ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2016
ÎNSCRIS: 22.04.12

C.S.M. - Regina Europei

Cu mai putin de o ora in urma, astazi 8 Mai 2016 s-a bifat cea mai mare preformanta a unei echipe de club romanesti la sporturile cu mingea, cel putin din ultimii 30 de ani.

Echipa de handbal feminin CSM Bucuresti este campioana Europei!

O perforamanta cum alta eu nu cunosc la sporturile cu mingea de cand urmaresc constant fenomenul sportiv adica de prin anii ’80 incoace. O performanta ca aceasta este cu atat mai meritorie cu cat in ziua de azi accesul la varful piramidei este mult mai greu sa ajungi decat acum 30 de ani cand se faceau trageri la sorti cu meciuri eliminatorii si fara capi de serii. Astazi sunt preliminarii, sunt grupe, si iarasi grupe, unde ramane crema continentului, apoi sferturi cu top 8 din Europa si – crema cremei sau frisca - anume Final Four-ul cu semifinale si finale desfasurate anul acesta pe teren neutru la Budapesta (!) si... la sfarsitul competitiei atat de selective din mijlocul tortului (pentru ca in grupe in terminat la mijlocul clasamentului!) iese CAMPIOANA – CSM BUCURESTI – CAMPIOANA EUROPEI! .

CSM Bucuresti – Gyor – finala Ligii Campionilor, la Budapesta.

Nu am putut viziona acest meci in direct pentru ca nu a fost difuzat pe un post cu acoperire nationala, si am urmarit evolutia scorului pe Flash Score. Ca bucuria succesului sa fie si mai mare, meciul a fost de un dramatism total. Nicio echipa nu a avut avans mai mare de 2 goluri pe parcursul finalei. Diferentele maxime au fost: 8-6,9-7,10-8,21-19 pentru Gyor sau 14-12 pentru CSM Bucuresti. La pauza am avut 13-12 cu gol in ultimul minut dupa o repriza in care am alergat dupa egalare. Pe final am recupereat de la 19-21 la 21-21 si de la 21-22 la 22-22 din nou in ultimul minut. Am avut si prelungiri, unde iar am avut de recuperat de la 23-25 la 25-25 cu egalare din noiu in ultimul minut.

Si au urmat penalty-urile de departajare: scor final: CSM Bucuresti – Gyor 29 – 26!

CSM Bucuresti – campioana Europei!

Sper ca aceasta performanta de excpetie sa fie retransmisa pe un post de televiziune national, sper ca merituosii si merituoasele sa fie rasplatite asa cum se cuvine pentru ca se va vorbi de Romania - fruntea Europei, imi pare rau ca nu pot vedea asemenea mari campioni la aeroport, pentru ca la noapte ma trezesc devreme si plec cateva zile din tara, dar sa amintim si sa aplaudam acesti performeri ROMANI :

Bazaliu, Bradeanu, Curea, De Pessoa, Fisker Maria, Grubisic, Gullden, Iordache, Jorgensen, Manea, Martin, Nan, Rodrigues, Torstensson, Varzaru, Vetkova.

Daca cineva are poze si vrea sa le urce ar fi tare fain, eu am numai ceva neclar primit pe WhatsApp.

@webmaster: Daca acest articol se accepta prin zstraoisfera pe undeva rog inserare Queen - “We are the champions”” youtube

Trimis de Dan&Ema in 08.05.16 22:15:42
Validat / Publicat: 08.05.16 22:41:54

VIZUALIZĂRI: 1064 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 CSM Bucuresti - campioana Europei la handbal feminin 2016
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2040 PMA (din 40 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterX [08.05.16 22:41:29] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

mishu [08.05.16 22:58:16] »

O mare reusita, bravo lor ????

Floryn81 [08.05.16 22:58:31] »

@Dan&Ema - Fetele au reușit un rezultat extraordinar și merită toată considerația noastră, mai cu seamă că publicul maghiar a încurajat puternic echipa adversă - Gyor. Am urmărit meciul de la un capăt la celălalt și pot spune că a fost un mod grozav de a petrece seara de duminică! În prelungiri, mi-a mai venit în minte uneori meciul naționalei care a pierdut dramatic în urmă cu ceva timp în semifinale în fața Norvegiei, însă de data aceasta finalul a fost extraordinar pentru noi!

Felicitări CSM București!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Dan&Ema [08.05.16 23:04:15] »

Kim Rasmussen - antrenor - alt mare roman! Multumim Kim! Multumim CSM!

Dan&Ema [08.05.16 23:06:55] »

@Crazy_Mouse: Te invidiez ca ai putut vedea meciul!

micutzu [09.05.16 06:22:57] »

@Dan&Ema - Am vazut meciul live si asemeni dvs emotiile au atins cele mai inalte cote. O performanta admirabila care trebuie sa fie un indemn pentru copii nostri, practicanti de sport pe internet, sa faca miscare si sport de performanta. Nu cred ca poate pune cineva sub semnul indoieli performanta acestei echipe care nu este 100% alcatuita din jucatoare romance, dar toate marile echipe ale Europei sant in fond niste multinationale indiferent ca vorbim de handbal, volei, fotbal etc... Am urmarit si comentariile dupa mecisi desi s-a vorbit putin despre el, eu il consider artizanul acestei mari victorii pe antrenorul Rasmunsen, a mutat decisiv in 4-5 momente ale jocului atunci cand ceva nu mergea bine. Fara prea multe cuvinte o mare performanta iar articolul dvs merita cuvinte de lauda. Felicitari, am inceput o noua zi cum nu se putea mai frumos.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Dan&Ema [09.05.16 07:04:13] »

@micutzu:

In asemenea situatii antrenorul poate fi decisiv si Kim Rasmussen s-a dovedit foarte inspirat cat timp a reusit in mai multe randuri sa revina. Multumesc pentru aprecieri!

Mare performanta!

O zi minunata pentru romani!

liviu49 [09.05.16 13:38:06] »

@Dan&Ema - Jos palaria in fata acestei performante de mare prestigiu! Si nu spun vorbe fara acoperire in fapte. Victoria este cu atat mai laudabila cu cat survine in urma unui meci de infarct, in compania echipei cotate cu prima sansa (in ultimii trei ani Gyor castigase de doua ori competitia si o data fusese finalista, fiind invinsa de Buducnost), meciul se juca la Budapesta in fata unui public aproape in totalitate ostil echipei noastre. Dar CSM, la fel ca si Steaua, in urma cu 30 de ani, a rasturnat toate calculele hartiei si a invins, ca si Steaua, la loviturile de departajare.

Victoria de aseara nu face decat sa comfirme pozitia dominanta in sportul romanesc, la sporturile de echipe, a handbalului feminin. Cred ca se cuvine sa amintim multele titluri mondiale si europene la juniori si tineret, medalia de argint de la Mondialul din 2005, bronzul de anul trecut, finala jucata de Oltchim Rm. Valcea in 2010 (invinsa de Viborg), prezenta aceleiasi echipe, aproape an de an in fazele superioare ale competitiei. Din pacate aceasta echipa, din motive care nu au legatura cu sportul, a fost desfiintata. Munca lui Nicolae Gavrilescu timp de doua decenii a fost desfiintata de nemunca altora. Dar handbalul feminin romanesc a renascut si centrul de putere s-a mutat de la Rm, Valcea la Baia Mare, care avea traditia echipei Minaur, echipa lui Maricel Voina, inventatorul unui procedeu tehnic care ii poarta numele. Primaria Bucurestiului a avut inspiratia de a investi si in sport si rezultatele s-au vazut anul acesta cand a avut doua echipe castigatoare ale cupelor europene, la volei si handbal.

Mi-e teama ca nu cumva DNA, in goana sa dupa publicitate, sa nu se apuce sa faca ce a mai facut pe la alte cluburi sportive (Petrolul Ploiesti, ASA Tg. Mures la fotbal, HCM Baia Mare la handbal feminin, etc). Peste tot in lume cluburile sportive beneficiaza si de sprijinul comunitatilor locale, inclusiv prin contributii materiale.

Referitor la unicitatea perfomantelor sportive, contnui sa afirm ca cea mai mare performanta sportiva la nivel de echipe de club ramane totusi perfomanta din 07 mai 1986 a echipei de fotbal Steaua (asta nu pentru ca eu sunte stelist de 61 de ani). Performanta Stelei este aproape de neegalat, in timp ce in handbalul feminin echipele feminine romanesti au fost in prim plan cam in fiecare din ultimii douazeci de ani. Aceasta nu ma poate determina sa nu consider fenomenala perfomanta acestei echipe care, la debutul in cupele europene, reuseste sa fie cea mai buna.

Respectul nostru!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
zlatna [09.05.16 16:04:38] »

@Dan&Ema - Bravo Dane pentru articol si in primul rand felicitari fetelor de la CSM Bucuresti (era sa zic Oltchim). Ceea ce nu a reusit Oltchimul uite ca a reusit CSM Bucuresti. Da sti ceva ieri a fost in 8 mai si daca stam sa ne gandim bine cand Steaua a castigat Cupa Campionilor Europeni era tot 8 mai pentru ca meciul s-a terminat dupa miezul noptii (ora Romaniei), asa ca este o data predestinata pentru echipele romanesti sa castige Liga Camionilor. Unde mai punem ca pe 7 mai a castigat si Simona Halep turneul de la Madrid, iar pe 8 mai Horia Tecau acelas turneu la dublu masculin.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
calatorul [09.05.16 16:15:57] »

@Dan&Ema - O semnalare corecta a frumoasei performante a fetelor handbaliste, care aminteste de remarcabilele rezultate ale nationalei de handbal masculin conduse de magnificul Cristian Gatu sau legendarii Gruia sau Birtalan. Felicitari tuturor celor care au contribuit la aceasta mare reusita a sportului romanesc.

Dan&Ema [09.05.16 23:04:56] »

@liviu49:

Performante de exceptie toate cele amintitede tine si apreciez completarile tale valoroase. Personal cred ca performanta csmui e net superioara celei a stelei care a jucat 9 meciuri fara capi de serie si grupe, a avut culoar, dar aajuns in cel mai inalt loc posibil. Dar sunt pareri si sa apreciem toate performantele sportive din 7 si 8 mai

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Dan&Ema [09.05.16 23:06:58] »

@zlatna: multumesc

Dan&Ema [09.05.16 23:09:47] »

@calatorul: multumesc

calatorul, Dan&Ema, liviu49, micutzu, mishu, zlatna