ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2010
ÎNSCRIS: 23.09.09
NOV-2009
team-building

Manastirea Sucevita - judetul Suceava

Impreuna cu colegii mei am inchiriat un microbuz din Gura Humorului cu care am inceput un tur de o zi al manastirilor din Bucovina.

Accesul la manastire se face de pe Drumul National 17A dinspre Radauti, pana la localitatea Marginea (aflata la o distanta de 11 kilometri), iar de aici se ajunge imediat la Sucevita (dupa alti 5 kilometri) sau, cu trenul pana in Suceava, de unde se pot lua autobuze cu aceasta destinatie.

Legenda spune ca pentru rascumpararea unor pacate, o femeie a adus cu carul ei tras de bivoli, timp de treizeci de ani, piatra necesara actualei constructii. Incinta manastirii este un patrulater inconjurat de ziduri inalte si groase, prevazute cu patru turnuri in colturi si unul cu paraclis peste tunelul de la intrare (stema Moldovei).

Pictura exterioara a Manastirii Sucevita este cea mai bine pastrata din grupul bisericilor moldovenesti cu pictura exterioara. Pe latura dinspre nord este redata scena judecatii dupa moarte, lupta dintre bine si rau, se observa o multime de ingerasi frumos aliniati spre deosebire de haosul din locul unde este reprezentat iadul. Peretele dinspre vest nu este pictat. Se spune ca Sucevita are cele mai multe picturi religioase realizate. In incinta manastirii se mai afla incaperi ale vechii case domnesti si beciuri unde ar fi fost ascunsa o avere uriasa.

Muzeul manastirii se afla in posesia uneia dintre cele mai bogate si mai pretioase colectii de arta medievala din Moldova.

Trimis de ms65 in 12.02.10 20:02:18

VIZUALIZĂRI: 1744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe latura dinspre nord este redata scena judecatii dupa moarte, lupta dintre bine si rau, se observa o multime de ingerasi frumos aliniati spre deosebire de haosul din locul unde este reprezentat iadul.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

webmasterXY*
[07.04.10 14:40:47]

aici este locul de unde te-ai inspirat fara a preciza sursa.

[07.04.10 15:01:05]

in general ca sa fii un om informat citesti, te documentezi, inveti... credeti ca cineva mai poate spune ceva nou despre aceste subiecte? evident ca am incercat sa imbin propria mea experienta cu ce m-am documentat citind din carti, brosuri si de pe net si incercand sa atrag si alti turisti spre aceste locuri, pline de istorie!

[07.04.10 15:04:01]

ce se descrie pe acel site mai gasim pe o multime de alte site-uri care au acelasi subiect in discutie

pepsi70ro
[07.04.10 15:04:14]

Dar dezvalui si sursele de informare.

[07.04.10 15:06:54]

hmmm... e adevarat, documantarea este okey, dar scrii asta explicit: "am folosit in review urmatoarele surse... ", asa cum iti cer regulile site-ului (si, in general, regulile bunului simt) si nu induci lumea in eroare (primind si voturi! ) prin omisiune, lasand sa se inteleaga ca tot ce-i scris iti apartine!!

nu-i bine, nu-i bine deloc...

[07.04.10 15:11:12]

cum poate sa gandeasca cineva ca eu am aflat legenda manastirii Sucevita? sau care pictura exterioara este cea mai bine pastrata? evident ca am citit in brosuri sau pe net...

[07.04.10 15:17:22]

scurt/2 (traducere: 'scurt pe doi', lol) :

ms65, nu este DELOC in regula (1) sa incluzi in textele tale scrierile altcuiva, fara sa precizezi sursa; (2) sa NU respecti cerinta clara, explicita a Regulamentului acestui site care iti solicita expres sa te conformezi celor enuntate mai sus.

End of story.

ms65