ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2016
ÎNSCRIS: 05.10.14
AUG-2015

“Fântânile Cântãtoare” din centrul oraşului Deva

Ajunsi undeva dupa 8 seara in Deva, urma sa plecam a doua zi dimineta maxim la ora 9. Ce sa faci si ce sa vizitezi in timpul asta atat de scurt ? La o socoteala simpla veti vedea ca am stat in oras numai 13 ore iar singura noastra fereastra libera a fost intre orele 20,30 si 24. Asadar numai ~3 ore libere si alea noaptea, dupa care alte 7 alocate somnului pentru ca a doua zi dimineata dupa micul dejun urma sa ne luam viteza catre alte zari :))

Va spuneam in review-ul trecut ca am ales Deva ca si cazare intermediara in drumurile noastre pe coclaurile patriei pentru ca oricum spre destinatia noastra viitoare aveam nevoie de o cazare de tranzit. Dar ce nu v-am spus atunci este de ce am vrut musai ca aceasta sa fie in Deva :)). Ei bine pentru ca aici aveam si ceva deosebit de vazut si potrivit orei la care am fi ajuns acolo. O surpriza pentru cei mici (si cei mari deopotriva)... “Fantanile cantatoare” (cum le-am poreclit eu :))) aflate in Piata Victoriei din centrul orasului.

Acesta era si motivul pentru care am cautat o cazare cat mai spre centrul orasului optand pentru Villa Brussels aflata in imediata apropiere a sa. Eram constient ca numai de mers mult pe jos n-o sa mai avem chef dupa o zi atat de agitata. Avand foarte putin timp de stat in oras, am zis ca nu putem totusi sa trecem prin Deva precum gasca prin apa si sa nu se prinda nimic de noi :)). Hai sa ramanem si noi cu o amintire de p'acolo. Si daca n-aveam timpul necesar de a vizita si altceva, macar sa ramanem cu fantanile :)

Acum pentru ca am acoperit deja partea de HoReCa prin cazarea (buna) pe care am avut-o la Villa Brussels, sa trecem si la partea de entertainment pentru care venisem de fapt in Deva in dauna unor alte posibile locatii de tranzit si sa va povestesc cate ceva despre aceste minunate “fantani cantatoare”.

Cui trebuie sa multumim. Pai pentru inceput trebuie sa stiti ca acest review se datoreaza in totalitate si numai celor mici din grupul nostru si sa va zic si de ce. Citisem undeva pe net ca fantanile arteziene “canta si danseaza” doar pana la 9 seara. Asa cum v-am spus deja, noi am ajuns la Villa Brussels pe la 8 si ceva seara, ne cazam rapid, ducem sarsanalele sus, ne schimbam in haine asa mai de centru ca sa nu parem niscaiva “copii strazii” adunati de pe drumuri :)) si cam trebuia sa ne luam viteza daca aveam vreun gand sa vedem fantanile la lucru si de a nu rata si singurul obiectiv pe care-l puteam vedea in Deva.

Si acu’ sa v-o zic p’aia dreapta... Gand aveam noi, da’ chef... La chef si elan nu stateam de loc pe roze. Desi venisem aici musai pentru si chitiţi pe fantani, acum care mai de care dadeam din colt in colt :))

Mare adevar in vorba aia cu “socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din piata”. Socotala de acasa pe care o facusem noi plecand din Cheile Nerei nu prea cadea la pace cu socoteala de aici din Deva. Odata ajunsi si cazati, tare ne-am mai fi dorit sa ramanem acolo pe loc stand la taclale la o masa afara in liniste, la aer curat si cu o bere in fata :). La naiba cu fantanile alea, ca doar ce mare lucru putem sa vedem p’acolo si başca, mai era si de mers pe jos pana la ele !... =))

Usor de zis, da’ greu de facut. Dupa somnul din masina, copiii nostri erau deja reloaded – vioi si pusi (iar :))) pe plimbare. Incercãm toate variantele doar doar sa-i convingem sa renunte la fantani si punem la bataie tot arsenalul de (bune) motive ce ne treceau prin cap :)). Ba ca se terminase programul, ba ca fantanile se stricasera, ba ca nu mai aveau apa ca fusese prea cald afara, ba ca-s prea departe si mai bine stam aici linistiti si noi sa luam bere si ei sa manance inghetata...

Da’ cu cin’ sa te’ntelegi ? Nu si nu, ca le-am promis si ca sã mergem sa le vedem. Nici o sansa sa cadem la pace cu micutii monstri si nemilosii nostri cãlãi :)). Facusem cu o zi inainte un fatal error major in a le arata un vidoclip de pe YouTube (cel atasat review-ului) cu fantanile ce dansau dezlantuite, asa ca... Stiau ce pierd daca nu merg sa le vada. Asta e. Ne-am luat-o de data asta =))

Asadar in ciuda aleia de ne durea ingrozitor (de lene zic acu’ :))) si ne dovedise, suntem nevoiti sa plecam bombanind pe la noua fara un sfert cu gandul ramas (cum altfel) tot la siesta de bere ratata si la chematoarele paturi ce ne facusera insistent cu ochiul cand ne-au avut prin preajma :)). Dar asta e. Ne infruntãm crunta-ni soarta si o luam usurel la pas cele cateva sute de metri ce ne desparteau de centru ca sa vedem in fine minunea minunilor, zoriti intruna de copii ca “hai mai repede ca poate se’nchide” :)

“Fantanile Cantatoare”. Construite din fonduri europene si inaugurate in vara anului 2012, fantanile arteziene muzicale aduna o multime de oameni veniti aici sa le admire, turisti si localnici deopotriva.

Fantanile se afla asa cum v-am spus deja in Piata Victoriei. Cu dimensiuni deloc neglijabile, de ~ 10 m latime si ~ 50 m lungime, ocupa o suprafata chiar mare, undeva la ~ 500 m², lucrarea costand peste 2,5 milioane de euro, bani proveniti asa cum v-am spus deja, din fonduri europene.

Fantanile incep din fata Centrului Cultural Dragan Muntean de unde apele pornesc in trei clipocitoare mini-cascade formate din praguri succesive de ~ 1 m inaltime, pentru ca mai apoi sa plonjeze in piscina de unde jeturile de apa se vor da in spectacol spre incantarea privitorilor :)

Un spectacol deosebit si care cu siguranta nu vã va lasa indiferenti. Jeturi viu colorate de apa tasnesc in ritmul muzicii undeva spre inaltul cerului, pentru ca mai apoi sa se pravaleasca zgomotos in piscina stropind pe cei prea curiosi (copiii sunt abonati la asta, va dati seama :) ) si care nu pastreaza distanta legala :))

Cum a fost acolo ? Minunat... Tipetele copiilor fericiti stropiti de caderea jeturilor de apa si care alearga intruna pe langa fantani (copiii alearga. Jeturile doar cad =))), parinti bucurandu-se de bucuria copiilor, tineri si batrani, turisti si localnici stand care pe banci care in picioare si toti laolalta admirand frumusetea “fantanilor cantatoare” intr-o linistita seara de vara vesela si relaxanta.

Este un obiectiv pe care musai trebuie sa-l vedeti daca ajungeti in Deva, in special pe seara, atunci cand va veti putea bucura si de programul de sunet si lumina ce insoteste valsul apelor in inaltul cerului :)

Nu stiu pe la ce ora incepusera a se da in spectacol fantanile, dar noi cand am ajuns pe la 9 fara 10 programul artistic era in deja toi. Cert este ca spre bucuria noastra si in special a copiilor care alergau ca apucatii in jurul fantanilor, spectacolul zic a tinut pana la 10 noaptea :). Spectacolul jeturilor de apa pe acorduri muzicale, pentru ca cel cu jeturile de apa a mai durat inca vreo 20-30 de minute.

Oboseala ne disparuse ca prin farmec uitand ca era cat p’aci sa nu venim aici, molipsiti si noi acum de bucuria copiilor si de frumusetea fantanilor. Asa ca ne asezam la masa unei terase aflate tot in fata Casei de Cultura (erau vreo 3 p’acolo) si comandam bere, sucuri, cafele, cine ce-a vrut si cu privirile tot atintite pe fantani.

Si pentru ca ne luase si putin foamea iar cei mici vroiau sa manance numai pizza, am plecat in recunoastere lasand fetele si copiii la masa sa cautam pizza pe undeva ca la terasa noastra si la celelalte alaturate nu serveau asa ceva.

Am gasit o pizzerie prin apropiere la vreo 300 m pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, in prima faza intreband bastinasii :)) iar mai apoi dupa miros... Nu puteai sa dai gres. Doamne cum mirosea cand te apropiai de ea... Pizza Napoli o cheamã e pizzerie asta. Ajungem, dam comanda pentru doua pizza mari - una “carnivora” si cealalta “quattro formaggi” - si ne punem pe asteptat vreun sfert de ora, ca atata dura pana le faceau “nenii” ãia.

Si ce poti face intr-o seara de vara la vreo 27 de grade cate erau p’acolo si asteptand sa se faca pizzele ? Era un bun motiv sa mai “bagam” cate o bere din cauza de caldura si lungul drum de 300 m de la fantani pana aici, drum care va imaginati ca ne sleise de puteri =))

In fine sunt gata pizzele, platim, le luam, ne intoarcem, “vai de cand v-asteptam ! ”, “vai ce mult ati stat ! ”, “era departe ? ”, “vai ce buna-i pizza ! ”, “da’ de ce-ati luat doar doua ? Trebuia sa luati trei”... Si tot de-al d’astea :)). Da’ chiar au fost bune sau unde ne era noua foame, ca in 4-5 minute le-am ras urgent culegand pana si bucatelele de ciupercute si masline cazute prin cutii p’acolo :))

Terminam cu mancatul, o mai lalaim nitel p’acolo si pe la 12 si ceva noaptea si pe strazi pustii ne retragem si noi pe la casele noastre urmand ca a doua zi sa o luam din loc devreme si sa ajungem la urmatoarea noastra destinatie.

Inchei aici prezentarea “Fantanilor Cantatoare” din Deva si va invit sa mergeti sa le vizitati pentru ca intradevar merita asta din plin si nici nu stiti ce pierdeti daca le veti rata nevoit sau voit cum era cat p’aci sa facem noi :))

Am ramas cu o amintire frumoasa din Deva vazuta noaptea, ne-am relaxat si ne-am reincarcat bateriile privind joaca jeturilor de apa si bucuria copiilor aflati in numar mare acolo. Ce sa mai... A fost o seara total reusita :)

In speranta ca am putut sa va ofer informatii utile in privinta unui punct de atractie al orasului si a unei variante mai mult ca perfecte de a va petrece o seara reusita in Deva, inchei acum spunandu-va ca de obicei ca

Cine detine informatia, detine puterea.

THX ! Bye bye.

Trimis de vega06 in 12.05.16 13:30:42
Validat / Publicat: 12.05.16 16:22:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DEVA.

VIZUALIZĂRI: 3743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vega06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 “Fântânile Cântãtoare” din centrul oraşului Deva. Pai si credeti c-a durat mult? Noo... Iar se dezlantuie :)

[12.05.16 15:46:03]

@vega06 - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[12.05.16 16:05:52]

@webmaster26 -

Multumesc pentru amabilitate si solicitudine webmaster

Rodel
[12.05.16 16:44:09]

Îți mulțumesc pentru acest review. Așa am aflat despre aceste fântâni cântătoare, despre care n-am știut că există, deși trec destul de des prin Deva, părăsind autostrada și făcând o scurtă „pietonală” prin oraș. La proxima ocazie le voi vedea, dar nu va fi în nocturnă și, știu, voi pierde spectacolul.

[12.05.16 16:56:12]

@Rodel -

Si eu iti multumesc la randul meu pentru vizita si comentariu

Pai uite asa mai aflam si cate ceva nou. Citind una alta p'aci pe site. E de bine asta

[12.05.16 19:17:12]

@vega06 - Vezi ce bine-i să mai asculți ȘI de copii?

Tare frumos e p-acolo. ! Aproape la fel de frumos ca pe-aici:

youtube

Acum, după ce citii articolul cu papa-bun al lui @Papone, vii și tălică cu pizzele alea fierbinți...

Rea lume zilele astea! Ufff!

[12.05.16 19:51:15]

@Zoazore -

Vezi ce bine-i să mai asculți ȘI de copii?

Pai da, cateodata e bine. A trebuit sa recunoastem intr-un final ca a fost de bine sa ne bata la cap sa mergem. Sa vezi ce mai mandrie pe ei ca au avut dreptate...

Sunt frumoase fantanile tale, da' nu stiu decat sa danseze ? Ale noastre si cantau si dansau pe ritmurile muzicii, asa ca sunt mai tari

Mercic pentru vizita si comment

[12.05.16 19:59:03]

@vega06 - Nu zic nimic! Veniți să le vedeți cu ochii voștri! Sunt cu un an mai tinere, tot din fonduri europene.

E și pizzerie aproape... Ei?

Vizită? Vă urmăresc pas cu pas! Oriunde, oricând, cu plăcere!

[12.05.16 21:29:08]

@Zoazore -

Zoa mersi de invitatie, dar... Am asa o retinere cand aud de Braila. Pe acolo cred ca-s multe neamuri d-ale lu’ Terente ãla... D’ãia iuti la manie si... la cutit.

Nu uit povestea lui Ion Covaci, fost campion olimpic la box si mai apoi sobofiter al militiei din Braila injunghiat in gat si in plina strada de un gainar ordinar. Avea numai 28 de ani cand a fost ucis . O istorie trista a anilor ’70...

Dar never say never. Avem ceva rubedenii prin Galati care-i la o aruncatura de bat de Braila. Asa ca poate vom ajunge si pana acolo (de Braila zic) daca tot avem invitatie . Si dac-o sa fie, te-anuntam cu siguranta. Si daca avem si pizzerie pe langa fantani si un ghid bun cu noi, poate poate

[13.05.16 11:30:24]

Vai de parintii care n-asculta de copii. De-o bere pentru sufletul vostru era loc dar pentru dorintele copiilor nu.

Bine ca v-a venit mintea la cap si asa ne-am bucurat si noi de un spectacol minunat. Nu stiam de aceste fantani insa in mod sigur daca voi trece prin Deva ma voi opri ca sa le vad.

Presupun ca exista si un site oficial de unde as putea afla programul deoarece banuiesc ca exista si ceva pauze iar programul probabil este numai seara cand este mai spectaculos.

Asa ca votul meu merge catre cei mici cu mare drag, felicitari

liviu49
[13.05.16 15:49:18]

@vega06 - Domnule mii de scuze! Dar din ce cunosc eu singurul campion olimpic roman la box a fost Nicolae Linca, acum 60 de ani la Melbourne. Ion Covaci, daca nu ma insel, a luat medalia de bronz la Europeanul din 1969, la fel ca si la Olimpiada din Mexic, in 1968.

Numai bine!

[13.05.16 20:26:55]

@mishu -

Pai intr-un final tot a fost ca ei. Dar sa stiti ca la momentul ala istoric nu era vorba decat de mersul pe jos la care toti dadeam inapoi. Toti adultii vreu sa spun. Sa nu se inteleaga ca nu ne-am fi dorit sa-i facem pe cei mici fericiti. Berea o rezolvam la fata locului chiar la Villa Brussels unde ne cazasem si pe copii ii mituiam cu inghetata daca picam la pace cu ei. Dar pana la fantani trebuia sa ne deplasa pe jos. Asta era problema. Greu al naibii

Si cu site-ul oficial al fantanilor eu n-am gasit asa ceva. Oricum sa stiti ca orele de functionare se modifica de la o perioada la alta. Acum programul este pana la 9 seara, dar probabil ca in vara se va modifica ducandu-se mai tarziu in noapte.

Am gasit pe un site asta: “Astfel, de sâmbătă, fântâna muzicală din Piaţa Victoriei va funcţiona, zilnic, între orele 11:00 – 21:00. De la ora 20:00, timp de 45 de minute, se va derula programul muzical.” Stirea este din 9 aprilie 2015.

Asa ca votul meu merge catre cei mici cu mare drag, felicitari

Va multumim (eu si cei mici) pentru vizita si comentariu si cu siguranta le voi transmite si copiilor aprecierile si felicitarile dvs.

[13.05.16 20:35:41]

@liviu49 -

Pentru ce mii de scuze ? Eu asa stiam asa am zis, domnul Liviu. Nu va contrazic pentru ca nu cunosc subiectul.

Va multumesc si dvs. pentru vizita si comentariu

[13.05.16 20:57:58]

@vega06 - Hai să-ți zic un mic secret: dacă-l iei pe Biță cu voi, n-aveți a vă mai teme! Vă apărăm noi!

Mai nou, Brăila a fost declasată de... Craiova! Dacă ai curaj să mergi în sectorul 5, poți veni liniștit și-n Brăila!

[13.05.16 21:45:53]

@Zoazore -

Da da da... Cand l-or vedea infractorii pe namila de Bitza, or sa fuga rupand pamantul

Si sa stii ca io prin sectorul 5 trec doar cu auto din dotare si doar atunci cand am drum spre Giurgiu, altfel n-am treaba pe acolo.

Si oricum problemele nu sunt la "principala" ci dupa blocurile gri cum zicea BUG-Mafia: "Dupa blocuri suntem noi sa ne-ntelegi mai bine, dupa blocuri suntem noi care te facem pe tine"

Ti-am spus, va anuntam daca avem vreun gand

liviu49, mishu, Rodel, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Deva și împrejurimi: