ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2016
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 27.04.15
APR-2016

Hai-hui prin Barcelona, prima parte, transferurile Aeroport-Barcelona

Pentru ca de cativa ani tot adun informatii pentru concedii de pe acest site, m-am gandit sa scriu si eu primul review. Nu este o treaba foarte usoara tinand cont ca au fost multi altii inaintea mea care au descris foarte frumos si foarte amanuntit acest oras.

Noi am plecat matinal (5:15AM) din Timisoara cu Wizz Air si in doua ore jumate am aterizat pe El Prat. Zbor fara probleme dar cu putine turbulente la aterizare.

Din tara ne hotarasem sa ajungem la hotel folosind trenul R2+metroul. Asadar din aeroport am urmarit semnul rosu cu un tren si in mai putin de 10 minute eram deja pe peron. R2 face legatura intre aeroport-Barcelona-aeroport si circula din jumatate in jumatate de ora. Se folosesc biletele de transport in comun (T10). Intrarea pe peron se face doar cu bilet. Biletul il poti lua de la ghiseu sau de la aparate. Noi l-am luat de la ghiseu. In oras are doua statii: Barcelona Sants si Passeing de Gracia. Noi am coborat in cea de a doua care avea conexiune cu metroul si astfel puteai ajunge practic in orice loc din oras. Folosind trenul si apoi metroul, puteti ajunge oriunde in oras cu doar 1 euro.

T10 este un bilet de transport in comun cu care poti face 10 calatorii. Pretul lui este de 10 euro si il poti folosi pe toate mijloacele de transport in comun (tren, tramvai, autobus, metrou). Este valabil pe zona 1, zona care acopera toata aria turistica a Barcelonei, inclusiv drumul de la/spre aeroport. O calatorie dureaza 1.5 ore, timp in care poti folosi oricare mijloc de transport in comun. Tichetul poate fi folosit de mai multe persoane. De ex. daca sunteti doi si vreti sa intrati la metrou, prima persoana introduce tichetul si intra, iar cea de-a doua persoana va prelua biletul si va repeta procedura. Daca doriti sa-l folositi la autobus, pur si simplu il veti introduce in aparat de doua ori sau de trei ori in functie de cate persoane vreti sa calatoriti. Pe verso, aparatul va printa data si ora pentru fiecare noua calatorie.

Daca din metro doriti sa urcati in autobus si sunteti in intervalul de 1.5 ore, aparatul din bus nu va contoriza o noua calatorie. In cazul in care se suprapune print-ul, veti putea citi pe aparat cate calatorii mai aveti disponibile. Noi intre Barcelona pass si T10, am ales ultima varianta pt ca nu ne propusesem sa vizitam prea multe muzee. Barcelona pass-ul este destul de scump si isi merita banii doar daca aveti de gand sa vizitati multe muzee. In acest fel, discount-urile se aduna si poate deveni rentabil. Noi pentru 4 zile am folosit 2 tichete intregi (T10) iar de pe al 3-lea am mai ramas cu 4 calatorii.

Alta alternativa pentru a ajunge de la aeroport in Barcelona ar fi Aerobus-ul T1 sau T2 - din cate am inteles autobuzele apartin aeroportului - care circula la intervale de 5 si 10 minute. Pana in oras face aprox. 30 de min si costa 5.90 eur/sens sau 10.2 eur/tur-retur. Are statii in Placa Espanya si Placa Catalunya, ambele cu conexiuni la metrou. T1 sau T2 reprezinta terminalul, asadar daca veti lua Aerobus-ul din Barcelona, sa va uitati de la ce terminal plecati (Wizz-ul de ex. este la T2). Daca luati bus-ul gresit, veti avea destul de mult de mers de la un terminal la altul.

Mai puteti ajunge in oras si folosind autobusul 46 sau taxi.

Detalii referitoare la transferul aeroport-Barcelona-aeroport, puteti gasi aici: aeropuertobarcelona-elpra ... to_tren4010.htm

Trimis de aditim in 07.05.16 23:07:47
Validat / Publicat: 08.05.16 09:33:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Mallorca

VIZUALIZĂRI: 7679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aditim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 panorama de la MNAC
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 25 voturi)

ANILU
[08.05.16 15:29:41]

@aditim: Bun venit în marea familie AFA.

Deci ne scrii despre vacanța ta la Barcelona, acesta fiind doar drumul.

Am văzut că ai atașat deja foto cu și din oraș.

Felicitări și așteptăm continuarea.

[08.05.16 17:41:25]

@ANILU -

Multumesc pentru urare si bine v-am gasit!

Urmarea deja a si aparut. Cum pana acum doar citeam review-uri, acum am ajuns sa descopar si regulile pentru postari. Am vazut ca exista o limita a lungimii review-ului si un anumit timp care trebuie respectat intre postari, de aici si partajarea

Aurici
[10.05.16 17:11:12]

@aditim - Eu n-am o ordine în care citesc pe aici. O fac când/cum apuc dar ajung aproape peste tot mai devreme sau mai târziu. Așa am ajuns și în cazul tău să-ți citesc articolele în ordinea inversă a postării. De poze, ți-am mai zis că sunt frumoase. M-am băgat în vorbă doar ca să-ți spun și eu bine ai venit și nu cred că

exista un anumit timp care trebuie respectat intre postari, de aici si partajarea

Cred că nici lungimea nu este impusă dar articolul trebuie să ofere niște informații și asta duce fără să vrei la o anumită mărime a lui, în funcție de cum decide fiecare să povestească. Deci, cel puțin d. p. d. v. al postărilor nu ai de ce să fii reținut. Tu să poți să scrii, cât poate AFA să publice.

[11.05.16 22:13:35]

@Aurici -

eu am primit un mesaj de atentionare in care spunea ca nu poti publica doua articole pe aceeasi destinatie decat cu o pauza de 5 ore intre ele. S-au am citit/interpretat eu gresit? Initial review-ul am vrut sa-l impart in doua: cazare + vizitarea orasului. Cand am copiat partea cu vizitarea orasului pe AFA, nu mi-a intrat toata postarea, asa ca am impartit-o in transfer + vizitarea orasului. Fiind prima data cand postez am crezut ca asa sunt regulile...

[11.05.16 22:21:14]

@aditim

Această restricţie există — a fost introdusă pentru că unii utilizatori ajungeau să dubleze acelaşi articol, folosind "Back" în browser; ea se aplică însă în cazuri *particulare* - în care cineva încearcă să încarce al doilea rev (i) de cazare — (ii) la acelaşi hotel

[11.05.16 22:26:07]

@aditim

Nu există, în schimb, nicio limitare referitoare la lungimea MAXIMĂ a unui review. (există doar o limitare privind lungimea MINIMĂ).

În plus (şi DISTINCT faţă de cele de mai sus), Regulamentul AmFostAcolo recomandă fragmentarea doar în cazurile justificate.

[11.05.16 22:26:52]

@webmaster -

Multumesc de lamurire! Stiam eu ca parca citisem asa ceva.

[27.08.16 14:34:28]

@aditim: Multumesc pentru informatiile impartasite si detaliile oferite, foarte utile pentru prima vizita in orasul Barcelona,

[27.08.16 17:34:37]

@calatorul: Sincer ma bucur daca informatiile mele te-au ajutat. Sper ca ai avut o minivacanta reusita si ti-a placut Barcelona.

[27.08.16 19:46:25]

@aditim: Multumesc pentru raspuns, ma pregatesc de plecare luna viitoare si am inceput obisnuita documentare, including AFA, pe care umblu sa vad ce am de facut pe acolo si cum. Ghiduri am, istorie stim, muzee gasim, dar impresiile personale de calatorie sunt foarte folositoare, multumim.

[27.08.16 23:01:37]

@calatorul: Aha, in acest caz va doresc calatorie placuta! Sunt sigur ca o sa va placa Barcelona!

[27.08.16 23:21:05]

@aditim: Multumesc de urare, povestim la intoarcere.

[13.09.16 11:51:38]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru o vacanță reușită în Barcelona, BARCELONA" (nou-creată pe sait)

aditim, ANILU, Aurici, calatorul
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Barcelona: