ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUL-2015
2 AD. + 1 COPII

Varna - capitala maritima a Bulgariei

Prima data am auzit de orasul Varna-Bulgaria (al treilea oras ca marime dupa Sofia si Burgas) la scoala si acasa din povestirile parintilor dupa o vizita in Bulgaria (comunista)

Trecând multi ani de atunci cu ocazia primei vizite pe teritoriul Bulgariei (sejur pe litoral, impresii aici si aici - Hotel Laguna Beach-Albena) fiind cazat foarte aproape de Varna (30km) am vazut orasul. Pana acum de 3 ori (2011,2013 si 2015)

Istoria orasului incepe in secolul 7 inaintea erei noastre. Grecii au dat nastere acestui asezamant la care au dat numele de Odessos. La fel ca multe regiuni in vremea respectiva si acesta a devenit parte a imperiului roman, mai exact in secolul 1 i. e. n. In secolul 7 orasul a fost cucerit de catre Asparuch Khan conducator slav. Numele orasului devine Varna, si dupa aceasta perioada urmeaza o dezvoltare rapida a orasului devenind un important nod maritim. La sfarsitul secolului 14 orasul ajunge sub conducerea imperiului otoman. Abia in secolul 19 va fi eliberat de catre flota ruseasca. In al doilea razboi mondial in ciuda rezistentei partizanilor, germanii au pus stapanire pe oras, la finalul razboiului si victoria sovieticilor a inceput era comunista sfarsindu-se ca in Romania in anul 1989. Abia dupa aceasta data a inceput dezvoltarea orasului pe principii democratice.

In prezent Varna este al treilea cel mai mare oras din Bulgaria, numara cca 350000 de locuitori. Alaturi de bulgari traiesc cca 10000 de etnici turci, cca 3000 romi si cca 3000 alte etnii diferite.

Din punct de vedere geografic Varna este un oras situat pe coasta vestica a marii Negre. Distanta rutiera pana la Constanta este de cca 150 km iar pana la orasul Burgas km. Clima este asemanatoare climei din Romania-zona litoral. Totusi vara temperatura medie poate sa ajunga lejer la 30 de grade C.

Daca vorbim despre ocupatia locuitorilor din Varna, o mare parte isi castiga existenta muncind la portul comercial/turistic Varna. O mare parte traieste din turism, iar pe locul 3 se afla agricultura. In timpul comunismului a existat o industrie, s-au produs aparate electrice, motoare diesel,a fost industrie alimentara si industrie textila. In prezent aceste fabrici comuniste nu mai exista.

Din punctul de vedere al educatiei varna este un oras universitar. Aici functioneaza o academie militara, o universitate tehnica, agricola, stiinta medicala si comerciala.

Legaturile sint pe calea apei (port turistic si comercial) aerului (aeroportul international Varna) caii ferate si soselelor. -

Obiective turistice in Varna fiind un oras mare sint destule si merita vazute.

Catedrala Adormirii Maicii Domnului a fost construita in 1880-1886, si este a doua ca marime dupa catedrala din Sofia.

Baile romane sint niste ruine din secolul 2. Au fost cele mai mari bai romane.

Muzeul naval national. Este un muzeu intr-o cladire si in aer liber, aici ne putem documenta despre istoriei flotei maritime a Bulgariei. Exponatele de afara sint impresionante, se pot vedea de la elicoptere pana la nave si rachete tot felul de vehicule militare.

Teatrul Stoian Bachvarov. Este o cladire construita in stil neobaroc intre anii 1912-1932.

Delfinariul construit in 1984 este si singurul din Bulgaria.

Acvariul - cladirea dateaza din 1932, si prezinta toate vietuitoarele din Marea Neagra.

Padurea de piatra: este ceva unic, se gaseste in afara orasului.

Alte obiective care merita vazute: Biserica Sfanta Fecoara Panaghia, Biserica Sf Atanasie, Muzeele istoriei naturale, etnografic, renasterii bulgare, medicinei, istoriei, arheologic, port turistic si comercial, cladirea garii (dateaza din 1886 si de aici a plecat primul tren spre Ruse) Pentru doritorii de cumparaturi avem Grand Mall Varna, iar pentru iubitorii de mare plajele din Varna(inclusiv Golden Beach in partea din nord a orasului)

Pentru cazare bookingul arata 220 de hoteluri si pensiuni ca si pret de plecare am vazut suma de 103 ron/noapte dar sint sigur ca exista si mai convenabile.

De 3 ori am traversat Varna cu masina, circulatia este ok, exista ore de varf când se sta mult pe la semafoare (cu numarator secunde) Un loc de parcare in zona centrala se gaseste greu, eu am parcat de fiecare data pe langa drumul(aflat pe un dig) care duce spre portul turistic. Ca orice oras incarcat de istorie pentru mine este foarte interesant, si în afara vizitarii obiectivelor merita o plimbare pe stradutele din centru(plus o pauza la o terasa sau restaurant pentru a manca/bea ceva) In aceste 3 excursii am reusit sa vizitez o parte din obiectivele turistice de mai sus. Probabil in acest an (din nou un sejur Albena) voi face inca o vizita a orasului.

Rog Webmaster sa ataseze clipul urmator: https://www.youtube.com/watch?v=D5E_FLScwDE

Trimis de AZE in 14.05.16 00:59:45
Validat / Publicat: 14.05.16 07:13:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Teatrul dramatic Varna

[14.05.16 04:30:20]

[15.05.16 19:20:20]

Ar cam trebui actualizate pozele din varna, par cam vechi, mai urca daca mai ai, o sa ajung si eu in august.

[15.05.16 19:47:28]

@razvanmarius2k5: buna ziua, toate pozele sint din 2013, anul trecut mai mult am filmat, prea multe nu s-au schimbat.

[15.05.16 19:59:47]

@AZE - Citesem pe cineva din 2011 parca si zicea ca arata prost parcul, de data asta vreau sa ajung si in varna, anu trecut nu am reusit, o sa fac poze la greu . Daca tot esti pe felie, ce recomanzi sa vad?

[15.05.16 22:29:47]

@razvanmarius2k5: Buna ziua, recomand de vizitat tot ce am descris mai sus in review, dar asta înseamnă cca 3 zile numai pentru Varna. Deci ori cazare in Varna si combinate vizitele la obiective turistice cu plaja si marea sau... 2 sau 3 excursii, dar trebuie căutat loc de parcare de fiecare data.

Daca aveti numai o zi:atunci vizitati rapid zona centrala pe jos de la catedrala pana la plaja traversând parcul (intradevar exista ceva gunoaie in parc dar eu in acest an si in parcul central din New York - vedeti impresii - am văzut gunoaie si noroi pe alei) pe urma luati masina vizitati Mallul, gradina de piatra din afara orasului si... delfinariul.

[16.05.16 06:44:46]

@AZE - Cazarea e luata in chaika, o sa am doar o zi sa vizitez varna, si nu am masina o sa merg cu autobuzul.

Ziceam ca ma opresc in parc, trec prin el, la terme, la catedrala si dupa in mall la muzeul retro.

[16.05.16 19:17:22]

@razvanmarius2k5: este bine si cu autobuzul, totuși dacă rămâne timp recomand si delfinariul

[16.05.16 19:37:13]

@AZE - Costa cam mult, si treb si ceva timp, mai bine dau bani pe altceva

AZE, razvanmarius2k5
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Varna și împrejurimile: