Filozofări... turistice

înscris/ă în 02.07.12
MEMBRU: AUGUSTUS
JUN-2015

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Cardul de vacanta (asistenta rutiera pentru masina)

Perioada vacantelor de vara se apropie, cei mai multi utilizatori AFA isi consuma sejurul principal in acest anotimp. O mare parte mergem cu masinile personale mai bune si mai putin bune, mai noi sau mai vechi. Ce am putea face de a nu strica vacanta din cauza unor defectiuni tehnice, ori am blocat usile si cheile au ramas inauntru sau am alimentat eronat, etc, etc, lista evenimentelor daunator vacantei poate continua.

Am cautat un produs de asistenta rutiera care este valabil doar pe perioada vacantei. Asiguratorul meu de RCA nu a putut oferi asa ceva, bineinteles ca ar fi dorit ca eu sa inchei o polita tip Casco minim 6 luni (imi vine sa rad avand in vedere ca masina mea are 11 ani si o valoare sub 1000 eur) care acopera si riscurile susnumite (ca o paranteza:as fi vrut eu sa am o vacanta de 6 luni...) Dar eu cautam un produs cu valabilitate intre o saptamana si 2 saptamani cam asta ar fi durata standard unui sejur cu deplasari, ceva prelungiri, etc.

Pana la urma am gasit cateva firme care ofere asemenea servicii. Ofera o gama larga de servicii in afara de cardul de vacanta dar eu voi descrie strict doar acestea pentru a veni in ajutorul utilizatorilor AFA care au nevoie de asa ceva.

Masinile care beneficiaza de o asemenea asistenta rutiera nu trebuie sa fie prea vechi (sa nu fie mai vechi de cca 10-15 ani)

Eu am gasit la alegere mai multe tipuri de carduri de vacanta (toate au valabilitate de 15 zile).

Primul ar fi un card cu servicii de baza care are incluse riscurile acoperite doar pe teritoriul Romaniei de ex: defectiuni tehnice (minore, la cele majore se tracteaza pana la service, materialele, piesele si manopera din service nu intra in calcul, oricum tractarea pt care nu se plateste valoreaza mult avand in vedere preturile), pana de cauciuc (am inteles ca sint persoane care fac aceasta asigurare doar pt pana de cauciuc...), eveniment rutier (defectiuni tehnice cu ocazia evenimentului), furt (asistenta in acest caz), alimentare eronata (motorina in loc de benzina sau invers), lipsa combustibil (alimenteaza cu un minim de combustibil pana la prima statie de benzina), pierdere cheie, deblocare usi, pornire (baterie slaba), tractare pana la cel mai apropiat service (serviciul cel mai important, altfel costa enorm mai ales in afara tarii), serviciu de parcare pana la o suma limita, si tractare la service ales sau domiciliu tot intr-un numar de kilometri limitat.

Acest card costa foarte putin (cateva zeci de lei) in comparatie cu casco pt perioada de 15 zile. Acestea se asigura in numar nelimitat adica de ori cate ori este nevoie in aceste 15 zile.

Urmatorul card ceva mai scump are acoperire Romania + Europa aceleasi riscuri descrise mai sus, in plus are mai multi km tractare pana la serviceul dorit sau domiciliu, ofera o suma pt servicii taxi, ofera transport cale ferata/avion in limita la o suma consistenta, repatriere vehicul, traducere/organizare serviciu. Pt cei care vor si mai mult exista cazare si masina la schimb, cardul costând ceva mai mult (dar tot la un pret pe care oricine si-l poate permite)

Timpul de asteptare dupa apelare in cazul unei defectiuni/urgente este de 1 ora in localitate / 2 ore in afara. Acest lucru este posibil atunci când masinile de interventie stationeaza in anumite locuri din care pot sa ajunga la orice apelant in limita de timp descrisa mai sus. (de fapt am vazut multe masini de interventie stationand undeva, predominant in benzinarii)

Personal am achitat de 2 ori pana acum cardul cu acoperire Romania + Europa. Nu a fost nevoie sa apelez pana acum la interventia lor. In acest an voi cumpara din nou acest card. Exista si un card anual.

Rog pe aceasta cale utilizatorii AFA care au cumparat un tip de card de vacanta asemanator descrierii de mai sus dar fara a specifica numele (este impotriva regulamentului si cam toate firmele din Europa de asistenta rutiera au cam aceleasi reguli) si a trebuit sa le foloseasca (interventie) sa povestesca prin intermediul unor ecouri aspecte pozitive si negative despre acesta. Aceste ecouri pot fi foarte utile pentru noi care ne pregatim la drumuri mai lungi sau mai scurte. Personal decat sa platesc pentru o tractare de la 500 ron in sus mai bine aleg cardul de vacanta.

Impresii încărcate de AZE in 09.05.2016 00:43:45

Validat / Publicat: 09.05.16 18:11:53

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (AZE); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2031 PMA (din 31 voturi) nota2

- Zoazore
[09.05.16 19:01:16]

@AZE - Super-utile aceste filozofări! Dacă te rog frumos, îmi poți spune în PM numele firmei pentru card Rom+Eur și suma pentru 15 zile?

Mulțumesc frumos.

- Dragos
[09.05.16 19:44:37]

Când eram eu mic și taică-miu mâna bidivii dintr-un frumos Wartburg 1000, țin minte că avea un carnet cu revizii, tractări și alte chestii incluse în cotizația anuală pe care o plătea autoclubului. Club care mai există și azi și are o ofertă asemănătoare.

Plus o experiență de multe decenii în domeniu și în EU colaborează cu cluburile omonime. Doar că ei sprijină deocamdată numai mașini mai tinere de 10 ani.

- Costi
[09.05.16 20:24:24]

@AZE -

Păi comparația nu-și are rostul.

Casco oferă cu totul alte servicii, acoperind cu totul alte riscuri (în principal, pagube produse la un accident, suferite de automobilul propriu, dar nu numai).

[09.05.16 21:48:48]

Eu cand ies cu masina din tara fac o asigurare de asistenta auto. Costa 39 lei pentru 8 zile si am asigurat:

accident, pana sau furtul autovehiculului.

-reparatie la fata locului sau transportul la un service -1500 lei

-transportul acasa a masinii si al persoanelor - 5900 lei

-cazare hotel max 2 nopti - 380 lei

-auto de inlocuire max. 2 zile- 300 lei

[09.05.16 22:03:55]

@Costi - Nu m-am exprimat corect am dorit sa scriu doar ca nu merita sa fac Casco (asa cum a vrut sa ma convinga agentul de asigurari) doar pentru tractare si asistenta rutiera.

[09.05.16 22:08:47]

@Andox - Pare avantajos si asigurarea descrisa de Dvs, este si perioada mai lunga de 8 zile?

- Lyssys
[09.05.16 22:17:44]

@AZE - Bine, nu se pot da nume de firme/societăţi de asigurări (?) care oferă aceste servicii, dar comunicarea preţului exact al unui astfel de card (full options!) nu ar încălca regulile AFA!

Mai ales că, aşa cum bine a punctat @Costi, cardul presupune mai degrabă nişte servicii complementare asigurării CASCO.

A propos, în ultima vreme cam pică secerate de faliment, mai ceva ca muştele, societăţile de asigurări...

Altfel, pe mine m-ar interesa (deşi nu sunt eu cea care şofează, nici nu-mi iau carnetul la mine!), căci "paza bună trece primejdia rea"... Soţul meu conduce foarte bine, dar restul... lasă pe mâna celor care se ocupă cu de-astea...

Înainte de fiecare ieşire din ţară, soţul verifică maşina în service, verificăm valabilitatea poliţei CASCO (şi aici aveţi perfectă dreptate cu ce spuneţi despre raportul preţ asig. /evaluare autoturism, chiar dacă în ultimii 10ani nu ai avut nici un eveniment!) şi ne facem şi asigurări de călătorie (cu de toate!!!).

Vă rog, puteţi să-mi trimiteţi pe PM numele unei astfel de firme, de încredere? Mulţumiri anticipate!

[09.05.16 22:26:19]

@AZE - Se poate si pe mai multe zile, pana la 30 zile parca. Bineinteles ca si pretul primei de asigurare creste :)

Si acopera doar Europa, (intra in vigoare la 50 km de domiciliu) din pacate fara TURCIA. Si masina sa nu fie mai veche de 10 ani.

- Lyssys
[09.05.16 22:31:31]

@Andox - 8119 RON per total?!? UAU!!! Cât un sejur!?! Cred că am înţeles greşit! Probabil toate celelalte numere, exceptând 39, reprezintă valorile serviciilor acoperite prin asigurare...

- elviramvio
[10.05.16 11:40:07]

@AZE -

Interesant, am auzit de ele, dar m-ar interesa daca cineva chiar a avut ocazia sa-l foloseasca, din pacate. Cu asigurarile acum doi ani am luat teapa, era a treia firma cotata pe piata, din 2015 am revenit la prima in ordinea laudelor, sper sa nu ne folosim de polite. Poate, daca nu sunt obraznica, un PM cu numele firmei? Am doua zile pana plec si in fata, daca vrea seful suprem, peste 3000 km.

Multumesc si vacante placute!

- banal
[10.05.16 11:48:39]

@Andox - Va rog sa-mi spuneti pe privat mai multe detalii. Ce firma de asigurari si cum se numeste asigurarea. Multumesc.

[10.05.16 11:52:10]

@elviramvio - buna, si pe mine ma intereseaza daca cineva a trebuit sa foloseasca asistenta rutiera, si mai ales cat de seriosi erau, de asta am si scris reviewul de mai sus

- zlatna
[10.05.16 13:20:02]

@AZE - M-ar interesa si pe mine pe PM, cat costa o astfel de asigurare si numele firmei.

Va multumesc.

[10.05.16 15:17:10]

@banal: asigurarea se numeste auto asistenta. Am facut-o aici pe AFA iar societatea de asigurari este una austriaca.

- banal
[10.05.16 15:43:22]

@Andox - multumesc

- livsnakeeyes
[08.08.17 16:08:14]

@Andox: As dori sa aflu mai multe detalii despre acest tip de asistenta: website, numele firmei... etc. urmeaza sa plec in vacanta. Multumesc!

- livsnakeeyes
[08.08.17 16:10:32]

@AZE: As dori sa aflu mai multe detalii despre acest tip de asistenta: website, numele firmei... etc. urmeaza sa plec in vacanta. Multumesc!