ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2016
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUL-2015

Pizzeria 'Tranzit Pub' din Targu Mures

Daca sunteti in tranzit prin Tg. Mures si va aflati intr-o forma financiara nici excelenta nici modesta ci mi degraba precara cu tendinte spre mizerabila si va e foame rau de tot si va mai si grabiti, puteti intra la pizzeria Tranzit Pub, e foarte aproape de centru, pe strada Horea la nr. 25. O pizza Margherita de 450 gr. (sos de pizza, roşii, oregano, mozzarella) costa 10,50 lei.

Se poate face si comanda prin telefon (daca mai aveti impulsuri), delicatesa va va fi adusa pe banca de lemn, din gara mica sau cea mare, unde v-ati petrecut noaptea.

Pizzeria Tranzit Pub este locul preferat de intalnire al muresenilor boemi de peste 15 ani cu o oarecare predilectie pentru arta si excursii.

Pub-ul a fost deschis pe 15 Martie 1996, apoi a devenit locul preferat al clubului de moto-bike, "Plum Brandy Club" din oras. Dupa ce l-am vizitat si eu, pub-ul acesta mi-a ramas undeva ascuns intr-o crevasa ascunsa a mintii, ca ceva placut si relaxant (mai ales mansarda), ceva in genul “China House“ din Tg. Mures sau a Pub-urilor studentesti din Brasov, dotate cu mansarda si carti de anticariat. Nu stiu de ce mansarda, mie imi aduce mereu aminte de pictorii sarmani din Paris, care imparteau frateste cate o mansarda cu un singur pat, ieftina, adica unul dintre ei o folosea o jumatate de zi, in timp ce celalalt pornea la vanatoare de imagini si picta prin oras, apoi, lucrurile se inversau. Am impresia ca aici, la Pizzeria Tranzit Pub, printre clientii tineri ai localului, exista si cativa pictori ce isi afiseaza panzele pe pereti, la fel ca-n Paris. Va mai amintiti de bistroul pictorilor, de ”Lapin Agile” sau de ”Moulin de la Galette” de pe colina Montmartre, (nu departe de "rue Lepic"), unde impresionistii vremii isi plateau consumatia cu cate un tablou sau o schita create la repezeala, in timp ce-si sorbeau alene “bunavointa patronului”, adica isi plateau absintul si croissantul cu talentul lor pe care-l expuneau in local.

La Tranzit Pub, noi ne-am servit pizzele la mansarda, langa tabloul ”Jucatorii de carti “ de Paul Cezanne. Dupa unele opinii ale criticilor de arta, ”Jucatorii de carti” reprezinta o mostra vie a curentului post-impresionist francez, ele sunt de fapt 5 tablouri pe aceeasi tema (expuse la “Metropolitan Museum of Art din New York”), tablouri pictate de Cezanne, in 5 ani, (intre 1890-1895). O versiune a acestui tablou (ei, daca sunt 5, si eu as scoate unul sau doua la licitatie) a fost vanduta catre familia regala a emirului din Qatar pentru suma de aproape 300 de milioane de dolari, facandu-l azi, cel mai scump tablou din lume. Doar Mona Lisa din Luvru valoreaza mai mult decat acest tablou, (evaluat la 626.821.192 dolari in 2004), daca ar fi vanduta. Azi, valoarea ei cred ca s-a dublat. Dar francezii nu-si vand patrimoniul celui mai vizitat muzeu din lume caci, la 9-12 euro biletul de intrare/persoana, ei isi amortizeaza in cativa ani valoarea Giocondei. Si totusi, au mai fost exceptii de la regula, pictura "Portretul doctorului Gachet" de Vincent van Gaugh a fost vandută cu 82.5 milioane de USD, pe 15 mai 1990, la Casa de licitatie Christie’s din New York. Ah, unde eram eu prin martie ’90? , eram prins de febra Revolutiei bine-nteles, asta e, am ratat momentul.

Dar sa revenim la “Pizzeria Tranzit”

Nici la Luvru nu poti consuma o pizza si o bere langa o capodopera a umanitatii.

Va mai ofer cateva preturi de la acest Pub: Pizza Prosciutto (sos de pizza.roşii, oregano, mozzarella) 400 gr., costa 13 lei. Pizza Funghi, (sos de pizza, ciuperci, oregano, măsline, mozzarella) 450 gr., costa tot 13 lei

Mai gasiti aici Spaghetti Milanese si Carbonara si Tortellini, toate la 14,50 lei. Din anul 2004 datorita succesului “pizzeriei cu picturi”, s-a mai deschis si un restaurant si o mansarda.

Turismul si dom’soarele (filozofie de final)

Ce-i trebuie unui barbat (sau femeie) ca sa fie fericit? Mai nimic, spre exemplu o gramada de bani. Monede de aur multe, multe, (sunt bune si bancnotele) pe care fenicienii, cei mai mari navigatori ai antichitatii, neavand altceva mai bun a face, i-au scos din sacul lor pandorian de inventii, declansand din acel moment simplificarea comertului dar si o sumedenie de probleme prin lume.

Barbatul e cel ce trebuie sa aduca bani in casa. El e dator sa ofere familiei, prietenei sau consoartei, macar odata pe an, cel mai frumos concediu sau excursie. Sa nu mai vorbim de momentul cand barbatului ii colcaie stomacul de fluturi si a intalnit iubirea vietii lui si vrea sa-si intemeieze o familie. El e cel ce trebui sa cumpere o casa sau macar un “deux-pieces” de bloc muncitoresc, plus o masina, chiar si second hand. Altfel nu e barbat. Acesta e prototipul la care viseaza azi, 95% din dom’soarele tarii noastre, ”barbatul ideal, adevarat”, adica un om cu bani (cat mai multi), cu masina si casa (in lipsa casei, e buna si o vila pe malul lacului Snagov). Un astfel de barbat plin de “money, money, money” iti asigura un adevarat ”Ticket to heaven” iar lipsa lui, biletul iti va arata, dupa o vreme, ”The way to the hell”. (youtube). Azi, iubirea si frumusetea sau cultura si “frumusetea interioara”, trec pe planul doi. Sunt femei eroine insa, adevarate "Maica Tereza", care le accepta insa si pe acestea, doar in cazul nefericit in care si-au dat seama cu tristete de lipsa primei variante si-altfel risca sa raman fete batrane. De fapt, nimic nou pe lume, toata lumea are dreptate, asa ne-a creat natura, in intreg regnul animal, femela se ia dupa mascului cel mai puternic, cel ce poate conferi protectie puilor si turmei si langa care ea, se simte in siguranta.

Sa va povestesc ceva. Fiul unei colege de-ale mele s-a indragostit de o colega de facultate. Totul parea ca merge bine pana cand baiatul s-a hotarat sa-i cumpere fetei un week-end la munte. Baiatul a imprumutat Loganul parintilor. Fata a venit la intalnire dar a ramas deceptionata. “Cum? In “jaf”-ul asta vrei sa ma bagi, I’m sorry, dar am de la colegii tai oferte mult mai confortabile”. Si-asa a murit iubirea, care, se pare ca nici nu exista, saracia-i boala grea!”

Final

Pentru ca am lucrat ceva vreme si pe la Combintul Chimic Azomures si acolo primul lucru ce l-am auzit la instructaj, a fost, ca daca se-ntampla ceva cu mega-rezervorul de amoniac, asaaa, pe o raza de vreo 20 de Km in jurul orasului, totul moare si daca vreau sa scap cu viata, va trebui sa respir printr-o batista uda sau trebuie sa-mi tin respiratia vreo juma’ de ora.

Asa ca atunci cand am avut ocazia sa schimp apartamentul, mi-am luat unul hat departe de combinat, tocmai in capatul celalalt al orasului, la iesirea spre Reghin. Acum ma aflu in locul unde mi-am dorit sa locuiesc mereu, intre complexul Week-end, padurea ce duce la Platoul Cornesti (cu gradina ei zoologica) si Baile sarate Sangeorgiu de Mures. Iar raul Mures, curge la 300 de metri prin spatele blocului meu, aducand un aer proaspat de la munte. Combinatul a ramas undeva departe, la vreo 10-12 Km de mine. In caz de probleme, cred c-o sa scap cu viata. Daca doriti vreodata sa vizitati orasul meu, eu va invit in acesta zona de agrement, verde si acvatica, de la iesirea spre orasul Reghin.

@Web, te rog melodia, mersi! https://www.youtube.com/watch?v=jiT5Rz2mNmk&index=2&list=PLzq043mGIWo9GgnLC2m6UJ8IBI2zq

Trimis de dorgo in 15.05.16 11:21:20
Validat / Publicat: 15.05.16 13:52:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ. A mai fost în/la: mai peste tot

VIZUALIZĂRI: 3664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Baile Sarate Sangeorgiu de Mures, sunt ceva mai departe, la 5 Km

[15.05.16 12:56:25]

mogly
[15.05.16 23:20:18]

Fericirea e o stare de spirit (o poti masura doar sufleteste nu material)

dorgoAUTOR REVIEW
[16.05.16 06:50:41]

@mogly - Definitia fericirii inca n-a fost data, e ceva complex si relativ, in filmul "Am vazut tigani fericiti"", ei aveau o stare de spirit excelenta timp de cateva ore in timp ce dansau in jurul focului chiar si cu burtile goale, doar ca n-o au prea des, media lor de viata e doar de 38 de ani, ii ucide tuberculoza, paduchii, bolile venerice. Noi, astialalti, ne gasim fericirea in mai multe chestii. Eu de exemplu sunt fericit cand ma duc singur sa explorez cateva insule necunoscute si salbatice, decat insotit de cineva fitzos, care n-are chef numai de plaje. Plus ca traim si de doua ori mai mult ca tigani, ca medie de varsta-67,8 ani si putem fii astfel fericiti de doua ori mai mult decat ei. Prefer varianta a doua.

[16.05.16 10:31:06]

Inca un articol marca @dorgo care te cheama la Targu Mures prin felul minunat in care stie cum s-ar spune "sa-si vanda marfa".

Spre nesansa mea eu inca nu am am ajuns acolo, familia mea da, asta prin concursurile de dans sportiv la care au participat in Tragu Mures si o data s-au cazat cu totii la o pensiune in afara orasului insa nu-mi aduc aminte numele, alta data tot in afara orasului la rude.

Tare mult ma tenteaza sa o iau in vara spre acea zona a tarii, mi-as dori un circuit care sa cuprinda zona de nord-vest si cred ca am sa scot o harta si am sa fac un circuit.

Daca imi va reusi, acest oras nu-mi va scapa clar. O zi frumoasa in continuare, votat cu mare placere.

dorgo, mishu, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tg. Mureş? :