ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2010
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 29.09.09
MAY-2008

Un loc extraordinar pentru relaxare

Am fost la aceasta cabana în luna mai 2008.

Din întâmplare am găsit site-ul cabanei pe internet si ne-a plăcut ceea ce am văzut din poze.

Eu si familia am decis sa petrecem week-end-ul de 1 Mai la munte, la această cabană.

Am sunat la telefonul de pe site si am făcut o rezervare.

Pentru a ajunge la cabană se procedează în felul următor: din Petroşani se urmează drumul către telescaun. De la telescaun se continuă la dreapta până la hotelul Rusu. Aici exista un drum pietruit care coboară in stânga, respectiv prin dreapta hotelului.

După 100 m se ajunge la cabana si puteţi parca maşina în curtea acesteia.

Din curtea cabanei se poate observa depresiunea Petroşaniului, masivul Vulcan si parte din mazivul Retezat.

Condiţii de cazare sunt bune având 5 camere cu cate 2-3 paturi foarte curate.

Încălzirea si apa calda sunt asigurate de centrala proprie pe lemne.

Aici am simţit pentru prima data cum funcţionează sistemul de încălzire prin podea, atât living-ul cat si baia de la parter au podeaua încălzita.

La parter exista o chicineta complet utilată cu aragaz, frigider, chiuveta, tacâmuri, etc. pusa la dispoziţia turiştilor.

Afara, protejat de ploaie si vânt se afla …grătarul.

De asemenea, afara exista o masa pentru servit masa.

În living exista televiziune prin cablu, table si rummy.

Personal recomand un week-end cu prietenii având închiriata toata cabana.

Satisfacţia va fi maxima.

Trimis de paunflorin in 12.02.10 21:23:45

VIZUALIZĂRI: 2262 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paunflorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea din spatele cabanei

[12.02.10 21:43:56]

este adevarat ca nu am fost in toate pensiunile din straja, o fi frumos si bine in unele dar in rest??? / o sa spuneti natura, da, dar atat... si sa nu fie cu suparare am sa atasez si eu cateva imagini si va las sa judecati, pentru-ca am impresia ca am fost in alt loc cand citesc despre straja.

[12.02.10 22:04:26]

Mariana, statiunea Straja se găseste in masivul Vulcan in apropierea orasului Lupeni.

Cabana Raluca se găseste la poalele masivului Parang, statiunea Parangul Mic, in apropierea de Petrosani.

Intre masivul Vulcan si masivul Parang se gaseste defileul Jiului.

Nu are nicio legatura statiunea Straja cu statiunea Parangul Mic

Poate că in Parangul Mic nu ai fost niciodata!

Eu am fost de mai multe ori...am fost cazat la mai multe cabane din zona si am dat de oameni de treaba.

Am stat chiar si la defuncta Căsuţă din Povesti. Super cabana! Pacat ca a ars!

[12.02.10 22:24:34]

Exact. Vorbim despre aceeasi locatie ca dupa parerea mea statiune e foarte mult spus. Sa fiu mai explicita. Cladirile sunt claie peste gramada, materialele de constructie din care sunt facute zidurile sunt de modelul 1 metru caramida 1 metru beton 1 metru boltari cum a avut proprietarul bani sau materiale. Pe exterior majoritatea cladirilor nu sunt finisate, schele se inalta pe langa ziduri, sunt cladiri nu putine cu 60 cm. intre ele. Despre cazari (am fost si in 2008 si in 2009) pot spune ca te trateaza de parca ei platesc si tu esti un milog. Stiu ce vei spune ca nu am avut noroc. Si in 2010 am avut prieteni care s-au intors cu acelasi gust amar de acolo.

mario 110
[12.02.10 22:50:40]

de preturi nu spui nimic?

[12.02.10 23:00:36]

preturi pt. toate buzunare, depinde de pensiune si de nr. persoane (ceva gen 120 /o noapte 2 pers sau 700 o cabana) dar posibil sa fie si mai ieftin.

[13.02.10 13:00:10]

NU ESTE VORBA DESPRE ACEEASI LOCATIE!

Scuza-ma, dar stai prost cu georgrafia!

Intre Cabana Raluca si staţia terminuas a telescaunului de la Straja sunt cel putin 15-20 km.

Straja este pe partea dreapta cum curge Jiul, iar Parangul-cabana Raluca este pe partea stanga a Jiului.

Ca să ajungi la Straja, faci stanga la Iscroni, inainte de a intra in Petrosani, atunci cand vii din sud, iar pentru a ajunge la statiunea Parangul Mic, se intră in orasul Petrosani si undeva in apropierea gării se face dreapta.

Te rog, să nu încurcăm borcanele!!

webmasterXY*
[13.02.10 13:05:29]

paunflorin, te rog sa eviti pe viitor expresii ca "stai prost cu geografia". Suntem aici pentru a impartasi impresii si eventual a ajuta pe cineva, nu pentru a evalua diferite cunostinte!!!

[13.02.10 13:10:02]

ok. scuze! dar sa spui ca Straja este totuna cu Parangul Mic si insisti in aceasta convigere, fara sa faci o mica investigatie/documentare, mi se pare...

mariana, mario 110, paunflorin