ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2016
MAY-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 ani + 5 ani

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Pastravaria Fish4Life Harman - vizitati dar nu consumati!

Impreuna cu familia am hotarat sa luam masa intr-un loc aproape de natura, am mers pt a a doua oara la ferma piscicola Fish4Life. Ultima oara am fost acolo in urma cu trei ani. Am mers din nou cu speranta ca lucruile s-au mai schimbat in bine, prima data nefiind deloc impresionati.

Am descoperit un loc pitoresc, amenajat rustic, populat cu mult pasaret si cateva animale domestice. Baietii au fost incantati, au alergat printre rate mute, bibilici, cocosi, au faugarit chiar si o barza! Pe margine iazurilor pescarii dadeau la peste, ratuste plateau pe luciu apei, o atmosfera idilica.

Dar, din pacate toata atmosfera se destrama cand ajungi in zona restaurantului.

Ospatarii te intampina pe terasa, (nu retin sa ne fi salutat), suntem intrebati pe un ton destul de rastit “-daca avem rezervare? ” (marea majoriate a meselor aveau placuta cu rezervat pe ele).

Le raspundem ca nu si intrebam daca nu putem manca si fara rezervare? Suntem condusi la o masa pe un ponton unde se mai afla o masa ocupata de o familie cu copii. Noi si ei eram singurii clienti la ora aceea din local (11AM).

La scurt timp apare acelasi chelner, obraznic cu un ton rastit si nepoliticos impreuna cu meniurile (soioase, mancarea descrisa vag). Incercam sa obtinem detalii de la chelner despre diverse feluri de mancare, esuam!

Comandam peste preparat in diverse moduri, crezand in naivitatea noastra ca mergand la pastarvarie ar fi bine sa comandam peste. Ne-am inselat amarnic! Pastravul prajit in fulgi de porumb s-a dovedit a fi pastrav tavalit in malai prajit in tigaie. Pastravul in saramura si crapul in saramura s-au dovedit a fi un fel de ciorba de peste. (mai bine il intitulau gulas de peste avand in vedere apropierea de zona de origine a acestuia). Crapul la gratar cu sos portughez era aproape crud iar in sosul portughez erau aceleasi legume din saramura, scurse si puse peste peste. Sosul de hrean era cel din borcanul de la Lidl. Nu am mai intrebat cine gateste fiind convinsi ca bucatarul este vreo femeie mai apriga de prin numeroasele sate invecinate.

Pentru un loc care se ocupa cu cresterea pestelui mancarea este sub orice critica, restaurante care isi fac aprovizionarea de la Metro sau Selgros reusesc sa faca mancare mult mai buna.

O sa incercam sa revenim foarte rar si cu mancare adusa la pachet!

Trimis de Gourmandul in 08.05.16 17:44:30
Validat / Publicat: 08.05.16 19:04:25

VIZUALIZĂRI: 12849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gourmandul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.05.16 19:04:05]

@Gourmandul: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 18&ridAnt=68482

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante în Brașov și împrejurimi, BRAȘOV" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: