ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2016
APR-2016

la PMM* = 185 USD

Vis la superlativ

Pregatirea sejurului

Dupa ce, timp de 3 ani, am cochetat cu idea unui sejur in Caraibe, in ianuarie anul acesta m-am decis ca… ori… ori. Si asa a inceput punerea in fapt. Initial, am apelat la un agent de turism cu rezonante [***] care m-a asigurat ca este reprezentantul unui tour operator din Republica Dominicana.

Am declansat demersurile si, desi insistam sa ma prezint la sediul lor pentru discutii tete’a’tete, acesta nu a ales decat calea convorbirilor telefonice si e-mailuri. De buna credinta, am stabilit detaliile, iar, in final, cand mi-a fost trimisa prin e-mail o “factura” scrisa in excel, viu colorata ca o sorcova, in baza careia eu trebuia sa fac plata in contul unei alte societati cu sediul in Sibiu, mi-a ridicat un mare semn de intrebare cu privire la sansele concretizarii sejurului. Asa ca am spus STOP si DE LA CAPAT. Atentie pentru cei avizati.

Astfel, m-am indreptat spre o firma de turism din Bucuresti, prin intermediul careia mi-am mai procurat in trecut bilete de avion. Am stabilit detaliile, am ales o oferta Occidental Grand Punta Cana – Deluxe Ocean View, sejur de 8 nopti (in perioada 8-15 aprilie), 2 adulti, ALL INCLUSIVE la pretul total de 1256EUR inclusiv transferul cu autobuzul de la aeroport la hotel.

De asemenea, mi-am stabilit si coordonatele de zbor. Am ales sa zbor cu AIR FRANCE, Bucuresti-Paris-Punta Cana si retur. Pret 830EUR/bilet. Am ales aceasta varianta pentru ca, din punctul meu de vedere, este varianta cea mai putin stresanta (Bucuresti- PuntaCana cca. 14 ore, inclusiv escala la Paris de cca. 3 ore). Dupa cca. 2 saptamani am fost in posesia vaucherelor primite de la tour-operatorul din Germania.

Mi-am facut si o asigurare de sanatate (45RON/persoana) si… PUNTA CANA veeeeeniiiiim!!!

Deplasarea

In ziua de 8 aprilie la ora 7,10 decolam spre Paris. Dupa cca. 3 ore am aterizat pe Charles DeGaulle, terminal 2E, ne-am indreptat spre poarta M, am trecut prin security si, pana la ora imbarcarii spre Punta Cana, timp de cca. 3 ore ne-am plimbat, cafea/tigari, testere de parfumuri frantuzesti, etc.

La ora locala 12,45, imbarcati intr-un Boeing 777 am decolat spre Punta Cana. Avion destul de confortabil, serviciu in avion ireprosabil, putin cam racoare dar explicabil avand in vedere ca la 10000m temperatura exterioara este de -50 grade. Nu ne-a deranjat pentru ca, fiind versat pe zborurile anterioare trans-continentale, ne-am prevazut in bagajul de mana si 2 hanorace flanelate.

Am aterizat pe aeroportul din Punta Cana dupa cca. 8 ore de zbor. Am trecut de granita unde am primit viza de intrare (10 USD/persoana). Apoi, cat am asteptat venirea bagajului de cala, ne-am dat jos instant hanoracele si am trecut la tinuta cu T-shirt si o caldura placuta ne-a invaluit.

La iesire, am intalnit un localnic care purta o placuta cu numele tour-operatorului nostru si strigandu-ne numele. L-am contactat, ne-a verificat vaucherele, ne-a inmanat un formular (pentru transferul la plecare, de la hotel la aeroport), ne-a urcat, alaturi de alte 3 persoane, intr-un microbuz spatios si elegant. Dupa cca. 35 minute am ajuns la hotel si am fost dati pe mana celor de la receptie.

Cazarea

Din tara am rezervat camera “Deluxe ocean view”. Si aceasta camera ne-a fost oferita, avand nr. 25305.

Camera, in sine, nu-i una care sa te dea pe spate. Dotata cu seif (la receptie ni s-a inmanat cheia cu butuc contra sumei de 5 USD/zi), fier si masa pentru calcat rufe, televizor Samsung LED/100cm diagonala, cafetiera pentru care gaseam zilnic cate un plic de cafea (ambalajul interior din hartie cu rol de filtru, pentru 2 cesti mari), mini bar alimentat zilnic cu cate 2 sticle cu Cola, Sprite si apa plata. Mobilier, de pe vremea lui Franco, peste care timpul si-a pus amprenta. Pat King pentru 2 persoane, cu asternut curat, spalat, apretat si schimbat zilnic.

Baia spatioasa, cu blat de marmura pe un perete unde se afla si chiuveta, cu cada si dus, prosoape schimbate zilnic.

De la intrare si pana pe balcon, podeaua este executata cu placi superbe de teracota. Totul sub emblema unei curatenii obsedante.

Insa, pentru care termenul de “superlativ” este mult prea putin spus, balconul este punctul forte al acestui tip de camera. Orientat spre Est, cu o vedere extraordinara spre ocean, aici era locul nostru de relaxare seara si dimineata, unde ne savuram cafeaua si tigarea privind apa marii, valurile si cerul pana la orizont.

Am avut si acces gratuit la internet, pentru care, de la receptie am primit si un fluturas cu username si parola de acces pentru 10 ore de trafic. Ne-a fost util in special pentru convorbiri in tara pe Viber. La consumarea celor 10 ore, ni s-a inmanat un alt fluturas, tot gratuit, cu alte 10 ore de acces. Singurul inconvenient a fost acela ca nu aveam semnal decat de pe balconul camerei sau de pe plaja Clubului, ceea ce nu ne-a deranjat absolut deloc.

Una peste alta, camera a fost mai mult decat OK si, avand in vedere ca resortul este unul de numai 4 stele, nu pot spune decat ca a fost excelent. Si pentru ca sunt totusi roman, nu pot sa nu aduc si cateva critici:

-usa de la baie care, asa cum mai relata cineva aici, era o usa cu tablier tip oblon, adica in loc sa fie o usa plina, avea tablierul format din lame inclinate la 45 grade montate orizontal pe rama foii de usa;

-memoria cardului de acces in camera a trebuit s-o resetez la receptie de 2 ori in 8 zile, intrucat se demagnetiza, chiar daca nu o tineam langa telefon.

Un sfat pentru cei dependenti de cafea, luati-va cu voi cafeaua preferata. Acolo nu se gaseste decat cafeaua lor, care nu-i tocmai stralucita, dar… merge….

Despre mancare, ca sa va spun?

De toate pentru toti. Imi este greu sa detaliez … toate felurile de mancaruri, toate felurile de carne, o varietate de feluri de carne de peste, o varietate de garnituri si salate, prajituri, inghetate, clatite cu umpluturi pe alese.

Dar cel mai impresionant a fost regalul de fructe.

Bauturi au fost vin, bere, Cola, Sprite, apa plata, sucuri diverse de la dozator. Freshuri, din diverse fructe, se pregateau numai dimineata, la mic dejun.

Nu ne-a atras sa ne inscriem la restaurantele a la’carte. Intr-o seara am facut un tur al acestora si vazand atmosfera de “parastas”, am renuntat la idee. Asa ca am preferat ca micul dejun, masa de pranz si cea de seara sa le luam la “Buffet”.

Distractia

Plaja este superba. Cu nisip ca faina si apa de culoarea turcoazului, plaja la soare a fost o delectare.

Prosoapele de plaja le luam de la un punt de distribuire si, tot acolo le predam dupa plaja. Sezlonguri confortabile, cu material textil compozit. Terenuri de tenis, volei de plaja, tir cu arcul, sala de fitness si… tot felul de activitati distractive cu personalul angajat al resortului.

Spectacole seara de seara cu trupe de dans, discoteca.

Magazine de tip Duty Free cu preturi fixe si cam “sus”, dar si magazine “libere”, cu preturi negociabile.

Cam atat pentru inceput. Am sa revin cu detalii referitoare si la excursiile pe care le-am facut.

Trimis de criss criss in 06.05.16 19:09:39
Validat / Publicat: 06.05.16 20:32:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 5548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (criss criss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Nisip, ocean si cer
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 185.60 USD pe cameră

[06.05.16 19:31:59]

@criss criss: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[06.05.16 20:49:57]

@webmaster26 - Cu placere. Eu va multumesc pentru gazduire. Sigur am sa revin cu impresii de la Insula Saona si Manati Park

[06.05.16 21:59:45]

Domnule, era sa va invidiez cu aia 1200 euro la pesoane, insa imediat ce am citit urmatoarea propozitie mi-am dat seama ca pretul era fara bilet de avion. Si dupa aia mi-a fost oleaca mila de portofelele dumneavoastra caci pretul a devenit cam maricel. Am vazut ca poti pleca cu 1000 euro de persoana cu tot cu cazare si avion. Dar depinde de fiecare cum doreste sa scape de stresul cautarilor.

1. Cine a fost Franco ala cu mobilierul?

2. Cu toata imaginatia mea nu am reusit sa "vad" cum vine usa de la baie...

3. Cite kile ati adus cu dumneavoastra (nu la bagaje ci la cintar.)

4. Ati facut doar 2 excursii?

nicole33
    [06.05.16 22:19:41]

@criss criss:

Felicitari pentru implinirea visului de a ajunge in Caraibe, dar pacat ca acest vis a iesit in final atat de scump.

De curiozitate: care a fost pretul cerut de prima agentie cu care ai fost in tratative? Nu este voie/nevoie sa o mentionezi ca stiu despre cine este vorba.

[06.05.16 22:28:43]

@adri-nico - Buna seara. Despre costul sejurului, ce sa va spun? Am cautat pe site-uri, oferte in diferite variante. Cu tot cu transport de la Bucuresti, cam tot in jurul sumei de cca. 1400 euro/persoana. Ma rog, poate aveti dreptate ca "nu am sapat mai adanc".

1) Franco a fost cel ce a condus Spania, inaintea regelui Juan Carlos, era o figura de stil cu trimitere la anii '70.

2) Usa gen obloanele de la munte... ma rog... cu sau fara usa cam tot aia

3) Eu nu am luat kilograme in plus dar, nici in minus. Consoarta insa-i suparata ca a plecat cu 50 si s-a intors cu 53 dar, vorba ei, las' ca s-a terminat concediul si le dau jos repede, repede;

4) Da, ne-am rezumat doar la doua. Am avut in plan si alte activitati dar, dupa experientele triste cu Saona si Manati, nu ne-a mai ars si de altceva. Am sa povestesc ce si cum.

Cu drag, numai bine

[06.05.16 22:42:36]

@nicole33 - Buna seara... 2900 euro/2 persoane la Vik Arena Blanca (fara transfer) si transport inclus cu Air France Buc-Punta Cana si retur.

Ma incanta faptul ca as fi avut persoana de contact acolo. Cred ca ar fi fost teapa.

Pe cand, tour-operatorului german, nu pot sa-i aduc decat cuvinte de lauda. Am platit transfer standard si am avut parte de transport privat si la sosire si la plecare.

Reprezentantul german m-a contactat a 2-a zi de la sosire, mi-a dat detaliile transferului la plecarea spre tara, mi-a lasat nr. de telef. in situatia in care apar probleme... etc... nota 10 tour-operatorului german

[06.05.16 22:51:10]

@criss criss - cum sa fie un esec excursia la Saona??? asa ceva n-am mai auzit!!!

-ma prinsesem io ca Franco ala ar fi fost vreun domnitor...

- daca la 50 a pus 3 kile, io la 75... o sa iau 4. (regula de 3 simpla)

- cind scrieti despre excursie?

- pentru Vic Arena am primit un pret de 801 euro/pers in ocotmbrie. (cu zbor din Madrid, insa cu vreo 200 biletul de la bucuresti -madrid, nu treceam de mie)

nicole33
    [06.05.16 22:54:27]

@criss criss:

Tot foarte scump iesea fiind vorba de un hotel de 4 stele (dominicane )

[06.05.16 23:11:24]

@nicole33 - Da, stiu. La agentia la care am apelat ulterior oferta la Vik Arena era de 976 euro/sejur 8 zile, 2 persoane fara transport cu avionul (prin tour-operatorul german). Am optat pentru Occidental.

De asemenea am optat pentru varianta cea mai convenabila pentru zborul cu avionul, avand in vedere ca sotia mea zbura pentru prima data, ii era frica de avion si mai da si semne de atacuri de panica.

Ma rog... sunt convins ca sunt si alte oferte mult mai convenabile, dar timpul ne presa, se apropia concediul ei, am avut probleme cu eliberarea pasaportului ei — dupa ceva ani de la divort a aflat ca numele ei nu este cel din buletin, daca poti crede asa ceva...

[06.05.16 23:18:55]

@adri-nico - promit ca in week-endul asta revin cu detalii despre excursii, dar si cu cateva poze "de proba"

[08.05.16 11:39:26]

@criss criss - Initial ne propusesem sa facem mai multe excursii si experiente “extreme”: Insula Saona, inot cu delfinii, parasailing, snorkeling, si altele functie de ofertele si timpul la dispozitie. Am inceput sa “prospectam piata”, inca de vineri - a doua zi de la sosire. Am fost abordati de diferiti ofertanti “de plaja”; pentru parasailing si snorkeling ne-am informat la un club nautic specializat aflat pe plaja. Hotarati si pusi pe treaba, sambata - a treia zi de la sosire, ne-am oprit la un birou “Representative” aflat langa lobby-ul resortului pentru a ne informa si eventual a ne programa excursiile. Dupa ceva discutii, am fost convinsi si am stabilit excursia la Manati Park, ce urma sa aibe loc a doua zi (duminica), iar excursia la Saona pentru ziua de marti. Pentru Manati Park am platit suma de 140 USD (120 USD pentru sotia mea ce-si dorea inot cu delfinii si 20 USD pentru mine ca vizitator). Pentru Insula Saona am platit 160 USD pentru 2 persoane (plecare din Punta Cana cu catamaranul si intoarcerea cu speed boat.

Manati Park

In ziua stabilita, la ora 08.15 am fost preluati de la hotel. Am mers aproximativ o ora cu renumitul autobuz viu colorat si fara geamuri, timp in care am cules de pe drum si alti turisti. Ajunsi, la intrare ni s-au aplicat bratarile functie de activitatile ce urma sa le experimentam fiecare. Am fost condusi la delfinariu. Dupa circa 1 ora, timp in care s-au pupat cu delfinii doua serii de turisti, am parasit delfinariul, nu inainte sa primim CD-ul cu poze contra sumei de 40USD. Am vizitat parcul zoologic, am vizionat spectacole cu animale si pasari. Deosebit, a fost spectacolul dat de papagalii australieni si amazonieni. Pana la ora 14 cand ne-am urcat in autobuze, tigari, cafea, nuci de cocos, fotografii, plimbari printre zonele cu maimute, serpi, iguane, crocodili, cai, broaste testoase, pasari Flamengo. Dupa experienta de la delfinariu, spre seara sotia mea s-a confruntat cu o eruptie de herpes, asa ca a doua zi am plecat in cautarea unui unguent. Am gasit, la un magazin de suveniruri, Aciclovil contra sumei de 11 USD.

Insula Saona

In ziua stabilita, la ora 07.00 am fost preluati de la hotel. Am mers aproximativ 3 ore cu un microbuz, timp in care am cules de pe drum alti turisti, insotitori, popas la un magazin. Ajunsi in port, am fost fotografiati si, cu incaltamintea in mana, am fost urcati intr-o barca cu motor care ne-a dus si transferat pe un catamaran aflat mai in larg. Si asa a inceput calatoria spre insula Saona, dar ce calatorie. Nu dupa multa vreme, si-au facut aparitia niste nori amenintatori. Iar ploaia si vantul nu ne-a lasat prea mult timp de asteptare. Timp de-o jumatate de ora am fost supusi unui supliciu de inimaginat. Biciuiti de o ploaie rece si necrutatoare, amplificata de viteza de croaziera a catamaranului lipsit de loc de adapostire, uzi pana la piele si dardaind de frig, am ajuns intr-un final la … “Insula lu’ Peste”. Am fost transferati pe a alta barca cu motor care ne-a dus la mal, timp in care ploaia si-a luat o pauza. Astfel am avut ocazia sa ne incalzim la soare, precum reptilele. Dupa aproximativ o ora, am fost chemati intr-un sopron unde ni s-a oferit un “buffet”, adica niste paste cu un sos ciudat si aripioare de pui. Noi doi si o pereche de tineri din Brazilia, nici nu ne-am atins de “buffet”, preferand sa beneficiem cat putem de soare pentru a ne usca hainele de pe noi si a ne reveni. Pe plaja dezolanta, am gasit totusi niste sezlonguri intregi pe care ne-am intins si am pus la uscat hainele. Cuplul brazilian ne-a intrebat daca am baut pe catamaran vestitul rom Mamajuana. Le-am spus ca l-am gustat dar am renuntat. Au confirmat ca nici ei nu l-au putut bea, considerandu-l a fi ceva toxic. Timpul nostru pe insula Saona a expirat, am fost urcati intr-o barca timp in care ploaia a reinceput. Si uite asa, prin ploaie am mers cu barca pana la o barca de viteza cu care urma sa facem drumul spre Natural Pool si de acolo spre Punta Cana. Intrucat ploua mi-am ajutat sotia sa fie transferata pe speed boat, iar cand am vrut eu sa pasesc pe cealalta barca, piciorul mi-a alunecat instantaneu de pe balustrada uda si m-am trezit incremenit intr-o pozitie de spagat cu un picior in speed boat si cu celalalt in barca de transfer. M-am ales cu dureri cumplite si multiple hematoame la picioare. Durerile s-au mai atenuat putin in jumatatea de ora cat am stat in Natural Pool. Una peste alta nu-mi doream decat sa ajungem cat mai repede in Punta Cana. La revenirea in port am fost intampinati imediat de fotografi care ne ofereau o sticla cu celebra lor bautura si cu poza noastra pe post de eticheta. Le-am lasat-o lor “amintire” intrucat nu au acceptat pretul nostru de 10 USD. Dupa exemplu nostru, acelasi lucru l-a facut si cuplul brazilian. Intr-un final am ajuns la hotel si cateva zile am tinut gheata la piciorul cel mai afectat. Ce pot sa spun? Ar fi putut fi si mai rau. Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca s-ar fi lasat cu o fractura. Un lucru este cert, ne-am luat gandul de la parasailing si snorkeling.

Dupa experienta avuta nu pot decat sa fac unele recomandari, in nume propriu, celor doritori: chiar daca sunt ceva mai scumpe cu 20-30 USD, achizitionati excursii doar de la firmele aflate in lobby-ul resortului, cerand cat mai multe detalii si informandu-va astfel de calitatea serviciilor ce urmeaza sa le platiti. De asemenea, pe timpul excursiilor ce le veti face, nu sunteti obligati sa acceptati orice: esarfe, bascute, sticle cu bauturi, fotografii, etc.

[08.05.16 22:24:06]

@criss criss - Imi pare nespus de rau pentru accidentele avute. cred ca ati avut ghinion. si eu am luat excursie la Saona cumparata de la cei de pe plaja, ambulanti... dar nu am avut nici o problema. a fost vreme rece si ploioasa in ziua scufundarilor, acum ne-am trecut pe lista pelerine de ploaie, din alea subtiri. tin de cald cind bate vintul.

In afara de herpes, la Manati v-a placut?

[08.05.16 22:53:51]

@adri-nico - Despre Manati Park, da, ne-a placut. Ne-am petrecut o mare parte din timp in zona papagalilor. Am discutat mult cu personalul din zona respectiva, interesul manifestandu-se de ambele parti. Ne-au invitat si ne-au permis contactul direct cu pasarile astea deosebite. Chiar ne-am relaxat si destins in zona asta, pe care o consider cea mai frumoasa din tot parcul. Am facut multe poze si filmulete, insa fiind poze cu caracter "privat" nu-si au locul aici. Cat despre Saona, poate data viitoare voi aborda altfel problema.

[09.05.16 07:42:46]

@criss criss - Daca e vorba de data viitoare, imi place! Si la mine va fi vorba de o revenire in Paradis.

[10.05.16 13:51:22]

@adri-nico - Sigur va fi si "data viitoare", mai ales ca dupa ce am avut onoarea de a fi invitati la o discutie "private" cu managerul zonei VIP, ni s-a deschis si o alta perspectiva de abordare a unei reveniri. Si uite asa am inteles si sensul acelor benzi argintii (ca si bratarile ce ne-au fost puse la maini la sosire) plasate pe unele usi pe care era scris "We wish you Welcome Back").

[10.05.16 13:53:51]

@criss criss - si nu ne dati si noua detalii?

corina71
    [11.05.16 10:41:46]

@adri-nico - P32053-11 [OCT-2013] chicineta unde gaseai apa, suc, cafea, filtru sa-ti faci, zahar, ceai si bere cu spagutza. -- foto by Marinescu Ana

Este fotografiata usa de la chicineta, identica cu usa de la baie. Un oblon de lemn!

[11.05.16 10:59:38]

@corina71 - multumesc!

[11.05.16 14:42:18]

@corina71 - Corect, asa este.

Marina.I
    [12.08.16 23:12:36]

Buna seara,

Anul acesta în luna noiembrie vom călători în Republica Dominicana în luna de miere. Va scriu cu rugămintea de a-mi spune ce masuri au fost luate în resorturi împotriva țânțarilor. Suntem puțin îngrijorați cu privire la virusul Zika, întrucât autoritățile romane recomanda sa nu se călătorească acolo dacă nu este necesar... Dvs cum v-ați protejat? Erau multi țânțari? Erau și în camera?

Va mulțumesc anticipat!

Aștept cu nerăbdare răspunsul dvs.

Toate cele bune,

Marina I.

[13.08.16 11:20:51]

@Marina. I - Sarut mana. Chiar nu am avut probleme cu tantarii. Totul era curat, igienizat si deratizat impecabil. Nu cred ca sunt probleme de ingrijorare din acest punct de vedere. Detalii v-am transmis in mesaj privat.

O zi buna

neagos
    [13.01.19 18:48:50]

@criss criss: salut, sunt bogdan si am rugamintea daca poti sa-mi dai un nr de mobil pentru contact... peste 10 zile plec in RD si voi sta la hotel Occidental in Punta Cana... ma gandesc ca ai putea sa-mi spui cateva lucruri bune de stiut.

multumesc anticipat!

adri-nico, corina71, criss criss, hlli, Marina.I, neagos
    Alte impresii din această RUBRICĂOccidental Punta Cana (ex Grand Punta Cana 4*) :