ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2016
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10

Pusculita AFA

Buna @all, vreau sa va povestesc... sper sa nu plictisesc asa ca incerc sa fie scurt si la obiect ceea ce am de spus.

Doresc sa readuc in atentia noastra a tuturor iubitorilor de turism si frumos un gen de actiune care poate bucura sufletul la fel de mult: campaniile umanitare, de amploare mai mica sau mai mare, focusate pe un caz sau mai generale, ele au darul de a aduce bucurie de ambele parti. Astfel cu ocazia desfasurarii actiunii SECRET BUNNY 2016 am primit un imbold de a reaprinde aceasta traditie prin dorinta lui @kikiritzi de a dona cadoul ei unei copile. Am scris despre aceasta dorinta, voi ati fost alaturi, iar asa a luat nastere Pusculita AFA. As fi fericita sa ramana parte a saitului/implicit a noastra ca si comunitate, sa o putem accesa oricand atat pentru donatii cat si pentru actiuni in orice perioada a anului sau macar de 2/3 ori pe an.

In acest moment Pusculita a adunat de la noi suma de 1550 ron care au venit de la utilizatorii :

50 ron @admin
50 ron din exterior AFA, o prietena
50 ron din exterior AFA, un prieten
85 ron @claudiu71

TOTAL 1550 ron

1* Din ea 200 ron au asigurat un zambet pentru micuta Diana si fratiorii ei prin implicarea directa a colegei @kikiritzi care a fost la cumparaturi pentru fetita si nu numai, a mers acasa la familie cu daruri pentru fiecare fratior, a strans zambetele si bucuria lor in cateva poze de care ne-am bucurat la randul nostru. Toate acestea cu ocazia sarbatorilor Pascale.

2* Restul de 1350 ron merg catre Sectia de Oncologie de la Budimex si cea de la Fundeni.

Cand... 27.05.2016 oncologie-Budimex

Cu ce... 3 jocuri Xbox pentru locul de joaca comun, cate un puzzle si 2 banane fiecare copil individual (20 la numar) plus alte cateva jocuri donate de @expertu

Cine... @roth si @zoazore

Cost... 335 ron jocurile, 248 ron puzzl-urile, 50 ron bananele

Total 633 ron

Diferenta de 717 ron va merge dedicat catre activitati ale copiilor de la Fundeni prin achizitionarea unor materiale necesare sedintelor de psihoterapie si nu numai

Cand... in saptamana Rusaliilor

Cu ce... creioane colorate, carticele de colorat, sticuri cu diverse imagini, si multe altele... la cumparaturi voi fi insotita de raluca, reprezentata asociatiei Little People in acest spital.

Cine... oricine doreste si poate

Cost... cat avem sau cat va fi nevoie

Total... vedem

Nu pot incheia fara un MULTUMESC, desi poate parea sablon, catre voi toti si in special catre:

@kikiritzi pentru ca a reaprins dorinta de a darui

@claudiu71 pentru ajutor/promtitudine si implicare in achizitionarea la un pret bun a acestor jocuri

@expertul pentru firele albe care cred ca au iesit in urma lungilor discutii inteligente purtate de un necunoscator cu un specialist IT... (. ai rabdare frate nu gluma)

@nasshu si @iulian68 pentru consiliere generala

@zoazore pentru ca a facut posibil sa o cunosc pe Raluca, membra a asociatiei LITTLE PEOPLE si astfel putem intra in aceste sectii si face lucruri frumoase.

Nu uitati iubirea este cea care vindeca sufletul

PS: poze la cadouri si alte discutii pe acest fir cand vor fi posibile

BY ADMIN: Am mutat în acest fir de discuţie toate ecourile referitoare la această iniţiativă, de atunci de când s-a născut, pe firul Secret Bunny 2016

Trimis de roth in 17.05.16 12:39:24
Validat / Publicat: 17.05.16 15:12:00

VIZUALIZĂRI: 1905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2020 PMA (din 20 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 68
[05.04.16 22:47:30]

@all

Seara frumoasa tuturor, am o intrebare pentru voi dragilor:

Ce ziceti daca am face un cadou (dulciuri) pentru 3 fratiori?

Nu au cerut, nu stiu ca eu vreau sa fac acest lucru, insa cineva dintre noi mi-a povestit cum se bucura la astfel de atentii... si cine nu s-ar bucura sa fim seriosi! , eu am sa rog un iepuras sa mearga la ei pentru a le face o bucurie si daca printre voi mai sunt doritori... tinem legatura.

Putine detalii spre a nu fi prea sec anuntul.

Mama cu 3 copii, cea mai mare are 5 ani si se numeste Diana. Ea merge cu un autobuz scolar la gradinita care se gaseste la 7km, iar Mosului ia spus ca cel mai mult isi doreste mancare, pentru ea mancare inseamna dulciuri fiindca de ele nu prea are parte, mancare se gaseste, mama face eforturi ca orice mama... atat cat poate.

Multumesc pentru atentie si astept vesti.

PS

admin sau webi daca am sarit calul, (stiti ca eu asa am debutat, intr-o campanie de ajutorare si asta ma bucura cel mai mult... sa ajut, unii stiu asta fiindca eu si acum fac FAPTE BUNE) va rog sa stergeti ecoul.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Cornel
[05.04.16 23:03:17]

@roth - i'm in.

Cu 50 de lei; ţi-i trimit eu cumva

(nu pot mai mult, dacă nu era atât de aproape de Cinciş... era altfel)

maria55 †
[05.04.16 23:09:10]

@roth - cum sa stearga, cine sa stearga de ce sa stearga ecoul?! Ma alatur ideii si am sa trimit si eu niste banuti... dar astept pensia, mai dureaza cateva zile, nu multe, tinem legatura!

[05.04.16 23:13:03]

wow, multumesc... sincer nu ma asteptam sa fie cineva asa dispus sa zica DA. Hai sa vedem ce iese si in functie de asta vom decide ce facem... poate nu e cazul sa luam un intreg magazin de dulciuri... poate facem si altcva.

Cornel
[05.04.16 23:18:02]

@roth - sau poate mai găsim şi alţi asemenea copilaşi (de se adună mai mulţi / mai mult)

[05.04.16 23:21:11]

@cornel - tu stii bine ca am facut si 24 decembrie si ajun de Paste pe drumuri cu masina plina de cadouri AFA pentru diversi... nu ma deranjat, din contra si cozonacii au iesit mai buni parca... aveau multa iubire in ei.

[05.04.16 23:40:57]

Si eu vreau sa le fac o bucurie fratiorilor asa ca ma bag si mai vorbim

diana2015
[06.04.16 00:22:28]

@roth: și eu, ai nr. meu de tel. Te rog sună-mă să vorbim - specific că pentru cei trei copilași

Floria
[06.04.16 07:19:07]

@roth: Vreau si eu sa particip la darul de Pasti pentru copii.

[06.04.16 07:26:44]

@roth -

Da-ne mai multe date. Daca este din zona Bucuresti-Ilfov, pot sa te ajut cu o prajitura daca-mi spui data sau sa-ti trimit niste banuti

(cont sau ne vedem cumva, nu mi-e greu sa trec "frontierele" Bucurestiului sa-ti aduc).

[06.04.16 07:56:33]

@elviramvio -

Multumesc tuturor, copii sunt undeva langa Petrosani, intr-un sat, frumos ar fi sa ajung acolo personal, poate joi in saptamana Pastelui insa nu pot promite sigur acum.

Este o idee minunata sa ajungem la familie sau macar la gradinita sa daruim dar nu stiu daca o sa putem pune in plan, dar pe viitor ne putem organiza pentru astfel de venimente.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
mogly
[06.04.16 08:37:50]

@roth - Dragă roth, eu am fost ieri aşa de obosită că după 19 m-am culcat şi m-am trezit la 7 azi dimineata. Acum am ajuns la birou, am multă treabă, dar totuşi primul lucru pe care l-am făcut a fost să deschid AFA. Am văzut că mi-ai trimis un MP dar nu îl pot deschide decât când ajung acasă, din motive necunoscute de mine nu pot vedea mesajele private de pe calculatorul de la birou. Aşa că nu ştiu dacă doar mi-ai confirmat că ai primit datele mele personale sau mai era si altceva.

Ce vroiam eu sa-ţi spun şi nu mai aveam rabdare până dupa amiază când ajung acasă este că vreau să contribui şi eu cu tot ce pot pentru familia aceea, adică financiar (aici nu ştiu cum facem ne dai tu un număr de cont, sau ceva) şi având în vedere că ai spus că e un sat aproape de Petroşani mă ofer să contribui şi altfel dacă e nevoie, poate să merg până acolo, orice spui tu că ar fi util. Tu acum ai nr meu de telefon, putem vorbi şi aşa.

Iniţiativa ta e lăudabilă şi te poţi baza pe mine oricând pentru aşa ceva şi pe viitor. Te pup!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[06.04.16 08:48:07]

@roth -

Te voi contacta zilele astea in privat, atunci prefer sa trimit cativa banuti si stii tu ce sa faci cu ei.

Zoazore
[06.04.16 10:04:07]

@roth - Aici sunt! PREZENT!

Niste jucarioare, nu foarte scumpe, dar care sa-i bucure!

Pana si eu ma bucur de-o jucarie, dar ei, micutii!

P.S. - Nu mai bine "revigorezi" tu firul ALA de discutii des pe faptele bune? Acolo poti pune si contul...Zic si eu!

Paty
[06.04.16 10:30:07]

Şi eu, şi eu. Am tot chibiţat pe aici, neştiind ce hotărâre să iau. Sunt prinsă rău de tot luna asta şi nu mai am timp să meşteresc nimic. Aşa că o să-i zic totuşi pas iepuraşului, cu maximum de oftică, fiind prima dată când nu particip Dar mă bag la cadoul pentru copii şi dau şi eu 30-40 de lei. Aştept contul.

[06.04.16 10:35:00]

@mogly - este doar oki pt date

Ai acum PM cu contul meu, tinem legatura fiindca se pare ca esti destul de aproape de zona. O sa vb la tel amanunte.

kikiritzi
[06.04.16 20:31:35]

Si eu ma inscriu, pt. Iepurasul AFA si cel al Dianei

Dan&Ema
[06.04.16 21:42:00]

In primul rand imi cer scuez daca intru pe firul acesta in mod nepotrivit si rog @admin sau @webmatseri sa intervina daca este necesar.

1) Am citit cu intetres interventia Cameliei ref la actiunea din Petrosani si ne inscriem si noi, cel mai probail cu banuti, doar sa stim cum se va proceda.

2) Eu particip la un proiect similar, cu desfasurare ""iminenta"", anume sambata 9 aprilie.

Va redau mai jos mesajul organizatorilor ref la actiune:

****

Dragii mei,

Am aflat de un proiect social dedicat femeilor si copiilor din mediul rural (Urlati, Valea Plopului - Valea Screzii) si m-am gandit ca ar putea fi mai multa lume interesata sa il sprijine. Concret, strangem:

- jucarii

- rechizite

- haine (pentru copii intre 1-17 ani si pentru femei)

- produse de igiena corporala

- produse alimentare ambalate

- lenjerii

- vesela

- donatii in bani

etc.

Ar mai fi nevoie de: saci, cutii din carton, mijloace de transport disponibile sambata, 9 aprilie, cand se merge la centrul respectiv cu toate lucrurile stranse.

Nu ezitati sa-mi dati un semn, in caz ca va doriti sa contribuiti! (sunt 2 adrese de colectare, in Ploiesti si in Bucuresti)

P. S. "Uniti - salvam! " :-)

Daca cineva se arata interesat, acestea sunt adresele de colectare:

Ploiesti: Bdul Republicii, nr. 143, parter, camera 1 (prima in dreapta cum intri pe hol), in incinta SCM Confectia. Intrarea este prin spatele blocului.

Bucuresti: Ion Campineanu, nr. 1, bl. Carlton, sc. 1, et. 6 M5 (in spatele gurii de Metrou de la Universitate, pasaj Intercontinental - str. Ion Campineanu).

****

Maine sau poimaine primesc ultimele detalii de la organizatori. Noi vom participa personal, nu numai cu donarea de bunuri, ci si cu asigurarea transportului.

Daca sunt doritori, va rog sa imi scrieti pe PM (sa va dau contactele mele personale) sau sa ma contactati direct cei care aveti deja contactele mele personale.

Actiunea este sambata asta!

Seara buna tuturor! Si la cat mai multe actiuni de bine!

@Admin

Daca este un loc mai potrivit pentru asemenea initiative, rog dirijeaza-ma. Noi participam la dieferite actiuni de gen, fie ca organizatoari, co-organizatori, zvoneri, raspandaci, si mai ales voluntari.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[06.04.16 23:57:05]

Pai sa o iau asa incet, batraneste sa nu uit/sar ceva.

1. @kikiritzi

frumoasa poveste, tu fiind cadru didactic te implici in pastrarea datinilor si obiceiurilor locale si asta poate da o mana la salvarea frumoaselor noastre obiceiuri din batrini. Ma bucur ca a spart cineva gheata... poate acum vor fi si alti curajosi.

2. @Dan&Ema

cunosc personal preotul si o parte din familia lui, am mai fost intr-o actiune AFA in valea Screzii... vezi aici

vezi impresii

de aceea apreciez faptul ca te implici, insa nu pot spune cum si catre cine ne vom orienta noi, comunitatea... este prea in scurt. Oricum e de retinut si poate... candva vom mai ajunge in zona.

***

Acum as face urmatorul anunt:

Cu ocazia unei miniintalniri asa, prieteneasca am adunat o suma de bani, pe care o pun in pusculita AFA, ea este de la

@amero, @balasa violeta, @ileanaxperta, @papone, @mishu,

Acum avem in visterie

165 ron de la trupa

50 @admin

100 @roth

50 @zoazore

Total 365 ron, cu siguranta putem sa ne gandim si la alti copii, eventual sa mergem la un spital... ceva direct cu pungute... nu am idee inca... vedem, oricum eu simt ca am deja mai multe inimi... asa sunt de bucuroasa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]

@kikiritzi

Dan&Ema
[07.04.16 13:15:08]

@roth - @all

Noi am mai trimis la valea Screzii si in decembrie 2015. Acum, sambata, particip prima data personal oferindu-ma cu transportul, plecare ora 6:45 din Bucuresti. Stiu ca e in scurt. Nu m-am gandit la o actiune organizata AFA, ci la una benevola individuala din randul celor posibili interesati, ca nu e timp necesar. Actiunea asta are un organizator, punctele de colecatare sunt anuntate, iar daca cineva vrea detalii suplimentare, i le pot da eu sau il pot pune in legatura cu organizatorul.

Cami,

nu m-am gandit sa te implic suplimentar pentrru ca ai deja cateva actiuni simultane in organizare: Iepurasul si Petrsoani-ul

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[07.04.16 14:39:21]

Buna, astazi am mai primit 50 ron de la @Cristina Stefan, multumesc. Pusculita are acum 415 ron

Este timpul sa vedem catre ce/cine ne mai orientam, fiindca pentru Diana sunt suficienti 50 ron (atat considera inimoasa care a trimis mesajul la mine) hai sa zic ca dublam... asa de la noi putere, insa vad ca sunt destui cu suflet mare si ar fi frumos sa decidem cat de cat impreuna, in limita timpului/sumei etc. Va rog sa imi spuneti daca agreati sa cautam o familie cu mai multi copii sau mergem asa o parte dintre noi pur si simplu la un spital in Joia Mare.

Pot sa tin banii si sa ne organizam mai bine pt 1 iunie, eventual mergem la Valea Screzii, cei ce nu au fost vor fi uimiti ce a putut face Parintele acolo, e drept sunt donatii si ajutor din multe tari.

Zile faine tuturor

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
DanielG&Family
[07.04.16 18:58:14]

Buna ziua!

Ma bag si eu cu iepurasii.

Multumesc,

DanielG&Famyli

iulian68
[07.04.16 23:18:47]

@roth: Având în vedere ca ne putem întâlni oricând, vom participa și noi, iar dacă crezi ca va fi nevoie vom participa efectiv, în sensul ca putem folosi auto din dotare. Poate ma mai descurc de niste jucării pana atunci... ????

[08.04.16 08:30:22]

@iulian68 - Sufletist si saritor cum te stiu eu cu adevarat, nu puteai sa stai doar in tribuna... cobori in teren binenteles

Pai pe data de 16 vad ce si cum... cat este in pusculita si decidem daca si unde mergem.

[08.04.16 13:05:25]

50ron @paty. 130ron @... de departe, 50ron@Dan&Ema

total 645 ron

Multumesc

Pentru tombola s-au mai inscris

@DanielG&Family

@iulian68

[09.04.16 17:55:00]

@roth -

Am transferat acum o ora 50 lei, intra in contul tau luni pe 11 aprilie.

[10.04.16 11:48:01]

210 ron @mogly

total 855 ron

[11.04.16 15:27:28]

Pusculita AFA

@elviramvio 50 ron (b.) pt confirmare si @diana2015 50 ron (T.) tot pentru confirmare... nu este trecut si username-ul si nu stiu daca am nimerit sau nu.

total 955 ron

[11.04.16 17:11:16]