ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2016
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 04.03.16
APR-2016

Spectacol de flamenco

Iubesc cultura si traditiile catalanilor si din acest motiv am vrut sa vad un show live de flamenco cu ocazia vacantei de 5 zile in Barcelona.

Am cautat destul de mult pe internet pana cand am gasit ceva nu foate scump dar care sa imi satisfaca dorinta.

Asadar am fost in Centru comercial Las Arenas din Piata Espanya la spectacolul The Art of Flamenco. La ultimul etaj al acestul mall, intr-un cadru intim, intr-o sala micuta care poate gazdui in jur de 100 de persoane o echipa de dansatori, instrumentisti si solisti, ne-au oferit un spectacol de 40 de minute de ritm si pasiune.

Mi-a placut, sala era neasteptat de goala dar artistii au dat tot ce au avut mai bun pentru a ne oferi un show de neuitat.

Pretul unui bilet este de 30 de euro dar avand in vedere ca alte spectacole gasite de mine pe internet erau peste 50 de euro de persoana, am zis ca pentru a-mi satisface dorinta, este bine si asa.

Si da, pentru cateva zeci de minute, am simtit din plin pasiunea si focul din picioarele si vocea catalanilor.

Un show ce nu il voi uita prea curand!

Trimis de turista72 in 05.05.16 12:25:49
Validat / Publicat: 05.05.16 13:27:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3839 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turista72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [05.05.16 13:27:18] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 98&ridAnt=68411

cristina65 [06.05.16 13:27:25] »

Nu vreau sa sune ironic, dar... serios iubesti cultura si traditiile catalanilor? Nu ca n-ai avea ce, sunt un popor cu o identitate aparte, inclusiv culturala.

Doar ca... flamenco nu face parte din cultura catalana, nu, nici pe departe!! Este caracteristic zonelor din sudul Spaniei, in principal ma refer la Andaluzia. Catalanii, marea majoritate, se pot simti chiar jigniti daca sunt identificati cu notiunile de flamenco, corride si alte chestii care iti vin in minte atunci cand evoci Spania.

De aceea probabil ti-a fost greu sa gasesti un spectacol de flamenco in Barcelona, iar sala era, cum zici, neasteptat de goala...

Oricum, felicitari pt vizita!!

turista72 [06.05.16 13:43:45] »

Imi asum greseala si va multumesc pentru atenționare. Am observat de-a lungul vizitei in Barcelona ca locuitorii din Catalunia se dezic cumva de Spania (am vazut tricouri pe care scria "Catalunia nu se Spania".) Cand am spus cultura si obiceiurile catalanilor cred ca ar fi fost mai corect sa spun ale spaniolilor... pana la urma daca un străin viziteaza Romania si se duce intr-o zona anume, identifica zona cu obiceiurile si Tradițiile populare romanești fara a specifica neaparat ca sunt maramureșene, bănățene, dobrogene etc.

Multumesc! Toate cele bune!

cristina65 [06.05.16 14:45:58] »

@turista72 - da... nu stiu cat se dezic sau, mai degraba e vorba de o anume superioritate pe care si-o aroga si pe care nu prea fac eforturi s-o disimuleze, ba dimpotriva

Ei nu s-au considerat niciodata spanioli, iar eforturile lor de a obtine independenta sunt extrem de vizibile.

De aceea lucrurile care, de ce sa nu recunoastem, noua, turisilor, ni se par foarte pitoresti, cum ar fi, repet, luptele cu tauri sau dansurile flamenco, dansuri sudice, cu influente gitane si maure, ei le considera primitive si le reneaga ca facand parte din cultura lor...

Da' hai ca parca vad ca ma cearta webii pt off-topic

Poze?!...

cristina65, turista72