

Mi-a placut RHP si mi-a placut si review-ul tau, inclusiv comparatia cu hotelurile din lantul Delphin. e adevarat ca sunt opulente si nu merita atatia bani dar... poate ca o data merita sa incercam, stiu eu? ca sa nu ni se spuna vorba din batrani... "cand nu poti ajunge la ei, strugurii sunt acrii"...

mina86AUTOR REVIEW
    [19.05.16 09:27:41]

La fel am zis si eu sotului, ca o data si o data trebuie sa venim si la Delphin, sa vedem cum e luxul si mai lux (sa zic asa) Cand vom fi lipsiti de inspiratie si vom vrea sa stam doar cu burtile la soare, probabil asta va fi optiunea: Turcia-Antalya-Delphin (aici vedem care di n ele) ! Numai bine va doresc si la cat mai multe vacante!

ioana74
    [19.05.16 10:17:30]

Sunt foarte ok toate hotelurile Royal pentru familiile cu copii mai putin Adam&Eve care e pt cupluri. Sunt multe excursii frumoase de facut in Antalya:rafting, jeep safari, croaziera cu yachtul, vestigiile istorice de la Aspendos si multe altele. Dar cu copii mici mai ales e foarte obositor sa le faci. La toate hotelurile Royal miniclubul pt copii e gratis ii poti lasa fara grija pe cei mici acolo cateva ore, se vor distra maxim. Anul acesta va fii foarte greu pentru hotelierii de acolo fara cei 5.5 milioane de turisti rusi pe care ii aveau anual si care anul acesta nu mai primesc viza de Turcia. Avantaj pentru noi romanii ca astfel au scazut mult preturile pe Antalya anul acesta. Vacante placute in continuare!

Aurici
    [19.05.16 12:36:17]

@mina86 - Mi-a plăcut mult cum ai pus problema și cum ai prezentat hotelul. Din păcate părerile sunt împărțite pentru că și noi suntem diferiți și contează mult care sunt prioritățile pentru fiecare. Că alegi într-un fel sau altul mie mi se pare perfect normal pentru că este funcție de buzunar, de vârstă, de context, de copii, etc. Tot ce ar trebui să învățăm d. p. m. d. v. este că trebuie să ne asumăm situațiile când plătim mai puțin și primim pe măsură și să nu avem decât așteptări conform prețului plătit. Dar asta tine tot de fiecare.

calatorul
    [19.05.16 15:58:19]

@mina86 - Interesante impresiile impartasite si multumim pentru informatii. Inteleg ca hotelul este foarte mare si deci cu multi clienti turisti la un loc, si mancarea din abundenta peste tot si pentru toate gusturile. In afara de asta, ce l/ar mai recomanda, in afara de lux, e in apropiere de plaja, are o apa si plaja bune sau cum arata ele in zona. Multumesc.

PS simpatica comparatia lifturilor dar greu de evaluat, caci in SkiTower din Bucuresti liftul urca 20 etaje in cateva secunde si nici nu simti asta, e intr/adevar interesant. Vacante frumoase!

artemisa24, Aurici, calatorul, ioana74, mina86
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Holiday Palace: